گرگ روتکوفسکی از پیکاسو پرطرفدارتر است.
آن تصاویر جالب تولید شده توسط هوش مصنوعی که در سراسر اینترنت دیده اید؟ به احتمال زیاد آنها بر اساس آثار گرگ روتکوفسکی ساخته شده اند.
Rutkowski یک هنرمند دیجیتال لهستانی است که از سبک های نقاشی کلاسیک برای خلق مناظر فانتزی رویایی استفاده می کند. او برای بازی‌هایی مانند Horizon Forbidden West ، Ubisoft's Anno ، Dungeons & Dragons و Magic: The Gathering تصویرسازی کرده است. و او به یک موفقیت ناگهانی در دنیای جدید تولید متن به تصویر هوش مصنوعی تبدیل شده است.
سبک متمایز او اکنون یکی از متداول‌ترین اعلان‌های مورد استفاده در مولد جدید هنر AI منبع باز Stable Diffusion است که اواخر ماه گذشته راه‌اندازی شد . این ابزار، همراه با سایر مدل‌های معروف هوش مصنوعی تولید تصویر، به هر کسی اجازه می‌دهد تا تصاویر چشم‌گیری را بر اساس پیام‌های متنی ایجاد کند.
به عنوان مثال، عبارت «جادوگر با شمشیر و گوی درخشان آتش جادویی با اژدهای خشن گرگ روتکوفسکی می‌جنگد» را تایپ کنید، و سیستم چیزی تولید می‌کند که یک میلیون مایل از آثاری به سبک روتکوکسی دور نیست.

اما این برنامه های منبع باز با خراش دادن تصاویر از اینترنت، اغلب بدون اجازه و انتساب مناسب به هنرمندان ساخته می شوند. در نتیجه، آنها سوالات پیچیده ای را در مورد اخلاق و کپی رایت مطرح می کنند. و هنرمندانی مانند روتکوفسکی به اندازه کافی بوده اند.
بر اساس وب سایت Lexica که بیش از 10 میلیون تصویر و درخواست تولید شده توسط Stable Diffusion را ردیابی می کند، نام Rutkowski حدود 93000 بار به عنوان یک درخواست استفاده شده است. برخی از مشهورترین هنرمندان جهان، مانند میکل آنژ، پابلو پیکاسو، و لئوناردو داوینچی، هر کدام یا کمتر از 2000 درخواست را مطرح کردند. نام روتکوفسکی همچنین هزاران بار در Discord یک تولیدکننده تصویر به متن دیگر، Midjourney، به چشم می خورد.
روتکوفسکی در ابتدا غافلگیر شد، اما فکر کرد که ممکن است راه خوبی برای دستیابی به مخاطبان جدید باشد. سپس سعی کرد نام خود را جستجو کند تا ببیند آیا اثری که روی آن کار کرده منتشر شده است یا خیر. جستجوی آنلاین اثری را به ارمغان آورد که نام او به آن چسبیده بود اما متعلق به او نبود.
«فقط یک ماه گذشته است. در یک سال چطور؟ من احتمالاً نخواهم توانست کارم را در آنجا پیدا کنم زیرا [اینترنت] مملو از هنر هوش مصنوعی خواهد بود. "این نگران کننده است."
Stability.AI، شرکت سازنده Stable Diffusion، مدل را بر روی مجموعه داده LAION-5B، که توسط سازمان غیرانتفاعی آلمانی LAION گردآوری شده بود، آموزش داد. اندی بایو، فن‌شناس و نویسنده‌ای که برخی از داده‌های Stable Diffusion را دانلود و تجزیه و تحلیل کرد، می‌گوید LAION مجموعه داده‌ها را کنار هم قرار داده و با فیلتر کردن تصاویر واترمارک شده و آن‌هایی که زیبایی‌شناختی ندارند، مانند تصاویر آرم‌ها، آن‌ها را محدود می‌کند. بایو 12 میلیون تصویر از 600 میلیون تصویر مورد استفاده برای آموزش این مدل را تجزیه و تحلیل کرد و دریافت که بخش بزرگی از آنها از وب سایت های شخص ثالث مانند Pinterest و سایت های خرید هنری مانند Fine Art America می آیند.
بسیاری از آثار هنری روتکوفسکی از آرت استیشن، وب‌سایتی که بسیاری از هنرمندان نمونه کارهای آنلاین خود را در آن آپلود می‌کنند، حذف شده‌اند. محبوبیت او به عنوان یک اعلان هوش مصنوعی به دلایل متعددی نشات می گیرد.
اول اینکه استایل خارق العاده و اثیری او بسیار جالب به نظر می رسد. او همچنین پرکار است و بسیاری از تصاویر او با کیفیت کافی به صورت آنلاین در دسترس هستند، بنابراین نمونه های زیادی برای انتخاب وجود دارد. یک مولد اولیه متن به تصویر به نام Disco Diffusion ، Rutkowski را به عنوان مثال پیشنهاد کرد.
روتکوفسکی همچنین هنگام آپلود آثار خود به صورت آنلاین، متن جایگزین را به زبان انگلیسی اضافه کرده است. این توضیحات از تصاویر برای افراد دارای اختلالات بینایی که از نرم افزار صفحه خوان استفاده می کنند مفید است و به موتورهای جستجو کمک می کند تا تصاویر را نیز رتبه بندی کنند. این همچنین خراش دادن آنها را آسان می کند و مدل هوش مصنوعی می داند که کدام تصاویر مربوط به درخواست ها هستند.
Stability.AI این مدل را به صورت رایگان در طبیعت منتشر کرد و به هر کسی اجازه می‌دهد از آن برای مقاصد تجاری یا غیرتجاری استفاده کند، اگرچه تام میسون، مدیر ارشد فناوری Stability.AI می‌گوید توافقنامه مجوز Stable Diffusion صراحتاً افراد را از استفاده از مدل یا آن منع می‌کند. مشتقات به گونه ای که هرگونه قانون یا مقررات را زیر پا می گذارد. این مسئولیت را بر عهده کاربران می گذارد.
هنرمندان دیگری به جز روتکوفسکی از محبوبیت ظاهری کارشان در تولیدکننده‌های متن به تصویر شگفت‌زده شده‌اند و برخی اکنون در حال مبارزه هستند. کارلا اورتیز، تصویرگر مستقر در سانفرانسیسکو که کار خود را در مجموعه داده های Stable Diffusion پیدا کرده است، آگاهی را در مورد مسائل مربوط به هنر هوش مصنوعی و حق چاپ افزایش داده است.
هنرمندان می گویند که با شروع استفاده از تصاویر تولید شده توسط هوش مصنوعی بر اساس مطالب دارای حق چاپ برای اهداف تجاری، خطر از دست دادن درآمد را دارند. اما اورتیز می‌گوید که بسیار شخصی‌تر است و استدلال می‌کند که از آنجایی که هنر ارتباط نزدیکی با یک شخص دارد، می‌تواند حفاظت از داده‌ها و مشکلات حریم خصوصی را ایجاد کند.
اورتیز می‌گوید: «ائتلافی در صنایع هنرمندان در حال رشد است تا چگونگی مقابله یا کاهش آن را بیابند. این گروه در روزهای اولیه بسیج خود است که می تواند شامل فشار برای سیاست ها یا مقررات جدید باشد.
اورتیز می‌گوید که یک پیشنهاد این است که مدل‌های هوش مصنوعی می‌توانند بر روی تصاویر در حوزه عمومی آموزش داده شوند و شرکت‌های هوش مصنوعی می‌توانند با موزه‌ها و هنرمندان همکاری کنند.
او می‌گوید: «این فقط هنرمندان نیستند… بلکه عکاسان، مدل‌ها، بازیگران و بازیگران، کارگردانان، فیلمبرداران هستند». "هر نوع حرفه ای بصری باید در حال حاضر با این سوال خاص مقابله کند."
در حال حاضر هنرمندان انتخابی برای ورود به پایگاه داده یا حذف آثار خود ندارند. کارولین هندرسون، مدیر همسر هنرمندش، استیو هندرسون ، که کارش نیز در پایگاه داده بود، گفت که به Stability.AI ایمیل زده است تا بخواهد آثار همسرش حذف شود، اما این درخواست "نه تایید و نه پاسخ داده شد."

هوش مصنوعی منبع باز یک نوآوری فوق العاده است و ما از وجود سؤالات باز و نظرات حقوقی متفاوت قدردانی می کنیم. ما انتظار داریم که آنها به مرور زمان حل شوند، زیرا هوش مصنوعی در همه جا فراگیرتر می شود و گروه های مختلف در مورد چگونگی ایجاد تعادل بین حقوق فردی و تحقیقات ضروری AI/ML به اتفاق نظر می رسند. "ما در تلاش هستیم تا تعادلی بین نوآوری و کمک به جامعه پیدا کنیم."
تصویر Rutkowski "Castle Defense, 2018" (سمت چپ) و Stable Diffusion ایجاد شده است.
میسون از هنرمندانی که نمی‌خواهند آثارشان در مجموعه داده‌ها باشد، تشویق می‌کند که با LAION که یک نهاد مستقل از استارت‌آپ است، تماس بگیرند. LAION بلافاصله به یک درخواست برای اظهار نظر پاسخ نداد.
هنرمندان مقیم برلین، هالی هرندون و مت درایهرست، در حال کار بر روی ابزارهایی هستند تا به هنرمندان کمک کنند از حضور در مجموعه داده های آموزشی انصراف دهند. آنها سایتی به نام Have I Been Trained راه اندازی کردند که به هنرمندان اجازه می دهد جستجو کنند تا ببینند آیا کار آنها در بین 5.8 میلیارد تصویر در مجموعه داده ای است که برای آموزش Stable Diffusion و Midjourney استفاده شده است یا خیر. برخی از جوامع هنری آنلاین، مانند Newgrounds، در حال حاضر موضع گرفته اند و به صراحت تصاویر تولید شده توسط هوش مصنوعی را ممنوع کرده اند.
یک ابتکار صنعتی به نام Content Authenticity Initiative که شامل شرکت‌هایی مانند Adobe، Nikon و نیویورک تایمز می‌شود، در حال توسعه یک استاندارد باز است که می‌تواند نوعی واترمارک در محتوای دیجیتال برای اثبات صحت آن ایجاد کند. این می تواند به مبارزه با اطلاعات نادرست و همچنین اطمینان از اینکه سازندگان دیجیتال اسناد مناسب را دریافت می کنند، کمک کند.
نینا شیک، متخصص در زمینه دیپ فیک و رسانه های مصنوعی می گوید: «این همچنین می تواند راهی باشد که در آن سازندگان یا دارندگان IP می توانند مالکیت رسانه ای را که متعلق به آنهاست یا رسانه های ترکیبی که با چیزی که متعلق به آنها است ایجاد شده است، اعمال کنند.
هنر تولید شده توسط هوش مصنوعی سوالات حقوقی پیچیده ای را مطرح می کند. گیل دنیس، وکیل شرکت Pinsent Masons می‌گوید در بریتانیا، جایی که Stability.AI مستقر است، برداشتن تصاویر از اینترنت بدون رضایت هنرمند برای آموزش ابزار هوش مصنوعی می‌تواند نقض حق چاپ باشد. آثار دارای حق نسخه برداری می توانند برای آموزش هوش مصنوعی تحت «استفاده منصفانه» استفاده شوند، اما فقط برای اهداف غیرتجاری. در حالی که استفاده از Stable Diffusion رایگان است، Stability.AI همچنین دسترسی پریمیوم به مدل را از طریق پلتفرمی به نام DreamStudio می فروشد.
