امروزه استفاده از پتوهای سنگین رایج شده است. به عقیده‌ی بسیاری از افراد این پتوها برای خواب راحت هستند زیرا فواید بسیار زیادی از جمله کاهش اضطراب، بی‌خوابی و استرس دارند و باعث می‌شوندخواب راحت‌تر و لذت‌بخش‌تر شود.
اگر شما هم یکی از این افراد هستید احتمالا به این فکر افتاده‌اید که چگونه از شر لکه‌ها و آلودگی‌های روی پتوهای سنگین خود پس از یک مدت طولانی خلاص شوید. در این صورت این مطلب مخصوص خود شما است زیرا در آن به چگونگی تمیز کردن پتوهای سنگین به شیوه‌ی صحیح پرداخته‌ایم.
پتوهای سنگین وزن‌های مختلفی دارند و از جنس‌های متفاوتی ساخته شده‌اند. در نتیجه به دستورالعمل‌ها و تکنیک‌های شست‌و‌شوی مختلفی نیاز دارند.
به عنوان مثال پتوهای از جنس لینن، پشم، ریون یا ابریشم نباید در ماشین لباسشویی شسته شوند. بنابراینباید عوامل مختلفی را قبل از آغاز به شست‌و‌شوی پتوی خود در نظر بگیرید. از جمله‌ی این عوامل عبارتند از:
شستن پتوی سنگین با دست
در صورتی که پتوی سنگین‌تان پر از موادی مانند سنگریزه‌ی نرم یا مهره‌ی فولادی است شست‌و‌شو با دست بهترین گزینه برای تمیز کردن آن به شمار می‌رود. همچنین در صورتی که ماشین لباسشویی‌تان نمی‌تواند وزن پتو را تحمل کند توصیه می‌شود آن را با دست بشویید. وزن پتو را می‌توانید در قسمت برچسب مشخصات آن پیدا کنید.
اغلب پتوها وزنی بین ۲.۲ تا ۹ کیلوگرم دارند و در صورتی که پتویی با وزن بالاتر دارید و نمی‌خواهید آن را با دست بشویید بهتر است شستن آن را به خشک‌شویی واگذار کنید.
هنگام شستن پتو با دست دو گزینه دارید. یا لکه‌ها را پاک کنید یا کل پتو را بشویید. البته این موضوع به مقدار لکه روی پتو یا میزان کثیف بودن آن بستگی دارد. در صورتی که پتویتان تمیز است اما تنها چند لکه دارد توصیه می‌شود تنها لکه‌ها را تمیز کنید.
وسایل مورد نیاز برای پاک کردن لکه‌های پتوی سنگین عبارتند از:
گام اول: کمی مایع ظرفشویی را با آب گرم ترکیب کنید.
گام دوم: برس یا دستمال را در ترکیب فرو برده و روی لکه دستمال بکشید.
گام سوم: قسمتی که تمیز کرده‌اید را در آب سرد آبکشی کنید.
گام چهارم: اجازه دهید پتو در هوای آزاد خشک شود.
پتو به مرور زمان خیلی کثیف می‌شود و تمیز کردن لکه‌ها به تنهایی چاره‌ساز نیست. در این صورت شستن کل پتو با دست یا با استفاده از ماشین لباسشویی راهکار مساله است. برای پتوهای سنگین‌تر از ۹ کیلوگرم شست‌و‌شو بهترین راه چاره است.
در ادامه روش انجام این کار را شرح داده‌ایم. وسایل لازم:
گام اول: تشت یا وان را تمیز کرده و مطمئن شوید که هیچ آلودگی‌ای در آن نیست.
گام دوم: سپس تشت یا وان را تا نصفه پر از آب کرده و یک ماده‌ی شوینده‌ی ملایم به آن اضافه کنید.
گام سوم: ماده‌ی پاک‌کننده‌ را تا زمانی که به خوبی در آب حل شود هم بزنید.
گام چهارم: پتو را در تشت قرار داده و در ترکیب غوطه‌ور کنید.
گام پنجم: اجازه بدهید پتو چند دقیقه در آب غوطه‌ور باشد سپس آن را به خوبی با دست هم بزنید. در صورتی که پوست دستتان حساس است می‌توانید از دستکش استفاده کنید.
گام ششم: سپس آب تشت را خالی کنید.
گام هفتم: دوباره تشت را با آب سرد پر کنید و به آرامی پتو را آبکشی کنید.
گام هشتم: دوباره آب تشت را خالی کرده و آن را باآب تمیز پر کنید. این کار برای این است که مطمئن شوید ماده‌ی شوینده به صورت کامل از روی پتو پاک شده است.
گام نهم: پتو را به بهترین روش ممکن مسطح سازید.
گام دهم: سپس آن را از وسط تا کرده و لوله کنید تا آب آن گرفته شود. البته مراقب باشید که پتو چروک نشود.
گام یازدهم: کار را تا جایی که بیشترین آب پتو گرفته شود ادامه داده و اجازه دهید که در هوای آزاد خشک شود.
شستن پتوی سنگین با ماشین لباسشویی
پیش از شستن پتو در ماشین لباسشویی باید حتما برچسب مراقبت آن را بررسی کنید و ببینید که آیا قابل شست‌و‌شو در ماشین لباسشویی هست یا خیر. همچنین در صورتی که از روش شست‌و‌شوی آرام استفاده گنید پتو آسیب نخواهد دید.
وسایل مورد نیاز:
گام اول: با استفاده از آب گرم و مایع ظرفشویی همه‌یی لکه‌های روی پتو را پاک کنید.
گام دوم: دمای ماشین لباسشویی را روی سرد تنظیم کنید. این کار به حفظ رنگ رنگ پارچه کمک می‌کند.
گام سوم: یک چرخه‌ی آرام را برای افزایش طول عمر پارچه انتخاب کنبد.
گام چهارم: سپس بسته به اندازه‌ی پتو، گزینه‌ی مناسب آن را روی لباسشویی انتخاب کنید.
گام پنجم: پتوی سنگین را به آرامی در ماشین لباسشویی قرار داده و مطمئن شوید که وزن آن به صورت یکنواخت در لباسشویی پخش شده است.
گام ششم: مقداری مایع لباسشویی ملایم بدون سفید کننده به ماشین لباسشویی اضافه کنید. همچنین برای افزایش طول عمر پتو از افزودن نرم کننده به ماشین لباسشویی هم خودداری کنید.
گام هفتم: پتو را آبکشی کنید و در صورت تمایل از چرخه‌ی آب سرد استفاده کنید.
در صورتی که پتوی ۹ کیلوگرم یا سنگین‌تر دارید باید آن را به خشکشویی بدهید.
خشک کردن پتوی سنگین
قبل از آغاز به خشک کردن باید برچسب پتو را بررسی کنید. برخی از سازندگان خشک کردن ماشینی را برای پتوهای سنگینشان توصیه می‌کنند اما برخی دیگر نه. بنابراین برای جلوگیری از آسیب زدن به پتو باید به دستورالعمل‌های مراقبت از آن توجه کرد.
پتوی خود را با دمای پایین یا متوسط خشک کنید. همچنین توصیه می‌شود که برای اطمینان از توزیع یکنواخت وزن توپ‌های خشک‌کن را به ماشین لباسشویی اضافه کنید.
برای خشک کردن پتو در هوای آزاد، آن را زیر نور خورشید روی یک سطح صاف پهن کرده و به صورت مرتب آن را برگردانید. اطمینان حاصل کنید که وزن پتو به خوبی روی سطح توزیع شده است. توصیه نمی‌شود که پتوی سنگین را روی یک خط آویزان کنید زیرا می‌تواند وزن آن را به یک طرف منتقل کند. همچنین پتوی سنگین را اتو نکنید زیرا دمای زیاد می‌تواند به پارچه و مواد داخل پتو آسیب بزند.
پتوی سنگین باید حداقل دو یا سه بار در سال شسته شود. همچنین برای محافظت از پتو باید لکه‌های ملایم را به صورت مداوم از روی آن پاک کنید.
منبع: Pro Housekeepers


source

توسط techkhabari