اگر به سلامت پوست‌ و همچنین جلوگیری از پیری پوست‌تان اهمیت می‌دهید، یکی از چیزهایی که باید در روتین پوستی‌تان بگنجانید ماساژ صورت است. تحقیقات و مطالعات بسیاری در این زمینه انجام گرفته که اثبات می‌کنند ماساژ دادن پوست و اجزای صورت باعث کلاژن‌سازی و همچنین حفظ شادابی و سلامت پوست می‌شود.
در این مطلب ابتدا به مزایای این نوع ماساژ می‌پردازیم سپس یک نوع ماساژ شش مرحله‌ای ساده و کاربردی برای صورت را برایتان ارائه خواهیم کرد. در ادامه هم به معرفی انواع و اقسام ماساژورهای صورت خواهیم پرداخت؛ با ما همراه باشید.
ماساژ صورت
یکی از روش‌های خانگی و طبیعی بهبود وضعیت پوست و پیشگیری از پیری ماساژ صورت است. اما این نوع ماساژ دقیقا چه مزایایی دارد و چطور باعث حفظ طراوت و جوانی پوست می‌شود؟ در این بخش از مطلب این مزایا را با یکدیگر مرور می‌کنیم.
ماساژ به بهبود جریان خون کمک می‌کند و آن را سرعت می‌بخشد. هرچه جریان خون در پوست شما سریع‌تر باشد صورتتان به دلیل دریافت اکسیژن بیشتر شفاف‌تر و شاداب‌تر خواهد بود. مطالعات نشان داده‌اند که یک ماساژ ۵ دقیقه‌ای اگر به صورت روتین و مرتب انجام شود می‌تواند جریان خون را در پوست صورت سرعت بخشیده و سبب درخشش پوست شود.
روزهایی که به یوگا یا اسپا می‌روید حس بسیار خوبی دارید؛ ماساژ هم همین کار را بدن و ذهنتان می‌کند. زمانی که صورتتان را ماساژ می‌دهید با فعال کردن سیستم عصبی سمپاتیک استرس کاهش می‌یابد. زمانی که مضطربید و دچار استرس هستید چند دقیقه ماساژ می‌تواند شما را آرام‌تر کند.
ماساژ مایع لنفاوی را حرکت می‌دهد و سموم را از صورتتان پاکسازی می‌کند. سیستم لنفاوی ترکیبی از اندام و بافت‌ها در بدن است که سموم و سایر مواد زاید را از بدنتان دفع می‌کند. تخلیه‌ی غدد لنفاوی باعث درخشش پوست و جوانسازی آن می‌شود.
همان‌طور که گفته شد ماساژ می‌تواند گردش خون را بهبود دهد. با افزایش گردش خون تولید کلاژن افزایش پیدا می‌کند. کلاژن پروتئینی است که پوست را محکم نگه می‌دارد و از افتادگی پوست و چین و چروک جلوگیری می‌کند.
ماساژ دادن پوست به خصوص در قسمت گونه و همچنین غبغب می‌تواند در طولانی مدت فرم چهره‌ی شما را تغییر دهد. با ماساژ دادن مداوم می‌توانید غبغب‌تان را کوچک‌تر کنید یا گونه‌هایتان را به سمت بالاتر لیفت کنید. همچنین برخی از دستگاه‌های ماساژ که خاصیت چربی‌سوزی دارند می‌توانند چربی برخی از مناطق صورت‌تان را کمتر کنند تا بخش‌های دیگر برجسته‌تر به نظر برسند.
علاوه بر افزایش گردش خون که در کاهش آکنه‌ی صورت و بهبود سریع‌تر جای جوش موثر است، روغن‌هایی که در زمان ماساژ استفاده می‌کنید هم می‌توانند نقش موثری در بهبود آکنه و جای آن داشته باشند. موادی مانند روغن درخت چای که خاصیت ضدجوش دارد با ماساژ به بهترین شکل جذب صورتتان می‌شود و از بروز آکنه جلوگیری کرده در بهبود جای جوش هم موثر است.
بازگشت به فهرست
ماساژ صورت انواع و اقسام مختلفی دارد. اگر به طور کلی با ماساژ آشنایی داشته باشید می‌دانید که این عمل درمانی که در طب سنتی شرقی و میانه آسیا نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کند تکنیک‌ها و انواع بسیار مختلف و متنوعی دارد. ماساژ صورت هم انواع و تکنیک‌های مختلفی را در‌بر‌می‌گیرد که به اختصار بعضی از آن‌ها را به شما معرفی می‌کنیم.
پیش از پرداختن به انواع ماساژ بایستی شما را با انواع تکنیک‌های ماساژ هم آشنا کنیم. برای ماساژ دادن صورت‌تان تکنیک‌های مختلفی را هم در اختیار دارید که رایج‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از ورز دادن، باد‌کش کردن، ضربه زدن، ماساژ بند انگشتی و ماساژ ارتعاشی.
اگر می‌خواهید صورتتان را به شکل حرفه‌ای‌تر ماساژ دهید می‌توانید به سراغ مرکز‌های حرفه‌ای ماساژ و یا اسپاهای معتبر بروید و یا اینکه با استفاده از ویدیوهای آموزشی ماساژ صورت، برخی تکنیک‌ها را بیاموزید و صورتتان را ماساژ دهید.
این ماساژ چینی، بر پایه‌ی فشار نسبتا بیشتر است و با استفاده از کف دست، بر روی نقاط خاصی از صورت، که به عنوان چاکراهای انرژی شناخته می‌شود، انجام می‌گیرد. این ماساژ، برای تقویت عضلات و در سبب آن، کاهش چین و چروک صورت، کاربرد دارد.
این نوع ماساژ را خودتان هم می‌توانید انجام دهید. تنها چیزی که لازم است، چند دقیقه ماساژ ملایم و اعمال فشار بر روی قسمت‌های مناسب صورت است. بدن انسان دارای چهار جفت سینوس است که نام هر کدام از استخوان‌هایی که در آن‌ها یافت می‌شود، گرفته شده است. می‌توانید فقط سینوس‌هایی را که شما را آزار می‌دهند ماساژ دهید یا سعی کنید هر چهار ناحیه‌ی سینوسی را ماساژ دهید.
همان‌طور که پیش‌تر در این مطلب به آن اشاره کردیم، سیستم لنفاوی سیستمی است که ضایعات سلولی، ویروس‌ها، باکتری‌ها و مایع‌ها اضافی را از بدن خارج می‌کند. با استفاده از ماساژ، می‌توانید این سلول‌های لنفاوی را از پوست‌تان خارج کنید.
این نوع ماساژ، روتین‌ترین روش ماساژ در سالن‌های زیبایی و ماساژ است. این ماساژ، شامل حرکات آرامی مثل نوازش، ورز دادن و وارد کردن ضربات آرام به پوست می‌باشد و قصد اصلی این ماساژ، افزایش سطح تولید کلاژن برای جوانسازی پوست است.
این نوع ماساژ برای کاهش التهاب و درد‌های مزمن انجام می‌شود؛ بیماری‌هایی مانند آرتریت و فیبرومیالژیا، و همچنین مواردی که باعث درد ماهیچه‌ها و مفاصل می‌شوند.
بازگشت به فهرست
ماساژ صورت
در این بخش از مطلب یک مدل ماساژ کلاسیک شش مرحله‌ای را به شما آموزش می‌دهیم. می‌توانید این ماساژ شش مرحله‌ای ساده را به روتین روزانه‌تان اضافه کنید و با روزی پنج دقیقه ماساژ دادن صورتتان از مزایای فوق‌العاده‌ی این ماساژ بهره‌مند‌ شوید. این ماساژ را می‌توانید با دست یا ماساژورهای دستی و یا حتی برقی هم انجام دهید.
بند انگشتان‌تان را بین ابروهایتان قرار دهید و آن‌ها را به سمت خط مو حرکت دهید. این کار را پنج بار تکرار کنید.
با پوست زیر چشم باید بسیار ملایم رفتار کنید. با انگشت حلقه حرکات نرم و چرخشی بسیار ملایمی را به سمت خارج صورت انجام دهید و هر حرکت را پنج بار تکرار کنید.
انگشتان‌تان را روی گونه در نزدیکی پل بینی قرار دهید و آن‌ها را روی گونه‌ها به سمت گوش‌هایتان بکشید. این حرکت را پنج بار تکرار کنید.
با انگشت اشاره و وسط خود یک شکل V ایجاد کنید. انگشتان را طوری قرار دهید که انگشت اشاره بالای لب بالا و انگشت وسط زیر لب پایین باشد. به آرامی فشار دهید و به سمت گوش‌ها بکشید.
کف دست‌ها را زیر استخوان گونه قرار دهید و به سمت خط مو ماساژ دهید.
ماساژ صورتتان با گردن به اتمام برسانید. با حرکات عمودی از استخوان ترقوه به سمت صورت خود در جهت رو به بالا پوست را ماساژ دهید.
بازگشت به فهرست
برای ماساژ صورتتان باید از یک نوع روغن استفاده کنید که پوستتان در اثر اصطکاک با انگشتان دست و یا ماساژور ملتهب نشود. اما چه نوع روغنی برای چه نوع پوستی مناسب است؟ در ادامه‌ی مطلب به شما خواهیم گفت.
بازگشت به فهرست
ماساژورهای صورت گستره متنوعی دارند و برندهای مختلف تولید‌ کننده‌ی تجهیزات زیبایی در تولید دستگاه های جدید و کارآمدتر ماساژ از یکدیگر پیشی می‌گیرند. انواع و اقسام دستگاه‌های ماساژ را می‌توانید در بازار پیدا کنید. از ماساژورهای دستی بسیار ساده تا ماساژورهای برقی چند‌کاره که با فن‌آوری‌های الکتریکی و ارتعاشی پوست صورت را ماساژ می‌دهند. چند نمونه از این ماساژورها را در این بخش از مطلب با یکدیگر مرور می‌کنیم.
ماساژ صورت با جیدرولر
این رولرها به این دلیل که بیشتر با سنگ جید یا همان یشم ساخته می‌شوند با نام جیدرولر هم شناخته می‌شوند. این نوع ماساژورها یکی از ابزارآلات طب چینی هستند که قدمتی بسیار طولانی دارند.
رولرهای سنگی که علاوه بر سنگ جید با رزکوارتز یا آمیتیست هم ساخته می‌شوند می‌توانند ابزاری بسیار کاربردی در ماساژ باشند. ماساژ روتین توسط جیدرولر می‌تواند جریان خون در صورت را بهبود ببخشد، به تخلیه‌ی غدد لنفاوی کمک کند و با افزایش سرعت جریان خون سبب نفوذ بیشتر و عمیق‌تر سرم‌ها و محصولات مراقبت از پوست شود.
رولر فلزی
رولرهای فلزی ماساژور صورت از طریق کرایوتراپی یا تحریک پوست با سرما باعث افزایش گردش خون‌، تولید کلاژن و تخلیه سموم لنفاوی در پوست می‌شوند. این نوع رولر‌های فلزی را باید قبل از استفاده در یخچال بگذارید تا دمای آن پایین بیاید.
آیس رولر
هر دو نوع این ابزارهای هم از طریق تحریک پوست با سرما برای تخلیه غدد لنفوی و رفع التهاب باعث طراوت پوست می‌شوند. علاوه بر این این آیس‌رولرها و گوی‌های یخی برای آفتاب سوختگی و سردرد هم می‌توانند به دردتان بخورند.
سنگ ماساژ
سنگ ماساژ که گواشا هم نامیده می‌شود بسته به طریقه‌ی ماساژدرمانی گستره‌ی متنوعی را شامل می‌شوند. این سنگ‌ها قابلیت نگه داشتن گرما و انرژی را در خود دارند. بسیاری از این نوع سنگ‌ها می‌توانند با جذب انرژی‌های اضافی بدن در هنگام ماساژ جریان خون را تنظیم کرده و تعادل یکنواختی را در بدن و صورت ایجاد کنند.
ماساژور برقی
ماساژورهای برقی بسیار متنوع‌اند. این ابزارهای ماساژ یا به صورت ایجاد جریان و ارتعاش و یا ایجاد ضربات نرم پوست را ماساژ می‌دهند. تکنولوژی موجود در برخی از این ماساژورها بسیار پیشرفته است به عنوان مثال بعضی از ماساژورهای صورت برقی از طریق تزریق یونی باعث بهبود پوست می‌شوند و یا برخی دیگر قابلیت چربی‌سوزی دارند و می‌توانید صورتتان را با کمک این ماساژورها زاویه‌سازی کنید و یا صورتتان را فرم دهید.
بازگشت به فهرست
امروزه روش‌های زیادی برای جوانسازی و حفظ طراوت و شادابی پوست وجود دارد اما بسیاری از این روش‌ها دارای عوارض هستند و یا هزینه زیادی دارند. ماساژ صورت را می‌توان یکی از ارزان‌ترین و سالم‌ترین روش‌های زیبایی و حفظ جوانی پوست دانست. تنها نکاتی که باید رعایت کنید این است که اولا صورتتان را شکل روتین و منظم ماساژ دهید و دوم این که از روغن‌هایی مناسب برای نوع پوست خودتان استفاده کنید.
ماساژورهای دستی هم با توجه به هزینه پایینشان می‌توانند بسیار مقرون به صرفه و کارآمد باشند. اگر خواستید ماساژ را به شکل حرفه‌ای‌تری دنبال کنید و در زمان کوتاه‌تری جواب بگیرید می‌توانید به سراغ ماساژوهای برقی پیشرفته بروید و بر حسب نوع مشکل پوستی‌تان و انتظاراتی که از پوستتان دارید نوع ماساژور مورد نظرتان را تهیه کنید.
منابع: healthline, skinkraft


source

توسط techkhabari