محققان در تحقیقات اخیر خود متوجه شدند کاهش سرعت چرخش زمین که حاصل میلیونها سال بوده است با افزایش اکسیژن موجود در اتمسفر زمین مرتبط است.
به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، محققان در تحقیقات اخیر خود که در مجله نیچر منتشر شده است، دلیل افزایش اکسیژن موجود در اتمسفر زمین را کاهش سرعت چرخش زمین طی میلیون ها سال می دانند. زمین حدود ۴۱ میلیارد سال عمر دارد و در طول این مدت کاهش سرعت چرخش زمین همراه با افزایش طول روز بوده است.
 بدین ترتیب به باکتری ها فرصت داده شده تا فتوسنتز بیشتری انجام دهند. این مسئله که از حدود دو میلیارد سال پیش تاکنون صورت گرفته به افزایش تولید اکسیژن مورد نیاز برای حیات منجر شده است.
گرگوری دیگ، میکروبیولوژیست دانشگاه میشیگان و یکی از نویسندگان این تحقیق گفته است: بسیاری از محققان علوم زمین شناسی به دنبال پاسخ این سوال بوده‌اند که اتمسفر زمین اکسیژن خود را از کجا آورده است است و همچنین اکسیژن طی چه فرایندی کنترل شده است. تحقیقات اخیر ما نیز نشان می‌دهد که افزایش طول روز بر اثر کاهش سرعت چرخش زمین می‌تواند به میزان تولید اکسیژن در جو مرتبط باشد.
از طرفی برای به وجود آمدن اکسیژن پدیده های دیگری به نام رویداد بزرگ اکسیژنی نیز احتمال داده می‌شود. در این پدیده سیانوباکتری ها به وجود آمده اند که آنها نیز سهم بزرگی در افزایش سطح اکسیژن در اتمسفر داشتند. اما چرا این باکتری ها درست در همین زمان شروع به فعالیت کردند. سیانوباکتری ها میتوانند از طریق فتوسنتز اکسیژن تولید کنند. از طرفی میکروب های سفید که در کف دریا وجود دارند می‌توانند با سولفور سوخت و ساز انجام دهند.
رقابت بین سیانوباکتری ها و میکروب های سفید در طول روز و همچنین در طول شب به تولید اکسیژن کمک کرده است. در واقع در طول روز و زمان بالا آمدن خورشید فتوسنتز و تولید اکسیژن توسط سیانوباکتری های بنفش انجام میشود و میکروب های سفید به کف دریا میروند. این تحقیقات باعث شد تا محققان بتوانند مدل های جهانی برای تولید اکسیژن به دلیل افزایش طول روز بسازند.
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آژانس خبری فناوری تکنا ( Technology news agency : Techna ) از سال 1389 با نام تکنولوژی نیوز توسط جمعی از دانشجویان علاقه مند به حوزه علم و فناوری شروع به کار کرد. تکنا آژانس خبری مستقل و غیرانتفاعی میباشد و متعلق به هیچ یک از نهادها و دستگاه های دولتی نیست. رسالت ما انعکاس دستاوردها و رخدادهای داخلی و بین المللی حوزه علم و فناوری مانند رویدادهای زیست محیطی، نجوم، پزشکی، اختراعات، کشفیات، اخبار گجتها، موبایلها، اپلیکیشن و نرم افزارها، کامپیوترها، سخت افزار و تجهیزات مدرن و… تحت قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.
تکنا توسط سرورهای اختصاصی پارس پک پشتیبانی میشود.
اختراعات  |  نجوم و هوافضا  |  پزشکی و سلامت  |  علمی فناوری  |  تحقیقات و پژوهش های علمی  |  اخبار زیست محیطی  |  کشفیات  |  رباتیک  |  اخبار میکروبیولوژی  |  iran technology news  |

source

توسط techkhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *