با وجود اینکه سال‌ها از معرفی دوربین‌های دیجیتالی می‌گذرد و این روزها دیگر کمتر کسی عکس‌ها را پرینت می‌کند، اما همچنان پرینت عکس طرفداران خاص خود را دارد. برای پرینت عکس می‌توانید از بین کاغذ‌های مختلف دست به انتخاب بزنید و در این مطلب به چگونگی انتخاب بهترین کاغذ برای این کار می‌پردازیم.
پرینت عکس
کاغذ‌های مات طبیعتا محبوب‌ترین گزینه برای پرینت عکس هستند. این نوع کاغذها می‌توانند رنگ‌های غنی و جذابی را ارائه دهند و رنگ سیاه هم به تا حد زیادی عمیق و خالص است. این نوع کاغذها در برابر نور انعکاس چندانی ندارند و دارای بافت ماسه‌ای نامنظم است و به همین خاطر پارچه‌ی مخمل را به ذهن متبادر می‌کند. اثر انگشت چندان روی این نوع کاغذ باقی نمی‌ماند و برای انواع و اقسام عکس‌ها از پرتره گرفته تا عکس‌های حرفه‌ای و مربوط به مراسم عروسی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
پرینت عکس
بعد از کاغذ مات، باید به کاغذهای براق اشاره کنیم که به‌شدت پرطرفدار هستند. در این نوع کاغذها رنگ‌ها تا حدی اغراق شده به نظر می‌رسد و رنگ سفید جلوه‌ی خوبی ارائه می‌دهد. طبیعتا برای کاغذهای براق باید مراقب نحوه‌ی گرفتن آن‌ها باشید زیرا خیلی سریع اثر انگشت را جذب می‌کنند. البته معمولا به راحتی می‌توانید اثر انگشت جذب شده روی این نوع کاغذها را پاک کنید. آسیب‌پذیری این نوع کاغذها بیشتر از کاغذهای مات است ولی برای انواع و اقسام عکس‌ها از این نوع کاغذ استفاده می‌شود.

این نوع کاغذها کنتراست فوق‌العاده‌ای به ارمغان می‌آورند و در کل از بافت مبتنی بر دانه‌های درشتی بهره می‌برد که به‌خوبی این بافت احساس می‌شود. بنابراین آتلیه‌هایی که می‌خواهند عکس‌های حرفه‌ای را با کاغذ بسیار خوبی چاپ کنند، معمولا از کاغذ سیلک برای پرینت عکس استفاده می‌کنند. اثر انگشت روی این کاغذ به جا نمی‌ماند و همچنین نسبت به کاغذ مات ضخیم‌تر است و دوام بیشتری دارد.

کاغذ‌های متالیک قیمت بسیار بالایی دارند که می‌توانند برای انواع عکس‌ها جلوه‌ی جذابی را ارائه کنند. این نوع کاغذها شباهت زیادی به کاغذهای براق دارند ولی از مقاومت و کیفیت بیشتری بهره می‌برند. همچنین به دلیل نوع کاغذ و بهره‌گیری از مقداری زیاد نقره در بافت آن، درخشندگی جذابی را ارائه می‌دهند.
منبع: printique


source

توسط techkhabari