در طول چند سال گذشته، همه‌گیری کرونا که منشأ اصلی آن چین بوده است، جان افراد بسیار زیادی را در سراسر جهان گرفت. حالا در روزهای گذشته نیز در گزارش‌هایی به یک بیماری تنفسی اشاره شده که در چین شیوع پیدا کرده است و ظاهراً فقط کودکان به آن مبتلا می‌شوند. بااین‌وجود، سازمان جهانی بهداشت (WHO) اعلام کرده که چین هنوز هیچ «بیماری غیرمعمول یا جدیدی» را گزارش نکرده است.

از اواسط اکتبر 2023، سازمان جهانی بهداشت درحال نظارت بر داده‌های سیستم نظارتی چین بوده است که به افزایش بیماری‌های تنفسی در کودکان شمال چین اشاره داشتند. ابتدا آژانس بهداشت سازمان ملل متحد خواستار اطلاعات بیشتری درباره این موضوع از پکن شد، اما دولت ‌چین اظهارنظر عمومی درباره آن نکرد. سپس WHO یک کنفرانس تلفنی با مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ‌چین و بیمارستان کودکان پکن برگزار کرد.

توضیح مقامات چین درباره گزارش‌های نگران‌کننده

براساس گزارش بی‌بی‌سی، مقامات چینی افزایش بیماری‌های شبیه به آنفولانزا را به لغو محدودیت‌های کووید نسبت داده‌اند. بااین‌حال، از ساکنان ‌چین درخواست شده تا اقداماتی مانند واکسینه‌شدن و استفاده از ماسک را انجام دهند. رسانه‌های محلی ‌چین نیز در روزهای گذشته گزارش داده‌اند که بیمارستان‌ها با فشار زیادی روبه‌رو شده‌اند.

پس از درخواست سازمان جهانی بهداشت، خبرگزاری دولتی Xinhua مقاله‌ای را منتشر کرد که در آن به نقل از مقامات کمیسیون ملی بهداشت چین (NHC) گفته شده که آن‌ها توجه زیادی به تشخیص و مراقبت از کودکان مبتلا به بیماری‌های تنفسی دارند.

سپس WHO در بیانیه خود اعلام کرد که هیچ «بیماری غیرمعمول یا جدیدی» توسط ‌چین شناسایی نشده و افزایش بیماری‌های تنفسی شهرهای شمالی این کشور به دلیل «چند پاتوژن شناخته‌شده» بوده است. سازمان جهانی بهداشت در بیانیه خود توضیح می‌دهد که این وضعیت را به دقت زیر نظر دارد و با مقامات ملی ‌چین در تماس است.

از زمان شناسایی اولین مورد ابتلا به ویروس کرونا در ووهان ‌چین نزدیک به چهار سال می‌گذرد و در طول همه‌گیری کووید-19 سازمان جهانی بهداشت بارها از مقامات چینی‌ به‌دلیل عدم شفافیت و همکاری انتقاد کرده بود.

source

توسط