دنیای سیاست همواره جذابیت فراوانی برای عموم داشته است. به همین منوال، فیلم‌ها و سریال‌های سیاسی اغلب پرطرفدار هستند و بی‌دلیل نیست که تعدادی از آثار تلویزیونی محبوب و ماندگار دو دهه‌ی اخیر همانند «بال غربی» یا «خانه‌ی پوشالی» در این ژانر جای می‌گیرند. اگر به دنبال یک سریال درام سیاسی تماشایی هستید، گزینه‌های این فهرست می‌توانند انتخاب مناسبی باشند و مطابق انتظار، به سناریوهای پیچیده‌ی سیاسی، شخصیت‌های سیاست‌مدار، فساد و دوراهی‌های اخلاقی می‌پردازند.‌
سریال درام سیاسی
سریال‌سازهایی که به سراغ سوژه‌های سیاسی می‌روند، اغلب وسوسه می‌شوند که به اعضای‌ عالی‌رتبه‌ی کشور همانند رئیس‌جمهور بپردازند اما جذاب‌ترین داستان‌‎ها گاهی آن‌هایی هستند که قصه‌ی سیاسی خود را در ابعاد کوچک‌تری روایت می‌کنند و افراد پایین‌رتبه را در کانون توجه قرار می‌دهند، همانند سریال رئیس ساخته‌ی فرهاد صفی‌نیا که به شهردار شیکاگو و همکارانش می‌پردازد.
مجموعه با نبردی برای بقا آغاز می‌شود زیرا شهردار قصه، تام کین (کلسی گرمر) می‌خواهد بیماری زوال عقل خود را از دیگران پنهان کند تا ضعیف به نظر نرسد و مجبور نشود که شغل خود را ترک کند. این فضای غم‌انگیز سریال اما به‌تدریج کنار می‌رود و مضامین رایج آثار سیاسی جایگزین آن می‌شود: فساد، دروغ، خیانت و رسوایی. تنها نکته‌ی منفی رئیس این است که قصه‌ی آن به پایان نمی‌رسد زیرا توسط شبکه‌ی استارز لغو شد. با اینکه به صفی‌نیا پیشنهاد شد تا با یک فیلم سینمایی، قصه را به پایان ببرد اما او موافقت نکرد.
سریال درام سیاسی
مارتین شین بازیگر خوش‌شانسی بوده که تاکنون دو بار فرصت ایفای نقش رئیس‌جمهور ایالات متحده را داشته است. او اولین‌بار در مینی سریال کندی به رئیس‌جمهور تبدیل شد و از قضا نقش جان اف کندی را برعهده گرفت. این مجموعه که همانند یک کتاب تاریخ جلوه می‌کند، زندگی این رئیس‌جمهور متوفی و مشهور را با جزئیات دقیقی به تصویر می‌کشد.
از آنجایی که هیچ‌کدام از رویدادهای سریال دراماتیزه نشده‌اند یا برای افزایش جذابیت، تغییر نکرده‌اند، کندی را به طرفداران جدی سیاست نیز توصیه می‌کنیم، به‌ویژه اگر کنجکاو هستید که ببینید برای کندی در اوایل دهه‌ی ۶۰ میلادی چه اتفاق‌های رخ داد. با حضور شخصیت‌هایی همچون مارتین لوتر کینگ جونیور و لیندون جانسون، خوشبختانه جیم گدارد موفق شده‌ است تا برداشت جامع‌تری از رویدادهای آن دوران ارائه دهد.

کتاب خانواده ی نفرین شده ی کندی اثر مارک دوگن

سریال درام سیاسی
اگر از تماشای آثار سیاسی آمریکایی و بریتانیایی خسته شده‌اید، وثیقه همان چیزی است که نیاز دارید. قصه درباره‌ی یک سیاست‌مدار خرده‌پای میانه‌رو است که پله‌های پیشرفت را طی می‌کند و به اولین نخست‌وزیر زن کشور دانمارک تبدیل می‌شود. همانند دیگر درام‌های سیاسی، قهرمان قصه با موانع چالش‌برانگیزی روبه‌رو می‌شود و باید بدانید که دنیای سیاست با کسی شوخی ندارد.
فارغ از جنبه‌‎ی سرگرم‌کننده‌ی سریال، وثیقه شامل انواع سناریوهای تفکربرانگیز سیاسی می‌شود و حتی تعدادی از رویدادهای جهان واقعی را هم پیش‌بینی می‌کند. علاوه‌بر این غیب‌گویی‌ها، این ساخته‌ی آدام پرایس پرتره‌ی دقیقی از زنان حوزه‌ی سیاست ارائه می‌دهد و هم‌زمان به افرادی می‌پردازد که در کارها اختلال ایجاد می‌کنند و برای اهداف شخصی حاضر هستند شرایط را برای همه‌ی افراد جامعه سخت کنند.

کتاب زنان و مشارکت سیاسی - واکاوی سیاست حضور زنان در مجلس شورای اسلامی اثر سیمین حاجی پورساردویی انتشارات ذهن آویز

سریال درام سیاسی
یک سریال درام سیاسی تنها به بررسی مضامین آشنا و برگزاری جلسه‌های اضطراری خلاصه نمی‌شود. مکانیزم، بی‌تردید یکی از بهترین مجموعه‌های خارجی‌زبان نتفلیکس در سال‌های اخیر بوده است و قصه‌ی «ماموریت کارواش» را روایت می‌کند. ماموریت کارواش یکی از بزرگ‌ترین رسوایی‌های تاریخ کشور برزیل بود و فسادهای سازمان‌یافته‌ی تعدادی از سیاست‌مدارهای شاخص این کشور را فاش کرد.
مکانیزم شخصیت‌های جذابی دارد که همگی بر اساس آدم‌های واقعی که در ماجرای ماموریت کارواش دخیل بودند، طراحی شده‌اند. از آنجایی که مجموعه به تحقیقات نیروهای پلیس هم می‌پردازد، با پیچش‌های داستانی غیرمنتظره‌ای روبه‌رو می‌شوید. این ساخته‌ی اِلنا سوآرز و ژوزه پادیلا نتیجه‌ی سوءاستفاده از قدرت و طمع‌کاری را هم به شما نشان می‌دهد.

کتاب زبان سیاست اثر ایدریئن بیرد

سریال درام سیاسی
با اینکه در دنیای واقعی هیچ زنی به عنوان رئیس‌جمهور ایالات متحده انتخاب نشده است اما در دنیای سینما و ادبیات، آثار متعددی به آن پرداخته‌اند. در این میان، سریال درام سیاسی خانم وزیر یک برداشت درخشان از رئیس جمهور زن ارائه می‌دهد.
با اینکه ایده‌ی اصلی سریال تکراری است اما خانم وزیر، از زاویه‌ دید زنانه به دنیای سیاست نزدیک می‌شود، زنی که همانند شخصیت اصلی مجموعه‌ی وثیقه، مراحل مختلف را به‌تدریج طی می‌کند و رئیس موقت کاخ سفید می‌شود. الیزابت مک‌کورد (تیا لئونی) خود را از بند قوانین نانوشته رها می‌کند و اجازه نمی‌دهد هیچ‌چیز جلوی او را بگیرد. مک‌کورد بی‌تردید از شخصیت‌های سیاست‌مدار هیجان‌انگیز تلویزیونی است که از تماشای فعالیت‌ها و تلاش‌های او خسته نمی‌شوید.

کتاب ماجرای خانم شارلوت وزیر آن چنانی اثر دومینیک دمرس نشر محراب قلم

برافروخته
«رسوایی واترگیت» از نقاط تاریک تاریخچه‌ی سیاسی ایالات متحده بوده است و سریال برافروخته، این رویدادهای عجیب‌وغریب دهه‌ی ۷۰ میلادی را با یک تیم بازیگری قوی – شامل جولیا رابرتز، شان پن، دن استیونز و بتی گیلپین – روایت می‌کند. علاوه‌بر این، سریال به بخشی از رسوایی واترگیت می‌پردازد که کمتر به آن توجه شده است زیرا رئیس‌جمهور وقت آمریکا، ریچارد نیکسون در روند رسیدگی قضایی حضور چندان پررنگی نداشت.
این مسئله باعث شده است تا برافروخته به یک سریال درام سیاسی متفاوت تبدیل شود زیرا برخلاف آثار دیگر که رسوایی واترگیت را ضمیمه‌ی قصه‌ی زندگی نیکسون می‌کنند، نگاهی مستقل به آن دارد. این ساخته‌ی رابی پیکرینگ، سازوکارهای ساختارهای سیاسی کشور آمریکا را هم بررسی می‌کند و برداشت واقع‌گرایانه‌ای از فضای دهه‌ی ۷۰ میلادی ارائه می‌دهد.

بازی فکری مدل Watergate

سریال درام سیاسی
آثار سیاسی می‌توانند برای مخاطبان عادی چالش‌برانگیز باشند زیرا ریتم آرامی دارند و رویدادها به تدریج اوج می‌گیرد اما مجموعه‌ی رسوایی متفاوت است، یک سریال درام سیاسی پرهیجان که از همان ابتدا شما را مجذوب خود می‌کند. این ساخته‌ی شاندا رایمز، همه‌چیز دارد، از روابط نامشروع تا دست‌کاری نتیجه‌ی انتخابات و توطئه‌چینی‌های متوالی برای کنار زدن رقبا.
افزون بر این، قصه‌ در قسمت، در حساس‌ترین نقطه به پایان می‌رسد تا شما را به ادامه دادن سریال ترغیب کند. از کنار بازی کم‌نظیر کری واشینگتن هم نمی‌توان عبور کرد که اولیویا پوپ را به یکی از شخصیت‌های محبوب تلویزیونی تبدیل کرده است. رابطه‌ی پوپ با پدرش که همانند شخصیت‌ منفی‌ها نقشه‌‌چینی می‌کند هم بسیار تماشایی از آب درآمده است.
خانه‌ی پوشالی
اینکه چگونه یک فرد در کمترین زمان، از رده‌های پایین به صندلی ریاست جمهوری برسد، تنها به محبوبیت او بستگی ندارد بلکه مهم این است تا چه اندازه هوشمندانه عمل و چه نقشه‌های پیچیده‌ای را پیاده‌سازی می‌کند؛ این دیدگاهی است که از مجموعه‌ی پرطرفدار خانه‌ی پوشالی دریافت می‌کنید. شخصیت اصلی قصه، تقریبا از هر استراتژی مثبت و منفی ممکنی استفاده می‌کند تا به هدف خود برسد و در این مسیر حاضر است دست به هرکاری بزند و هر مهره‌ای را حذف کند.
به دلیل رویدادهایی که در دنیای واقعی برای کوین اسپیسی رخ داد، این سریال به حاشیه رفت و حالا از آن کمتر صحبت می‌شود اما نمی‌توان از کنار بازی درخشان اسپیبی و رابین رایت عبور کرد. برداشت خانه‌ی پوشالی از مصلحت‌گرایی، خیانت و فریب‌کاری فوق‌العاده است و کمتر سریالی می‌تواند به آن نزدیک شود. در ضمن، رابطه‌ی حرفه‌ای رئیس جمهور با بانوی اول هم در این مجموعه با جزئیات کامل بررسی شده است.

مجموعه کامل سریال خانه پوشالی فصل دوم اثر کوین اسپیسی

سریال درام سیاسی
برخلاف ظاهرش که به نظر می‌رسد از قلب واقعیت آمده باشد، سریال تاج به اعتقاد تحلیلگران از جنبه‌ی تاریخی بسیار غلط و تحریف‌شده است اما اگر هدف شما از تماشای یک مجموعه‌ی تلویزیونی، سرگرمی است، تاج کسی را ناامید نمی‌کند، حتی با اینکه حقیقت را با شایعات و گاهی رویدادهای ساختگی جایگزین کرده است.
البته همه‌چیز مبتنی بر دروغ نیست و اگر از داستان‌های واقعی مطلع هستید، با عناصر آشنایی در این سریال درام سیاسی روبه‌رو می‌شوید. با تشکر از انتخاب خوب بازیگران، آن‌ها به آدم‌های واقعی شباهت زیادی دارند. سریال در زمینه‌ی طراحی لباس هم یکی از بهترین‌ها به حساب می‌آید، کافی است نگاهی به لباس پرنسس دایانا بیندازید که با لباسی که سال ۱۹۸۲ بر تن کرده بود هیچ تفاوتی ندارد.

کتاب الیزابت ملکه ی مدرن اثر سالی بیدل اسمیت انتشارات جمهوری

بال غربی
با اینکه نزدیک به ۱۷ سال از اتمام بال غربی گذاشته است اما همچنان می‌توان آن را بهترین سریال درام سیاسی دنیای تلویزیون در نظر گرفت؛ بی‌دلیل نیست که این ساخته‌ی آرون سورکین، ۲۶ جایزه‌ی اِمی به‌دست آورد و میلیون‌ها نفر هر هفته آن را دنبال می‌کردند. در بال غربی نکات مثبت متعددی پیدا می‌کنید، همانند یک رئیس‌جمهور فرهمند با بازی به‌یادماندنی مارتین شین.
اگر با آثار آرون سورکین آشنا باشید، حتما می‌دانید که استاد نگارش فیلم‌نامه‌های سیاسی و زندگی‌نامه‌ای است و در بال غربی هم مطابق معمول، یک داستان درگیرکننده و پرجزئیات نوشته است. سورکین برای اینکه قصه‌اش به واقعیت نزدیک باشد، از سیاست‌مدارهای باتجربه کمک گرفت و نتیجه‌ی تلاش‌های او را در سریال می‌ببینید. برای کسانی که می‌خواهند به دنیای سیاست نگاه نزدیکی داشته باشند، بال غربی بی‌تردید بهترین گزینه است.

کتاب اتاقی که در آن اتفاق افتاد - خاطراتی در کاخ سفید اثر جان بولتون انتشارات بدرقه جاویدان جاویدان

منبع: CBR


source

توسط techkhabari