اپل اخیراً پتنت هدست جدیدی را به ثبت رسانده که به کاربران امکان مشاهده‌ی اجسام نامرئی و پنهان را می‌دهد. این موارد می‌تواند گازهای نامرئی، اشیاء فیزیکی پنهان از دید یا برخی امواج نظیر وای فای باشند. در توضیحات این پتنت آمده که این قابلیت می‌تواند کاربردهای ایمنی مهمی را ارائه دهد مانند دیدن نشت گاز‌های خطرناک و همچنین چیزهای پیش پا افتاده‌تری مانند دیدن پوشش‌دهی وای فای خانه هنگام آزمایش کردن روتر و غیره.
وب‌سایت Patently Apple گزارشی در مورد پتنت هدست جدید غول فناوری آمریکایی منتشر کرده که توضیح می‌دهد چگونه حسگرهای اضافی را می‌توان روی هدست نصب کرد تا کاربر را قادر سازد چیزهایی را که با چشم غیر مسلح دیده نمی‌شود را مشاهده کند. این موارد در دنیای واقعیت افزوده به شما نشان داده می‌شود.
پتنت هدست اپل
این گزارش در رابطه با این پتنت بیان کرده: «هدست جدید اپل ممکن است تصویری از یک ویژگی غیرقابل مشاهده را نشان دهد که در مکان‌های فیزیکی شناسایی شده اما هیچ‌وقت دیده نمی‌شود. منظور از ویژگی‌های غیرقابل مشاهده می‌تواند سیگنال‌های الکترومغناطیسی مانند سیگنال‌های وای فای، جریان هوا از یک سیستم تهویه، دمای اجسام، مایعات یا گازها، حصار شنیداری ایجاد شده برای یک حیوان خانگی، صداهای تولید شده توسط آلات موسیقی و یا اشیاء فیزیکی پنهان شده از دید باشد. اگر این تکنولوژی به وسیله‌ی سنسورهای تخصصی اجسام نامرئی را تشخیص دهد، هدست به کاربر این امکان را می‌دهد تا در واقع محدوده‌ی گام اولتراسونیک آن را ببیند.»
یکی از قابلیت‌هایی که اپل در این پتنت توضیح داده، توانایی تجسم امواج صوتی است. این هدست می‌تواند موج سینوسی از صدای فعلی را نمایش دهد و نت صحیح آن را به نوازندگان سازها نشان دهد تا در حین زدن ساز دچار مشکل نشوند. سنسور دیگری که اپل در این هدست استفاده خواهد کرد، سنسور مادون قرمز خواهد بود تا کاربران را قادر به دیدن گرما کند. این قابلیت نیز می‌تواند کاربردهای بسیار زیادی داشته باشد.
برای مثال کاربران می‌توانند با استفاده از آن نقاطی از خانه را که گرما هدر می‌رود را شناسایی کنند. همچنین دفعه بعد که به دنبال چیزی هستید، می‌توانید به سادگی به درهای بسته کمد نگاه کنید تا هدست یک پوشش واقعیت افزوده از محتویات داخل کمد ایجاد کند و نمای ویدیویی آن را با موقعیت شما و جهتی که به آن نگاه می‌کنید، مطابقت دهد.
جدا از این پتنت و آن طور که شنیده می‌شود اپل در حال کار روی حداقل سه نسل از هدست‌های واقعیت افزوده است که دو مورد از آن‌ها هدست‌های واقعیت ترکیبی هستند. اولین هدست اپل که انتظار می‌رود سال آینده در اختیار کاربران قرار بگیرد، یک دستگاه بسیار گران‌قیمت خواهد بود که عمدتاً توسعه‌دهندگان را هدف قرار می‌دهد. در رابطه با این هدست خبرهای متعددی منتشر شده که هر کدام اطلاعات خوبی از این محصول را به ما داده‌اند.
پتنت هدست اپل
برای نمونه به گفته‌ی آقای «مینگ چی کو»، تحلیلگر مشهور محصولات اپل، هدست واقعیت ترکیبی اپل از آداپتور برق ۹۶ واتی USB-C استفاده خواهد کرد که همراه با مک‌بوک پرو ۱۴ اینچی ارائه شده است. وی همچنین تأکید کرده که هدست اپل به دو پردازنده شامل یک تراشه‌ی ۵ نانومتری و یک تراشه‌ی ۴ نانومتری مجهز خواهد شد که هر کدام توسط شرکت TSMC ساخته می‌شوند.
آن طور که این تحلیلگر ادعا کرده، اپل در ماه ژانویه سال ۲۰۲۳ رویدادی را برای معرفی هدست واقعیت ترکیبی برگزار خواهد کرد و پس از آن ابزارهایی برای توسعه‌دهندگان طی ۲ تا ۴ هفته پس از رویداد فرستاده می‌شود. همچنین پیش‌فروش این هدست در سه‌ماهه‌ی دوم سال ۲۰۲۳ آغاز می‌شود و کاربران می‌توانند قبل از کنفرانس جهانی توسعه‌دهندگان سال آینده اپل، این هدست را خریداری کنند.
منبع: ۹to5mac


source

توسط techkhabari