تقابل هیولا با هیولا در سادیستی ترین نبرد ممکن برای کسب عنوان «پدر»…!
ویجیاتو >> فیلم و سریال

بدون دیدگاه

فیلم «نفس نکش۲» با تمرکز بر شخصیت آنتاگونیست فیلم اول یعنی نورمن نوردسترم (استفن لانگ) سعی می‌کند این شخصیت شرور و سادیستی را تبدیل به یک قهرمان با هویت پدرانه کند؛ بنابراین این سوال برای مخاطبان پیش می‌آید که آیا دنباله‌ای که در آن آنتاگونیست فیلم اول می‌خواهد هم پدر باشد و هم جان رمبو، می‌تواند گِلیم خود را از آب بیرون بکشد یا خیر؟! برای یافتن این پاسخ با نقد فیلم Don’t Breathe 2 همراه ویجیاتو باشید.
خلاصه داستان: شخصیت شرور فیلم اول به نام نورمن با بازی استفن لانگ که یک فرد نابینا با توانایی‌های مرگبار است، باید از آموزش‌های نظامی خود برای نجات یک یتیم جوان از دست گروه ربایندگان استفاده کند.
نقد فیلم: هنگامی که تریلر و اولین جزئیات برای دنباله فیلم شگفت انگیز و موفق «نفس نکش» منتشر شد، بسیاری از ما این سوال را در ذهن خود داشتیم که چرا باید چنین فیلمی تولید شود؟ جواب این چرا آسان است: و آن چیزی نیست جز کسب پول. برای بسیاری، فیلم نفس نکش ساخته فِدِ آلوارز یک اثر مدرن در ژانر وحشت تعلیق آفرین بود که نیازی به دنباله نداشت؛ چرا که اساساً این اثر به تنهایی در ژانر خودش به اهدافش رسیده بود. بنابراین، این نکته همان چیزی است که ایده چگونگی ساخت دنباله را به نوعی ترسناک کرد. 
بر هیچ کس پوشیده نیست که دنباله‌های آثار ترسناک، بیشتر اوقات هرگز با نسخه‌های قبلی خود مطابقت ندارند. در واقع اکثر اوقات این عدم موفقیت ناشی از آن است که دنباله‌ها بدون هیچ گونه ایده جدیدی بر سبک و اساس قسمت اول خود تمرکز می‌کنند. در حالی که اکثر دنباله‌های ترسناک به لطف افزایش بودجه جنب و جوش فیلم اول را تقویت می‌کنند و بیشتر بر تهدید قاتل خود متمرکز هستند، اما همیشه این دنباله‌ها بهترین طرح را از نظر داستانی انتخاب نمی‌کنند و متأسفانه این امر برای Don’t Breathe 2 نیز صادق است. بنابراین، این فیلم هرگز وجود خود را توجیه نمی‌کند، و دلیل قانع کننده‌ای را ارائه نمی‌دهد که چرا ما باید در این زمان از شخصیت دیوانه و شروری چون نورمن نوردستروم حمایت کنیم.
بدون تردید هنگام تماشای فیلم «نفس نکش۲» احساس می‌کنید این اثر نیز یکی از دنباله‌های ترسناکی است که تنها به دلیل موفقیت تجاری فیلم اول تولید شده است. در نتیجه هیچ گونه ایده جدید یا بکری در این فیلم دیده نمی‌شود؛ البته به جز این ایده که آنها یک قاتل روانی را تبدیل به یک پدر دلسوز کرده‌اند.
این غیر معمول نیست که یک قاتل در دنباله یک اثر ترسناک نقش اصلی بیشتری را ایفا کند، زیرا ما بارها این فرمول را در فیلم‌های «اسلشر» هالیوود دیده‌ایم؛ اما این مرد نابینا با توانایی‌های جان رمبو یک مرد معمولی برای تبدیل شدن به قهرمان شما نیست. چرا که اساساً با توجه به فیلم اول هیچ چیز احمقانه‌ای در مورد آن وجود ندارد که او را دلسوز جلوه دهد. در واقع ما به عنوان مخاطب پس از آنچه که در فیلم اول در مورد او می‌فهمیم، برایمان سخت است که او را چیزی بیش از یک هیولا ببینیم.
بدون شک این فیلم نمی‌خواسته مرد کور قصه را به عنوان یک شرور نگه دارد، بنابراین در یک تصمیم عجیب و بدون پرداخت سعی کرده او را اندکی دلسوز جلوه دهد؛ در عوض مشکل این تصمیم اینجاست که فیلمساز با این اقدام همه را شرور جلوه می‌دهد، بنابراین هیچ قوس احساسی قابل درک و هیچ طرفی وجود ندارد که واقعاً به آنها اهمیت دهیم. در واقع پتانسیل زیادی برای ایجاد رابطه بین مرد نابینا و دختر کوچک درون فیلم وجود داشته، اما عدم توجه به شکل گیری این رابطه نتیجه آن را خراب کرده است.
از طرف دیگر در آخرین پرده فیلم می‌توانست یک التهاب قوی وجود داشته باشد که در آن شخصیت نورمن (استفن لانگ) را به عنوان یک هیولای خودخواه نشان دهد، با این حال چنین اتفاقی نمی‌افتد و ما به پایانی می‌رسیم که تلاش می‌کند مرد نابینا را به یک ضد قهرمان دلسوز تبدیل کند که شایسته آن نیست. بنابراین مشکل عمده نفس نکش۲ در فیلمنامه غیر قابل پذیرش آن خلاصه می‌شود. فیلمنامه‌ای که در آن توجه‌ای به ایجاد یک رابطه پویا بین شخصیت‌ها نشده است. از طرف دیگر هیچگونه منطقی در رستگاری شخصیت نورمن با بازی بسیار خوب استفن لانگ دیده نمی‌شود.
با این اوصاف، فیلم نفس نکش۲ با وجود ضعف فیلمنامه و همچنین عدم منطق در پیچش اخلاقی شخصیت مرکزی، دارای صحنه‌های اکشن سرگرم‌کننده‌ای است. این جذابیت ناشی از طراحی درست فضا و مکان برای ایجاد تعلیق و اکشن است. چنین تنظیماتی اجازه می‌دهد تا برخی از سکانس‌های تکنیکی شامل نبرد‌های تن به تن، فرار در محیط‌های تاریک و جستجوی راه‌های هوشمندانه برای خروج از مخمصه‌ها، فوق العاده جذاب از آب در بیاید. در اینجاست که ما متوجه توانایی شخص رودو سایاگوس به عنوان کارگردان در خلق تعلیق و اکشن می‌شویم. همچنین وجود چنین صحنه‌هایی است که ما را به یاد سبک فیلم اول می‌اندازد. 
بنابراین، تماشای برخی از این صحنه‌ها و سکانس‌های اکشن واقعاً هیجان انگیز است. برای مثال زمانی که برای اولین بار مهاجمین به خانه نورمن وارد می‌شوند سایاگوس به عنوان کارگردان با حرکت‌های نرم دوربین که دارای جزئیات فراوان است ما را دچار تعلیق نفس گیری می‌کند. لازم به ذکر است که فیلمبرداری صحنه تهاجم به خانه، خاطرات فیلم «اتاق وحشت» دیوید فینچر را در نحوه لغزش دوربین در محیط تداعی می‌کند. در نتیجه کسانی که هنوز قانع نشده‌اند که چرا ما باید در وهله اول از نورمن نوردستروم حمایت کنیم، با دیدن چنین کار‌های مثال زدنی کمی به این موضوع بی توجه خواهند ماند.
حتی اگر تماشاگران تحت تأثیر جنبه‌های فنی «نفس نکش 2» قرار نگیرند، بازهم نمی‌توانند از جذابیت ذاتی استفن لانگ در چارچوب این نقش لذت نبرند. توانایی‌های زنده ماندن نورمن او را شبیه مایکل مایرز می‌کند؛ همچنین نبوغ او در اختفا و استفاده از ابزار ساده برای کشتن نیز ما را به یاد جان رمبو می‌اندازد. بنابراین شخصیت استفن لانگ ترکیبی از هیولاهای آدمکش جذاب است. با این اوصاف استفان لانگ 69 ساله، از نظر جسمانی بسیار آماده است و در اجرای نقشش نیز از بیان کلمات صرفه جویی می‌کند، بنابراین او در اجرای این نقش دارای فهرستی از چهره‌های متناقض است و او در اجرای این تناقضات نیز فوق‌العاده است.
برای مثال یک بار به نظر می‌رسد او یک پیرمرد با صدای شکسته و وجدان کامل است که عذاب اخلاقی به او قدرت می‌دهد و زخم‌های جسمانی‌اش را تسکین می‌دهد. و در لحظه‌ای دیگر همین شخصیت در صورت لزوم تبدیل به یک زاتوئیچی باهوش با مشت‌های آهنین می‌شود که از شعله‌های آتش بیرون می‌آید. البته همین توصیفات را نمی‌توان در مورد دشمنان کاریکاتوری او گفت. چرا که آنها هیچ هویتی در کار و اقداماتشان وجود ندارد.
در نتیجه باید گفت: اگر می‌خواهید فیلمی بسازید که دارای یک طرح غم انگیز باشد و در آن برخی از اتفاقات بسیار وحشتناک ظاهر شوند، پس باید یک فیلمنامه با کیفیت و دلیل خوبی برای آن چیزهای وحشتناک درون فیلم داشته باشید. اما فیلمنامه Don’t Breathe 2، نه وحشتناک است و نه دلیلی برای بروز اتفاقات درونش به ما می‌دهد. بنابراین، این اثر سینمایی مطمئناً چیزی نیست که بتوان در مورد آن فخرفروشی کرد. اما می‌توان آن را یک فیلم مشکل‌‌دار فنی خواند که بیننده هدفش را سرگرم می‌کند.
داستان مردی که می‌خواست سلطان باشد
دستاورد هدیه‌ای که مارول به جیمز گان نمی‌بخشید

source

توسط techkhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *