کلسترول نوعی لیپید (چربی) است که کبد آن را به‌طور طبیعی تولید می‌کند. این نوع چربی برای شکل‌گیری غشای سی، بعضی از هورمون‌ها و ویتامین‌ D حیاتی است. کلسترول در آب حل نمی‌شود، بنابراین نمی‌تواند خودبه‌خود در خون حرکت کند. برای انتقال کلسترول، کبد باید لیپوپروتئین تولید کند. لیپوپروتئین‌ها ترکیباتی هستند که از چربی و پروتئین تشکیل شده‌اند. این ترکیبات کلسترول و تری‌گلیسیرید‌ها را که نوع دیگری از لیپیدها هستند در جریان خون حمل می‌کنند. دو نوع اصلی لیپوپروتئین LDL و HDL نام دارند. اگر خونتان کلسترول بد یا LDL زیادی داشته باشد، یعنی به کلسترول بالا مبتلا هستید.
کلسترول بالا اگر درمان نشود، باعث مشکلات زیادی از جمله حمله‌ی قلبی یا سکته می‌شود. در مقاله‌ی امروز دیجی‌کالا مگ قرار است اطلاعات مفیدی را درباره‌ی کلسترول بالا در اختیارتان قرار دهیم. در ابتدا به علل و علائم کلسترول بالا می‌پردازیم و بعد عوارض و درمان‌های خانگی آن را بررسی می‌کنیم. در پایان رژیم غذایی مناسب و روش‌های پیشگیری از این عارضه‌ی خطرناک را در اختیارتان قرار می‌دهیم. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.
رایج‌ترین علل بالا رفتن سطح کلسترول خون در ادامه آورده شده‌اند.
مصرف مواد غذایی که حاوی مقدار زیادی از چربی‌های ذکر هستند، می‌تواند سطح کلسترول بد یا همان LDL را افزایش دهد.
داشتن اضافه وزن می‌تواند سطح کلسترول خوب یا HDL را کم کند و میزان کلسترول بد را افزایش دهد.
بی‌تحرکی و نداشتن فعالیت بدنی کافی می‌تواند سطح کلسترول بد را افزایش و میزان کلسترول خوب را کاهش دهد.
سطح کلسترول بد معمولا بعد از ۲۰ سالگی افزایش پیدا می‌کند.
افرادی که سابقه‌ی خانوادگی ابتلا به کلسترول بالا دارند، به احتمال بیشتر دچار این عارضه می‌شوند.
کلسترول بالا معمولا هیچ علامتی ندارد. در بیشتر موارد کلسترول بالا فقط منجر به عارضه‌های خطرناک می‌شود. برای مثال حمله‌ی قلبی یا سکته می‌توانند در نتیجه‌ی آسیب ناشی از کلسترول بالا رخ دهند. حمله‌ی قلبی یا سکته تا زمانی که کلسترول بالا منجر به شکل‌گیری پلاک در شریان‌ها نشود ایجاد نمی‌شود. پلاک می‌تواند شریان‌ها را باریک کند که این موضوع جریان خون را کاهش می‌دهد.
شکل‌گیری پلاک پوشش شریان‌ها را تغییر می‌دهد که این موضوع عوارض خطرناکی را به دنبال دارد. آزمایش خون تنها راهی است که به تشخیص کلسترول بالا کمک می‌کند. اگر سابقه‌ی خانوادگی ابتلا به کلسترول بالا داشته یا عوامل خطر زیر را دارید، باید به‌طور مرتب سطح کلسترول خود را چک کنید.
عوارض زیر را می‌توانیم از جمله خطرات مهم کلسترول بالا تلقی کنیم.
بیماری قلبی یکی از علل اصلی مرگ‌ومیر به شمار می‌رود. علائم بیماری قلبی ممکن است در مردان و زنان متفاوت باشد. رایج‌ترین علائم بیماری عروق کرونر قلب در ادامه آورده شده‌ است.
جمع شدن پلاک در اثر کلسترول بالا می‌تواند شما را در معرض ابتلا به سکته قرار دهد. سکته یک عارضه‌ی اورژانسی است. اگر علائم سکته را تجربه کردید، باید بلافاصله به دنبال دریافت مراقبت‌های پزشکی باشید. علائم سکته به شرح زیر است.
شریان‌هایی که خون لازم قلب را فراهم می‌کنند، می‌توانند به دلیل تجمع پلاک به‌آرامی باریک شوند. این عارضه که به آن آرتریواسکلروز گفته می‌شود، به‌تدریج رخ می‌دهد و ‌هیچ علامتی ندارد. در نهایت لخته‌ی خون اطراف پلاک شکل می‌گیرد و باعث مسدود شدن جریان خون به عضلات قلب می‌شود.
در این وضعیت به عضلات قلب اکسیژن و مواد مغذی نمی‌رسد. زمانی که قلب آسیب می‌بیند، یا بخشی از سلول‌های قلب به دلیل کمبود اکسیژن از بین می‌روند، حمله‌ی قلبی رخ می‌دهد. در ادامه علائم حمله‌ی قلبی را نام برده‌ایم.
حمله‌ی قلبی یک عارضه‌ی اورژانسی است و حتی می‌تواند مرگ را به دنبال داشته باشد. فردی که دچار حمله‌ی قلبی شده یا علائم آن را دارد، باید بلافاصله مراقبت‌های پزشکی را دریافت کند.
بیماری عروق محیطی
بیماری عروق محیطی (PAD) می‌تواند زمانی ایجاد شود که پلاک‌ها در دیواره‌ی شریان‌ها جمع می‌شوند. این موضوع جریان خون را به شریان‌ها مسدود می‌کند که به کلیه‌ها، بازوها، معده، دست و پا خون می‌رسانند. در ادامه به علائم اولیه‌ی بیماری عروق محیطی اشاره کرده‌ایم.
زمانی که بیماری عروق محیطی پیشرفت می‌کند، علائم حتی زمانی که در حال استراحت هستید خود را نشان می‌دهند. علائمی که در ادامه آورده شده‌اند، ممکن است به دلیل کاهش جریان خون رخ دهند.
لازم است بدانید کسانی که به بیماری عروق محیطی مبتلا هستند، بیشتر در معرض ابتلا به حمله‌ی قلبی و سکته قرار می‌گیرند.
می‌توانید برای پایین آوردن میزان کلسترول خون از روش‌های طبیعی زیر کمک بگیرید.
روغن‌های اسانسی زیر در کم کردن میزان کلسترول خون مفید هستند.
روغن اسانسی علف لیمو خواص ضدعفونی‌کننده و ضدالتهابی دارد. این روغن می‌تواند سطح کلسترول خون را کاهش دهد و رگ‌های خونی را جهت جریان یافتن بهتر خون گشاد کند.
این نوشیدنی را روزی دو بار میل کنید.
روغن اسانسی ریحان مقدس می‌تواند میزان کلسترول خون را کم کند. اگر دچار کلسترول بالا هستید، حتما از این روغن استفاده کنید.
باید این نوشیدنی را دو بار در روز نوش جان کنید تا سطح کلسترول خونتان کاهش پیدا کند.
نشان داده شده که مصرف ویتامین C سطح کلسترول بد را کاهش می‌دهد. ویتامین‌های B3 و E از طریق کاهش تجمع کلسترول در شریان‌ها، به مبارزه با علائم کلسترول بالا کمک می‌کنند. مواد غذایی غنی از ویتامین‌های ذکر شده شامل مرکبات مانند پرتقال، گریپ‌فروت و لیموترش، سبزیجات با برگ سبز، مرغ، قارچ، ماهی تن، بادام و سیب‌زمینی شیرین می‌شوند.
روغن ماهی
روغن ماهی منبع سرشار اسیدهای چرب امگا ۳ به شمار می‌رود. مصرف منظم این اسیدهای چرب یکی از بهترین و آسان‌ترین روش‌ها برای پایین آوردن سطح کلسترول خون محسوب می‌شود. علاوه بر این اسیدهای چرب امگا ۳ به کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی کمک می‌کنند.
باید هر روز مکمل روغن ماهی را مصرف کنید.
روغن نارگیل به خواص خود در افزایش سطح کلسترول خوب در خون معروف است. این موضوع می‌تواند به کاهش سطح کلسترول بد و همچنین محافظت از شما در برابر بیماری قلبی کمک کند. علت این موضوع این است که روغن نارگیل به حفظ وزن در محدوده‌ی طبیعی کمک می‌کند.
هر روز به روش‌های مختلف از روغن نارگیل استفاده کنید.
سیر حاوی ترکیب مفیدی به نام آلیسین است که فقط در صورت له شدن سیر ترشح می‌شود. این ترکیب به‌طور طبیعی سطح کلسترول خون را کاهش می‌دهد.
هر روز باید سیر را مصرف کنید.
خواص آنتی‌اکسیدانی چای سبز به وجود ترکیبی به نام اپی‌گالوکاتچین گالات (EGCG) در آن برمی‌گردد. این ترکیب سطح کلسترول بد را کاهش می‌دهد.
سه بار در روز چای سبز را بنوشید.
ماست برای کلسترول بالا
ماست پروبیوتیک حاوی باکتری‌های خوب است که سلامت روده را بهبود می‌بخشند و نقش قابل‌توجهی در کاهش سطح کلسترول به‌طور طبیعی دارند.
یک کاسه ماست پروبیوتیک را نوش جان کنید.
هر روز ماست بخورید تا بهترین نتیجه را بگیرید.
دانه‌ی چیا منبع سرشار اسیدهای چرب امگا ۳ محسوب می‌شود و به کم کردن سطح کلسترول خون و خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی کمک می‌کند.
دانه‌ی چیا را به اسموتی دلخواه خود یا آب میوه اضافه کنید.
باید دانه‌ی چیا را هر روز مصرف کنید تا سطح کلسترول خونتان کاهش پیدا کند.
گریپ‌فروت منبع غنی پروتئین و مواد مغذی دیگر محسوب می‌شود که همگی فواید زیادی برای سلامتی بدن دارند. این میوه که در دسته‌ی مرکبات قرار می‌گیرد، به بدن ویتامین C، فیبر و مواد معدنی مانند منیزیم و پتاسیم می‌دهد. خاصیت آنتی‌اکسیدانی قوی گریپ‌فروت و ارزش غذایی بالای آن برای پایین آوردن سطح کلسترول خون مفید است.
هر روز آب گریپ‌فروت تازه را نوش جان کنید.
یک تا دو بار در روز آب گریپ‌فروت را ترجیحا بعد از خوردن غذا مصرف کنید.
نشان داده شده که مصرف منظم و طولانی‌مدت آب پرتقال سطح کلسترول خون را کاهش می‌‌دهد و خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی را کاهش می‌دهد.
آب پرتقال تازه را نوش جان کنید.
دو تا سه بار در روز آب پرتقال بنوشید.
انار حاوی مقدار زیادی از آنتی‌اکسیدان‌های مختلف است. آنتی‌اکسیدان‌های موجود در انار به پایین آوردن سطح کلسترول بد کمک می‌کنند که این موضوع در پیشگیری از بیماری قلبی و عروقی مفید است.
یک فنجان آب انار تازه و خانگی را میل کنید.
یک تا دو بار در روز آب انار بخورید.
آب لیموترش
آب لیموترش منبع غنی ویتامین C و آنتی‌اکسیدان‌های مختلف به شمار می‌رود و به همین علت سطح کلسترول بد را کاهش می‌دهد و به کاهش وزن کمک می‌کند.
هر روز صبح با شکم خالی نوشیدنی ذکر شده در بالا را میل کنید.
