بهترین فیلم‌های دهه‌ی اخیر را می‌توان در ژانر جنایی جست و جو کرد. زیرا بی شک این ژانر توانسته به واسطه‌ی حضور کارگردانانی مانند مارتین اسکورسیزی، کوئنتین تارانتینو و مایکل مان به ژانری بی‌نظیر تبدیل شود که بهترین فیلم‌های تاریخ سینما را ارائه کرده است. به همین دلیل هم گاهی برخی از آثار ساخته شده در این ژانر به دلیل وجود سایر فیلم‌های باکیفیت نادیده گرفته می‌شوند.
با این حال شاید برخی از فیلم‌های ساخته شده در ژانر جنایی بهتر از بقیه باشند اما نمی‌توان گفت که برخی کارها بی‌کیفیت‌تر هستند. برای ساخت بعضی از فیلم‌های جنایی بودجه‌ی هنگفتی صرف می‌شود، اما این فیلم‌ها نمی‌توانند مخاطب خود را پیدا کنند و گاهی هم همین اتفاق برای فیلم‌هایی با بودجه‌ی کمتر اتفاق می‌افتد.
فیلم
این فیلم دلهره آور و تنش‌آور به روایت داستان گروهی از مردان شبه ‌نظامی می‌پردازد که مجبورند در برابر یکدیگر قرار گیرند. «ایستادگی در اسپارو کریک» که به کارگردانی هنری دانهام ساخته شده داستانی را روایت می‌کند که در آن پس از تیراندازی به گروهی در تشییع جنازه، پلیس به یک مرد شبه نظامی اهل میشیگان شمالی مظنون می‌شود.
بنابراین افسران پلیس به رهبری جیمز دیل، از هیچ تلاشی برای دستگیر کردن ضارب دریغ نمی‌کنند. این فیلم صحنه‌های دلهره آور و هیجان انگیز زیادی دارد که باعث می‌شود تماشایش برای مخاطب خالی از لطف نباشد. دانهام از حداقل امکانات خود برای ساختن یک فیلم هیجان‌انگیز و مملو از سکانس‌های خشونت بار استفاده کرد که دیالوگ‌های خوبی هم دارد.
فیلم
«زندگی پست» فیلمی هیجان انگیز است که می‌تواند آدرنالین خونتان را بالا ببرد. این فیلم که به روایت داستانی در لوکیشنهای آفتابی لس‌آنجلس می‌پردازد داستانی سرگرم کننده دارد و دست اندرکاران آن به گونه‌ای توانسته‌اند هراس و دلهره‌ی موجود در فیلم را با شادی و کمدی ترکیب کنند. هنگامی که یک پادشاه جنایتکار، مهاجران غیرقانونی را به عنوان برده در بازار سیاه خود به فروش می‌رساند و حتی خرید و فروش اعضای بدنشان را آزاد می‌کند، سه کاراکتر متفاوت خودشان را نشان می‌دهند.
این فیلم سرشار از صحنه‌های فوق‌العاده خشونت آور است و رایان پروز کارگردان فیلم هم از جلوه‌های عملی استفاده کرده تا فضای تیره‌ی فیلم را هر چه بیشتر به مخاطب القا کند و جنایات موجود در پس پرده را به او نشان دهد. در کل «زندگی پست» یک فیلم هیجان انگیز است که با هزینه‌ی اندکی ساخته شده اما می‌تواند شما را سرگرم کند.
فیلم
«کمینگاه دزدان» فیلم جنایی جذابی است که در رابطه با مضمون دزدی ساخته شده است. کارگردان فیلم، کریستین گادگست فیلمی جنایی اما در عین حال کم هزینه و درجه‌ی دو را ساخته که در آن پلیس و جنایتکاران به جنگ یکدیگر می‌روند درحالی‌که شاید ته قلبشان به این جدال راضی نباشد. در «کمینگاه دزدان»، جرارد باتلر نقش پلیسی مطلقه و عیاش را بر عهده دارد که در تلاش است یکی از خطرناک‌ترین و بی‌رحم‌ترین باندهای سرقت لس‌آنجلس را نابود کند.
