هرچند که زمان سال نو در کشورهای مختلف متفاوت است، اما بیشتر آدم‌ها در سراسر دنیا، قبل از شروع سال جدید، برنامه‌ریزی می‌کنند، حتی اگر آن را روی کاغذ ننویسند. اگر مشغول خواندن این مقاله‌اید، احتمالا شما هم اهل برنامه‌ریزی و مشخص کردن اهدافتان هستید. ممکن است هدف‌هایتان را روی کاغذ بنویسید و روی دیوار بچسبانید، در پلنرها و ژورنال‌های شخصی‌تان برنامه‌ریزی کنید، توی ذهنتان اهدافتان را تعیین کنید و… . شاید تا امروز نوشته‌های زیادی در مورد برنامه‌ریزی برای سال جدید خوانده‌اید، اما تا به حال به راهی برای جمع‌بندی سالی که گذشت فکر کرده‌اید؟
بیشتر ما بدون توجه به دستاوردها و اتفاقات سال گذشته و احساساتی که تجربه کردیم، شروع به تعیین هدف برای سال نو می‌کنیم؛ در حالی که ذهنمان به خاطر حجم زیاد اتفاقات، نمی‌تواند واقع‌بینانه روی آینده متمرکز شود. شاید این احساس برای شما هم آشنا باشد که نزدیک به سال جدید، احساس می‌کنید که هیچ قدم مثبتی در طول سالی که گذشت، برای خود برنداشته‌اید و دیگر انگیزه‌ی زیادی برای سال پیش رو ندارید. year compass به شما کمک می‌کند تا قدم به قدم به سال گذشته‌ی خود نگاه کنید و به ذهنتان نظم ببخشید و در نهایت با روشی جهانی برای سال پیش رو یک برنامه‌ریزی دقیق انجام دهید.
year compass یک دفترچه‌ی رایگان است که به شما کمک می‌کند تا در مورد سال گذشته، فکر کنید و برای سال پیش رو برنامه‌ریزی کنید. از سال ۲۰۱۲ بیشتر از یک میلیون نفر در سراسر دنیا از این دفترچه استفاده کرده‌اند. این دفترچه با مجموعه‌ای از تمرین‌ها و سوالاتی که با دقت انتخاب شده‌اند، باعث می‌شود که بتوانید الگوهای ذهنی‌تان را کشف و سال ایدئال خود را طراحی کنید. با پاسخ دادن به سوالات year compass، از اشتباهات خود درس می‌‌گیرید، قدردانِ موفقیت‌ها و پیروزی‌هایتان می‌شوید و در نهایت مسیری را تعیین می‌کنید که می‌خواهید در آن قدم بردارید.
معمولا تصمیماتی که برای سال جدید می‌گیریم، محقق نمی‌شوند اما این روش جهانی به شما کمک می‌کنند تا امسال در راه تحقق آرزوهایتان قدم بردارید. در این مقاله، ما تمام آن چیزی را که برای شروع برنامه‌ریزی نیاز دارید، توضیح داده و قدم به قدم تمام سوالات این دفترچه و توضیحات مربوط به آن را برای شما نوشته‌ایم. پس به ما بپیوندید و شما هم خود ایدئالتان را طراحی کنید!
قطعا می‌توانید! دوستانتان را جمع کنید و با هم شروع به جواب دادن به سوالات کنید. همه باید جواب‌ها را در دفترچه‌های شخصی خودشان بنویسند، اما می‌توانید برای استراحت با همدیگر حرف بزنید و افکار و احساسات خود را به اشتراک بگذارید. اگر می‌خواهید گروهی پیش بروید، حواستان به حد و مرزهای خودتان و دیگران باشد. هر کسی باید فقط چیزهایی را که دوست دارد به دیگران بگوید و رازها و مسائل شخصی‌اش را برای خودش نگه دارد.
خب برای شروع آماده‌اید؟ چشمان خود را ببندید و پنج نفس عمیق بکشید. حالا سوالات را به ترتیب و بدون استرس جواب دهید. فراموش نکنید که تنها کسی که قرار است پاسخ‌های شما را بخواند، فقط و فقط خودتان هستید؛ پس خوب در مورد آن‌ها فکر کنید و با صداقت کامل جواب دهید.
هفته به هفته‌ی سال گذشته را مرور کنید. اگر اتفاق مهمی افتاده است، دورهمی خانوادگی یا دوستانه‌ی خاصی داشتید، پروژه‌ی مهمی را انجام داده‌اید و …، اینجا یادداشت کنید.
زندگی ما شامل جنبه‌های مختلف اما به هم پیوسته است. به بخش‌های زیر نگاه کنید و از خود بپرسید مهم‌ترین اتفاقات هر کدام از این جنبه‌ها برای شما چه چیزهایی بوده است؟
برای سال جدید چطور برنامه‌ریزی کنیم؟
بهترین، به‌‌یادماندنی‌ و شادترین لحظه‌های زندگی‌تان در سال گذشته را توصیف کنید. آن‌ها را نقاشی کنید. چه احساسی داشتید؟ چه کسی کنار شما بود؟ چه کاری انجام می‌دادید؟ چه بوها،‌ صداها و مزه‌هایی در ذهنتان مانده است؟
آیا در طول سال گذشته اتفاقی افتاده است که نیاز به بخشیدن داشته باشد؟ رفتارها یا کلماتی باعث شده‌اند که احساس بدی پیدا کنید؟ از دست خودتان عصبانی هستید؟
اینجا بنویسید و با بخشیدن آن‌ها، حال خوب را به خود هدیه دهید. اگر هنوز آمادگی بخشیدن خودتان یا دیگران را ندارید، باز هم آن‌ها را یادداشت کنید. گاهی نوشتن می‌تواند معجزه کند.
چیز دیگری هست که دوست داشته باشید بگویید؟ یا چیزی هست که باید قبل از شروع سال جدید، آن را رها کنید؟ هر چیزی را که به ذهنتان می‌رسد، بنویسید یا نقاشی کنید، بعد به آن‌ها فکر کنید و در نهایت رهایشان کنید.
سه کلمه انتخاب کنید که می‌توانند سال گذشته‌تان را توصیف کنند.
اگر قرار باشد که کتاب یا فیلمی از سال گذشته‌ی شما ساخته شود، چه اسمی را برای آن انتخاب می‌کنید؟
اگر چیز دیگری باقی مانده که دوست دارید بنویسید، یا کسی هست که می‌خواهید با او خداحافظی کنی، الان انجامش دهید.
کار شما با سال ۱۴۰۱ تمام شد. یک نفس عمیق بکشید و کمی استراحت کنید.
برنامه‌ریزی برای سال جدید
سال پیش رو برای شما چه شکلی است؟ چرا عالی می‌شود؟ چه اتفاقاتی قرار است در دنیای ایده‌آل شما بیفتد؟ آن‌ها را بنویس، نقاشی بکش و خودت را رها کن. جرات داشته باش و اجازه‌ی رویاپردازی‌های بزرگ را به خودت بده.
به جنبه‌های مختلف زندگی خود نگاه کنید و اهدافتان را برای هر کدام از آن‌ها، مشخص کنید و بنویسید. این اولین قدم برای تحقق آن‌هاست.
کلمه‌ای را به عنوان نماد سال جدید انتخاب کنید. می‌توانید هر وقت که نیاز به انرژی داشتید، به این کلمه نگاه کنید؛ پس رویاهای خود را فراموش نکنید.
ذهنتان را آزاد کنید. آرزوی پنهانی شما برای سال ۱۴۰۲ چیست؟
تبریک می‌گوییم. شما برنامه‌ریزی برای سال جدید را تمام کردید و حالا آماده‌ی ورود به سال ۱۴۰۲ هستید.
منبع: yearcompass


source

توسط techkhabari