بزرگ‌ترین آزمایشگاه فضایی روسیه امروز چهارشنبه پس از ۱۴ سال تأخیر در مأموریتی برای افزایش حجم ایستگاه فضایی بین‌المللی به مدار پرتاب شد.
ماژول پژوهش‌های چندمنظوره روسیه (MLM) که با نام نوکا نیز شناخته می‌شود، امروز در ساعت ۱۹:۵۸ به وقت ایران برفراز موشک پروتون‌ام از پایگاه فضایی بایکونور در قزاقستان به هوا برخاست. ماژول ۲۲ تنی جدید روسیه ابتدا قرار بود سال ۲۰۰۷ به فضا پرتاب شود.
نوکا قطعه‌ی جدیدی به‌نام بازوی رباتیک اروپا (ERA) را حمل می‌کند که به‌منظور خدمات‌دهی به بخش روسی ایستگاه فضایی طراحی شده است. ماژول تقریبا ۱۰ دقیقه پس از پرتاب از مرحله‌ی سوم پرتابگر پروتون‌ام جدا شد و با اتکا به موتورهای خود، پرواز خودکار ۸ روزه‌اش به ایستگاه فضایی بین‌المللی را آغاز کرد.
ماژول جدید نوکا که انتظار می‌رود ۲۹ ژو‌ئیه به پایگاه مداری متصل شود، به بزرگ‌ترین قطعه‌ی روسی ایستگاه فضایی تبدیل خواهد شد. این ماژول با طول بیش از ۱۳ متر و حداکثر قطر ۴/۳ متر میزبان امکانات پژوهشی خواهد بود و درعین‌حال، تخت اضافی، توالت، سامانه احیاء اکسیژن و ابزار لازم برای بازیافت آب از ادرار را برای کیهان‌نوردان فراهم خواهد کرد.
نوکا همچنین از هوابند و درگاه اتصال فعالی بهره می‌گیرد که بازوی رباتیک ۱۱ متری اروپا، وظیفه‌ی خدمات‌دهی به آن را برعهده دارد. این بازو نخستین اپراتور رباتیک محسوب می‌شود که به‌طور ویژه برای فعالیت در بخش روسی ایستگاه فضایی طراحی شده است.
ماژول روسی نوکا / Nauka module
ماژول نوکا پیش از قرارگیری درون فرینگ موشک
پیش از آنکه نوکا به ایستگاه فضایی برسد، کیهان‌نوردان باید ماژول پیرس را از ماژول خدماتی روسی زیوزدا جدا کنند تا قطعه‌ی جدید بتواند جایگزین آن شود. فرایند جدایی این ماژول جمعه در ساعت ۱۷:۴۷ به وقت ایران آغاز خواهد شد و می‌توانید پخش زنده‌ی آن را در کانال یوتیوب ناسا تماشا کنید.

مقاله‌های مرتبط:

کیهان‌نوردان آماده‌سازی برای جدایی ماژول پیرس را ماه گذشته حین مجموعه‌ای از پیاده‌روی‌های فضایی آغاز کردند. پیرس پس از تقریبا ۲۰ سال خدمات‌دهی به‌عنوان درگاه اتصال و هوابند برای آزمایشگاه مداری به پایان کار خود می‌رسد. به‌نقل از خبرگزاری روسی تاس، بخشی از ماژول در جو زمین خواهد سوخت؛ اما قطعاتی از آن نزدیک به چهار ساعت پس از جدایی از ایستگاه فضایی در اقیانوس آرام سقوط خواهد کرد.
طرح ساخت نوکا به اوایل دهه‌ی ۱۹۹۰ بازمی‌گردد؛ اما در مسیر رسیدن آن به فضا موانع متعددی وجود داشت. روسیه نوکا را در اصل به‌عنوان ماژول پشتیبان برای زاریا، نخستین ماژول ایستگاه فضایی که در سال ۱۹۹۹ پرتاب شد، طراحی کرد؛ اما برای رساندن آن به مدار مجبور شد به‌مدت بیش از دو دهه منتظر بماند.

لطفا در نظر داشته باشید که زومیت در صورت مشاهده‌ی دیدگاه خلاف قوانین سایت، این حق را دارد که دیدگاه کاربر را بدون اطلاع قبلی پاک کند. همچنین در صورت تکرار در نقض قوانین سایت، به صلاح‌دید زومیت، حساب کاربری کاربر خاطی مسدود خواهد شد.
در صورت مشاهده‌ی تاپیک ها و پست های توهین آمیز یا خلاف قوانین از بحث کردن و پاسخ دادن به آن‌ها جدا خودداری کرده و صرفا موضوع را از طریق آیکون گزارش به اطلاع ما برسانید.

داغ‌ترین‌های امروز

سرورهای زومیت توسط پارس پک میزبانی می‌شود.

source

توسط techkhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *