امسال، دیزنی صدمین سالگرد داستان‌سرایی و سرگرمی‌سازی خود را جشن می‌گیرد. اگر فرضیه‌های توهم توطئه مرتبط با این استودیوی بزرگ و موفق انیمیشن‌سازی را کنار بگذاریم، یا اصلاً بپذیریم پشت این غول دنیای سرگرمی نهادی قرار دارد که برای جهان تصمیم می‌گیرد و برای منافع خودش فکر و ایده به مغز میلیون‌ها نفر تزریق می‌کند، باز هم دیزنی صد سالگی‌اش را پشت سر گذاشته است و بی‌شمار فیلم و انیمیشن به‌یادماندنی برای طرفدارانش به یادگار گذاشته است.
این یک قرن با لحظات و اتفاقات مهمی برای این کمپانی رقم خورده است؛ لحظانی سرنوشت‌ساز و پیشگام که مسیر انیمیشن‌سازی را متحول کرده‌اند و البته میلیون‌ها فرصت شغلی و درآمدزایی‌های هنگفت با خود به ارمغان آورده‌اند. لحظاتی که برای مخاطبان دیزنی خاطره‌ساز و برای صاحبان این کمپانی نشانی از یک کارنامه‌ی موفق و نتیجه‌ی تلاش‌های فراوان بی‌وقفه و نوآورانه است. حالا همزمان با صدمین سالگرد این کمپانی، نگاهی به لحظات مهم و تاریخ‌ساز آن می‌اندازیم.
1923: شرکت والت دیزنی تشکیل شدوالت دیزنی و برادرش روی با مارگارت وینکلر، یکی از توزیع کنندگان پیشرو انیمیشن در آن زمان، قراردادی را برای سرمایه‌گذاری روی دوازده قسمت از «ماجراهای کمدی آلیس» (Alice Comedies) امضا کردند.
این قرارداد کمپانی که آن زمان با عنوان استودیوی کارتون برادران دیزنی شناخته می‌شد، آغاز کار کمپانی والت دیزنی، که امروز آن را به این نام می‌شناسیم، در نظر گرفته می‌شود.
والت نویسندگی و تهیه‌کنندگی تمام پنجاه و هفت قسمت این سریال را، که بعدها تبدیل به فرنچایز شد، بر عهده داشت. و بدین شکل مسیر حرفه‌ای والت آغاز شد. سریال کوتاه لایو اکشن «ماجراهای کمدی آلیس» ماجراهای دختری به نام آلیس و گربه‌ی انیمیشنی‌اش را در جهانی کارتونی روایت می‌کند.
1928: والت دیزنی میکی موس را ایجاد کرد
والت با همکاری آب آیورکس در مقام کارگردان «کشتی بخار ویلی» (Steamboat Willie) را تهیه کرد. این فیلم کوتاه کمتر از هشت دقیقه جهان را با میکی و مینی ماوس، که بعدها تبدیل به نماد کمپانی دیزنی شدند، آشنا کرد. نه تنها این اولین کار این زوج نمادین و به‌یاد ماندنی بود، بلکه «کشتی بخار ویلی» همچنین به عنوان اولین کارتون انیمیشنی ساخته‌شده با صدای کاملاً هماهنگ در تاریخ سینما ثبت شد.
1937: «سفید برفی» اولین انیمیشن بلند دیزنی شد
با اکران «سفید برفی و هفت کوتوله»، والت اولین فیلم بلند تماماً انیمیشنی را ساخت. در سال ۱۹۳۹، در یازدهمین دوره‌ی جوایز اسکار، والت یک اسکار ویژه را برای کار پیشگامانه‌ی خود در این فیلم دریافت کرد. این جایزه از یک تندیس سنتی اسکار تشکیل شده بود که با هفت مجسمه‌ی مینیاتوری احاطه شده بود.
1954: دیزنی وارد دنیای تلویزیون شد
والت با «دیزنی‌لند» والت دیزنی، یک مجموعه‌ی آنتالوژی که در واقع پیش‌نمایشی از طرح‌های پارک موضوعی آینده‌اش در کالیفرنیا بود، قدم به دنیای قاب کوچک تلویزیون گذاشت. در هر قسمت داستان‌هایی از زندگی در بعضی بخش‌های دیزنی‌لند از جمله سرزمین ماجراجویی (Adventureland)، سرزمین فردا (Tomorrowland) و سرزمین فانتزی (Fantasyland) روایت می‌شد. یکی از شخصیت‌های برجسته‌ای که از این مجموعه متولد شد، دیوی کراکت، ساکن فرانتیرلند یا سرزمین مرزی (Frontierland) بود.
1955: دیزنی لند در کالیفرنیا افتتاح شد
در هفدهم ژوئیه‌ی ۱۹۵۵، والت دروازه‌های دیزنی‌لند را گشود، اولین پارک موضوعی تحت نظارت کمپانی دیزنی و تنها پارکی که تحت نظارت مستقیم والت ساخته شد.
این پارک پر از «جاذبه‌هایی» بود که هدفشان آموزش و گفتن داستان‌هایی بود که هم برای کودکان مناسب بود و هم بزرگسالان.
سواری‌های کلاسیک مثل قایق رودخانه‌ی مارک تواین (Mark Twain Riverboat) و سواری وحشی آقای وزغ (Mr. Toad’s Wild Ride) هنوز هم فعالند و کار می‌کنند.
1964-65: دیزنی اولین انیمیشن صوتی انسانی در جهان را ایجاد کرد
حضور والت در نمایشگاه جهانی نیویورک با چهار جاذبه‌ی مختلف همراه بود. علاوه بر معرفی مجموعه‌ی قایق‌سواری «این یک دنیای کوچک است» (It’s a Small World) با مشارکت پپسی کولا و یونیسف، یکی از جذابیت‌ها نمایش اولین انیماترونیک صوتی انسانی در قالب پرزیدنت لینکلن در شوی «لحظات فوق‌العاده با آقای لینکلن» بود. انیماترونیک (Animatronics)، دانش و فناوری ساخت مدل‌های متحرک موجودات و اشیاء، به شکل طبیعی یا فانتزی آن‌هاست.
1971: دنیای والت دیزنی در فلوریدا افتتاح شد
والت و روی زمین‌های‌ زیادی را در مرکز فلوریدا با برنامه‌های بزرگی برای توسعه جمع‌آوری کرده بودند. متأسفانه، والت قبل از تحقق این رؤیاها درگذشت. روی تصمیم گرفت بازنشستگی خود را به تعویق بیندازد تا برنامه‌های برادران را عملی کند. روی نام سرمایه‌گذاری جدید را والت دیزنی ورلد گذاشت و در سال ۱۹۷۱ این پادشاهی جادویی افتتاح شد. والت دیزنی ورلد با هتل‌ها، رستوران‌ها، زمین‌های گلف و سایر امکاناتش، همچنین شروع کار این کمپانی را در کسب و کار استراحتگاه رقم زد.
1983: کانال دیزنی راه‌اندازی شد
کانال تلویزیونی پولی با برنامه‌های اورجینال برای اولین بار در ساعت هفت صبح هجدهم آوریل ۱۹۸۳ شروع به کار کرد و به مدت هجده ساعت در روز برنامه‌های دیزنی را پخش می‌کرد.
1992: «دیو و دلبر» اولین انیمیشنی شد که نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین فیلم شد
در شصت و چهارمین دوره‌ی جوایز اسکار در سال ۱۹۹۲، «دیو و دلبر» دیزنی اولین انیمیشنی بود که نامزد اسکار بهترین فیلم شد. البته جایزه را به فیلم «سکوت بره‌ها» (The Silence of the Lambs) جاناتان دمی باخت، اما موفق شد جایزه‌ی بهترین موسیقی متن و ترانه‌ی اورجینال را با خود به خانه ببرد.
1995: «داستان اسباب بازی» اولین انیمیشن بلند کاملاً کامپیوتری دیزنی شد
این کمپانی با پخش «داستان اسباب‌بازی» در سال ۱۹۹۵ تاریخ‌ساز شد. فیلم محبوب پیکسار که طرفداران را با شخصیت‌های کلاسیکی مثل باز لایت‌یر و وودی آشنا کرد، اولین فیلم بلندی بود که به جای روش سنتی دهه‌های سنتی که با دست طراحی می‌شد، به طور کامل با انیمیشن کامپیوتری ساخته شد.
1998: خطوط کشتی تفریحی دیزنی راه‌ افتاد
کشتی دیزنی مجیک (Disney Magic) اولین سفر خود را در سی‌ام ژوئیه‌ی ۱۹۹۸ داشت که سرآغاز راه‌اندازی خطوط کروز دیزنی بود. این سرمایه‌گذاری از آن زمان به پنج کشتی در ناوگان دیزنی (با برنامه‌هایی برای ساخت و راه‌اندازی دو کشتی دیگر در چند سال آینده) و برنامه‌های سفر در سراسر جهان توسعه یافته است.
2009: دیزنی اولین شاهزاده‌خانم سیاهپوست خود را معرفی کرد
دیزنی با اکران «شاهزاده خانم و قورباغه» در سال ۲۰۰۹ و معرفی اولین شاهزاده خانم سیاهپوست خود به طرفدارانش، هر چند کمی دیر، تاریخ‌ساز شد. این فیلم درباره‌ی تیانا، خدمتکار جوانی است که رؤیای بزرگ داشتن یک رستوران در نیواورلئان دهه‌ی ۱۹۲۰ را در سر دارد، بی آنکه بداند قرار است به زودی به یک شاهزاده خانم تبدیل شود.
2023: دیزنی صدمین سالگرد خود را جشن می‌گیرد
کمپانی والت دیزنی در سال میلادی جدید صدمین سالگرد خود را با چندین رویداد ویژه، سرگرمی و تجریباتی تازه که قرار است در طول سال برقرار باشد جشن می‌گیرد. از جمله این رویدادها و سرگرمی‌های تازه می‌توان به نمایش‌های جدید در پارک‌های موضوعی آن، ایجاد تغییر در ظاهر دیزنی‌لند، محصولاتی که طرفداران مدت‌هاست انتظارشان را می‌کشند و یک نمایشگاه/موزه که به تازگی در فیلادلفیا آغاز به کار کرد، اشاره کرد که خاصیتی ویژه دارد؛ (یک بازآفرینی دیجیتال به اندازه‌ی واقعی) از خود والت که از مهمانان پذیرایی می‌کند.
منبع: peopleخدا اگر شرکت بود

source

توسط techkhabari