ترازو به شما کمک می‌کند که از پیشرفت کاهش وزن خود مطلع شوید، اما زمانی می‌توانید از این وسیله اطلاعات مفید کسب ‌کنید که اندازه‌گیری وزن را به شیوه‌ی درست و در زمان مناسب انجام دهید. وزن بدن می‌تواند در طول روز در نوسان باشد و بسته به زمانی که خود را وزن می‌کنید ممکن است ترازو عدد بالاتر یا پایین‌تری را نشان دهد. در مقاله‌ی امروز مجله‌ی اینترنتی دیجی‌کالا مگ به مهم‌ترین نکاتی که باید هنگام استفاده از ترازو به آن‌ها توجه کنید، می‌پردازیم. ما را تا انتهای این مطلب همراهی کنید.
شما می‌توانید در هر ساعتی از شبانه‌روز روی ترازو بروید، اما انجام این کار در ابتدای صبح (بعد از تخلیه‌ی مثانه و قبل از خوردن هر نوع غذا یا نوشیدنی) دقیق‌ترین نتیجه را در اختیار شما قرار می‌دهد. چون ساعت‌ها از صرف آخرین وعده‌ی غذایی شما گذشته است و ورزش یا سایر فعالیت‌های بدنی نمی‌توانند وزن‌تان را تحت تأثیر قرار دهند. وزن شما بعد از غذا خوردن بالاتر و پس از ورزش پایین‌تر از حد معمول است. چرا که ترازو وزن مایعات و غذاهای مصرفی را اندازه‌ می‌گیرد و در طول ورزش به دلیل تعریق آب از دست می‌دهید.
سعی ‌کنید همیشه در روز خاصی از هفته و در یک ساعت مشخص خود را وزن کنید. چون وزن می‌تواند در طول روز نوسان داشته باشد. به‌علاوه، تحقیقات نشان داده‌اند که وزن ما در روزهای آخر هفته‌ بیشتر می‌شود. بنابراین، اگر شنبه صبح بعد از شامی که شب قبل در رستوران یا مهمانی خورده‌اید برای وزن کردن خود اقدام کنید، ممکن است عدد روی ترازو بالاتر از حد معمول باشد. به‌عنوان مثال، دوشنبه یا سه‌شنبه می‌تواند برای این کار مناسب باشد؛ چون چند روز فرصت دارید که عادات غذایی خود را بهبود ببخشید.
زمان مناسب وزن‌کشی
اگرچه اول صبح بهترین زمان برای اندازه‌گیری وزن است، اما ممکن است فردی بخواهد خود را در زمان دیگری از روز وزن کند. در این صورت، بهتر است بعد از خوردن یک وعده‌ی غذای حجیم، نوشیدن مقدار زیادی مایعات یا ورزش کردن روی ترازو نروید. همچنین توصیه می‌شود از وزن کردن خود در روزهای قبل از قاعدگی خودداری کنید. در هفته منتهی به قاعدگی، هورمون‌ها باعث نوسانات وزن می‌شوند که این می‌تواند به‌طور موقت روی عددی که ترازو نشان می‌دهد تأثیر بگذارد.
همان‌طور که گفته شد، بلافاصله بعد از ورزش نباید وزن خود را اندازه بگیرید. وقتی ورزش می‌کنید به ازای هر ۱۶ اونس (۴۷۳ میلی‌لیتر) عرق یک پوند (۴۵۳ گرم) وزن از دست می‌دهید. به‌طور کلی، در طول یک ساعت دویدن حدود ۱۷ اونس (۵۰۲ میلی‌لیتر) و در طول ۳۰ دقیقه دویدن تقریبا ۸/۵ اونس (۲۵۱ میلی‌لیتر) آب از دست می‌دهید که این باعث می‌شود بلافاصله بعد از ورزش وزن‌تان کمتر باشد. بنابراین، عدد روی ترازو نمی‌تواند نشان‌دهنده‌ی وزن واقعی شما باشد. یک شب به بدن خود فرصت دهید تا بهبود پیدا کند و صبح روز بعد وزن‌تان را اندازه بگیرید.
تحقیقات نشان داده‌اند که اندازه‌گیری روزانه‌ی وزن ممکن است مؤثرترین روش برای کاهش وزن باشد. در یک مطالعه، بزرگسالانی که ۶ تا ۷ بار در هفته خود را وزن می‌کردند، در عرض یک سال تقریبا ۱/۷ درصد از وزن بدن‌شان را از دست دادند. اما کسانی که هفته‌ای یک بار روی ترازو می‌رفتند موفق به کاهش وزن نشدند.
با این حال، همه‌ی کارشناسان موافق وزن کردن روزانه نیستند. چرا که ممکن است باعث شود فرد به عدد روی ترازو بیشتر از اصلاح سبک زندگی، پیروی از رژیم غذایی سالم و ورزش منظم اهمیت بدهد. به همین دلیل، بسیاری از محققان به مردم توصیه می‌کنند که وزن خود را یک بار در هفته اندازه بگیرند. آن‌ها معتقدند که بهتر است پیشرفت خود را در یک مدت زمان طولانی که برای اتخاذ عادت‌های جدید مناسب است، ارزیابی کنید.
از سوی دیگر، وزن‌کشی هفتگی باعث می‌شود با نوسانات وزن که به‌طور طبیعی در طول روزهای مختلف هفته رخ می‌دهند، مواجه نشوید. وزن بدن ممکن است در روزهای مختلف کمی تغییر کند و وزن کردن روزانه باعث می‌شود بعضی از افراد در مورد وزن خود دچار وسواس شوند.
روش درست اندازه‌گیری وزن
هنگام وزن کردن خود، به جای اینکه ترازو را روی سطوح نرم مانند فرش قرار دهید بهتر است آن را روی یک سطح سفت و هموار مانند کاشی یا چوب بگذارید. قرار دادن ترازو روی فرش یا سطوح ناهموار بر دقت اندازه‌گیری تأثیر منفی دارد. نکته‌ی مهم دیگر این است که با هر دو پای خود در مرکز ترازو بایستید و هنگام اندازه‌گیری تا حد امکان ثابت بمانید.
ثبات در اندازه‌گیری وزن نه تنها در مورد زمان بلکه در مورد عوامل دیگر هم حائز اهمیت است. به گفته‌ی محققان، ترازوهای دیجیتال دقیق‌تر از سایر ترازوها هستند و برای کسب بهترین نتیجه باید همیشه از یک ترازوی دیجیتال یکسان برای وزن کردن خود استفاده کنید. حتی اگر کالیبراسیون ترازو نادرست باشد، با استفاده‌ی مداوم از یک ترازوی ثابت می‌توانید به‌درستی تغییرات وزن خود را پیگیری کنید.
برای اندازه‌گیری دقیق وزن باید بدون لباس روی ترازو بروید. اگر این کار برایتان امکان‌پذیر نیست، هر بار که خود را وزن می‌کنید از یک نوع لباس ثابت استفاده کرده و از پوشیدن لباس‌های حجیم یا سنگین مثل ژاکت یا کفش بپرهیزید.
تحقیقات نشان می‌دهد که ثبت کردن وزن در یک اپلیکیشن یا دفترچه یادداشت با موفقیت در کاهش وزن مرتبط است. بنابراین، هر هفته که خود را وزن می‌کنید، عدد روی ترازو را یادداشت کنید.
اگر یک بار عدد روی ترازو با انتظار شما مطابقت نداشت، ناامید نشوید و خود را شکست خورده تلقی نکنید. یک مطالعه نشان داده است که وزن بزرگسالان می‌تواند در طول روز به‌طور میانگین تا ۴ پوند (۱/۸ کیلوگرم) نوسان داشته باشد.
تغییرات هورمونی، مصرف زیاد نمک و غذاهای شور و حتی یبوست از جمله عواملی هستند که می‌توانند به‌طور موقت روی وزن شما تأثیر بگذارند. با روند کاهش وزن خود سازگار باشید و تنها زمانی که وزن شما به مدت ۶ تا ۸ هفته کاهش پیدا نکرد، به دنبال یک رویکرد متفاوت بروید. برای این کار می‌توانید از متخصص تغذیه کمک بگیرید.
تاثیر رژیم غذایی روی کاهش وزن
پیشرفت در برنامه‌ی کاهش وزن از درگیر شدن شما با رفتارهای سالم و پیروی از سبک زندگی صحیح ناشی می‌شود. بنابراین، به جای اینکه فقط به آنچه که ترازو می‌گوید توجه کنید، به‌دنبال عادت‌های مفیدی باشید که در طولانی‌مدت باعث موفقیت شما می‌شوند. هیچ‌کس فقط با رفتن روی ترازو وزن کم نمی‌کند.
شما برای لاغر شدن باید مراقبت رژیم غذایی و فعالیت بدنی خود باشید. به عبارت دیگر، به‌طور منظم ورزش کنید، غذاهای مغذی و کم‌کالری مثل سبزیجات غیرنشاسته‌ای بخورید و به اندازه‌ی کافی آب بنوشید. این پارامترها در کنترل شما هستند و به شما کمک می‌کنند که به‌تدریج به نتیجه‌ی مطلوب برسید.
اگر وزن کردن بدن به ایجاد احساسات آزاردهنده منجر می‌شود یا باعث می‌شود در زمان غذا خوردن و ورزش کردن به رفتارهای ناسالم روی بیاورید، ترازو را کنار بگذارید. همچنین اگر سابقه‌ی اختلال خوردن دارید، بهتر است از وزن کردن خود بپرهیزید. به جای اینکه روی عدد وزن خود تمرکز کنید، به سایر معیارهای موفقیت توجه داشته باشید. برای مثال، به این فکر کنید که می‌توانید لباس‌های قدیمی خود را که تنگ شده بودند، دوباره بپوشید.
حفظ ثبات در اندازه‌گیری وزن برای کسب نتیجه‌ی دقیق اهمیت حیاتی دارد. معمولا صبح بهترین زمان برای وزن‌کشی است. اگر رعایت این امر برایتان امکان‌پذیر نیست، سعی کنید همیشه در یک روز و ساعت مشخص وزن خود را اندازه بگیرید تا بتوانید به‌راحتی تغییرات آن را پیگیری کنید. شما باید از عدد روی ترازو به عنوان یک راهنما استفاده کنید؛ با این حال اگر به طور ناگهانی و ناخواسته وزن‌تان به مقدار زیاد کاهش یا افزایش یافت، حتما به پزشک مراجعه کنید.
منابع: livestrong, insider, medicalnewstoday


source

توسط techkhabari