گادگست در آثار خود معمولا از دیالوگ‌هایی استفاده می‌کند که آثار مایکل مان را متمایز کرده‌اند و از همین طریق مخاطب را با دنیای کثیف و رو به انحطاط لس‌آنجلس آشنا می‌کند. پابلو شرایبر و کرتیس جکسون نیز در نقش دو نفر از سارقان بانک توانستند صحنه را به دست بگیرند. در نهایت دزدی از بانک به یک جدال مملو از تیراندازی خونین تبدیل می‌شود و بزرگراه لس‌آنجلس هم نقش میدان جنگ دزدها و پلیسان را بازی می‌کند تا در نهایت فیلم «کمینگاه دزدان» به یک فیلم جنایی بی‌نظیر تبدیل شود.
فیلم
فیلم «سرمای جولای» که به روایت داستانی در رابطه با انتقام و رستگاری می‌پردازد، بیشتر از اینکه به فیلم‌های امروزی شباهت داشته باشد شبیه به نئو نوآرهای قدیمی دهه‌ی ۸۰ به نظر می‌رسد، هر چند با آن نورپردازی‌های نئونی و بی‌نظیرش هم نتوانست توجه بینندگان را جلب کند. این فیلم که به کارگردانی جیم مایکل ساخته شده و داستانی را در رابطه با انتقام جویی روایت می‌کند، سه کاراکتر باورنکردنی دارد که نقششان را مایکل سی هال، دان جانسون و سم شپرد بازی می‌کنند.
در واقع این فیلم به واسطه‌ی داستان خود نه تنها پرونده‌های قتل بلکه سیستم فاسد پلیس ایالات متحده را نیز مدنظر قرار می‌دهد تا مخاطبان را با آنچه که در اطرافشان جریان دارد آشنا کند. هر چند فیلم «سرمای جولای» نتوانست چندان مخاطب پسند باشد اما از آن دست فیلم‌هایی است که می‌تواند برای ساعاتی شما را سرگرم کند.
فیلم
فیلم «کشیده شده در بتن» که از رویکردی روایتی برای بیان داستانی در رابطه با پلیس‌های کثیف استفاده کرده، به واسطه‌ی کارگردانی دقیق، بی‌نظیر و اصولی اس. کریگ زالر، زندگی پلیس‌هایی را که وضعیت اقتصادی خوبی ندارند به تصویر می‌کشد. «کشیده شده در بتن» که در آن وینس وان و مل گیبسون به ایفای نقش پرداخته‌اند حول محور دو افسر پلیس جریان دارد که ناخواسته به درون ماجراهایی کشیده می‌شوند و اعتبارشان را از دست می‌دهند و بدنام می‌شوند.
این فیلم نه تنها صحنه‌های خشونت بار زیادی دارد بلکه با تماشای آن نفستان در سینه حبس می‌شود زیرا فیلم «کشیده شده در بتن» جهانی را به شما نشان می‌دهد که در آن انسان‌ها در هر سمتی که باشند بیشتر از آنچه فکرش را بکنید به هم شباهت دارند.
فیلم
فیلم «کشتن با لطافت» تصویری هولناک و خوفناک از نظام سرمایه‌داری را به تصویر می‌کشد که در آن جنایتکاران سطح پایین، افراد بی‌گناه را بدون اینکه ذره‌ای پشیمانی در وجودشان باشد می‌کشند. در واقع اندرو دومینیک خواسته به واسطه‌ی این فیلم نظر خودش را در رابطه با نابرابری‌ها و بی‌عدالتی‌هایی که در آمریکا جریان دارد بیان کند. در «کشتن با لطافت» دومینیک به روایت ادامه‌ی داستان وسترن خود تحت عنوان جسی جیمز می‌پردازد.
به همین دلیل او در این فیلم دوباره با برد پیت همکاری کرده تا به واسطه‌ی جذابیت‌های ظاهری این ستاره‌ی سینما، بتواند قاتلی بی‌رحم را به تصویر بکشد. در کل در این فیلم بازیگران محبوبی به ایفای نقش پرداخته‌اند تا دومینیک بتواند دنیای مملو از جنایتکار خود را زیباتر جلوه دهد. بنابراین قطعا این فیلم ارزش تماشا کردن را دارد.
فیلم
یکی از بااستعدادترین کارگردانانی که در دو دهه‌ی اخیر شاهد هنرنمایی‌اش بودیم، فیلم‌ساز بریتانیایی، استیو مک کوئین، است که به همه‌ی اهالی سینما اثبات کرد می‌تواند یک داستان‌پرداز ذاتا با استعداد باشد که جلوه‌های بصری بی‌نظیری را خلق کند و سه فیلم «گرسنگی»، «شرم» و «۱۲ سال بردگی» او نه تنها به شدت مورد استقبال قرار گرفتند بلکه استعدادهای ذاتی او در عرصه‌ی کارگردانی را به رخ همگان کشیدند.
مک کوئین در این فیلم به واسطه‌ی همکاری با گیلیان فلین، توانست دنیای زیرزمینی جنایتکاران شیکاگو را به زیبایی به تصویر بکشد. در این فیلم ویولا دیویس تیمی مخوف از زنان را رهبری می‌کند که همسرانشان در جریان یک دزدی جان خود را از دست داده‌اند و حالا آن‌ها می‌خواهند آخرین کار نیمه تمام شوهرانشان را به اتمام برسانند.
هر چند نمی‌دانند که لیام نیسون پشت همه‌ی این ماجراهاست. این فیلم به واسطه‌ی بازی هنرمندانه‌ی بازیگرانش، از جمله دنیل کالویا در نقش یکی از این دزدان توانست به فیلمی بی‌نظیر تبدیل شود هر چند شاید آن‌طور که شایسته‌اش بود موردتوجه قرار نگرفت. این فیلم مک‌کوئین می‌خواهد پیامدهای یک تصمیم نادرست را به تصویر بکشد و در عین حال سرقتی تخیلی را به گونه‌ای به مخاطب نشان دهد که از نظر او معقول و منطقی به نظر بیاید.
فیلم
می‌توان به جرات گفت که یکی از فیلم‌های نئو نوآر بزرگ ۲۰ سال گذشته و یکی از مهیج‌ترین فیلم‌هایی که در رابطه با تئوری توطئه ساخته شده، «زیر دریاچه نقره‌ای» اثر دیوید رابرت میچل است. این فیلم که به روایت داستانی در فضایی مه آلود و غمگین می‌پردازد اندرو گارفیلد را نشان می‌دهد که شاید با اطمینان بتوان گفت این نقش یکی از بهترین نقش‌های دوران کاری‌اش به حساب می‌آید.
او در این فیلم یکی از طرفداران تئوری توطئه است که فکر می‌کند هر چیزی که در اطرافمان اتفاق می‌افتد پیامی است که از جانب ایلومیناتی ها ارسال شده، در حقیقت می‌توان این فیلم را در نوع خود خنده دار اما هیجان انگیز دانست. به‌علاوه از منظری دیگر هم می‌توان گفت که «زیر دریاچه نقره‌ای» به فیلم‌های به آلفرد هیچکاک بی‌شباهت نیست، زیرا به کند و کاو در دنیای مرموز شرق لس آنجلس می‌پردازد و در عین حال حس شوخ طبعی خاصی را هم می‌توان در آن مشاهده کرد.
فیلم
فیلم جیمز باندی مایکل مان تحت عنوان «بلک هت»، داستانی بسیار پیچیده را درباره‌ی خطرات فناوری و سلاح‌های مبارزه با تروریسم دیجیتال روایت می‌کند. کریس همسورث در این فیلم در نقش هاتاوی ظاهر می‌شود، یک هکر زندانی که باید به افسران پلیس بین‌المللی کمک کند تا گروهی از جنایتکاران خطرناک را دستگیر کنند.
هاتاوی نه تنها قوانین کلاسیک و نظم و انضباط سخت‌گیرانه‌ی مان را به بازی می‌گیرد بلکه دیالوگ‌ها را هم دست‌کاری می‌کند. در این فیلم مخاطب شاهد نبردهای تن به تن، خونریزی فراوان و صحنه‌های تیراندازی خواهد بود که نشان می‌دهند «بلک هت» یک فیلم حماسی تمام عیار است که به شدت دست کم گرفته شده است.
منبع: movieweb


source

توسط techkhabari