سرکه‌ی سیب حاوی اسید استیک و پکتین است. اسید استیک وزن ناخواسته‌ای که در اثر ابتلا به کلسترول بالا به وجود آمده را کاهش می‌دهد و میزان کلسترول بد خون را کم می‌کند. کلسترول بد به پکتین (نوعی فیبر) موجود در سرکه‌ی سیب می‌چسبد و از بدن خارج می‌شود.
روزی یک بار یا هر یک روز در میان این نوشیدنی را میل کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید.
تخم کتان حاوی نوعی لیگنان است که به پایین آوردن سطح کلسترول خون و کاهش احتمال ابتلا به بیماری‌های کبدی کمک می‌کند. بنابراین حتما تخم کتان را در رژیم غذایی خود جای دهید.
باید روزی یک بار این نوشیدنی را میل کنید.
کرفس منبع غنی آنتی‌اکسیدان‌های مختلف به شمار می‌رود و مصرف منظم آن می‌تواند سطح کلسترول بد را کاهش دهد. آب کرفس نه تنها سطح کلسترول خون را پایین می‌آورد، بلکه به کاهش وزن هم کمک می‌‌کند.
آب کرفس را باید یک تا دو بار در روز مصرف کنید تا از خواص شگفت‌آور آن بهره‌مند شوید.
استرول گیاهی و مکمل‌های استانول برای کاهش کلسترول بالا
استرول‌ها و استانول‌های گیاهی در بسیاری از میوه‌ها، سبزیجات، مغزها، دانه‌ها، غلات و گیاهان وجود دارند. علاوه بر این بعضی از مواد غذایی فرآوری شده مانند ماست، آب پرتقال و مارگارین با استرول و استانول‌های گیاهی غنی می‌شوند. ترکیبات ذکر شده ممکن است خطر ابتلا به بیماری قلبی را کاهش دهند. این ترکیبات جلوی جذب کلسترول توسط روده‌ی کوچک را می‌گیرند. این موضوع می‌تواند میزان کلسترول بد یا LDL را در خون کم کند.
بعضی از مواد غذایی می‌توانند میزان کلسترول خون را کم کنند. قبلا در این مقاله ۱۳ ماده‌ی غذایی فوق‌العاده برای کاهش کلسترول خون مواد غذایی کاهنده‌ی کلسترول خون را معرفی کرده‌ایم. با این حال در ادامه به‌ تعدادی از این مواد غذایی اشاره می‌کنیم.
می‌توانید برای جلوگیری از افزایش سطح کلسترول خون از روش‌های زیر کمک بگیرید.
کلسترول نوعی چربی در خون است. اگرچه بدن همه‌ی کلسترول لازم خود را تولید می‌کند، با این حال از طریق مصرف بعضی‌ از مواد غذایی هم کلسترول دریافت می‌کنید. ژنتیک، سن، رژیم غذایی، میزان فعالیت بدنی و فاکتورهای دیگر همگی روی سطح کلسترول خون و بالا رفتن آن اثر می‌گذارند. کلسترول بالا یکی از علل اصلی بیماری قلبی به شمار می‌رود. در مقاله‌ی امروز دیجی‌کالا مگ اطلاعات مفیدی را درباره‌ی کلسترول بالا به شما دادیم. این عارضه احتمال ابتلا به بیماری قلبی و حمله‌ی قلبی را افزایش می‌دهد. همچنین خطر ابتلا به سکته را زیاد می‌کند.
اگر دچار کلسترول بالا هستید، پزشک ممکن است برای شما داروهایی تجویز کند و به شما توصیه کند یک سری تغییرات را در سبک زندگی خود ایجاد کنید. برای مثال حفظ وزن در محدوده‌ی طبیعی، افزایش فعالیت بدنی، خوردن مواد غذایی مغذی، ترک سیگار و مواردی از این دست می‌توانند سطح کلسترول خون را کاهش دهند.
منبع: health line, health line, style craze


source

توسط techkhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *