یک تصویر می‌تواند به اندازه‌ی هزاران کلمه معنی داشته باشد اما برای ساخت یک تصویر نیازی به هزاران کلمه ندارید. با هنر هوش مصنوعی تنها چند کلمه هم برای خلق آثار هنری کافی است. هوش مصنوعی این بار قابلیت‌های خود را در زمینه‌ی هنر ثابت کرده است. امروز، عصر هنر ایجاد‌شده توسط هوش مصنوعی آغاز شده و اینترنت پر از کاربرانی است که سعی می‌کنند از این فناوری برای خلق آثار جذاب استفاده کنند.
تماشا در یوتیوب
به دنبال موفقیت عظیم هوش مصنوعی Dall-E 2 از OpenAI، برنامه‌های متنوعی برای خلق خودکار آثار هنری به وجود آمدند. «میدجورنی» یکی از این نمونه‌ها است که در آن تنها با چند کلمه می‌توانید آثار جذابی را خلق کنید. این برنامه یکی از داغ‌ترین و جنجالی‌ترین برنامه‌های هوش مصنوعی ۲۰۲۲ بود.
میدجورنی یکی از پلتفرم‌های جدید تولید تصویر هوش مصنوعی که آثار هنری رویایی و متنوعی را بر اساس درخواست‌ها و دستورها خلق می‌کند. بر اساس تعریف تولیدکنندگان، «میدجورنی آزمایشگاه پژوهشی مستقلی است که در میان رسانه‌های جدید فکری کاوش کرده و قدرت تخیل انسان را گسترش می‌دهد». در واقع میدجورنی برای بسیاری از کاربرهای عادی، فرصتی برای خلق تصاویر حیرت‌انگیز هوش مصنوعی بر اساس تعریف‌ها و توضیحات متنی فراهم می‌کند. این سرویس دستور شما را به ابرکامپیوترهای قدرتمند وصل می‌کند و می‌تواند برای علاقه‌مندان به رمان‌های علمی تخیلی یا آثار هنری سورئال جذاب باشد.
میدجورنی در واقع نوعی بات تعاملی است که از یادگیری ماشین برای ایجاد تصاویر مبتنی بر متن استفاده می‌کند. بات به برنامه‌ای خودکار روی اینترنت یا شبکه‌ای دیگر گفته می‌شود که قادر است با سیستم یا کاربرها ارتباط برقرار کند. برنامه‌، درخواست‌های متنی را دریافت کرده و آن‌ها را به آثار هنری تبدیل می‌کند. نتایج به‌دست‌آمده بسیار تأثیرگذار هستند و اگر روش صحیح استفاده از میدجورنی را بدانید می‌توانید آثار بسیار منحصر‌به فردی را خلق کنید.
طرز کار این برنامه این‌گونه است که میدجورنی از شما می‌خواهد دستوری متنی را برای تولید تصویر وارد کنید و پس از چند ثانیه، نتایج مختلفی برای متن ورودی ظاهر می‌شوند. همچنین شاید اشتباهاتی در تصویر وجود داشته باشد و مدل به‌دست‌آمده بی‌نقص نباشد. برای مثال ممکن است دست‌ها یا دیگر اشیای پیچیده شکل بی‌نقصی نداشته باشند و پس‌زمینه‌ها محو و گیج‌کننده باشند؛ اما تمام این مشکلات را می‌توان در مدل‌های دیگر هم پیدا کرد.
میدجورنی کمی با دیگر ابزار هوش مصنوعی متفاوت است. بااینکه می‌توانید به‌صورت مستقیم در وب‌سایت این شرکت ثبت نام کنید، برای استفاده از نرم‌افزار، نیاز به دانلود و نصب دیسکورد، اپلیکیشن چت انجمن محور نیاز دارید. پس از پذیرفته‌ شدن در بخش Beta به دیسکورد میدجورنی دعوت می‌شوید. اگر تاکنون از برنامه‌ی مشابهی استفاده نکرده باشید این روند می‌تواند برایتان گیج‌کننده باشد؛ اما در ادامه‌ی این مقاله روش کار با میدجورنی را به صورت قدم به قدم توضیح می‌دهیم.
هر شخصی با داشتن حساب کاربری دیسکورد می‌تواند به سرور بتای میدجورنی وصل شود و به صورت رایگان از آن استفاده کند. پس از رضایت از خروجی تصویر به‌دست‌آمده می‌توانید ابعاد آن را تغییر دهید، آن را دانلود کنید یا برای خود ارسال کنید. همچنین می‌توانید یک مجموعه از تصاویر کاربران دیگر را روی وب‌سایت میدجورنی ببینید.
همان‌طور که در بالا هم گفته شد، همه می‌توانند در صورت داشتن حساب دیسکورد از میدجورنی استفاده کنند. اولین مرحله برای خلق اثر هنری هوش مصنوعی، ساخت حساب کاربری در دیسکورد است. پس از آماده شدن حساب مراحل ذیل را برای پیوستن به سرور بتای میدجورنی دنبال کنید.
۱. مطمئن شوید در حساب دیسکورد لاگین کرده‌اید.
۲. وب‌سایت میدجورنی را باز کنید و روی دکمه‌ی Join the beta کلیک کنید.
۳. برای استفاده از هوش مصنوعی میدجورنی باید به سرور دیسکورد رسمی میدجورنی وصل شوید یا بات میدجورنی را به سرور خود اضافه کنید.
با عضویت در سرور، تنها یک دستور با خلق هنر هوش مصنوعی خود فاصله دارید. با این‌حال قبل از شروع لازم است نکاتی را بدانید. با میدجورنی می‌توانید تا ۲۵ دستور متنی را به صورت رایگان وارد کنید، پس از استفاده از شانس‌های خود می‌توانید طرح‌های مختلف اشتراکی را انتخاب کنید. علاوه بر این، سرور دارای قوانینی است که می‌توانید آن‌ها را در کانال «rules» در نوار کنار صفحه مطالعه کنید. نقض این قوانین می‌تواند به مسدود شدن حساب شما بینجامد. یکی از قوانین مهم، عدم استفاده از تصاویر خشونت‌آمیز و مبتذل جنسی است.
پس از شروع کار می‌توانید وارد کانال بات شوید. برای این کار مراحل ذیل را دنبال کنید.
۱. در سرو میدجورنی، کانال «Newbies» را از نوار کناری انتخاب کنید. ممکن است با چند کانال newbies روبه‌رو شوید. در این صورت یکی از آن‌ها را انتخاب کنید.
۲. کاراکتر "/" را در نوار پیغام وارد کنید. اپلیکیشن فهرستی از دستورها را نمایش می‌دهد.
۳. «imagine/» را انتخاب کنید تا فیلد دستور ظاهر شود.
۴. دستور را وارد کنید و کلید اینتر را برای تأیید درخواست فشار دهید. برای مثال در اینجا دستور «future technology» (به معنی فناوری آینده) را وارد کردیم.
یک دقیقه طول می‌کشد تا بات، چهار تصویر را بر اساس دستور شما ایجاد کند. در نگاه اول مجموعه‌ای از رنگ‌ها را در حین پردازش درخواست می‌بیند اما تصاویر به‌تدریج واضح می‌شوند.
پس از آماده شدن چهار تصویر، می‌توانید ابعاد تصویر را به انتخاب خود تغییر دهید یا انواع متنوع‌تری از گزینه‌ها را با استفاده از دکمه‌های زیرین ایجاد کنید. از دکمه‌های تغییر اندازه برای افزودن جزئیات بیشتر به یکی از تصاویر استفاده کنید.
۱. اولین سطر از دکمه‌ها را زیر مجموعه‌ی تصاویر پیدا کنید.
۲. روی U1، U2، U3 یا U4 بر اساس تصویری که می‌خواهید اندازه‌اش را تغییر دهید، کلیک کنید.
۳. پس از آماده شدن تصویر، مراحل کار به پایان می‌رسند. بااین‌حال اگر از نتیجه ناراضی هستید می‌توانید مجموعه‌ی جدیدی از دکمه‌های زیر عکس را امتحان کنید.
همچنین می‌توانید از انواع دکمه‌های دیگر برای دیدن نسخه‌های بیشتری از تصاویر استفاده کنید.
۱. دومین سطر از دکمه‌های زیر عکس چهارتایی را پیدا کنید.
۲. بر اساس عکس دلخواه می‌توانید دکمه‌های V1، V2، V3 یا V4 را انتخاب کنید.
۳. بات، چهار تصویر جدید می‌سازد. برای افزایش ابعاد تصویر دلخواه مجددا می‌توانید از دستورهای U استفاده کنید.
وقتی از نتیجه‌ی کار خود راضی شدید، می‌توانید تصویر را ذخیره کنید. برای ذخیره‌سازی فایل روی کامپیوتر، مراحل ذیل را دنبال کنید:
۱. برای دیدن پیش‌نمایش روی تصویر کلیک کنید.
۲. روی گزینه‌ی Open in Browser زیر تصویر کلیک کنید تا تصویر در ابعاد کامل باز شود.
۳. روی تصویر کلیک راست کنید و گزینه‌ی Save image as را انتخاب کنید.
می‌توانید یک کپی از تصویر را با ارسال آن به خود روی دیسکورد داشته باشید. به این منظور مراحل ذیل را دنبال کنید.
۱. پیغام بات شامل تصویر تکمیلی را پیدا کنید.
۲. روی دکمه‌ی ایموجی برای واکنش نشان دادن به پیغام کلیک کنید.
۳. ایموجی پاکت نامه (envelope) را پیدا کرده و انتخاب کنید.
حالا می‌توانید تصویر را در اینباکس دیسکورد خود ببینید.
به صورت پیش‌فرض تصاویری که با میدجورنی ایجاد می‌شوند عمومی هستند. همه می‌توانند آثار شما را ببینند. همچنین می‌توانید از دستورهای دیگران یاد بگیرید. برای استفاده از میدجورنی نباید با ماهیت عمومی آن مشکلی داشته باشید؛ اما اگر نمی‌توانید در فضایی باز زندگی کنید باید برای یک حساب خصوصی هزینه پرداخت کنید.
در زمان فعلی هنوز تعریف دقیقی برای کپی‌رایت هنر ایجادشده با هوش مصنوعی وجود ندارد. شما دستوری را نوشتید؛ اما در واقع این بات است که آن را کامپایل می‌کند. هنری که با یک حساب کاربری آزمایشی و رایگان ایجاد می‌شود دارای مجوز بین‌المللی CC BY-NC 4.0 است. درواقع می‌توانید در صورتی از تصاویر استفاده کنید که به درآمدزایی منجر نشود و باید نام میدجورنی را هم ذکر کنید.
اگر حساب پولی تهیه کنید می‌توانید از هنر خود به شکل دلخواه استفاده کنید و حتی آن‌ را بفروشید؛ اما شرکت هم می‌تواند از تصاویرتان استفاده کند. ازآنجاکه تصویر در یک انجمن عمومی ساخته شده است نمی‌توانید انتظار داشته باشید که از آن به شکل انحصاری استفاده کنید. قوانین کپی‌رایت حتی در بهترین حالت هم پیچیده هستند. حالا اگر هوش مصنوعی را درگیر این ماجرا کنید قضیه پیچیده‌تر هم خواهد شد؛ اما باید دید مشکلات کپی‌رایت هوش مصنوعی چگونه حل‌وفصل می‌شوند.
جالب است بدانید، می‌توانید از هنر خلق‌شده با میدجورنی برای کاربردهای واقعی و روزمره هم استفاده کنید. در اینترنت می‌توانید بسیاری از کاربردهای خلاقانه‌ی این فناوری جدید را پیدا کنید که در این بخش به چند نمونه از آن‌ها اشاره می‌کنیم.
کاربری در ردیت یک رمان تصویری علمی تخیلی را به‌طور کامل با میدجورنی تصویرسازی کرده است. با میدجورنی می‌توانید کمیک، برنامه‌ریزی دیجیتالی و بسیاری از محصولات دیگر را بسازید. تخیلات خود را رها کنید و بگذارید هوش مصنوعی الهام‌بخش شما باشد. کتاب یادشده نه‌تنها در فهرست کتاب‌های پرفروش علمی‌تخیلی آمازون، در کنار کتاب‌هایی مثل جنگ ستارگان و بلید رانر قرار گرفت، بلکه در کیندل هم به صورت رایگان در دسترس است.
یکی از جذابیت‌های میدجورنی ساخت انواع مختلفی از یک تصویر یکسان است. به این ترتیب می‌توان با کنار هم قرار دادن تصاویر یک انیمیشن جذاب به سبک «استاپ‌ موشن» ساخت. انیمیشن ذیل حاصل چهل تغییر مختلف از یک تصویر است. سپس از ادوبی پریمیر برای تبدیل تصاویر ایستا به یک ویدئوی کوتاه استفاده شده است. شما هم می‌توانید با یک نرم‌افزار ویرایش ویدئویی ساده به چنین جلوه‌ای برسید.
روش‌های خلاقانه‌‌‌ای برای استفاده از تصاویر ساخته‌شده با هوش مصنوعی وجود دارند. در ادامه به چند مثال اشاره می‌کنیم.
از تصاویر ساخته‌شده با هوش مصنوعی می‌توان برای طراحی مراحل بازی خود استفاده کرد. این تصاویر نه‌تنها به‌عنوان پس‌زمینه‌های ایستای مرحله‌ها عملکرد خوبی دارند بلکه برای تغییر خلق و خوی بازی هم به کار می‌روند.
از هوش مصنوعی می‌توان همچنین برای طراحی مسیرهای یک مرحله استفاده کرد. برای مثال بازی یادشده دارای تعداد زیادی مارپیچ بود. طراحی یک مارپیچ از ابتدا می‌تواند کار زمان‌بری باشد؛ اما هوش مصنوعی می‌تواند چارچوبی آماده را ارائه دهد.
با اینکه تصویر زیر چندان هم بی‌نقص نیست می‌توان از آن به‌عنوان چارچوبی اولیه برای الهام گرفتن استفاده کرد. همچنین با تغییر متن ورودی می‌توانید به نتیجه‌ی بهتری برسید.
از هنر خلق‌شده با هوش مصنوعی همچنین می‌توان برای تولید تصویرسازی‌های مطبوعاتی یا طرح‌های گرافیکی استفاده کرد. برای مثال یکی از موارد کاربرد طراحی لوگو است می‌توانید با ورودی‌های مختلف به شکل‌ها و طرح‌های مختلفی از یک لوگو برسید.
با میدجورنی و به‌طورکلی هنر هوش مصنوعی وارد عصر جدیدی از استوری‌ بوردها و تولید ایده‌ها شده‌ایم. روزهای کمبود ایده به پایان رسیده است. می‌توانید به‌راحتی از این ابرازها برای الهام‌ گرفتن و خلق آثار هنری خود استفاده کنید.
توانایی‌های میدجورنی بسیار فراتر از حد تصور است. در ابتدا میدجورنی تنها محدود به تصاویر خاص تزئینی و فراکتالی بود؛ اما حالا نسخه‌ی سوم میدجورنی در دسترس است که قابلیت‌های بیشتری دارد. در ادامه به انواع تصاویری که می‌توان در میدجورنی تولید کرد می‌پردازیم.
شاید میدجورنی عکس‌های واقعی را تولید نکند اما می‌تواند تصاویر زیبا و نزدیک به واقعیت مثل یک اثر پرجزئیات هنری، یک CGI قانع‌کننده و حتی شاید عکسی با ظاهر ویرایش سنگین و جلوه‌های ویژه تولید کند.
از طرفی گرایش میدجورنی به ساخت تصاویر بسیار واضح به واقع‌گرایی تصویر کمک می‌کند. میدجورنی تمام اصطلاحات فنی عکاسی را درک می‌کند و خوشبختانه صرف نظر از اینکه نوع خاصی از لنز مدنظرتان باشد یا تنظیمات نورپردازی، شما را به هدفتان می‌رساند.
میدجورنی می‌تواند انواع رسانه‌های هنری، سبک‌ها و هنرمندان تاریخی را پیاده‌سازی کند. از نقاشی‌های تزئینی تا نقاشی‌ها و تصویرسازی‌های انتزاعی و طرح‌های آنالوگ تا دیجیتال. برای مثال نقاشی زیر با الهام از تکنیک پل‌ سزان، نقاش سبک پست‌امپرسیونیسم ساخته شده است.
از میدجورنی همچنین می‌توان برای ساخت طرح مفهومی قابل قبول هنر سه‌بعدی استفاده کرد. سبک عکاسی‌گونه را می‌توان در هر مقیاسی از فضاهای داخلی تا جزئیات بالا به کار برد.
با وجود بحث‌ها و جنجال‌هایی که درباره‌ی اعتبار هنری آثار خلق‌شده با میدجورنی وجود دارند برخی هنرمندان این فناوری را نوعی فرصت می‌دانند نه تهدید و آثار جذابی را بر اساس هدف و ایده‌ی خود خلق کرده‌اند. در ادامه به برخی هنرمندان و آثاری که با میدجورنی ساخته‌اند می‌پردازیم.
بهناز فرحی، معمار ایرانی- آمریکایی از ترکیب مد، معماری و طراحی تعاملی برای کار با میدجورنی استفاده می‌کند. او از چشم هوش مصنوعی به معماری و مد نگاه می‌کند. فرحی برای توسعه‌ی خیال‌پردازی‌های خود سناریوهای مختلفی را امتحان کرده است و همچنین به کاربرد فناوری در معماری علاقه‌مند است. او به‌ویژه سعی می‌کند معماری ایرانی را از لنز میدجورنی ببیند و درباره‌ی عملکرد الگوریتم هوش مصنوعی برای پیاده‌سازی تکنیک‌های مختلف بصری کنجکاو است. فرحی درباره‌ی کار خود می‌گوید:
فرحی ایده‌های مختلفی را با میدجورنی آزمایش کرده است و معتقد است طراحی مانند چتر بزرگی است که برای رسیدن به آن به تفکری میان‌رشته‌ای نیاز داریم؛ تفکری که ابعاد مختلف طراحی مثل طراحی شهری، معماری، مد، طراحی جواهرات و طراحی صنعتی را گرد هم بیاورد.
اولین تلاش‌های ایگور پانتیک در میدجورنی، تولید مجموعه‌ای از ربات‌های غول‌پیکر بود. او همچنین مدرس مدرسه‌ی معماری بارتلت در لندن و طراح سابق در مجموعه‌ی معماری زها حدید است. پانتیک به ارتباط بین ابزار پیشرفته‌ی دیجیتالی و روش‌های کم‌هزینه‌ی و ساختار رباتیکی علاقه‌مند است. مجموعه‌ی تلاش‌های بعدی پانتیک به درک ماده و خواص آن وابسته بودند. او سپس به پژوهش‌های معماری روی آورد و مجموعه‌ای از ویلاها و خانه‌ها را در مناطق دورافتاده پدید آورد. پانتیک در سفر خود در میدجورنی تعداد زیادی رندرهای غیرواقع‌گرا و تخیلی را ایجاد کرد. او امیدوار است بتواند از میدجورنی برای خلق بازنمایی‌ها و آثار پیچیده‌تری استفاده کند.
نورو کریم طراح هندی مستقر در بمبئی، دیدگاه جدیدی را برای معماران جوان کشور خود فراهم کرده است. او با کنکاش در میدجورنی اخیرا فلسفه‌های معماری خود در رابطه با طراحی پایدار و مواد طبیعی و رابطه‌ی بین انسان و طبیعت را پیاده‌سازی کرده است. نورو کریم از هوش مصنوعی برای پژوهش در نقاط مشترک بدن، طبیعت و فضای معماری استفاده می‌کند. او در عین بررسی مدل‌های مشارکتی انسان و ماشین سعی می‌کند ساختارهایی زمینی را خلق کند. شهرهایی که در آن‌ها طبیعت و فناوری کنار یکدیگر قرار می‌گیرند. کریم همچنین به دنبال امکان مهندسی معکوس این طرح‌ها و آوردن برخی از ایده‌ها در حوزه‌ی نمونه‌ها و مدل‌های سه‌بعدی است.
رونالد رائل، علاوه بر داشتن عناوینی مثل نویسنده و معمار، به عنوان یک فعال طراحی هم شناخته شده است. او هم‌بنیان‌گذار رائل سان فراتلو (Rael San Fratello)، استودیوی معماری آمریکایی است و به نقش معماری در ایجاد جامعه‌ای بهتر علاقه‌مند است؛ در همین راستا به دنبال کاربرد مصالح بومی و سنتی در فناوری‌های معاصر است. رائل همچنین علاقه‌ی خود را به محیط میدجورنی آورده است و به گفته‌ی خود از این برنامه به عنوان ابزاری خلاق برای ایده‌پردازی و مدلسازی اسکچ‌ها استفاده می‌کند. به باور او میدجورنی می‌تواند راهی برای ادامه‌ی مسیر طرح‌ها یا اسکچ‌های سریع باشد و حتی از آن برای یکی از سفارش‌های کاری خود هم استفاده کرده است.
هوش مصنوعی این روزها در تمام حوزه‌ها به ویژه هنر گسترش پیدا کرده است. ابزارهای تولید آثار خلاق مثل میدجورنی به کاربرها امکان می‌دهند تنها با چند دستور متنی آثار متنوع و خلاقانه‌ای را خلق کنند و آن‌ها را بر اساس نیاز خود تغییر دهند. از طرفی کار با میدجورنی نیازمند رعایت قوانینی مثل عدم استفاده از تصاویر خشونت آمیز یا تصاویر مبتذل جنسی است و همچنین قوانین کپی‌رایت ویژه‌ای برای انتشار یا فروش تصاویر وجود دارند. در هر حال این ابزار و رقبای آن همواره با سرعت بالایی در حال تکامل هستند و امکانات و قوانین جدیدی احتمالا در آینده به آن‌ها اضافه خواهد شد که کار را برای کاربران ساده‌تر کنند.
خانواده ما
درخواست ناموفق بود

source

توسط techkhabari