بازی بلادبورن از دید اکثر گیمرها به عنوان یکی از بهترین بازی‌های تاریخ کنسول پلی‌استیشن به حساب می‌آید. این بازی دروازه‌ی ورود بسیاری از بازی‌کنان به دنیای بازی‌های استودیوی «فرام‌سافت‌ویر» (FromSoftware) است. این بازی تفاوت‌های زیادی با دیگر بازی‌های استودیوی فرام‌سافت‌ویر، مخصوصا معروف‌ترین آن‌ها که همان دارک سولز است دارد و طوری ساخته شده که به خاطر متفاوت بودن، حتی بازی‌کنان حرفه‌ای دارک سولز را نیز به چالش می‌کشد.
بسیاری از طرفداران این بازی منتظر آپدیت شدن این بازی برای کنسول پلی‌استیشن ۵ با نرخ فریم شصت فریم بر ثانیه یا حتی یک دنباله هستند و این موضوع باعث می‌شود تا بازی‌کنان بیش‌تری سراغ بازی بلادبورن بیایند. به همین دلیل می‌خواهیم مهم‌ترین ویژگی‌های بازی بلادبورن را برای شما بازگو کنیم تا در صورتی که قصد دارید پا به دنیای «یارنام» (Yharnam) بگذارید، سفر مطمعن‌تری داشته باشید.
بازی Bloodborne
در بازی‌های سری دارک سولز سپرها نقش بسیار مهمی دارند و بازی‌کنان این سری عادت دارند تا در یک دست اسلحه و در دست دیگر خود سپر حمل کنند. هر اتفاقی هم که رخ بدهد بازی‌کنان می‌توانند پشت سپرهای خود پنهان شوند و اگر سپر خوبی داشته باشند، از قوی‌ترین ضربه‌ها نیز در امان بمانند.
در بازی بلادبورن از این خبرها نیست. سازندگان این بازی دیگر به وسیله‌ی سپرها از بازی‌کنان محافظت نمی‌کنند و بازی‌کنان باید در دست چپ خود یک تفنگ برای دفع حملات دشمنان (در مورد تفنگ‌ها صحبت خواهیم کرد) حمل کنند. اضافه می‌کنیم که حتی با اسلحه‌ی اصلی (همانند حمل کردن دو دستی شمشیر در بازی دارک سولز) نمی‌توان از خود دفاع کرد و این بازی به بازی‌کنان اجازه‌ی دفاع از خود نمی‌دهد. البته باید بگوییم در این بازی یک سپر درب و داغان وجود دارد که بیش‌تر برای اذیت کردن بازی‌کنانی که به سپرها علاقه دارند به بازی اضافه شده. دلیل دفاعی نبودن بازی این است که بازی بلادبورن از اساسا به شکلی متفاوت طراحی شده و در طراحی آن اصلا نیازی به دفاع کردن نداریم.
بازی Bloodborne
تمام دشمنان موجود در بازی بلادبورن الگوهای مشخصی برای حمله کردن دارند و تعداد انواع حملات آن‌ها محدود است. در لابه‌لای این حملات هم موقعیت‌هایی وجود دارند که دشمنان بی‌دفاع می‌شوند. بازی‌کنان این بازی نیاز دارند که الگوهای حملات دشمنان را حفظ کنند تا در مواقع مورد نیاز جاخالی بزنند و در موقعیت‌های مناسب به دشمنان حمله کنند.
البته این ویژگی در مورد تمام بازی‌های استودیوی فرام‌سافت‌ویر صدق می‌کنند. در این بازی‌ها اگر نحوه‌ی حملات دشمنان را بلد باشیم کار بسیار ساده‌تر می‌شود و اگر با تمرین و ممارست بتوانیم در کنترل بازی مهارت پیدا کنیم، شکست دادن هر دشمن چندان سخت نخواهد بود.
بازی Bloodborne
هر منطقه‌ی جدید از بازی بلادبورن موقعیت‌های بی‌شماری در دست توسعه‌دهندگان این بازی برای گول بازی‌کنان و انداختن آن‌ها در دردسر قرار می‌دهد. طراحان این بازی در شناسایی رفتار بازی‌کنان تبحر خاصی دارند و ترفند‌های زیادی برای انداختن بازی‌کنان در هچل می‌شناسند.
البته طراحی تله‌های این بازی به قدری خوب هستند که بازی‌کنان حق ندارند وقتی گرفتار آن‌ها می‌شوند، طراحان بازی را مقصر بدانند. این تله‌ها به‌گونه‌ای هستند که معمولا می‌توان آن‌ها را از قبل تشخیص داد یا در صورتی که تشخیص آن‌ها از قبل سخت باشد، به قدری زمان کافی به بازی‌کن داده می‌شود که واکنش نشان دهد. بازی‌کنان تازه‌وارد بهتر است که با ورود به هر مکان ناشناخته‌ای، چشم و گوش‌شان باز باشد و قدم‌های خود را به آرامی بردارند.
