ظاهراً بخش املاک دیوار و شیپور تا چند روز دیگر حذف می‌شود؛ مگر اینکه این دو پلتفرم تبلیغات آنلاین ، بر قوانین جامه عمل بپوشانند. موضوع قانون‌شکنی شیپور و دیوار چیست؟

مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن صراحتاً هشدار داد که بخش املاک دیوار و شیپور به دلیل عدم احراز هویت مالک و کدپستی ملک تا هفته آینده مسدود خواهد شد. از اولتیماتوم این مقام مسئول می‌شود اینطور برداشت کرد که بازهم دست دلالان درمیان است و این افراد سودجو قصد دارند بازار مسکن را ملتهب کنند.

بارها به شیپور و دیوار هشدار داده شده که باید هویت فرد مالک ملک به همراه کدپستی آن احراز تا مشخص شود که این فرد واقعاً مالک ملکی است که آگهی کرده یا فقط یک دلال یا به اصطلاح قدیمی‌ها (شرخر) است که سعی بر به هم زدن آرامش بازار مسکن دارد. اما ظاهراً هردو پلتفرم آگهی آنلاین به این موضوع توجهی نداشته؛ حالا یا به عمد یا  ندانسته که بعید است.

خود ما نیز بارها از قیمت‌گذاری‌های ملک در این دو سکوی ایرانی تأسف خورده‌ایم. اگر سری به بخش‌های این دو اپلیکیشن ایرانی بزنید متوجه خواهید شد که نه فقط در بخش مسکن، بلکه در تمامی بخش‌ها رویه قیمت‌گذاری نظارتی نمی‌شود. مثلاً در بخش خودرو، قیمت خودرو از دی‌ماه 1402 به شدت افزایش بافت. این موضوع اگرچه به نرخ دلار ربط دارد اما می‌دانیم که دلالان در یک حرکت دسته جمعی قیمت خودرو را با ثبت آگهی‌های فیک و با قیمت بسیار بالاتر از بهای اصلی، بازار را ملتهب و فرد خریدار نیز بی خبر از دسیسه دلالان اقدام به خرید می‌کند. این رویه در بخش مسکن نیز به شدت افزایش یافته است و حتی اصلی‌ترین دلیل امکان مسدودی بخش املاک در شیپور و دیوار نیز به خودکامگی دلالان برمی‌گردد.

بیشتر بخوانید: کاهش کمیسیون اسنپ و تپسی ؛ هرگونه افزایش قیمت کرایه جرم است

احتمال مسدودسازی بخش املاک دیوار و شیپور وجود دارد

ابوالفضل نوروزی، مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن به دیوار و شیپور هشدار داد که اگر تا هفته آینده امکان فراهم کردن احراز هویت مالک و کدپستی ملک در بخش مسکن فراهم نشود، این بخش را به کلی مسدود می‌کنیم.

ظاهراً آنطور که نوروزی فاش کرده و ما هم نیز به وفور دیده‌ایم، دلالان و سودجویان آگهی‌های فیک را با قیمت‌های بسیار بالاتر از ارزش ملک آگهی می‌کنند. این موضوع قیمت ملک را در بازار به شدت بالا برده و می‌بینید که در چند روز قیمت‌ها چند برابر می‌شود. ظاهراً این کار به صورت دسته جمعی است و همه دلالان مسکن در این خصوص برنامه‌ریزی می‌کنند.

ما بارها در تکراتو به خرید و فروش حواله‌های خودرو در پلتفرم‌های آگهی آنلاین اشاره کرده‌ایم. منظور ما در وهله اول همین دیوار و شپیور است که بخش اعظم تبلیغات آنلتین را در دست دارند. معلوم نیست که چرا بر اینگونه آگهی‌ها نظارتی نمی‌شود.

چرا باید هواله یک خودرو ایرانی تا چندصد میلیون تومان و حواله خودروهای خارجی تا چند میلیارد تومان به فروش برسد؟ خب علت اصلی برهم زدن قیمت‌ها در بازاره خودرو ایران همین مورد است و باید جلوی خودکامگی دلالان گرفته شود.

بیشتر بخوانید:

دیدگاه شما درخصوص مسدودسازی بخش املاک دیوار و شیپور چیست؟ آیا می‌توان دست دلالان را از بازارهای ملتهب ایران کوتاه کرد؟ لطفاً نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

source

توسط techkhabari