ساکنان جنوب لبنان می‌گویند که روز شنبه یکی از شدیدترین حملات اسرائیل در طول هفته‌های اخیر به این کشور را شاهد بودند و حزب‌الله لبنان نیز اعلام کرد که همزمان حملاتی را به مواضع اسرائیل در مناطق مرزی انجام داده است.

ارتش اسرائیل می‌گوید در پاسخ به حملات پیشینی که از خاک لبنان علیه این کشور انجام شده بود، جنگنده‌های اسرائیلی نیز روز شنبه مواضع حزب‌الله را هدف قرار داده‌اند.

رویترز همچنین به نقل از یک منبع لبنانی آگاه از فعالیت‌های حزب‌الله نوشت که این گروه در آخرین حملات خود علیه اسرائیل، از موشک قدرتمندی را استفاده کرده است که تا کنون در نبردهایش استفاده نکرده بود.

به گفته این منبع، حملات جدید حزب‌الله از روستاهای «عيتا الشعب» و «رمیش» در جنوب لبنان علیه مواضع اسرائیل در مناطق مزی انجام شده است. ارتش اسرائیل نیز اعلام کرد که برخی از مکان‌هایی که امروز به آنها حمله شده، «زیرساخت‌های تروریستی، انبارهای موشک و تجهیزات مورد استفاده حزب‌الله» بوده است.

به نوشته رویترز، درگیری‌هایی که از ۷ اکتبر میان حزب‌الله لبنان و نیروهای اسرائیل روی داده، شدیدترین درگیری میان دو طرف از زمان جنگ ۲۰۰۶ میلادی بوده است؛ با این وجود این درگیری‌ها به مناطق مرزی محدود شده است.

حملات شدید روز شنبۀ دو طرف، در حالی انجام می‌شود که یک روز پیش از این سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان در اولین سخنرانی خود از زمان آغاز جنگ حماس و اسرائیل گفت که واکنش آتی این گروه، به تحولات غزه و اقدامات اسرائیل بستگی دارد و اینکه این گروه شبه‌نظامی هنوز «همۀ توانش» را برای حمله به اسرائیل به کار نگرفته است.

این سخنان در حالی بیان شد که از زمان آغاز دور جدید درگیری میان حزب‌الله لبنان و نیروهای اسرائیلی پس از ۷ اکتبر، حدود ۶۰ نفر از جنگجویان این گروه کشته شده‌اند.

اسرائیل اعلام کرده است که هیچ علاقه‌ای به درگیری در مرزهای شمالی خود ندارد و بنیامین نتانیاهو نیز به حزب‌الله هشدار داده که گشودن جبهه دومی برای جنگ، باعث می‌شود که لبنان با حملات متقابل اسرائیل آنهم با شدتی «غیر قابل تصور» روبرو شود که «ویرانی» گسترده‌ای برای این کشور به همراه خواهد داشت.

source

توسط