دیجیاتو
از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.
نهمین همایش سالانه بانکداری الکترونیکی با محوریت موضوعاتی نظیر اعتبارسنجی، اقتصاد دیجیتال، بلاکچین و رمزارزها در حال برگزاری است.
جهت بهره‌مندی و دسترسی به امکانات ویژه و بخش‌های مختلف در دیجیاتو عضو ویژه دیجیاتو شوید.
در نهمین همایش سالانه بانکداری الکترونیک با اشاره به اینکه بخش قابل توجهی از توسعه بانکداری الکترونیک و بانکداری دیجیتال مبتنی بر توسعه صنعت بلاکچین است، تاکید شد که رگولاتوری در ایران بسیار کند پیش می‌رود. در این مراسم همچنین اعلام شد که موضوع «اعتبار سنجی» اولویت بانک مرکزی در سال ۱۴۰۲ خواهد بود تا به توسعه اقتصاد دیجیتالی در کشور کمک شود.
افتتاحیه نهمین همایش بانکداری الکترونیک و نظام پرداخت با تمرکز بر سه عنصر بانک، نوآوری و تنظیم‌گری به دنبال تحلیل جریان اکوسیستم بانکداری نوین ایران در مرکز همایش‌های برج میلاد برگزار شد.
«مهران محرمیان»، معاون فناوری‌های مالی بانک مرکزی نیز با تاکید بر اهمیت اعتبار سنجی در جریان توسعه بانکداری‌های نوین گفت:«مهم‌ترین مشکلی که اعتبارسنجی در ایران دارد مسئله دیتا است که مطابق مصوبه هیئت وزیران در سال ۱۳۹۷ بانک مرکزی مکلف شد این نقص را برطرف کند.»
محرمیان با اشاره به اینکه در همین ارتباط  همکاری سازمان‌ها با بانک مرکزی سرعت گرفته، گفت: «ما اکنون در وضعیتی قرار داریم که مدل جدید اعتبارسنجی  توسط دیتاهایی که از جاهای مختلف گرفته شده درحال‌ توسعه است و به‌زودی عملیاتی می‌شود.»
او با توضیح درباره هدف اصلی و اولویت بانک مرکزی در حوزه فناوری‌های نوین مالی در آینده، گفت: «یکی از اولویت‌های مهم بانک مرکزی در سال ۱۴۰۲ پرداختن به بحث اعتبارسنجی است و ما بحث انتقال دیتا را در جلسات هفتگی به طور مرتب پیگیری می‌کنیم.»
محرمیان با اشاره به جذابیت اولیه نئوبانک‌ها در کشور گفت: «انتظار ما از نئوبانک‌ها این است که بر خلق ارزش و ارزش‌آفرینی دیجیتال بیشتر کار شود. تبعات تخلفات در نئوبانک به‌عنوان یک کسب و کار سنتی، ده‌ها برابر بیشتر از تبعات بانک سنتی است‌.»
او با اشاره به اینکه اتصال بین فین‌تک‌ها و بانک‌ها از طریق بانکداری باز ایجاد می‌شود، بر ضرورت جلوگیری از تخلف در این حوزه تاکید کرد و گفت: «در حوزه بانکداری باز شاهد تخلفاتی از جنس خلق پول و قاچاق ارز هستیم. زمانی که بتوانیم تخلفات این حوزه را کاهش دهیم، افرادی که تفکرات سنتی دارند به این فضا سوق داده می‌شوند. پیش‌بینی‌ها این است که رشد کاربران در حوزه نئوبانک تا سال ۲۰۲۷ به ۱۰ میلیون نفر برسد.»
معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی افزود: «سهم نئوبانک‌ها در اکوسیستم نوآوری حدود ۵ درصد است.»
محرمیان گفت: «چند هدف برای معاونت فناوری‌های نوین بانک مرکزی در نظر گرفتیم که به مراحل انتهایی رسیده‌اند. بحث مجوز کسب‌وکارها به‌خصوص در خصوص pspها تا جای خوبی پیش رفته است.  اصلاح نظام کارمزد به‌عنوان یکی از اولویت‌های سال جدید در نظر گرفته شده است. علاوه بر این سندباکس رگولاتوری پروژه دیگر در حال پیگیری است. انتظار بر این است که استقبال بیشتری از این پروژه صورت گیرد که این مهم در صورت اجرا و اعتماد بازار میسر است.»
محرمیان با تاکید بر اینکه بین توسعه رشد اقتصادی و توسعه‌یافتگی دیجیتالی رابطه وجود دارد‌، گفت: «بین این دو متغیر رابطه وجود دارد و با توسعه دیجیتالی می‌توان رشد اقتصادی را افزایش داد. نکته دیگر اینکه تأثیر توسعه‌یافتگی دیجیتال بر متغیرهای اقتصادی در دنیا در مراحل اولیه است.»
محرمیان با توضیح درباره میزان دسترسی به اقتصادهای نوظهور گفت: «اینکه حدود ۱.۶ میلیارد نفر در اقتصادهای نوظهور از دسترسی به خدمات مالی محروم هستند. همچنین، حدود ۲۰۰ میلیون بنگاه اقتصادی از دسترسی به خدمات اعتباری محروم هستند.»
به گفته او با توسعه‌یافتگی دیجیتال حدود ۱۱۰ میلیارد دلار در سال صرفه‌‌جویی خواهد شد که اکثر البته اکثر کشورها از این موضوع محروم هستند. محرمیان با بیان اینکه اگر فراگیری مالی دیجیتالی تا سال ۲۰۲۵ رخ دهد، گفت: «توسعه یافتگی دیجیتال حدود ۳.۷ تریلیون دلار به تولید ناخالص داخلی دنیا اضافه می کند و ۹۵ میلیون شغل جدید ایجاد خواهد کرد.»
«اصغر ابوالحسنی»، قائم مقام بانک مرکزی در مراسم افتتاحیه با تاکید بر اهمیت صنعت بلاکچین در جریان بانکداری نوین دنیا، گفت: «در فناوری‌های تحول آفرین موضوع بلاکچین با وجود عمر کوتاه خود، بسیار جا افتاده است. این در حالی است که پیچیدگی‌های تحولات ‌بلاکچین به قدری است که همچنان تصمیم‌گیری در نوع استفاده از آن برای دولت‌ها روشن نیست.»
ابوالحسنی با بیان اینکه کند بودن جریان رگولاتوری در حوزه بلاکچین صرفا مختص ایران نیست و این حوزه در دنیا با سرعت کمی پیش می‌رود، گفت: «درک اهمیت هوش مصنوعی در این روند بسیار مهم است.»
قائم مقام بانک مرکزی با توضیح درباره اهمیت پول دیجیتال در دنیا، گفت: «دنیا در یک دو راهی قرار دارد، یا خودش را جایگاه پول دیجیتال برساند و یا به تماشاگر تبدیل شود و به آن ظلم شود.»
او با اشاره به اهمیت هوش مصنوعی و داده‌کاوی حاصل از آن در حوزه بانکداری نوین گفت: «باید دقت کنیم که در مباحث حکمرانی بانکداری دیجیتال فناوری‌های به روز مانند داده‌کاوی از طریق هوش مصنوعی بسیار مهم است.»
قائم مقام بانک مرکزی با تاکید بر اینکه خلق ارزش از کانال مشتریان، خلق ارزش از کانال عملیات بانکی و همچنین خلق ارزش از اکوسیستم بانکی به به توسعه فناوری‌های بانکداری دیجیتال منجر خواهد شد، گفت: «باید توجه داشت مهم‌ترین هدف اقتصادی افزایش سودآوری است که یک بال آن کاهش هزینه است که منجر به افزایش سود می شود.»
به گفته ابوالحسنی مسیر بانکداری دیجیتال به طور کلی هزینه‌ها را کاهش می‌دهد. ابوالحسنی در بخش دیگری از توضیحات خود با تاکید بر اینکه هدفمندی یارانه‌ها بدون بانکداری الکترونیک امکان پذیر نبود، این روند را منجر به توسعه بانکداری الکترونیک کشور توصیف کرد و گفت: «پیش از اجرای این پروژه تصور می‌کردیم سیستم توانایی ادامه این پروژه سنگین را نداشته باشد. این در حالی است که خوشبختانه پروژه جلو رفت و توسعه پیدا کرد.»
نهمین همایش سالانه بانکداری الکترونیک با محوریت موضوعاتی نظیر اعتبارسنجی، اقتصاد دیجیتال، بلاکچین و رمزارزها در حال برگزاری است و امروز و فردا، اول و دوم اسفند ماه ۱۴۰۱ در محل سالن همایش‌های برج میلاد اجرا خواهد شد.
برای گفتگو با کاربران ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
شبکه‌های اجتماعی دیجیاتو سریع‌ترین روش دسترسی به اخبار فناوری، علم و خودرو است. اگر می‌خواهید به‌روز باشید، شبکه‌های اجتماعی دیجیاتو را دنبال کنید.
مطمئن باشید که هرگز از سمت ما ایمیل‌های مزاحم (اسپم) دریافت نخواهید کرد.
تمامی حقوق برای وبسایت دیجیاتو محفوظ است | دیجیاتو توسط سرورهای قدرتمند پارس پک پشتیبانی می‌شود

source

توسط techkhabari