صفحه اصلیآموزشچرا باتری گوشی ها به‌سرعت خالی می‌شود؟

همراه‌با افزایش ظرفیت باتری‌ها، دستگاه‌های مورد استفاده‌ی ما نیز از نظر مصرف انرژی بهینه‌تر می‌شوند؛ با این وجود، هنوز هم میزان شارژدهی باتری از جمله دغدغه‌های کاربران است. هرچند خالی شدن سریع باتری به یکی از موارد عادی در ابزارهای امروزی بدل شده است؛ اما این بدین معنی نیست که باید روزانه چند بار دستگاه خود را شارژ کنیم. اگر باتری گوشی موبایل شما زودتر از حالت عادی خالی می‌شود، بهتر است دلیل این مسئله را یافته و برای آن چاره‌ای پیدا کنید.
در ادامه با رایج‌ترین دلائل افزایش مصرف نیرو در گوشی‌های هوشمند آشنا می‌شویم و برای هرکدام راه‌حل‌هایی را پیشنهاد می‌کنیم. پس بهتر است وقت را تلف نکنید و پیش از خالی شدن باتری دستگاه‌تان، این موارد را بررسی کنید.
از زمان تولد گوشی‌های هوشمند مدرن، نمایشگر یکی از پرمصرف‌ترین اجزاء گوشی بوده است. پنل‌های نمایشگر گوشی‌های مدرن روزبه‌روز روشن‌تر و رنگارنگ‌تر می‌شوند و وضوح آن‌ها افزایش پیدا می‌کند. هرچند این بهبودها تجربه‌ی بهتری را برای کاربران به ارمغان می‌آورند، همین موارد موجب افزایش مصرف نیرو نیز می‌شوند. نمایشگر گوشی شما می‌تواند یکی از دلائل اصلی خالی شدن سریع باتری باشد.
برای بررسی میزان مصرف باتری توسط نمایشگر، مراحل زیر را طی کنید:
۱. وارد بخش تنظیمات دستگاه (Settings) شوید.۲. گزینه‌ی باتری (Battery) را انتخاب کنید.۳. روی منوی سه‌نقطه‌ای در گوشه‌ی بالا، سمت راست ضربه بزنید.۴. گزینه‌ی میزان مصرف باتری (Battery usage) را لمس کنید.۵. روی منوی سه‌نقطه‌ای در گوشه‌ی بالا، سمت راست ضربه بزنید.۶. گزینه‌ی نمایش مصرف تمام بخش‌های دستگاه (Show full device usage) را انتخاب کنید.
در این قسمت می‌توانید میزان مصرف باتری توسط اجزاء مختلف گوشی را بررسی کنید. در اکثر موارد، می‌بینید که نمایشگر (Display) جایگاه اول را به خود اختصاص داده است. برای مثال، برای نویسنده‌ی مطلب پیش رو، عدد مربوط به مصرف انرژی برای نمایشگر به ۷۲ می‌رسید.
مشکل این است که فناوری نمایشگرها بسیار سریع‌تر از فناوری باتری‌ها پیشرفت می‌کند و احتمالا در سال‌های آتی، مصرف بیشتر انرژی توسط نمایشگر به دغدغه‌ی بزرگتری تبدیل می‌شود. تا زمانی‌که بهبودی دراین‌زمینه حاصل نشود، تنها راهکار صرفه‌جویی در مصرف انرژی است.
مناطقی که در آن آنتن‌دهی گوشی در حد مناسبی نیست، به‌منزله‌ی قاتلی خاموش برای باتری دستگاه عمل می‌کنند. در چنین مناطقی، تلفن همراه به‌طور دائم تلاش می‌کند به دکل‌های مخابراتی مختلف متصل شود تا ارتباط دچار مشکل نشود. در زمانی‌که دستگاه موفق به برقراری ارتباط نشود هم نیروی بیشتری مصرف می‌کند تا شما را به شبکه متصل کند.
اگر در مناطق روستایی ساکن هستید، در ساختمان‌های بسیار بزرگ زندگی می‌کنید یا اغلب به مکان‌هایی با پوشش نامناسب شبکه‌ی همراه می‌روید، احتمالا باتری گوشی شما زودتر از حالت عادی خالی می‌شود. در این حالت، باید مشکل را به‌صورت اساسی حل کنید.
اگر باتری گوشی به‌سرعت خالی می‌شود،‌ بهتر است اپلیکیشن‌ها را هم بررسی کنید. برخی اپلیکیشن‌ها در مقایسه با دیگر برنامه‌ها، نیروی بیشتری مصرف می‌کنند. واضح‌ترین موارد، اپلیکیشن‌هایی مانند یوتیوب، نتفلیکس و دیگر سرویس‌های استریم محتوا هستند. اگر می‌خواهید باتری گوشی شما دیرتر خالی شود، بهتر است از بازی‌ها نیز دوری کنید، چرا که بازی‌ها خالی شدن باتری را تسریع می‌کنند. این مسئله به‌ویژه در رابطه با بازی‌هایی با گرافیک بالا بیشتر صدق می‌کند.
بسیاری از اپلیکیشن‌ها نیز بدون اینکه به‌صورت فعال مورد استفاده قرار گیرند، به مصرف انرژی ادامه می‌دهند. اپلیکیشن‌هایی مانند فیسبوک، پیام‌رسان فیسبوک، اینستاگرام و واتساپ از جمله‌ی این موارد هستند. چنین اپلیکیشن‌هایی که از جمله‌ی سرویس‌های ارتباطی به‌شمار می‌روند، همواره تلاش می‌کنند شما را از آخرین رویدادها و پیام‌ها مطلع کنند. همین مسئله باعث می‌شود تا این اپلیکیشن‌ها به‌طور دائم در پس‌زمینه فعال باشند، از ارتباط داده استفاده کنند، موقعیت مکانی شما را بررسی کنند و اعلانیه‌ها را برای‌تان ارسال کنند. البته نمی‌توان این مسئله را هم فراموش کرد که ما وقت زیادی را صرف دیدن آخرین پست‌ها و خواندن و ارسال پیام از طریق این اپلیکیشن‌ها می‌کنیم.
واضح‌ترین دلیل برای تخلیه شارژ گوشی‌های هوشمند این است که انرژی بیشتری مصرف می‌کنند. سری گلکسی نوت سامسونگ می‌تواند مثال مناسبی برای درک ساده‌تر این موضوع باشد. این گوشی‌ها معمولا به‌دلیل عمر باتری قابل‌ملاحظه‌ای که دارند مورد توجه قرار می‌گیرند. سامسونگ اولین گلکسی نوت را با باتری ۲۵۰۰ میلی‌آمپرساعتی عرضه کرد که بسته به استفاده می‌تواند حداقل یک روز دوام بیاورد. در طرف دیگر، جدیدترین مدل این گوشی یعنی گلکسی نوت ۲۰ اولترا از باتری ۴۵۰۰ میلی‌آمپرساعتی بهره می‌برد و از نظر تئوری باید ۸۰ درصد انرژی بیشتری ذخیره کند‌؛ اما در عمل چنین نیست.
این گوشی به صفحه‌نمایش امولد بزرگتر، وضوح بالاتر و نرخ نوسازی ۱۲۰ هرتز مجهز شده است و پردازنده‌ی قدرتمندتری را به همراه دارد. همه‌ی این موارد تاثیر زیادی بر عمر باتری دارند؛ بنابراین عمر باتری این گوشی در مقایسه با اولین نسخه که ظرفیتش ۱۰۰۰ میلی‌آمپر کمتر بود تفاوتی نکرده است.
علاوه‌براین،‌ اجرای برنامه‌های متعدد در پس‌زمینه، دریافت همیشگی اعلان‌ها و همگام‌سازی تصاویر با سرویس ابری نشان می‌دهند که تلفن‌های هوشمند به‌طور مداوم انرژی مصرف می‌کنند؛ ازاین‌رو، تولیدکنندگان راهکارهایی را برای صرفه‌جویی در انرژی باتری به گوشی‌های هوشمند اضافه کرده‌اند. به‌عنوان مثال، برخی از دستگاه‌ها وضوح صفحه‌نمایش قابل تنظیمی دارند که تعداد پیکسل‌های نمایش داده شده را کاهش می‌دهد. با این همه شکی نیست که هرچقدر دستگاه قدرتمندتر باشد، انرژی بیشتری مصرف می‌کند و لزوما به معنی خراب بودن باتری نیست.
احتمالا شنیده‌اید که باتری‌های لیتیوم یونی پس از چندسال استفاده خراب می‌شوند. اگرچه این نوع باتری‌ها قابل شارژ هستند، به‌طور‌کلی، این دسته از باتری‌ها بسته به میزان استفاده از ۱ تا ۳ سال زنده می‌مانند؛ بنابراین گاهی اوقات علت خالی شدن باتری برنامه یا تنظیمات خاصی نیست و دلیل آن کهنه شدن باتری است. مانند هر وسیله‌ی دیگری تلفن‌ها نیز قدیمی می‌شوند و باتری آن‌ها رو فرسودگی می‌رود. همان‌طور که گفتیم، بسته به نوع باتری و مدل گوشی پس از حدود ۲ یا ۳ سال باتری دیگر نمی‌تواند به حداکثر ظرفیت اولیه‌اش برسد که تخلیه شارژ سریع باتری را در پی دارد.
این مشکل در گوشی‌های قدیمی کمتر بود و حتی درصورت خرابی نیز می‌توانستید به‌راحتی باتری را جدا کرده و باتری جدیدی را جایگزین کنید؛ اما در مورد گوشی‌های هوشمند به هزینه‌ی بیشتری برای این کار نیاز دارید و به‌تنهایی قادر به انجام آن نیستید. درنتیجه تخلیه شارژ گوشی و کاهش عمر باتری گاهی امری اجتناب‌ناپذیر است و اگر چندسالی می‌شود که از تلفن همراهتان استفاده می‌کنید و با کاهش عمر باتری مواجه هستید، دلیل آن می‌تواند کهنه و قدیمی شدن باتری باشد.
تاکنون این‌طور به‌نظر می‌رسید که تنها افزایش دمای گوشی ممکن است به باتری صدمه بزند، اما واقعیت این است که افزایش و کاهش بیش‌ازحد دما هر دو می‌توانند برای باتری مضر باشند؛ ازاین‌رو، سازنده‌های گوشی‌های مدرن توصیه می‌کنند هنگام شارژ یا استفاده از تلفن همراه، دمای آن را بین ۰ تا ۳۵ درجه سانتیگراد (۳۲ تا ۹۵ درجه فارنهایت) نگه دارید. بنابراین زمانی‌که احساس کردید گوشی بیش‌ازحد گرم شده است از آن استفاده نکنید و اجازه دهید به دمای متعادلی برسد.
دمای پایین می‌تواند به‌طور شایان‌توجهی روی شارژدهی باتری اثر بگذارد. به‌گفته‌ی راجر گارنی از شرکت Arctic Tech Solutions، باتری‌های لیتیوم-یونی در دمای پایین نمی‌توانند به‌درستی انرژی را تخلیه کنند. علاوه‌براین، قرارگیری مداوم باتری در دمای کم می‌تواند خسارت‌های دائمی به آن وارد کند. راهکار مناسب در چنین شرایطی، نزدیک نگه‌داشتن گوشی به بدن است. در این حالت، گرمای بدن موجب گرم ماندن گوشی می‌شود.
یکی دیگر از دلایل تخلیه سریع شارژ گوشی این است که سازندگان انگیزه‌ای برای افزایش آن ندارند. امروزه بسیاری از تولیدکننده‌های گوشی‌های هوشمند به جای افزایش ظرفیت باتری، سرعت شارژ و عملکرد شار‌ژ بی‌سیم خود را تبلیغ می‌کنند. بسیاری از تلفن‌های پرچمدار درحال‌حاضر در کمتر از یک ساعت شارژ می‌شوند. علاوه‌براین، تکنولوژی شارژ بی‌سیم به‌سرعت در حال فراگیر شدن است؛ بنابراین، شرکت‌ها به جای استفاده از باتری‌های بزرگ‌تر سعی می‌کنند تجربه و سرعت شارژ را بهبود دهند.
منبع: زومیت

در به‌روزرسانی جدید تلگرام با قابلیت‌هایی مانند نمایش زمان خواندن پیام‌ها…
به‌لطف ChatGPT جدیدترین نسخه‌ی دیسکورد  قابلیت‌های متنوعی بر پایه‌ی هوش…
یه سری از مکان ها وجود دارند که اگر مودم وای فای خود را در آنجا قرار دهید،…
ریاضیدان «آلن تورینگ» ، کمتر از یک دهه پس از کمک به نیروهای متفقین برای…
اگرچه چت‌بات موسوم به «ChatGPT» برای پاسخ دادن به پرسش‌های مردم پیرامون فناوری طراحی…
در به‌روزرسانی جدید تلگرام با قابلیت‌هایی مانند نمایش زمان خواندن پیام‌ها…
به‌لطف ChatGPT جدیدترین نسخه‌ی دیسکورد  قابلیت‌های متنوعی بر پایه‌ی هوش…
یه سری از مکان ها وجود دارند که اگر مودم وای فای خود را در آنجا قرار دهید،…
ریاضیدان «آلن تورینگ» ، کمتر از یک دهه پس از کمک به نیروهای متفقین برای…
اگربرای‌تان جای سوال است که آیا ارتقای لپتاپ گیمینگ کار راحتی است یا…
ازجمله گلایه‌های رایج کاربران کاهش مدت‌زمان شارژدهی باتری است. با پیروی از…
همراه اول برای نخستین بار بسته‌های ویژه اقتصادی مکالمه بین‌الملل را برای…
 اگرچه در ابتدای راه چت‌بات‌های هوش مصنوعی قرار داریم، اما شواهد نشان…
در سال ۲۰۲۲ بازی‌های کوچک و بزرگ زیادی منتشر شدند،در این مقاله، به معرفی…
گوگل با مدل زبانی جدید خود به‌سمت هدف اصلی درک زبان‌های مختلف توسط هوش…
کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه خبری کلیک است. انتشار مطالب با ذکر منبع مجاز است. کپی رایت ۱۴۰۰

source

توسط techkhabari