آخرین هوش مصنوعی تصویرسازی OpenAI شگفت‌انگیز است، اما سؤالاتی را در مورد اینکه منظور ما از هوش چیست، ایجاد می‌کند.
بریتانیا که امیدوار است توسعه هوش مصنوعی داخلی را تقویت کند، می خواهد قوانینی را تغییر دهد تا توسعه دهندگان هوش مصنوعی دسترسی بیشتری به داده های دارای حق چاپ داشته باشند. بر اساس این تغییرات، توسعه‌دهندگان می‌توانند آثار محافظت شده توسط کپی رایت را برای آموزش سیستم‌های هوش مصنوعی خود برای اهداف تجاری و غیرتجاری خراش دهند.
در حالی که هنرمندان و دیگر صاحبان حقوق نمی توانند از این رژیم انصراف دهند، می توانند انتخاب کنند که آثار خود را کجا در دسترس قرار دهند. جامعه هنری می تواند در نهایت به مدل پرداخت به ازای پخش یا اشتراک مانند آنچه در صنایع فیلم و موسیقی استفاده می شود، حرکت کند.
دنیس می گوید: «البته خطر این است که دارندگان حقوق به سادگی از در دسترس قرار دادن آثار خود امتناع می ورزند، که در وهله اول دلیل گسترش استفاده منصفانه در فضای توسعه هوش مصنوعی را تضعیف می کند.
در ایالات متحده، لینکدین یک پرونده را در یک دادگاه تجدیدنظر باخت، که بهار گذشته حکم داد که حذف داده‌های در دسترس عموم از منابع موجود در اینترنت، نقض قانون تقلب و سوء استفاده رایانه‌ای نیست. گوگل همچنین در پرونده نویسندگانی که به حذف آثار دارای حق چاپ توسط این شرکت برای Google Books اعتراض داشتند، پیروز شد.
روتکوفسکی می‌گوید که افرادی را که از نام او به عنوان یک اعلان استفاده می‌کنند، سرزنش نمی‌کند. او می‌گوید: برای آنها، "این یک آزمایش جالب است." اما برای من و بسیاری از هنرمندان دیگر، شروع به یک تهدید برای حرفه ما شده است.
مدل‌های زبان بزرگ بر روی مجموعه‌ای از داده‌های شخصی که از اینترنت جمع‌آوری شده‌اند، آموزش داده می‌شوند. بنابراین می خواستم بدانم: چه چیزی روی من دارد؟
آنچه Gran Turismo Sophy در پیست مسابقه یاد گرفت می تواند به شکل گیری آینده ماشین هایی کمک کند که می توانند در کنار انسان ها کار کنند یا به ما در جاده ها بپیوندند.
و داده ها را به صورت رایگان ارائه می کند، که می تواند باعث اکتشافات علمی جدید شود.
اما این شرکت برای انجام این کار مجبور به رفع عجله بدترین نقص های مدل تصویرسازی شده است.
پیشنهادهای ویژه، داستان های برتر، رویدادهای آینده و موارد دیگر را کشف کنید.
از اینکه ایمیل خود را ثبت کردید، متشکریم!
به نظر می رسد مشکلی پیش آمده است.
ما در ذخیره تنظیمات برگزیده شما با مشکل روبرو هستیم. سعی کنید این صفحه را بازخوانی کنید و یک بار دیگر آنها را به روز کنید. اگر همچنان این پیام را دریافت می‌کنید، با فهرستی از خبرنامه‌هایی که می‌خواهید دریافت کنید، با ما از طریق customer-service@technologyreview.com تماس بگیرید.
گزارش‌های عمیق ما نشان می‌دهد که در حال حاضر چه اتفاقی می‌افتد تا شما را برای اتفاقات بعدی آماده کند.
اشتراک در برای حمایت از روزنامه نگاری ما
© 2022 بررسی فناوری MIT

source

توسط techkhabari