سوزش سر دل در بارداری یکی از رایج‌ترین مشکلاتی است که زنان باردار به دلیل تغییر هورمون‌ها و تغییر شکل بدن تجربه می‌کنند. این عارضه به ایجاد سوزش در قفسه‌ی سینه و احساس طعم تلخ یا ترش در دهان منجر می‌شود. سوزش سر دل در اثر رفلاکس اسید یا برگشت اسید از معده به سمت مری (لوله‌ای که غذا و مایعات را به معده منتقل می‌کند) رخ می‌دهد.
بین مری و معده ماهیچه‌ای به نام اسفنکتر تحتانی مری (LES) وجود دارد که هنگام عبور غذا باز شده و بعد از آن بسته می‌شود تا اسید به سمت مری برنگردد. اگر این دریچه به‌خوبی بسته نشود، ورود اسید معده به مری به سوزش سر دل منجر می‌شود.
اگرچه سوزش سر دل شایع و به‌طور کلی بی‌ضرر است، اما می‌تواند بسیار آزاردهنده باشد. بیش از نیمی از زنان در سه ماهه‌ی دوم و سوم بارداری دچار سوزش سر دل می‌شوند، هر چند ممکن است در بعضی از آن‌ها این عارضه زودتر شروع شود. در مقاله‌ی امروز دیجی‌کالا مگ در مورد علائم و علل سوزش سر دل در بارداری و راه‌های مقابله با آن صحبت می‌کنیم. با ما همراه باشید.
علائم رفلاکس
تا زمانی که اسید در معده باشد، برای شما ضرر ندارد. چون دیواره‌ی پوششی معده از آن در برابر اسید و آنزیم‌های گوارشی محافظت می‌کند. اما پوشش مری حساس‌تر از پوشش معده است و وقتی اسید معده به داخل مری برمی‌گردد، باعث تحریک و سوزش آن می‌شود. رایج‌ترین علائم سوزش سر دل در بارداری عبارتند از:
معمولا علائم سوزش سر دل بعد از صرف غذا ظاهر شده و اغلب شب‌ها یا زمانی که دراز می‌کشید، بدتر می‌شوند. علائم سوزش سر دل ممکن است از چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشند. اگر علائم فوق را تجربه کردید، با پزشک صحبت کنید تا علت بروز آن‌ها مشخص شود.
عوامل زیر در بروز این مشکل نقش دارند:
در موارد نادر، سنگ کیسه صفرا باعث سوزش سر دل در دوران بارداری می‌شود. در بعضی از موارد هم پرخوری، مصرف غذاهای تند و ادویه‌دار، غذاهای پرچرب، مرکبات، گوجه‌‌فرنگی، شکلات، کافئین و نوشابه یا سایر نوشیدنی‌های گازدار، سیگار کشیدن، چاقی و استرس به سوزش سر دل منجر می‌شوند.
درمان سوزش سر دل با روش‌های خانگی
پیشگیری بهترین کاری است که می‌توانید برای کاهش سوزش سر دل انجام دهید. راهکارهای زیر در پیشگیری از این عارضه و به حداقل رساندن آن مؤثر  هستند:
درمان رفلاکس با دارو
اگر سوزش سر دل برطرف نشد، به پزشک مراجعه کنید. پزشک می‌تواند داروهای بدون نسخه‌ی مناسب دوران بارداری را به شما پیشنهاد دهد یا برایتان داروهای نیازمند نسخه را تجویز کند. این داروها عبارتند از:
اگر از مکمل‌های آهن مصرف می‌کنید، قبل از مصرف داروهای مسدودکننده‌ی گیرنده‌ی H2 یا مهارکننده‌ی پمپ پروتون با پزشک خود صحبت کنید. این داروها می‌توانند اثربخشی مکمل‌ها را کاهش دهند.
قبل از مصرف دارو، حتی داروهای بدون نسخه، با پزشک مشورت کنید. بعضی از آن‌ها حاوی موادی هستند که ممکن است به شما یا فرزندتان آسیب برسانند.
سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) در سال ۲۰۲۰ میلادی فروش یکی از داروهای مسدودکننده‌ی گیرنده‌ی H2 به نام رانیتیدین (Ranitidine) را به دلیل آلوده بودن آن به یک عامل سرطان‌زا ممنوع کرد. اگر از رانیتیدین بدون نسخه استفاده می‌کنید مصرف آن متوقف کنید، اما اگر پزشک این دارو را برای شما تجویز کرده است قبل از قطع مصرف آن با او در مورد سایر گزینه‌ها صحبت کنید.
زمان مراجعه به پزشک
اگر با راهکارهای خانگی سوزش سر دل برطرف نشد، با پزشک صحبت کنید تا در صورت لزوم برایتان داروهایی را تجویز کند که مصرف آن‌ها در دوران بارداری بی‌خطر است. در صورت مشاهده‌ی علائم زیر هم باید با پزشک خود مشورت کنید:
علائم سوزش سر دل می‌تواند مشابه‌ی علائم حمله‌ی قلبی باشد. اگر در گذشته تجربه‌ی سوزش سر دل را نداشته‌اید و در حال حاضر قفسه‌ی سینه‌ی شما درد می‌کند، با پزشک خود تماس بگیرید یا به نزدیک‌ترین اورژانس مراجعه کنید.
سوزش سر دل در بارداری یکی از علائم شایعی است که زنان به‌خصوص در سه ماهه‌ی سوم تجربه می‌کنند. شما می‌توانید با ایجاد تغییراتی در سبک زندگی و رژیم غذایی خود از بروز این مشکل پیشگیری کرده یا آن را تسکین دهید. در صورت اثربخش نبودن راهکارهای خانگی به پزشک مراجعه کنید تا برایتان دارو تجویز کند. هرگز خودسرانه و بدون مشورت با پزشک در دوران بارداری دارو مصرف نکنید. بعضی از داروهای آنتی اسید حاوی سدیم بوده و باعث احتباس آب در بدن می‌شوند. بعضی از آن‌ها هم به دلیل داشتن آلومینیوم برای زنان باردار خطرناک هستند.
منابع: my.clevelandclinic, babycenter, webmd, verywellfamily


source

توسط techkhabari