ساعاتی قبل برندگان جشنواره ونیز ۲۰۲۱ مشخص شدند و شیر طلایی به فیلم «اتفاق» (Happening) به کارگردانی آندری دیوان رسید.
هفتاد و هشتمین دوره‌ی جشنواره ونیز به کار خود پایان داد و هیئت داوران به ریاست بونگ جون-هو، فیلم‌ساز سرشناس کره‌ای، فیلم فرانسوی اتفاق را به عنوان بهترین اثر حاضر در این دوره انتخاب کردند و پائو سورنتینو ایتالیایی هم برای فیلم «دست خدا» (The Hand Of God) جایزه‌ی بزرگ هیأت داوران را به خانه برد.
طی سال‌های اخیر همواره اعتراضاتی به توزیع جوایز سینمایی در رویدادهای تراز اول و نادیده گرفته شدن هنرمندان زن وجود داشت. اما به‌نظر این رویه تغییر کرده و سال گذشته کلوئی ژائو به خاطر فیلم «سرزمین آواره‌ها» (Nomadland) شیر طلایی را از آن خود کرد و امسال هم یک فیلم‌ساز زن دیگر، آندری دیوان موفق به دریافت این جایزه شده است. چند ماه قبل نیز ژولیا دوکورنو، فیلم‌ساز زن فرانسوی، جایزه‌ی نخل طلای جشنواره کن را در رقابت با کارگردان‌های مرد سرشناسی همچون لئوس کاراکس، وس اندرسن و اصغر فرهادی برنده شد.
جایزه‌ی ارزشمند شیر طلایی نقره‌ای (بهترین کارگردان) هفتاد و هشتمین دوره‌ی جشنواره ونیز به جین کمپیون، فیلم‌نامه‌نویس، کارگردان و تهیه‌کننده نیوزیلندی رسید و جوایز بهترین بازیگر مرد و بهترین بازیگر زن هم به ترتیب به خاطر فیلم‌های «مشغول کار: گمشده ۸» (On The Job: The Missing 8) و «مادران موازی» (Parallel Mothers) سهم جان ارکیلا و پنه‌لوپه کروز شد.
جشنواره ونیز ۲۰۲۱ از ۱۰ تا ۲۰ شهریور (۱ تا ۱۱ سپتامبر) برگزار شد و علاوه‌بر فیلم‌های جالب توجه‌ای که برای دریافت شیر طلایی با یکدیگر رقابت کردند، در بخش خارج از مسابقه نیز فیلم‌های مهمی همانند «تل‌ماسه» از دنی ویلنوو و «آخرین دوئل» به کارگردانی ریدلی اسکات نمایش داده شدند.


source

توسط techkhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *