تقریبا همه‌ی افراد در دوره‌‌ای از زندگیشان دچار راش پوستی شده‌اند. بثورات جلدی، راش پوستی یا بثورات پوستی نه تنها خارش و درد را به دنبال دارند، بلکه باعث ناراحتی شما هم می‌شوند. بعضی از راش‌ها خودبه‌خود برطرف می‌شوند، در حالی که درمان بعضی دیگر مدت زمان بیشتری طول می‌کشد. بثورات پوستی می‌توانند در نتیجه‌ی یک بیماری‌ زمینه‌ای جدی رخ دهند. در مقاله‌ا‌ی که امروز در دیجی‌کالا مگ برایتان در نظر گرفته‌ایم قرار است شما را با علل و علائم راش پوستی، روش‌های خانگی برای درمان، رژیم غذایی مناسب و توصیه‌هایی برای پیشگیری از آن آشنا کنیم. تا پایان مقاله در کنار ما بمانید.
هر نوع تغییر غیرطبیعی در رنگ یا بافت پوست معمولا نشان‌دهنده‌ی بثورات پوستی است. راش در دو دسته قرار می‌گیرد؛ راش عفونی و راش غیرعفونی. راش غیرعفونی شامل اگزما، درماتیت تماسی، پسوریازیس، درماتیت سبورئیک، روزاسه، کهیر و خشکی پوست (زیروسیس) می‌شود. از جمله نمونه‌های راش‌های عفونی می‌توانیم به آبله‌مرغان، زونا، تبخال و کرم حلقوی یا رینگ‌ورم اشاره کنیم.
علل راش‌های غیرعفونی در ادامه آورده شده‌اند.
علت‌های راش عفونی به شرح زیر است.
نشانه‌های بثورات جلدی را در ادامه معرفی کرده‌ایم.
دقت کنید که بروز این علائم به علت راش بستگی دارد. ممکن است یک یا همه‌ی نشانه‌های ذکر شده را تجربه کنید.
راش می‌تواند در بلندمدت برای شما مشکل ایجاد کند. می‌توانید از راهکارهای خانگی زیر برای درمان بثورات پوستی کمک بگیرید. این روش‌های خانگی ممکن است به تسکین علائم راش کمک کنند. با این حال اگر راش برای بیشتر از یک هفته باقی ماند، باید به پزشک مراجعه کرده تا علت را کشف و درمان مناسب را شروع کنید.
برای کاهش علائم بثورات جلدی می‌توانید روغن‌های اسانسی زیر را به کار بگیرید.
روغن درخت چای خواص ضدالتهابی دارد و می‌تواند التهاب و قرمزی ناشی از راش را کاهش دهد‌. علاوه بر این حاوی خواص ضدعفونی‌کننده و ضدمیکروبی است که این موضوع از عفونت‌ها پیشگیری می‌کند.
از این روش درمانی دست‌کم یک بار در روز، ترجیحا قبل از اینکه بخوابید استفاده کنید.
این روغن خوشبو می‌تواند به تسکین و کاهش تورم، درد و التهاب ناشی از راش پوستی کمک کند.
دست‌کم یک بار در روز این روش درمانی را به کار بگیرید.
روغن اکالیپتوس برای درمان راش پوستی
روغن اکالیپتوس یکی از بهترین روغن‌ها برای کاهش علائم راش پوستی به شمار می‌رود. این روغن خواص خنک‌کننده، تسکین‌دهنده، ضدالتهابی و ضدعفونی‌کننده دارد که همگی می‌توانند به درمان راش پوستی کمک کنند.
یک بار در روز برای استفاده از این راهکار درمانی کافی است.
سرکه‌ی سیب خواص ضدالتهابی و ضدمیکروبی دارد و ممکن است به درمان راش پوستی و تسکین علائم آن کمک کند.
برای کاهش علائم راش پوستی، دو بار در روز این روش درمانی را به کار بگیرید.
ثابت شده که روغن نارگیل خواص ضدالتهابی قوی، همچنین خواص ضدعفونی‌کننده و ضدمیکروبی دارد. این روغن به دلیل داشتن خواص ذکر شده می‌تواند راش فعلی موجود روی پوست را تسکین دهد و از بروز دوباره‌ی آن پیشگیری کند.
هر روز از روغن زیتون برای تسکین بثورات جلدی استفاده کنید.
جوش‌شیرین PH پوست را خنثی می‌کند. علاوه بر این خواص ضدخارش روی بثورات پوستی دارد. با این حال شواهد علمی برای اثبات اثربخشی جوش‌شیرین در درمان راش پوستی کافی نیستند.
قبل از استفاده از جوش‌شیرین روی پوست حتما تست پچ را انجام دهید؛ این یعنی مقدار کمی از خمیر زیر را روی بخش کوچکی از ساعد خود بمالید و روی آن را با یک تکه پارچه یا بانداژ بپوشانید. ۲۴ ساعت صبر کنید. اگر پوستتان حساسیتی نشان نداد، یعنی استفاده از جوش‌شیرین روی پوست برای شما بی‌خطر است.
روزی یک بار برای استفاده از جوش‌شیرین جهت درمان بثورات جلدی کافی است.
استفاده از ژل آلوئه‌ورا به‌شدت برای تسکین راش پوستی توصیه می‌شود، چون خواص ضدالتهابی و بهبود‌دهنده دارد. ژل این گیاه بی‌نظیر حاوی خواص ضدمیکروبی هم است و به همین علت از بروز دوبار‌ه‌ی عفونت پیشگیری می‌کند.
یک تا دو بار در روز از ژل آلوئه‌ورا استفاده کنید.
نمک اپسوم
نمک اپسوم (منیزیم سولفات) حاوی خواص ضدالتهابی است و به همین دلیل می‌توان از آن برای درمان التهاب، تورم و خارش ناشی از راش پوستی استفاده کرد.
این روش درمانی را روزی یک بار یا هر یک روز در میان به کار بگیرید.
وازلین یک لایه‌ی محافظتی روی پوست تشکیل می‌دهد و از عفونت‌های میکروبی پیشگیری می‌کند. علاوه بر این پوست را به‌خوبی مرطوب نگه می‌دارد. در یک مطالعه نشان داده شد که وازلین به همراه سایر آنتی‌بیوتیک‌ها و آنتی‌هیستامین‌ها فقط طی یک هفته منجر به بهبود بثورات پوستی روی صورت شد.
می‌توانید از وازلین برای درمان راش پوشک در نوزادان هم استفاده کنید.
چند بار در روز از وازلین برای تسکین راش پوستی استفاده کنید.
وجود ریسینولئیک اسید در روغن کرچک به آن خواص ضدالتهابی می‌دهد و باعث می‌شود این روغن بتواند سطح التهاب را در بدن کاهش دهد. از این روغن به‌طور رایج برای درمان مشکلات پوستی استفاده می‌شود.
قبل از استفاده از روغن کرچک حتما تست پچ را انجام دهید، چون بعضی از افراد ممکن است به روغن کرچک حساسیت داشته باشند.
روزی یک بار از روغن کرچک استفاده کنید.
شیر مادر پوست نوزاد را مرطوب کرده و از آن در برابر عفونت‌ها محافظت می‌کند. شیر مادر به درمان سایر مشکلات پوستی هم کمک می‌کند.
یک تا دو بار در روز برای استفاده از این روش درمانی کافی است.
هیدروژن پراکسید خواص ضدباکتریایی دارد و به همین علت ممکن است به درمان راش‌های عفونی و پیشگیری از عفونت‌ها کمک کند. هرچند درباره‌ی اثربخشی هیدروژن پراکسید برای درمان بثورات پوستی شواهد کمی وجود دارد.
اگر پوست حساسی دارید، این روش درمانی را به کار نگیرید.
یک تا دو بار در روز این ترفند طبیعی را به کار بگیرید.
عسل مانوکا
عسل مانوکا به داشتن خواص ضدالتهابی و بهبوددهنده‌ی قوی معروف است. این نوع عسل به کاهش تورم و التهاب کمک می‌کند.
دست‌کم یک بار در روز از مخلوط بالا برای تسکین بثورات جلدی استفاده کنید.
چای سبز را بیشتر به خواص آن در چربی‌سوزی و کاهش وزن می‌شناسیم، اما این چای فواید دیگری هم دارد. چای سبز حاوی پلی‌فنول‌های مفید است و به دلیل داشتن خواص ضدالتهابی و آنتی‌اکسیدانی از پوست در برابر آسیب رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کند. این نوع چای به تسکین راش و پیشگیری از بروز دوباره‌ی آن کمک می‌کند.
یک بار در روز برای استفاده از این راهکار درمانی کافی است.
روغن چریش خواص ضدالتهابی، ضدعفونی‌کننده و آنتی‌هیستامین دارد و به همین علت به درمان بثورات پوستی و علائم آن‌ مانند التهاب و قرمزی کمک می‌کند.
یک بار در روز این روش درمانی را به کار بگیرید.
آب لیموترش غنی از ویتامین C است که یک آنتی‌اکسیدان قوی محسوب می‌شود. لیموترش خواص ضدالتهابی و ضدباکتریایی دارد. تمام خواص ذکر شده به مبارزه با بثورات پوستی و پیشگیری از عفونت‌ها کمک می‌کنند.
اگر پوستتان خشک یا حساس است، این روش درمانی را به کار نگیرید.
یک بار در روز یا هر یک روز در میان از آب لیموترش استفاده کنید.
جو دوسر برای درمان راش
جو دوسر خواص ضدالتهابی و آنتی‌اکسیدانی دارد و به درمان مشکلات پوستی مختلف مانند اگزما، درماتیت آتوپیک و عفونت‌های ویروسی کمک می‌کند. این غلات سبوس‌دار در کاهش خارش، خشکی و زبری پوست در اثر راش پوستی مفید است.
سه بار در هفته از جو دوسر استفاده کنید.
سیر
سیر حاوی ترکیبی به نام آلیسین است که خواص ضدالتهابی و ضدمیکروبی قوی دارد.
قبل از استفاده از سیر روی پوست حتما تست پچ را انجام دهید، چون سیر می‌تواند منجر به سوزش پوست شود.
یک بار در روز برای استفاده از این روش درمانی کافی است.
زنجبیل حاوی ترکیب مفیدی به نام جینجرول است که خواص ضدالتهابی، ضدمیکروبی و ضدعفونی‌کننده‌ی قوی دارد. این ترکیب می‌تواند به تسکین سوزش و التهاب ناشی از راش پوستی کمک کند.
یک تا دو بار در روز این روش درمانی را به کار بگیرید.
عصاره‌ی هسته‌ی گریپ‌فروت سرشار از بیوفلاونوئیدهایی است که خواص ضدمیکروبی و ضدالتهابی دارند. این ترکیب همچنین به بهبود زخم‌ها کمک می‌کند.
یک تا دو بار در روز این روش درمانی را به کار بگیرید.
روغن جوجوبا سرشار از ویتامین E است و می‌تواند به‌سرعت جذب پوست شود. این روغن به مرطوب نگه داشتن پوست کمک می‌کند و علاوه بر این به دلیل داشتن خواص ضدالتهابی و ضدمیکروبی با راش‌ پوستی مبارزه می‌کند.
قبل از مالیدن روغن جوجوبا روی بثورات حتما تست پچ را انجام دهید.
یک تا دو بار در روز این روش درمانی را به کار بگیرید.
آب پیاز برای درمان بثورات پوستی
وجود کوئرستین در پیاز آن را تبدیل به یکی از بهترین روش‌های خانگی برای درمان بثورات جلدی می‌کند. کوئرستین خواص ضدالتهابی و ضدعفونی‌کننده است و می‌تواند به ضدعفونی کردن راش و بهبود آن کمک کند.
بعضی از افراد ممکن است به پیاز حساسیت داشته باشند. بنابراین حتما قبل از استفاده از آب پیاز روی پوست تست پچ را انجام دهید تا مطمئن شوید خطری شما را تهدید نمی‌کند.
برای درمان بثورات جلدی، یک تا دو بار در روز این روش درمانی را به کار بگیرید.
آب هویج حاوی مقدار زیادی ویتامین A است که سلامت پوست را افزایش می‌دهد. کمبود ویتامین A می‌تواند حساسیت‌های پوستی را بدتر کند. مصرف روزانه‌ی آب هویج می‌تواند به درمان مشکلات پوستی مانند راش کمک کند.
یک لیوان آب هویج را میل کنید.
هر روز یک لیوان آب هویج بنوشید‌. این کار نه تنها به تسکین راش کمک می‌کند، بلکه در تقویت بینایی هم مفید است.
کسانی که به بثورات جلدی مبتلا هستند، باید حواسشان به رژیم غذایی خود باشد. این افراد باید بعضی از مواد غذایی را در رژیم غذایی خود جای دهند و بعضی دیگر را از رژیم غذایی خود حذف کنند. در ادامه به بایدها و نبایدهای غذایی راش پوستی اشاره می‌کنیم.
مواد غذایی زیر می‌توانند به کم کردن نشانه‌های بثورات پوستی کمک کنند.
باید از مصرف مواد غذایی زیر اجتناب کنید.
مواد غذایی ذکر شده در بالا علت تقریبا ۹۰ درصد حساسیت‌های غذایی هستند و بهترین کار این است که از آن‌ها دوری کنید.
می‌توانید برای پیشگیری از راش‌ پوستی از ترفند‌های زیر استفاده کنید.
راش پوستی یک عارضه‌ی پوستی رایج است که افراد زیادی دچار آن هستند. این عارضه‌ی پوستی منجر به درد، خارش، التهاب و قرمزی پوست می‌شود و بسیار آزاردهنده است. بیشتر انواع راش را می‌توان با روش‌های خانگی درمان کرد. مقاله‌ی امروز دیجی‌کالا مگ را به بیماری پوستی راش اختصاص دادیم.
ابتلا علل و علائم این عارضه‌ی پوستی را بررسی کردیم. بعد روش‌های خانگی برای درمان بثورات جلدی را در اختیارتان قرار دادیم و در پایان به بایدها و نبایدهای غذایی و روش‌هایی برای پیشگیری از عارضه‌ی ذکر شده پرداختیم. راش پوستی می‌تواند طی دو تا چهار هفته برطرف شود. اگر روش‌های درمانی ذکر شده در این مقاله را امتحان کردید، اما بهبودی در بیماری خود مشاهده نکردید، برای دریافت درمان مناسب به پزشک مراجعه کنید.
منبع: style craze


source

توسط techkhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *