بسیاری از ما، حجم زیادی از کارهای روزمره را با گوشی‌ هوشمند انجام می‌دهیم. در این میان امکان دارد با فایل‌های RAR یا Zip مواجه شویم؛ فرمت‌هایی که برای فشرده‌سازی و انتقال آسان‌تر فایل‌ها‌ی حجیم در اینترنت توسعه یافته‌اند و استخراج و فشرده‌سازی آن‌ها روی کامپیوتر بسیار آسان است؛ اما برای زیپ کردن فایل در اندروید یا استخراج فایل‌های Rar و Zip چه باید کرد؟
درواقع گوشی‌ و تبلت‌ اندروید، به‌طور پیش‌فرض از فایل‌های RAR پشتیبانی نمی‌کنند اما برنامه‌های مدیریت فایل داخلی گوشی‌ شیائومی یا گوشی‌ سامسونگ و دیگر برندها، امکان استخراج یا ایجاد فایل‌های Zip را دارد. به‌هرحال در این مقاله قصد داریم شما را با روش‌های سریع و آسان برای ساخت فایل زیپ و استخراج محتویات فایل‌های Rar و Zip در محیط اندروید آشنا کنیم.
برای ساخت فایل‌های فشرده در محیط اندروید، در صورتی‌که برنامه مدیریت فایل پیش‌فرض گوشی شما این امکان را داشته باشد در اکثر مواقع فقط امکان ساخت فایل زیپ دردسترس خواهد بود. به‌هرحال ما نصب برنامه‌های اختصاصی مثل RAR و ZArchiver را توصیه می‌کنیم زیرا امکانات بسیار مفیدی برای ساخت، استخراج و حتی ترمیم فایل‌های فشرده ارائه می‌دهند و از انواع فرمت‌ها پشتیبانی می‌کنند.
۱. برای ساخت فایل RAR در اندروید ابتدا اطمینان حاصل کنید همه‌ی فایل‌های موردنظر که قصد فشرده‌سازی آن‌ها را دارید در یک پوشه قرار داشته باشند.
۲. اکنون باید برنامه RAR را باز کرده و به مسیر پوشه‌‌ی مرحله‌ی قبل بروید.
۳. فایل‌هایی را که قصد دارید در قالب یک فایل فشرده ایجاد شوند، با ضربه زدن روی چک‌باکس کنار آن‌ها انتخاب کنید.
۴. روی آیکون پوشه که علامت + روی آن است ضربه بزنید تا گزینه‌های فشرده‌سازی نمایان شود.
۵. نام موردنظر برای فایل فشرده را تایپ و در صورت تمایل رمزعبور نیز برای آن تعیین کنید.
۶. نوع فایل فشرده را از بین گزینه‌های RAR، ZIP یا فرمت‌های دیگر انتخاب کرده و روی OK ضربه بزنید.
کار تمام است و با توجه به حجم فایل‌های انتخاب‌شده احتمالاً چند ثانیه طول می‌کشد تا فایل نهایی ایجاد شود.
دقت داشته باشید برای ساخت فایل زیپ با استفاده از برنامه‌ی ZArchiver، باید مراحل مشابه بالا را طی کنید و فقط رابط کاربری این برنامه کمی با اپلیکیشن RAR تفاوت دارد.
همان‌طور که اشاره کردیم، برنامه‌ی پیش‌فرض مدیریت فایل گوشی‌های شیائومی، سامسونگ و برخی دیگر از شرکت‌ها، امکان ساخت فایل‌های زیپ را ارائه می‌دهند و بدین ترتیب اگر قصد دارید سریعاً فایل فشرده‌ی ZIP موردنظرتان را ایجاد کنید و تمایلی به نصب برنامه‌های مجزا ندارید، استفاده از ابزارهای داخلی گوشی راهکار خوبی به‌نظر می‌رسد.
۱. برنامه مدیریت فایل گوشی خود را باز کرده و فایل‌های موردنظر را برای زیپ کردن انتخاب کنید.
۲. اکنون گزینه‌های مختلف به شما نمایش داده می‌شود که یکی از آن‌ها (با توجه به نوع گوشی شما) Compress یا Create Zip Archive است و باید روی آن ضربه بزنید.
۳. در این گام، نام فایل زیپ را باید وارد کنید.
کار تمام است و فایل زیپ با نامی که برای آن تعیین کرده‌اید در مسیر موردنظر روی حافظه‌ی ذخیره‌سازی گوشی ساخته خواهد شد.
برای استخراج یا فشرده‌سازی فایل‌ها با فرمت RAR و Zip روی گوشی اندروید، می‌توان از برنامه‌های مختلفی که برای همین‌کار طراحی شده‌اند استفاده کرد.
در این مقاله چند برنامه رایگان برای استخراج فایل‌های RAR و ZIP در اندروید را معرفی می‌کنیم و نحوه‌ی استفاده از این اپلیکیشن‌ها را نیز آموزش می‌دهیم.
RAR یکی از محبوب‌ترین برنامه‌های کار با فایل‌های فشرده‌ی RAR در اندروید است. این ابزار امکان استخراج فایل‌هایی را که با فرمت Rar، Zip و 7z فشرده شده‌اند، دارد. اپلیکیشن مذکور همچنین ویژگی‌های مختلفی مثل ایجاد فایل‌های فشرده، تقسیم فایل‌های بزرگ به چند فایل کوچک‌تر و قراردادن گذرواژه روی فایل‌ها را دراختیار شما قرار می‌دهد. در ادامه آموزش کار با این اپلیکیشن را مرور می‌کنیم.
۱. پس‌ از دانلود و نصب RAR آن را باز کنید. صفحه‌ی اصلی این اپلیکیشن شبیه برنامه‌های مدیریت فایل است و فهرستی از پوشه‌ها و فایل‌های موجود در حافظه‌ ذخیره‌سازی گوشی شما را نشان می‌دهد.
۲. اکنون فایل فشرده‌ی Rar یا Zip موردنظرتان را انتخاب کنید. اگر فایل موردنظر با رمزعبور محافظت شود، در این مرحله باید گذرواژه‌ی موردنظر را وارد کنید و در غیر این‌ صورت محتویات آن نمایش داده خواهد شد.
۳. فایل‌ها و پوشه‌های داخلی فایل Rar یا Zip را انتخاب کنید. همچنین می‌توانید روی فایل یا پوشه‌ی موردنظر ضربه زده و نگه دارید تا منوی گزینه‌ها نمایش داده شود.
۴. اکنون با انتخاب گزینه‌ی Extract Files می‌توانید فایل‌ها و پوشه‌های انتخاب‌شده در مرحله‌ی قبل را از حالت فشرده خارج کنید. با انتخاب این گزینه باید مقصد موردنظر برای ذخیره‌سازی فایل‌هایی که از حالت فشرده خارج می‌شوند را انتخاب کنید. همچنین با انتخاب گزینه‌ی Extract Here، همه‌ی فایل‌های انتخاب‌شده در کنار فایل فشرده‌ی اصلی ذخیره خواهند شد.
ZArchiver برنامه‌ای رایگان و منبع‌باز است که امکان استخراج فایل‌های 7z، Zip، Rar، Arj، Tar و غیره را دارد. این اپلیکیشن همچنین قابلیت‌های دیگری مثل ساخت فایل های فشرده، تبدیل فایل‌های حجیم به چند فایل سبک‌تر و رمزگذاری روی فایل‌های فشرده را دارد.
استفاده از ZArchiver نیز بسیار ساده است و برای خارج کردن فایل‌های فشرده در محیط اندروید با این برنامه، باید مراحل زیر را طی کنید.
۱. برنامه‌ی ZArchiver را باز کرده و فایل فشرده‌ی موردنظرتان را انتخاب کنید.
۲. اکنون چند گزینه برای شما نمایان خواهد شد که باید روی Extract ضربه بزنید.
۳. در این مرحله اگر فایل موردنظر رمزعبور داشته باشد باید آن را وارد کنید. اگر فایل موردنظر گذرواژه ندارد، از این مرحله صرف‌نظر کنید.
۴. مقصد موردنظر برای ذخیره‌سازی فایل‌های استخراج‌شده را انتخاب کنید.
برای استفاده از برنامه‌های استخراج فایل‌های فشرده‌ی Zip و Rar در اندروید، ابتدا آن‌ها را از فروشگاه گوگل‌پلی روی گوشی خود دانلود نصب کنید. در مرحله‌ی بعد باید فایل فشرده‌ی موردنظرتان را انتخاب کرده و سپس روی دکمه‌ی Extract ضربه بزنید. در این گام، برنامه از شما درخواست می‌کند محل موردنظر برای ذخیره‌ی فایل‌های استخراج‌شده را انتخاب کنید.
برای استخراج فایل‌های فشرده‌ی Zip بدون نیاز به نصب برنامه‌ی مجزا، باید برنامه‌ی مدیریت فایل گوشی، این امکان را داشته باشد. در این صورت با انتخاب فایل فشرده‌ی زیپ، محتویات آن نمایش داده خواهد شد و می‌توانید فایل‌های موردنظرتان را به محل دیگری کپی کنید تا از حالت فشرده خارج شوند.
علاوه‌براین با انتخاب و نگه‌داشتن انگشت خود روی نام فایل زیپ، گزینه‌ای با نام Extract Files در دسترس شما قرار خواهد گفت که محتویات فایل فشرده را برایتان باز کرده و آن‌ها را به‌صورت فایل‌های استاندارد غیرفشرده روی حافظه‌ی دستگاه ذخیره می‌کند.
خانواده ما

source

توسط techkhabari