جوش صورت معمولا در پوست‌های چرب به وجود می‌آید، اما پوست‌های خشک هم ممکن است به این مشکل دچار شوند. همزمانی این دو مشکل پوستی در کنار یکدیگر می‌تواند شرایط دشواری را به وجود بیاورد؛ چراکه برخی از محصولات و درمان‌های آکنه می‌توانند خشکی پوست را بدتر کنند. در این مطلب نحوه‌ی درمان جوش صورت در پوست‌های خشک و نکات مهمی که در درمان آکنه و جوش در پوست‌های خشک باید رعایت کنید را برایتان توضیح خواهیم داد؛ با ما همراه باشید.
جوش صورت در پوست‌های خشک و حساس چطور رخ می‌دهد؟
درمان جوش صورت برای پوست‌های خشک
مراقبت های خانگی برا کنترل جوش و خشکی پوست
آکنه معمولا در پوست‌های چرب به وجود می‌آید؛ در این نوع پوست‌ها غدد چربی بیش از حد سبوم تولید می‌کنند. سبوم یک نوع روغن طبیعی است که توسط غدد چربی زیر پوست ترشح شده و پوست را نرم و محافظت می‌کند. ترشح بیش از حد سبوم می‌تواند منجر به مسدود شدن منافذ و آکنه شود. هر چند سبوم اضافی، یکی از رایج‌ترین علت‌های بروز جوش صورت و آکنه است، اما با این وجود بسته شدن منافذ پوستی و جوش صورت به دلایل دیگری غیر از سبوم هم می‌توانند رخ دهند و بنابراین پوست‌های خشک هم می‌توانند دچار آکنه شوند.
در بسیاری از موارد، استفاده از محصولات مراقبت از پوست نامناسب و لوازم آرایشی تحریک کننده می‌تواند باعث بسته شدن منافذ و بروز جوش صورت در پوست‌های خشک و حساس شود. پوست‌های حساس بیشتر به محصولات مراقبت از پوست خشن واکنش منفی نشان می‌دهند.
برخی از محصولات مراقبت از پوست ترکیبات سنگینی دارند؛ به خصوص لوسیون‌ها، مرطوب کننده‌ها و کرم‌های ضدآفتابی که مبتنی بر روغن و حاوی چربی هستند. کسانی که پوست خشک دارند معمولا برای درمان حل مشکل خشکی پوست‌شان سراغ این نوع از محصولات می‌روند و این محصولات می‌توانند پس از مصرف روی پوست باقی مانده و باعث بسته شدن منافذ پوستی و در نتیجه بروز جوش صورت شوند.
برای این که از جوش صورت جلوگیری کنید، محصولات بدون چربی و غیرکومدوژنیک را پیدا کنید. همچنین توجه داشته باشید که محصولات حاوی الکل، رنگ‌ها و عطرها ممکن است برای برخی افراد تحریک کننده باشند.
روش‌های درمان آکنه در پوست خشک
برای درمان جوش صورت در پوست‌های خشک باید از محصولاتی استفاده کنید که رطوبت کافی برای پوست‌تان را به خوبی تامین کنند و از سوی دیگر سبب بروز جوش صورت نشوند.
 
در کنار انتخاب محصولات مراقبت از پوست مناسب، چند مراقبت خانگی وجود دارد که می‌تواند به بهبود پوست خشک و آکنه کمک کند.
اگر پوست شما با درمان‌های خانگی یا داروهای بدون نسخه بهبود پیدا نمی‌کند، برای مشاوره در مورد نحوه‌ی درمان آکنه بدون ایجاد خشکی بیشتر در پوست به یک متخصص پوست مراجعه کنید. متخصص پوست علت خشکی را پوست را تشخیص داده و همچنین می‌تواند تشخیص دهد که آیا مشکل پوست شما آکنه است و یا این که به بیماری‌های پوستی مانند درماتیت، پسوریازیس و یا آکنه روزاسه مبتلا شده‌اید یا خیر.
با توجه به این که درمان‌ها و داروهای برطرف کننده‌ی آکنه ممکن است خشکی پوست را بیشتر کنند یکی از نکات کلیدی در درمان جوش صورت در پوست‌های خشک این است که روی آبرسانی بر روی پوست صورت‌تان تمرکز کنید. علاوه بر استفاده از محصولات آرایشی و مراقبت از پوست بدون چربی و غیرکومدوژنیک سعی کنید هر چند مدت یک‌بار از ماسک‌های ارگانیک تهیه شده از مواد طبیعی مانند آلوئه‌ورا، خیار، موم زنبور عسل، جوی دوسر و… استفاده کنید.
مواد غذایی غنی شده با انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز برای بافت پوست انسان هم می‌توانند باعث آبرسانی به پوست خشک بشوند. میوه‌های آب‌داری مانند هندوانه می‌توانند به شما کمک زیادی کنند. مواد غذایی که دارای اسید‌های چرب هستند مانند روغن زیتون، ماهی سالمون و آوواکادو هم می‌توانند برایتان مفید باشند.
کمبود ویتامین A و C هم می‌تواند باعث خشکی پوست شود. مواد غذایی را که دارای این ویتامین‌ها هستند را به رژیم غذایی‌تان به طور جدی اضافه کنید. اسفناج، کلم بروکلی و سیب‌زمینی شیرین جزو مواد غذایی سرشار از این ویتامین‌ها بوده و برای کسانی که پوست خشک دارند بسیار مناسب‌اند.
منبع:healthline


source

توسط techkhabari