بازی Bloodborne
بازی‌های چالش‌برانگیز اساسا به گونه‌ای طراحی شده‌اند که با شکست دادن بازی‌کنان به طور پیاپی اعصاب آن‌ها را خرد می‌کنند. با وجود این که مردن در بازی بلادبورن جریمه‌های خود را دارد، بهتر است آن را به دید یک ابزار عالی برای یادگیری مشاهده کرد.
هر باری که بازی‌کن در این بازی شکست می‌خورد موقعیتی است تا مهارت‌ها‌ی خود را بالا برد و به بازی‌کن بهتری تبدیل شد. تمام بازی‌کنان در مورد بازی‌های استودیوی فرام‌سافت‌ویر اتفاق نظر دارند که طراحی عالی این بازی‌ها به شکلی است که از هر موقعیتی می‌توان جان سالم به در برد و زمانی که بازی‌کنان در این بازی‌ها شکست می‌خورند قطع به یقین مشکل از خود بازی‌کن است. گاهی اوقات هم پیش می‌آید که رد شدن از یک مانع غیرممکن به نظر بیاید که در این مواقع بهتر است بازی‌کنان نحوه‌ی پیش‌روی خود را تغییر دهند.
دارک سولز ۳
معمولا منتقدان سری بازی‌های دارک سولز از سرعت پایین بازی‌های آن سری شاکی هستند. در حقیقت سرعت بازی‌ها دارک سولز با طراحی گیم‌پلی آن‌ها گره خورده و استودیوی فرام‌سافت‌ویر در ساخت بازی دارک سولز تلاش کرده‌اند تا تجربه‌ی آن بازی را به گونه‌ای شکل دهند که بازی‌کنان مجبور شوند از سرعت خود بکاهند و به‌خوبی در مورد کارهای خود فکر کنند.
استودیوی فرام‌سافت‌ویر در پروسه‌ی ساخت بازی بلادبورن سرعت پایین بازی‌های دارک سولز را بی‌خیال شده و اثری بسیار سریع ساخته. بسیاری از داشته‌ها و مهارت‌های بازی‌کنان حرفه‌ای سری بازی‌های دارک سولز به‌هنگام روبه‌رویی با بلادبورن بی‌مصرف می‌شوند و این بازی‌کنان مجبور هستند خود را با سرعت بالای بازی بلادبورن تطبیق دهند. زمانی می‌توان لذت کامل را از بازی بلادبورن برد که سرعت بالای این بازی را پذیرفت و با آن هم‌سو شد.
بازی Bloodborne
قبل‌تر گفتیم که سازندگان بازی بلادبورن نمی‌خواهند بازی‌کنان درگیر دفاع کردن شوند و به همین خاطر سپرها را از این بازی حذف کرده‌اند. در این بازی تفنگ‌ها جای سپرها را گرفته‌اند. البته بسیاری از بازی‌کنان به هنگام تجربه‌ی بازی بلادبورن برای اولین بار گمان می‌کنند که تفنگ‌ها به عنوان روشی برای حمله از فاصله‌های دور در این بازی قرار داده شده‌اند که این تفکر اشتباه است.
تفنگ‌های بازی بلادبورن ابزار اصلی بازی‌کنان برای دفع حملات دشمنان هستند. در بازی بلادبورن اگر لحظه‌ای قبل از این که دشمنان حمله کنند، به آن‌ها شلیک کنیم گیج می‌شوند و می‌توانیم با یک ضربه‌ی جانانه خسارت عظیمی به آن‌ها وارد کنیم. حملات تقریبا تمام دشمنان معمولی بازی بلادبورن قابل‌دفع هستند و حتی می‌توان از این تکنیک برای مقابله با برخی از غول‌آخرهای این بازی که جثه‌ای در حد انسان دارند نیز استفاده کرد.
بازی Bloodborne
شیشه‌های خون در بازی بلادبورن همان نقشی که آیتم استوس فلاسک در بازی دارک سولز دارد را به دوش می‌کشند. این آیتم‌ها در زمان‌های سخت به بازی‌کنان کمک می‌کنند تا سلامتی خود را بازیابی کنند. البته تفاوت این دو آیتم در این است که استوس فلاسک‌ها با هر بار استراحت در کنار آتش‌های بازی دوباره پر می‌شوند اما شیشه‌های خون، یک‌بار مصرف هستند و با شکست دادن دشمنان بازی یا گشت‌وگذار در محیط به دست می‌آیند.
در بازی بلادبورن تنها می‌توان ۲۰ شیشه‌ی خون را به شکل هم‌زمان حمل کرد (این مقدار با برخی از طلسم‌های بازی یکی دو تا افزایش پیدا می‌کند) و اگر شیشه‌ی جدیدی پیدا شود به انبار آیتم‌های بازی‌کن منتقل می‌شود. با توجه به این که دریافت شیشه‌های خون از دشمنان معمولی بازی بلادبورن (که با هر بار ریست کردن بازی دوباره زنده می‌شوند) محدودیتی ندارد، می‌توان تعداد بسیار بالایی از آن را در انبار آیتم‌ها ذخیره کرد. بر همین اساس بازی‌کنان زیادی هستند که ترجیح می‌دهند گاهی اوقات یکی از بخش‌های بازی را چندین بار رد کنند تا تعداد بالایی از شیشه‌های خون به دست بیاورند و تعداد زیادی از آن‌ها را جمع‌آوری کنند.
بازی Bloodborne
توسعه‌دهندگان بازی بلادبورن و طراحان مراحل این بازی که در استودیوی فرام‌سافت‌ویر کار می‌کنند، در بازی‌های خود بازی‌کنان را همیشه به گشت‌وگذار در محیط‌ها تشویق می‌کنند. محیط‌های بازی‌های استودیوی فرام‌سافت‌ویر همواره با جزییات بسیار بالا ساخته می‌شوند و در این بازی‌ها، به ویژه بلادبورن بخش‌های مختلف بازی به شکل هنرمندانه‌ای به یکدیگر متصل شده‌اند.
در بخش‌های قبلی، به خطرناک بودن محیط‌های بازی بلادبورن اشاره کردیم اما باید بگوییم در گوشه‌کنار این محیط‌ها، چیزهای زیادی پیدا می‌شوند. دنیای بازی بلادبورن پر از آیتم‌ها و اسلحه‌های مختلف، غول‌آخرهای فرعی و حتی شخصیت‌های جانبی است که برخورد نکردن با آن‌ها در مسیر اصلی بازی خلالی ایجاد نمی‌کند و ممکن است بازی‌کنان بدون روبه‌رویی با آن‌ها بازی را تمام کنند؛ اما این موارد نسبتا مخفی به‌قدری خوب هستند که ارزش گشت‌وگذار در محیط‌های این بازی را دارند. برای رسیدن به این موارد اضافه از این بازی باید خطرات مسیر را به جان خرید و تمام سوراخ سنبه‌های بازی را به‌خوبی گشت.
بازی Bloodborne
مجموعه بازی‌های دارک سولز لحظات تاریک و ترسناک مخصوص به خود را دارند که هیجان بیش‌تری از بخش‌های عادی بازی را دارند اما به هیچ‌وجه نمی‌توانیم بازی‌های دارک سولز را «ترسناک» خطاب کنیم. از سمت دیگر بازی بلادبورن رسما ترسناک است و با داشتن عناصری از داستان‌های ترسناک کیهانی (ترس لاوکرفتی) برخی از بازی‌کنان را می‌ترساند.
اگر از این بازی صرفا انتظار محیط‌های ویکتوریایی تاریک را دارید بهتر است بیش‌تر مراقب باشید. با این تفاسیر، جنس ترس بازی بلادبورن تفاوت زیادی با بازی‌های ترسناک متداول دارد و در آن قرار نیست چیزی مانند ترس‌های ناگهانی را تجربه کنید. اصلی‌ترین سرچشمه‌ی ترسناک بودن بازی بلادبورن داستان آن است که برای بازی‌کنان مناسب خود، می‌تواند عمیقا ترسناک باشد و این داستان، با هیولاهای متعدد و کریه پشتیبانی می‌شود تا تجربه‌ای خاص و مورمورکننده ایجاد کنند.
بازی Bloodborne
بلادبورن به روش‌های مختلفی توانست تا فرمول دارک سولز را تغییر دهد و با ایجاد تجربه‌ای نو، در دل بسیاری از گیمرها جا خوش کند. بزرگ‌ترین و مهم‌ترین تفاوت بازی بلادبورن با بازی‌های سری دارک سولز در این است که سازندگان این بازی از بازی‌کنان می‌خواهند تا به شکلی تازه با دشمنان مقابله کنند.
برخلاف بازی دارک سولز که در مبارزات آن زیاد پیش می‌آید که از دشمنان فاصله گرفت و به آن‌ها حمله‌ور نشد، در بازی بلادبورن باید بی‌وقفه با دشمنان تعامل داشت. بهترین روش مبارزات این بازی این است که تا حد ممکن مهاجمانه بازی کرد. در این بازی، بازی‌کنان بعد از ضربه خوردن برای مدت کوتاهی وقت دارند تا با حمله به دشمنان سلامتی خود را بازیابی کنند و این موضوع باعث شده که حتی در مواقعی که حریف دست بالاتر را پیدا می‌کند بتوان تهاجمی بازی کرد.
در بخش‌های قبلی گفتیم که سازندگان این بازی سپرها را در بازی خود قرار نداده‌اند و سرعت بازی بلادبورن بالاتر از بازی‌های مشابه است؛ تمام این ویژگی‌ها به این خاطر است که بازی بلادبورن از پایه و اساس به گونه‌ای طراحی شده که بازی‌کنان را به مهاجمانه بازی کردن تشویق می‌کند و نوع مبارزات تازه‌ای را ارایه می‌دهد.
این مطلب بر پایه‌ی نوشته‌ای از وب‌سایت TheGamer نگاشته شده.
صفحه اصلی بازی - اخبار بازی - تریلر بازی - نقد و پیش نمایش | دیجی‌کالامگ


source

توسط techkhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *