در حالی‌ که بسیاری از ورزش‌ها مدعی به قرار گرفتن در دسته‌ی «ورزش پادشاهان» هستند، واترپلو بدون شک یکی از سبک‌های شاهانه در ورزش محسوب می‌شود. مهر تأیید چنین ادعایی، «دوک کمبریج» و علاقه‌ی او به این ورزش است. دوک در دانشگاه و همچنین در سطح ملی بازی‌های اسکاتلند، در مسابقات واترپلو شرکت کرده است.
این ورزش شامل سرعت و قدرت است و همچنین کاری تیمی و با آمادگی جسمانی بالا محسوب می‌شود. در این مطلب از دیجی‌کالا مگ قصد داریم شما را با واترپلو آشنا کنیم و از جذابیت‌ها و فواید این ورزش مهیج آبی برایتان بگوییم. اگر می‌خواهید از چگونگی انجام بازی واترپلو بیشتر بدانید، در ادامه با ما همراه شوید.
تیم واترپلو
تیم‌های واترپلو در سنین بزرگسالان و همچنین بیشتر تیم‌های رده‌ی نوجوانان، از ۱۳ بازیکن تشکیل شده‌اند. هر تیم شامل شش بازیکن داخل آب، یک دروازه‌‌بان درون دروازه و شش بازیکن ذخیره است. به جز دروازه‌بان، سایر بازیکنان در طول بازی به‌طور مداوم در اطراف استخر حرکت می‌کنند و این شش بازیکن در هر دو پست دفاع و حمله را در بازی به عهده دارند.
بازیکنان واترپلو به بنیه‌ای قوی نیاز دارند تا بتوانند در مقابل فشار بازی مقاومت کنند. از آنجایی که سرعت این بازی زیاد است، امکان تعویض حداکثر شش بازیکن شامل پنج بازیکن داخل آب و یک دروازه‌بان به هر تیم داده شده است.
بازیکنان می‌توانند در هر زمان از اجرای بازی یا در زمان توقف آن تعویض شوند. دروازه‌بان ذخیره، جایگزین گلر داخل بازی می‌شود و پنج بازیکن ذخیره جایگزین دیگر بازیکنان داخل زمین می‌شونند.
بازیکنی که وارد زمین بازی می‌شود، فقط در زمان‌های زیر می‌تواند جایگزین پست‌های بازیکنان داخل مسابقه شود.
طبق قوانین FINA (فدراسیون بین‌المللی ورزش‌های آبی)، هر مسابقه واترپلو به چهار مرحله‌ی هشت دقیقه‌ای تقسیم می‌شود. البته هر زمان که توپ در زمین نباشد، زمان متوقف می‌شود و به همین دلیل به‌طور میانگین، هر مرحله تقریبا ۱۲ دقیقه طول می‌کشد.
هر تیم برای شوت کردن توپ به سمت دروازه، حداکثر ۳۰ ثانیه زمان دارد و اگر بیش از این زمان توپ را نگه دارد، مالکیت توپ به تیم مقابل داده می‌شود.
بازی‌کن واترپلو
اگر به دنبال ورزشی هستید که ترکیبی از کار تیمی، استراتژی‌های راگبی و هاکی و مزایای ورزش شنا باشد، به دنیای ورزش‌های واترپلو خوش آمدید!
بازیکنان واترپلو با هر نوع فیزیک و اندازه‌ای، در موقعیت‌های مختلف داخل زمین، به قدرت‌های متفاوت برای اجرای بازی نیاز دارند. این ورزش نمونه‌ای فوق‌العاده برای یک همکاری اجتماعی در داخل و خارج آب است. برای آشنایی بیشتر با مزایای بازی واترپلو، در ادامه ۸ ویژگی این ورزش جذاب را برایتان شرح خواهیم داد که در سلامتی جسمی و روحی مؤثر است.
بازیکنان واترپلو به‌طور مداوم داخل آب در حال حرکت هستند و با تکنیک تخم‌مرغی بدن خودشان را روی آب نگه می‌دارند. حفظ بدن روی آب از طریق ترفند تخم‌مرغ برای یک بازیکن واترپلو حیاتی است و باید تمام ماهیچه‌های پا، لگن و دست را به کار بگیرد و به همین دلیل باعث قدرت و استحکام بیشتر عضله‌ها می‌شود. شاید فکر کنید که ماندن روی آب کار آسانی باشد. برای درک بهتر سختی این کار، در صورتی که شنا بلدید، سعی کنید به مدت ۵ دقیقه در ناحیه‌ی عمیق استخر با یک ضربه‌ی تخم‌مرغی روی آب بمانید و وضعیت خودتان در این مدت زمان حفظ کنید.
در واترپلو هیچ بازیکنی نمی‌تواند یک ثانیه در جای خود ثابت بماند و شنای آسان در این مسابقه معنی ندارد. این یک بازی مهیج با سرعت بالا است که بازیکنان در هر مرحله از یک طرف زمین بازی تا طرف دیگر آن، در این مسیر رفت‌وبرگشتی مدام در حال شنا کردن و تقویت بنیه‌ی خود هستند. بعد از پایان مسابقه‌ی واترپلو، بسیاری از بازیکنان در طول بازی، در حدود ۴ کیلومتر شنا کرده‌اند!
مسابقه‌ی واترپلو
آیا تا به حال سعی کرده‌اید که با تحمل ۸۰ کیلوگرم وزن اضافی شخصی دیگر، هم‌زمان شنا کنید؟ در واترپلو فشار واردشده روی هر بازیکن با این شرایط برابری می‌کند. اگه تا به حال این نوع شنا را امتحان نکرده‌اید، با یک‌بار تجربه خواهید فهمید که تا چه اندازه دشوار است. این نوع شنا یک روش عالی برای افزایش قدرت در بالاتنه و پایین‌تنه‌ی بدن بازیکن محسوب می‌شود.
در حین واترپلو، بازیکنان در حالی‌ که بسیار جنب‌وجوش دارند و پاهای آن‌ها مشغول ضربه زدن و فعالیت هستند، سعی می‌کنند که خود را روی آب نگه دارند. این قدرت کنترل تغییر موقعیت از هسته‌ی مرکزی بدن ناشی می‌شود. پیچ‌وتاب، تغییر جهت و پرتاب، همگی حرکات هسته‌ای هستند و به تقویت عضلات شکمی بسیار کمک می‌کنند.
با شنا کردن، سبقت گرفتن، پرتاب کردن و با پا ضربه زدن، جای تعجب نیست که کالری زیادی در حین یک مسابقه واترپلو از بدنم یک بازیکن کم خواهد شد. طبق یک مطالعه‌ی انجام شده، در اثر انجام ورزش واترپلو، به‌طور میانگین ۷۰۰ کالری در هر ساعت از بدن ورزشکار کم می‌شود.
با وجود آنکه واترپلو یک بازی سخت فیزیکی است، اما واقعیت این است که واترپلو در داخل آب انجام می‌شود و در چنین شرایطی، مفاصل وضعیت آرام و کم‌فشارتری نسبت به بازی در زمین سخت دارند. در واقع بازیکنان راگبی، فوتبال یا هاکی در زمین بازی به شدت با زانوهای خود دست‌و‌پنجه نرم می‌کنند، اما در واترپلو شرایط برعکس است.
انجام ورزش‌های گروهی یک روش خارق‌العاده برای توسعه مهارت‌های اجتماعی افراد است. کار تیمی و ارتباط خوب بازیکنان واترپلو با یکدیگر، برای رسیدن به موفقیت بسیار حیاتی است.
یکی دیگر از مزایای شرکت در بازی‌های واترپلو این است که در افزایش قدرت حل مسأله بسیار عالی عمل می‌کند. یک بازیکن واترپلو در حین شرکت در مسابقه، به استراتژی‌هایی برای شکست زنجیره‌ی دفاعی تیم مقابل فکر می‌کند و نکته‌هایی درباره‌ی سبک بازی با حریف می‌آموزد. در حقیقت، ورزش واترپلو شامل فکر کردن روی تکینک پاها و یافتن سریع‌ترین و بهترین سناریو برای شکست حریف است.
خطا در واترپلو
بدون شک ورزش واترپلو مناسب افراد سست اراده نیست و این یک حقیقت آشکار است. در حالی‌که جدال و حساسیت‌های زیادی برای همه‌ی پست‌ها در همه‌ی مسابقات وجود دارد، خطاهای زیاد واترپلو هم توسط داوران در حین بازی گوش‌زد می‌شود. تعداد این خطاها به حدی زیاد است که در صورت نبود داوران، مسابقات واترپلو می‌تواند به ضرب‌وشتم ختم شود.
جالب است بدانید که استفاده از قوانین سختگیرانه انگلیسی در مسابقات مردانه‌ی واترپلو، در المپیک سال ۱۹۰۰ یکی از دلایل سفر نکردن تیم‌های آمریکایی به پاریس و حضور نداشتن در بازی واترپلو بود.
برای آشنایی با خطاهایی که داوران واترپلو در زمین این بازی آبی با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند، ادامه‌ی مطلب را از دست ندهید.
خطاهای معمولی که نام دیگر آن خطاهای جزئی است، با یک ضربه‌ی آزاد از طرف تیم مقابل جبران می‌شوند. خطاهای معمولی در واترپلو بسیار رایج است.
خطاهای شخصی دو نوع است و شامل خطاهای منجر به محرومیت و خطاهای منجر به ضربه‌ی پنالتی می‌شود. هنگامی که یک بازیکن در طول بازی سه مرتبه مرتکب خطای شخصی شود، باید از بازی اخراج شود و دیگر امکان برگشت به زمین مسابقه وجود ندارد.
خطاهای محرومیت، به‌عنوان خطاهای بزرگ و اساسی هم شناخته می‌شوند و جای تعجب نیست که نسبت به خطاهای معمولی بازی، جدی‌تر هستند. در نهایت این خطاها منجر به پرتاب آزاد حریف و محرومیت از بازی به مدت ۲۰ ثانیه می‌شود.
خطاهای پنالتی معمولا زمانی اتفاق می‌افتد که بازیکن خطای بزرگی را در فاصله ۵ متری از دروازه مرتکب شود یا زمانی که فرصت واضح گل‌زنی از بازیکنان یک تیم با خطای یکی از اعضای تیم مقابل گرفته شود. این خطاها منجر به ضربه‌ی پنالتی از فاصله‌ی ۵ متری دروازه می‌شود.
برای مشاهده فهرست کامل خطاهای معمولی، خطاهای منجر به محرومیت و پنالتی می‌توانید وب‌‎سایت FINA را چک کنید.
بازی واترپلو از ورزش‌های جذاب در فهرست المپیک است و روند این مسابقه با چالش‌های جسمی و ذهنی بسیاری روبه‌رو است. چالش‌هایی که تفاوت‌های هوش و قوای بدنی بازیکنان، جذابیت آن را بیشتر می‌کند. واترپلو ترکیب خلاقانه‌ای از ورزش‌های آبی و مسابقات توپ‌محور است. در المپیک امسال حتما مسابقات این ورزش را دنبال کنید و از نزدیک با قوانین و چالش‌های آن آشنا شوید.
منابع: swimming.org, swimming.org, swimming.org


source

توسط techkhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *