دیجیاتو
از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.
بازیکن آماتوری که این کار را انجام داده، با کمک یک نرم‌افزار آسیب‌پذیری هوش مصنوعی را پیدا کرده است.
جهت بهره‌مندی و دسترسی به امکانات ویژه و بخش‌های مختلف در دیجیاتو عضو ویژه دیجیاتو شوید.
بازیکنی که حتی در رده برترین بازیکنان آماتور بازی Go قرار نمی‌گیرد، در رقابت با سیستم هوش مصنوعی AlphaGo که در سال 2016 یکی از قهرمانان جهانی این بازی را شکست داده بود، موفق شد این سیستم کامپیوتری را شکست بدهد. او برای یادگیری آسیب‌پذیری‌های این هوش مصنوعی از یک برنامه کامپیوتری دیگر استفاده کرده بود.
به‌گزارش آرس‌تکنیکا، «کلین پلرین»، در این رقابت از یک آسیب‌پذیری در برنامه AlphaGo سوءاستفاده کرده بود که پیش‌تر کسی از آن اطلاع نداشت و به‌تازگی توسط یک کامپیوتر دیگر شناسایی شده بود. البته پلرین در زمان مسابقه از کامپیوتر کمک نگرفت و صرفاً با آن‌چه از این آسیب‌پذیری یاد گرفته بود، در 14 بازی از مجموع 15 بازی خود پیروز شد.
آسیب‌پذیری AlphaGo در واقع مشکلی است که اکثر سیستم‌های هوش مصنوعی امروزی از جمله ChatGPT به آن دچارند. «آدام گلیوْ»، مدیرعامل شرکت FAR AI توسعه‌دهنده برنامه‌ای که موفق به کشف این آسیب‌پذیری شده است، می‌گوید: «کشف این آسیب‌پذیری برای ما به‌طرز عجیبی ساده بود.» این برنامه ظاهراً بیش از 1 میلیون بازی با سیستمی به‌نام KataGo انجام داده تا «نقطه کوری» را پیدا کند که انسان با کمک آن می‌تواند هوش مصنوعی را شکست دهد.
پلرین می‌گوید استراتژی پیروزی که این نرم‌افزار به او نشان داده است، آن قدر سخت نبوده که یادگرفتنش ناممکن باشد. حالا ظاهراً هر بازیکنی با مهارت بازی متوسط می‌تواند از این راهبرد برای شکستن‌دادن کامپیوتر استفاده کند. این روش در مقابل سیستم Leela Zero هم استفاده شده و موفق بوده است.
پیروزی انسان بر ماشین در بازی Go، هفت سال پس از زمانی اتفاق می‌افتد که هوش مصنوعی برای اولین بار توانسته بود بر بازیکنان انسانی غلبه کند. سیستم AlphaGo توسط شرکت دیپ‌مایند گوگل طراحی شده و در سال 2016 توانسته بود «لی سدول»، قهرمان این رشته را شکست دهد. سدول سه سال بعد از دنیای Go خداحافظی کرد و گفت این هوش مصنوعی قابل شکست‌دادن نیست.
برای گفتگو با کاربران ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
شبکه‌های اجتماعی دیجیاتو سریع‌ترین روش دسترسی به اخبار فناوری، علم و خودرو است. اگر می‌خواهید به‌روز باشید، شبکه‌های اجتماعی دیجیاتو را دنبال کنید.
مطمئن باشید که هرگز از سمت ما ایمیل‌های مزاحم (اسپم) دریافت نخواهید کرد.
تمامی حقوق برای وبسایت دیجیاتو محفوظ است | دیجیاتو توسط سرورهای قدرتمند پارس پک پشتیبانی می‌شود

source

توسط techkhabari