برخی ایده‌ها بر روی کاغذ بسیار جذاب و هیجان‌انگیز به نظر می‌رسند اما در واقعیت اصلا با استقبال روبرو نمی‌شوند. تلویزیون‌های خمیده را هم می‌توان با همین جمله توصیف کرد. روزی روزگاری این نوع تلویزیون‌ها سروصدای زیادی به راه انداختند ولی خیلی زودتر از انتظار از بازار حذف شدند و حالا دیگر به سختی در بازار یافت می‌شوند. در این مطلب به دلایل شکست تلویزیون‌های خمیده می‌پردازیم.
زمانی که تلویزیون‌های خمیده راهی بازار شدند، شرکت‌های سازنده اعلام کردند که این تلویزیون‌ها می‌توانند بیننده را در تصویر غوطه‌ور کنند و تجربه‌ای مشابه با حضور در سینما را به ارمغان بیاورند. اما در این میان شرکت‌ها به این نکته توجه نکرده‌ بودند که بیشتر خانه‌ها برای استفاده از این نوع تلویزیون‌ها چندان مناسب نبودند. جذابیت خمیده بودن تلویزیون فقط در زاویه‌ها و فاصله‌ی محدودی محسوس بود و بنابراین خیلی سریع در ارائه‌ی وعده‌های خود شکست خوردند.
تلویزیون‌های خمیده
بسیاری از کاربران تلویزیون را به جای اینکه روی میز قرار دهند، به دیوار وصل می‌کنند. در مورد تلویزیون‌های خمیده که طبیعتا اندازه‌ی بسیار بزرگی هم دارند، وصل کردن آن‌ها به دیوار به شدت‌ مشکل و چالش‌برانگیز بود.
نه‌تنها گاهی اوقات برای وصل کردن به دیوار باید از وسایل مخصوصی استفاده می‌کردند، بلکه لبه‌های خمیده‌ی تلویزیون شکاف نه‌چندان زیبایی را بین دیوار و تلویزیون ایجاد می‌کرد. بنابراین کاربرانی که این تلویزیون‌ها را خریداری کرده بودند، متوجه می‌شدند که زیبایی محیط خانه‌ی آن‌ها عملا بدتر از گذشته شده است. بنابراین همین مشکلات هم یک میخ دیگر بر تابوت تلویزیون‌های خمیده محسوب می‌شد.
تلویزیون‌های خمیده
حالا باید به مشکلات زاویه دید تلویزیون‌های خمیده بپردازیم. تلویزیون‌های خمیده برای افراد مختلف زاویه دید مناسبی ارائه نمی‌کنند. به همین خاطر اگر موقعیت شما دقیقا در راستای مرکز تلویزیون نباشد، بیشتر اوقات با اعوجاج تصویر روبرو می‌شوید. با توجه به همین موضوع، اگر چند نفر در خانه بخواهند مثلا یک فیلم را تماشا کنند، عملا برخی افراد در موقعیت بهتری نسبت به دیگران قرار می‌گیرند و می‌توانند با تجربه‌ی بهتری روبرو شوند و برخی دیگر نمی‌توانند بهترین تصویر را دریافت کنند. طبیعتا چنین چیزی برای کاربران اصلا لذت‌بخش نیست.
تلویزیون‌های خمیده
همانطور که گفتیم، اعوجاج تصویر در این نوع تلویزیون‌ها یک مشکل بسیار بزرگ به حساب می‌آید. بنابراین یک خط صاف در چنین تلویزیونی می‌تواند خمیده به نظر برسد و مثلا اگر در حال تماشای مسابقات ورزشی هستید، این مشکل بیشتر هم احساس می‌شود. البته همانطور که گفتیم اگر در راستای مرکز تلویزیون نشسته باشید، این مشکل چندان احساس نمی‌شود ولی برای اطرافیانی که کنار شما نشسته‌اند، این مشکل به‌خوبی قابل احساس خواهد بود.
تلویزیون‌های خمیده
یکی از قوانین در دنیای فناوری این است که کاربران در ازای پرداخت مبلغ بالاتر برای خرید یک محصول، باید مزایای محسوس و جذابی را دریافت کنند. اما در مورد تلویزیون‌های خمیده واقعیت این بود که کاربران قیمت بسیار بالاتری را بدون دریافت مزایای ملموس، پرداخت می‌کردند.
طبیعتا در چنین شرایطی فقط تعداد اندکی از کاربران فریب می‌خورند و اکثریت آن‌ها ترجیح می‌دهند از تلویزیون‌های تخت و مناسب استفاده کنند.

با وجود اینکه تلویزیون‌های خمیده خیلی زود از بازار کنار رفتند، اما در طرف مقابل مانیتورهای خمیده همچنان محبوبیت بالایی دارند. تفاوت اصلی این دو هم مربوط به اندازه‌ی مانیتور و فاصله‌ی کاربر از آن است. زمانی که نزدیک به مانیتور خمیده نشسته‌اید، خمیده بودن آن تجربه‌ی استفاده‌ی جذاب‌تری برای شما امکان‌پذیر می‌کند. از همه مهم‌تر، معمولا همواره فقط یک نفر از مانیتور استفاده می‌کند و بنابراین به راحتی می‌توانید زاویه‌ی قرارگیری خود را نسبت به آن تنظیم کنید.
یکی دیگر از مزایای مانیتورهای خمیده این است که معمولا ارتفاع زیادی ندارند ولی در عوض عرض بالایی در اختیار شما قرار می‌دهند و به‌عنوان یک مانیتور اولترا واید غول‌پیکر به‌شدت محبوب هستند. در ضمن یکی از مشکلات مانیتورهای اولترا واید معمولی این است که ممکن است در لبه‌ها با رنگ‌ها و زاویه دید نه‌چندان خوبی روبرو شوید اما اگر در راستای مرکز مانیتور خمیده نشسته باشید، زاویه دید لبه‌ها هم مناسب خواهد بود.

تلویزیون‌های خمیده یکی دیگر از ایده‌هایی بودند که در واقعیت اصلا با موفقیت روبرو نشدند و خیلی زود از بازار کنار گذاشته شدند. قاعدتا قرار نیست تمام ایده‌های نوآورانه با موفقیت روبرو شوند اما خوشبختانه شرکت‌های سازنده معمولا دنبال عملی کردن ایده‌های جدیدی هستند. به عنوان مثال حالا برخی شرکت‌ها تلویزیون‌های رول شونده را تولید کرده‌اند که البته این مدل‌ها هم قیمت‌های نجومی دارند و باید ببینیم آیا در سال‌های آینده قیمت آن‌ها به طور قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند یا نه.
منبع: HowToGeekتلویزیون خودمون OLED خمیده است اصلا چنین مشکلاتی ندارن که گفتین
از نظر قیمت دوبرابر ساده های LED FHD قیمت دارن چون تکنولوژی OLED هستش
دیگه از گیمرا دقیق تر داریم اونا تنها کسایی هستن که دقت بالایی نیاز دارن تا سر طرفو هدشات کنن کیفیت خیلی بالایی داره
بخصوص شب حس سینما بهت دست میده
شاید دلیلش این بوده باشه که خیلی گرونن
من خودم دوبرابر قیمت خریدم به شدت هم شیک و باکیفیته از گران ترین تلویزیون تخت تو بازار دوبرابر گرون تره اگه خمیده بدردنمیخوره پس چرا هنوز دوبرابر قیمت داره
🧐

source

توسط techkhabari