ظاهراً وزارت صمت برنامه صادرات خودروهای ایرانی به بلاروس را در دستور کار خود قرار داده است. اما چه خودروهایی و از کدام شرکت‌ها قرار است صادر شوند؟

مهدی صفری معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه در جریان برگزاری مراسم روز ملی صادرات از برنامه وزارت صمت برای صادرات خودروهای ایرانی به بلاروس خبر داد. براساس اعلام وی، قرارداد صادرات این خودروها با بلاروس بسته شده و به قطعه‌سازان جهت تأمین نیاز خودروسازان نیز اطلاع داده شده است. همچنین این خودروها قرار است به چند کشور دیگر نیز صادر شوند.


ادامه مطلب در ادامه

بیشتر بخوانید:


روند صادرات خودروهای ایرانی به بلاروس به زودی آغاز می‌شود

به گزارش تکراتو و به نقل از ایسنا، مهدی صفری در مراسم روز ملی صادرات اظهار کرد: «کشورهای آفریقا، آمریکای لاتین و آسیای شرق از جمله کشورها و مناطق هدف صادراتی هستد. برخی از این کشورها اصلاً علاقه‌مند با تجارت با ایران نبودند، ولی با تلاش‌های انجام شده، این کشورها در تجارت همسوی ایران شده‌اند. البته باید به این نکته توجه داشت که ارزآوری فقط از ناحیه صادرات کالا نیست، بلکه می‌تواند از ناحیه انتقال تکنولوژی و صدور خدمات فنی و مهندسی نیز صورت گیرد.»

صفری با بیان اینکه صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی طی دو الی سه ماه گذشته پروژه‌های خوبی در کشورهای آسیایی و آفریقایی جذب کرده‌اند، تصریح کرد:

در بحث صادرات محصولات دانش‌بنیان نیز در کشورهای آمریکای لاتین یک پروژه صادراتی ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیون دلاری صادرات دانش‌بنیان‌ها در دستور کار است. همچنین در حوزه صادرات خدمات فنی و مهندسی یکی از اهداف ایران کشورهای مشترک المنافع آسیای مرکزی CIS است که در یکی از این کشورها شبکه انتقال گاز، پمپ‌استیشن و مونیتور کردن آن را ایجاد کرده‌ایم و صادرات آن به ۱.۲ میلیارد دلار هم در آینده خواهد رسید.

صادرات خودروهای ایرانی به بلاروس

وی همچنین با اشاره به اهمیت ترانزیت در حوزه ارزآوری برای کشور گفت:‌ «البته در این حوزه نیز تعرفه‌ها باید هماهنگ باشد، بنابراین وزارت امور خارجه در کنار وزارت راه برای اینکه تعرفه‌ها را در این حوزه به صفر برساند تلاش‌های زیادی را انجام داده است. در بخش صادرات و صدور خدمات فنی و مهندسی به حوزه کشورهای شانگهای و بریکس نیز آمادگی داریم و به‌طور کلی پیوستن به شانگهای و بریکس می‌تواند امکانات جدید صادراتی برای ما فراهم آورد.»

معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه با بیان اینکه در بریکس بانکی وجود دارد که بانک مرکزی تلاش کرده تا سهم آن را بخرد، بنابراین وقتی سهامدار آن شویم از امکانات وام آن برای صادرات در صدور خدمات فنی مهندسی نیز می‌توانیم استفاده کنیم، گفت:

همچنین امکان جدیدی برای صدور خدمات فنی و مهندسی با استفاده از بانک توسعه اسلامی نیز ایجاد شده که با رفع بدهی‌های این بانک امکانات جدید برای صدور خدمات فنی و مهندسی فراهم می‌شود.

صادرات خودروهای ایرانی به بلاروس

وی افزود: «همچنین تلاش‌هایی برای صادرات خودرو به کشورهای هدف صادراتی از جمله روسیه و روسیه سفید انجام شده و قراردادهایی در این زمینه منعقد شده و ایران‌خودرو نیز در این زمینه کارهایی انجام می‌دهد. در کنار این موضوع از سوی قطعه‌سازان نیز تلاش می‌شود تا صادرات به کشورهای آمریکای لاتین، آفریقایی و آسیای میانه CIS انجام شود.»

گفتنی است، شنبه (۲۹ مهر‌ماه)، بیست و هفتمین سالروز ملی صادرات با شعار «صادرات پایدار، محور توسعه» در سالن اجلاس سران برگزار شد.

بیشتر بخوانید:

نظر شما در خصوص صادرات خودروهای ایرانی به بلاروس چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت ها با تکراتو در میان بگذارید.

source

توسط techkhabari