در مجموعه‌ی گاد آو وار، همه چیز حول محور به تصویر کشیدن اسطوره‌های باستانی می‌چرخد. در حالی که این سری کار خود را با اساطیر یونان آغاز کرد، شخصیت اصلی یعنی کریتوس را در مقابل یک برداشت شرورتری از زئوس، پوزئیدون و دیگر خدایان این جهان قرار داد. با این حال گاد آو وار ۲۰۱۸ و دنباله‌ی آن یعنی گاد آو وار رگناروک که به تازگی منتشر شده، در سرزمین‌های نورس جریان دارند.
البته این سری همواره تغییراتی در منابع اقتباس خود الهام کرده است. نسخه‌ی ۲۰۱۸ نقش مهمی در نمایش اسطوره‌شناسی نورس در دنیای بازی‌ها داشت و در عین حال برخی تغییرات کلیدی را نیز ایجاد کرد. سونی و توسعه‌دهنده‌ی این مجموعه یعنی استودیوی سانتا مونیکا، رگناروک را با اشاره‌ای به آخرالزمان پیش‌بینی‌شده‌ی اسکاندیناوی، به بازار عرضه کرده‌اند.
گاد آو وار رگناروک
ما قبلا به لطف داستان‌های روایت شده توسط میمیر در نسخه‌ی قبل، چیزهای زیادی درباره‌ی رخداد رگناروک می‌دانیم. با این حال قبل از اینکه تفسیر استودیوی سانتا مونیکا از پایان جهان را ببینیم، بهتر است که هر یک از شخصیت‌های این دنیا و نقش پیش‌بینی شده‌ی آن‌ها را در رگناروک توضیح دهیم.
گفتنی است که این مقاله حاوی هیچگونه اسپویلی نخواهد بود و همه‌ی شخصیت‌هایی که به آن‌ها خواهیم پرداخت، یا در نسخه‌ی قبل یا در تریلرهای نسخه‌ی جدید نمایش داده شده‌اند. از طرفی بیشتر گفته‌هایی که در ادامه خواهیم داشت طبق نظر اکثریت محققان اسطوره‌شناسی نورس تایید شده است. البته در مواردی که اختلافات قابل توجهی بین منابع وجود دارد، آن را ذکر خواهیم کرد.
کریتوس
کریتوس که به طور کامل توسط استودیوی سانتا مونیکا بدون الهام از شخصیت خاصی ساخته شده است، در اصل متعلق به یونان باستان است. بدیهی است که این بدان معنی است که به طور پیش فرض او نقشی پیش‌بینی شده در رگناروک ندارد. با این حال، پایان گاد آو وار ۲۰۱۸ به صراحت مرگ کریتوس را در رگناروک نشان می‌دهد.
لوکی
گاد آو وار ۲۰۱۸ با یک افشاگری بزرگ به پایان رسید و مشخص شد که پسر کریتوس، یعنی آترئوس، برای یوتون‌ها (غول‌ها) به نام لوکی شناخته می‌شود. این موضوع پیامدهای مهمی برای رگناروک دارد. در اسطوره‌شناسی اسکاندیناوی، بزرگترین نقش لوکی به نوعی پدر بودن است. لوکی پدر سه فرزند با آنگربودا (Angrboda) با نام‌های فنریر، گرگ غول پیکر، هل، الهه‌ی عالم اموات و جورمونگاندر یا همان مار جهانی است. فنریر و جورمونگاندر نقش مهمی در رگناروک دارند. در رابطه با لوکی، پیش‌بینی شده است که در جنگ نهایی بین قومش و خدایان آسیر (اودین، ثور و غیره) به طرف غول‌ها خواهد پیوست.
میمیر
در گاد آو وار ۲۰۱۸، میمیر سر بریده شده‌ای است که از کمر کریتوس آویزان شده و داستان‌هایی در مورد دنیای نورس برای او و فرزندش تعریف می‌کند. طبق گقته‌ی بازی، او قبلا مشاور اودین بوده است بنابراین برای این نقش جدید کاملا مناسب است. البته این متفاوت از منابع اصلی است. در داستان‌های اصلی نورس، میمیر که به آن میم نیز می‌گویند، به دلیل عقل و هوش بسیارش، شناخته شده است و از این رو میمیر خود را «باهوش‌ترین مرد زنده‌ی دنیا» در بازی‌ها می‌نامد. البته کریتوس او را کله صدا می‌زند.
با این حال به جای گیر افتادن در درخت توسط اودین، میمیر در طول جنگ اولیه بین خدایان آسیر و ونیر، سر خود را از دست می‌دهد. آسیر خدایانی از آزگارد و ونیر خدایان واناهایم محسوب می‌شود. در بازی، این درگیری خیلی قبل از اینکه کریتوس در میدگارد مستقر شود، اتفاق می‌افتد. با این حال، اودین سر میمیر را پس از نبرد پیدا می‌کند و آن را زنده می‌کند. او از سر میمیر مشاوره می‌خواهد و این شامل مشاوره در مورد نحوه‌ی برخورد با رگناروک می‌شود اما خود میمیر نقش خاصی در آخرالزمان حداقل در منابع اصلی ندارد.
فریا
فریا در گاد آو وار ۲۰۱۸ یک جادوگر مرموز است. او همسر سابق اودین و مادر پسرشان بالدور است. از نظر اسطوره‌شناسی نورس، نکته‌ی جالبی که باید در مورد فریا بدانید این است که در منابع اصلی مشخص نیست که آیا فریا (الهه‌ی ونیر) و فریگ (الهه‌ی آسیر) واقعا یک شخص هستند یا خیر. البته به نظر می‌رسد که امروزه بسیاری موافق هستند که  این دو فرد یکی هستند.
صرف نظر از این موضوعات، کاملا مشخص است که فریا نسخه‌ای از این دو در گاد آو وار است. طبق منایع اصلی، فریگ همسر اودین و مادر بالدور است، در حالی که فریا با اور ازدواج کرده و اهل واناهایم است. البته بر اساس بازی اول، می‌دانیم که فریا یک الهه‌ی ونیر است و همسر اودین است. گفتنی است که نه فریگ و نه فریا در اشعار گفته شده در مورد رگناروک به طور خاص ذکر نشده‌اند و فرض بر این است که آن‌ها یا او، بسته به تفسیر شما!، از جنگ آخرالزمان جان سالم به در برده‌اند.
ثور در گاد آو وار رگناروک
ثور در گاد آو وار ۲۰۱۸ به طور مختصر حضور پیدا کرد. در واقع در آن بازی تنها دیدیم که او به خانه‌ی کریتوس آمده است و به نظر آماده‌ی انتقام مرگ فرزندانش است. در گاد آو وار راگناروک، همانطور که احتمالا می‌دانید، ظاهرا او یکی از آنتاگونیست‌های اصلی خواهد بود که توسط رایان هرست (Ryan Hurst) از سریال مردگان متحرک به تصویر کشیده شده است. در دنیای بازی‌ها، ثور بیشتر از سایر نسخه‌های مدرن خود یعنی کمیک‌های مارول و دنیای سینمایی آن یک هیولای خشن است. ثور در اسطوره‌شناسی نورس، شجاع و از مدافعان شریف آزگارد توصیف شده است. با این حال او همچنین مقداری مست و بعضا بیش از حد خشن است. بر اساس داستان‌های گفته شده توسط میمیر در گاد آو وار، بازی‌ها به وضوح به تمایلات غیرقابل پیش‌بینی‌تر ثور متمایل هستند.
از نظر اسطوره‌سناسی نورس و پیش‌بینی‌ها، در هنگام رگناروک، ثور جورمونگاندر یا مار میدگارد را می‌کشد. با این حال، بلافاصله پس از آن، ثور با زهر او دار فانی را وداع می‌گوید. میمیر اشاره می‌کند که ثور در طول رگناروک آنقدر مشت به جورمونگاندر می‌زند که این مار به گذشته سفر می‌کند. این بدان معناست که ثور یا جورمانگاندر را در گاد آو وار رگناروک نمی‌کشد، یا اینکه دو نسخه از این مار در بازی وجود دارد و ثور یکی را خواهد کشت و دیگری را با استفاده از زمان شکست خواهد داد.
اودین
اودین همان زئوس ولی در دنیایی دیگر است. میمیر در مورد این شخصیت بسیار مهم نیز داستان‌های زیادی را در نسخه‌ی قبل روایت می‌کند. در اسطوره‌شناسی نورس، اودین پدر ثور و بالدور است و در جست‌وجوی دانش و اطلاعات در قلمروهای مختلف سرگردان است و حتی ذکر شده که مقداری خودخواه است. او به عنوان یک پیرمرد یک چشم به تصویر کشیده شده است که البته چشم راست خود را نه در نبرد، بلکه فدای دانش کرده است. اودین گاهی اوقات به عنوان خدای به دار آویخته نیز شناخته می‌شود.
در واقع او یک بار خود را از ایگدرایس یا Yggdrasil (درخت جهانی که نه قلمرو را به هم وصل می‌کند) به مدت نه شبانه روز حلق آویز کرد. این به او اجازه داد تا رون‌ها را درک کند. به طور کلی اودین یکی از برجسته‌ترین شخصیت‌های اساطیر نورس است. در رابطه با سرنوشت او در دوران راگناروک، گفته شده که او در نهایت به دست فنریر، گرگ غول پیکر و پسر لوکی، کشته می‌شود.
تیر
تیر خدای جنگ دنیای نورس است، اگرچه در گاد آو وار ۲۰۱۸، او در داستان های میمیر بیشتر به عنوان یک دیپلمات به تصویر کشیده شده است که نه تنها به نه قلمرو، بلکه از مصر، یونان و مکان‌های دیگر نیز سفر کرده است. این نسخه همچنین ادعا می‌کند که تیر مرده است. این در حالی است که او در تریلرهای رگناروک حضور پر رنگی دارد.
در اسطوره‌شناسی نورس، تیر نیز همواره با قانون و عدالت همراه است. او بیشتر به عنوان خدایی شناخته می‌شود که توانست به گرگ فنریر قبل از رگناروک کمک کند. هنگامی که خدایان آسیر در کودکی سعی کردند که فنریر را زندانی کنند، این گرگ از زنجیر شدن خودداری کرده و به خدایان اعتماد نداشت که او را آزاد کنند. تیر به نشانه‌ی اعتماد، دستش را در دهان گرگ گذاشت. البته فنریر حق داشت که مشکوک باشد، زیرا خدایان نیز قصد نداشتند که او را رها کنند، بنابراین فنریر به عنوان تلافی دست تییر را گاز گرفت. در تریلر بازی گاد آو وار رگناروک، تیر هنوز هر دو دست خود را دارد که تعجب‌آور است. تیر قرار است با گارم (Garm)، سگ غول پیکری که در هل زندگی می‌کند، روبرو شود. آن‌ها قرار است که در نهایت یکدیگر را بکشند.
بروک و سیندری
بروک و سیندری که در گاد آو وار ۲۰۱۸ به برادران هولدرا شهرت دارند، دو کوتوله هستند که هم تبر لوایتان و هم چکش ثور یعنی میولنیر را ساخته‌اند. در اسطوره‌شناسی نورس، بروک و سیندری به ندرت نام برده شده‌اند. با این حال، آن‌ها در واقع خالقان اصلی میولنیر هستند. پس از برانگیختن خشم ثور، لوکی به پسران ایوالدی که در حقیقت صاحب کارگاهی در منطقه‌ی نیفلهایم گاد آو وار ۲۰۱۸ هستند و به طور مرتب در بازی به آن‌ها اشاره می‌شود، مأموریت می‌دهد تا سه شیء را بسازند. این سه شامل موهای جدید برای لیدی سیف (همسر ثور)، نیزه برای اودین و بهترین کشتی جهان نورس یعنی اسکیدبلادنیر می‌شوند.
سپس لوکی به سراغ بروک و سیندری رفت و آن‌ها را در مقابل پسران ایوالدی قرار داد و آن‌ها را به نوعی تحریک کرد که چیزی بهتر بسازند. بروک و سیندری سپس حلقه‌ای به نام دروپنیر (بازوبند طلایی اودین)، گراز درخشانی به نام گولین‌بورستی و میولنیر را ساختند. لوکی این گنجینه‌ها را به خدایان هدیه کرد، اما برخی از دورف‌ها سر لوکی را به عنوان پول می‌خواستند. در داستان راگناروک به دورف‌ها اشاره‌ای نشده است.
آنگربودا
آنگربودا یک شخصیت جدید برای گاد آو وار محسوب می‌شود و تنها در تریلرهای نسخه‌ی رگناروک ظاهر می‌شود. در واقع در نسخه‌ی قبل هیچ نامی از او برده نمی‌شود. در بازی جدید او به عنوان یک دختر جوان و تقریبا هم سن و سال آترئوس ظاهر می‌شود. در اسطوره‌شناسی نورس، اطلاعات زیادی در مورد آنگربودا وجود ندارد. او اغلب به عنوان مادر هیولاها شناخته شده و یکی از همسران لوکی نیز محسوب می‌شود. این دو نفر والدین جورمونگاندر، فنریر و هل هستند.
جورمونگاندر
جورمونگاندر به عنوان مار غول‌پیکری که در دریاچه‌ی مرکز میدگارد زندگی می‌کند، یکی از شخصیت‌های مورد علاقه‌ی بازیکنان در نسخه‌ی قبل بود. در بازی، او بیان می‌کند که آترئوس برای او آشنا به نظر می‌رسد. این در حالی است که آترئوس قبلا او را ملاقات نکرده است. به نظر می‌رسد این نشان می‌دهد که در این دنیا مسائل بی‌سابقه‌ای در جریان است و جورمونگاندر ظاهرا آترئوس را از زمانی در آینده می‌شناسد. جورمونگاندری که در بازی با او آشنا می‌شویم نیز قبلا رگناروک را دیده است، زیرا میمیر می‌گوید که ثور آنقدر به او مشت خواهد زد که به گذشته برمی‌گردد.
در اسطوره‌شناسی نورس، جورمونگاندر در اقیانوس‌های میدگارد زندگی می‌کند و آنقدر بزرگ است که در سراسر جهان حضور دارد. در هنگام راگناروک، او و ثور همدیگر را خواهند کشت. در این میان جالب است بدانید که آلمانی‌ها در قرون وسطی ظاهرا جورمونگاندر و حرکاتش در امتداد میدگارد را مقصر زلزله‌هایی می‌دانستند که شهرهایشان را تحت تأثیر قرار می‌دادند!
فنریر
فنریر در گاد آو وار ۲۰۱۸ حضور نداشت. همانطور که ذکر شد، فنریر توسط خدایان آسیر زندانی شد تا از ایجاد هرج و مرج در قلمروهای مختلف جلوگیری شود که این موضوع به قیمت دست خدای جنگ جهان نورس تمام شد. فنریر همچنین برادر جورمونگاندر و همچنین برادر هل و در واقع پسر لوکی و آنگربودا محسوب می‌شود. در هنگام رگناروک، فنریر اودین را با قورت دادن خواهد کشت. سپس فنریر توسط یکی از پسران اودین با نام ویدار که خدای انتقام است، کشته می‌شود.
گاد آو وار رگناروک
در گاد آو وار ۲۰۱۸ به دو گرگ هاتی و اسکول اشاره می‌شود و آن در یک پازل حضور پررنگی دارند. در اسطوره‌شناسی نورس، اسکول و هاتی ماه و خورشید را در آسمان تعقیب می‌کنند. گفته می‌شود زمانی که گرگ‌ها این اجرام آسمانی را بگیرند و ببلعند، رگناروک شروع می‌شود. آنها ظاهرا پسران فنریر و به نوعی نوه‌ی لوکی و آنگربودا هستند. در آخرین تریلر منتشر شده از گاد آو وار راگناروک، آترئوس یک تیر به آسمان پرتاب می‌کند و دو گرگ آن را دنبال می‌کنند و روز به شب تبدیل می‌شود.
بازی گاد آو وار رگناروک هم اکنون روی کنسول‌های پلی‌استیشن ۴ و ۵ در دسترس است.
منبع: Polygon
صفحه اصلی بازی - اخبار بازی - تریلر بازی - نقد و پیش نمایش | دیجی‌کالامگ


source

توسط techkhabari