هیچ کس دقیقاً نمی داند که ارتقای بزرگ پلتفرم ارزهای دیجیتال چه چیزی را برای این صنعت در نظر گرفته است.
«ادغام»، ارتقای بزرگ پلتفرم ارزهای دیجیتال اتریوم، سرانجام پس از شش سال ساخت ، امروز به پایان رسید. از ساعت 2:43 به وقت امروز صبح، اتریوم اکنون از اثبات سهام استفاده می‌کند، راهی برای تأیید تراکنش‌های جدید که وعده کاهش 99.9 درصدی نیاز انرژی بلاک چین و آغاز عصر جدیدی برای دومین ارز دیجیتال بزرگ را می‌دهد.
اغراق آمیز بودن میزان هیجان صنعت در اطراف این تغییر دشوار است. بسیاری امیدوارند که بتواند هم شهرت ارزهای دیجیتال را برای افراد شکاک بازسازی کند و هم کارایی اکوسیستم عظیم کسب و کارها و توسعه دهندگان اتریوم را بهبود بخشد. گوگل حتی یک ساعت شمارش معکوس با خرس‌های سفید و سیاه ایجاد کرد که با اشاره به یک میم در مورد این رویداد اشاره می‌کند.
مانند بیت‌کوین، اتریوم تراکنش‌های جدید روی بلاک چین را با مکانیزم اجماع به نام اثبات کار تأیید می‌کرد، به‌وسیله آن «ماینرها» برای حل مسائل سخت ریاضی با استفاده از مقادیر عظیمی از قدرت محاسباتی رقابت می‌کنند و برای تلاش‌هایشان در حوزه ارزهای دیجیتال پاداش می‌گیرند . این رویکرد انرژی زیادی مصرف می کند. همچنین چالش‌های مقیاس‌پذیری برای اتریوم ایجاد کرده است: ازدحام شبکه باعث افزایش هزینه‌ها و کاهش نرخ پردازش شده است، و شبکه را برای تراکنش‌های کوچک‌تر بسیار گران و برای تراکنش‌های بزرگ‌تر به سختی مقیاس‌پذیر می‌کند.
از سوی دیگر، اثبات سهام مستلزم آن است که «تأیید کننده‌ها» یک سهام – یک حافظه پنهان از توکن‌های اتر در این مورد – قرار دهند تا فرصتی برای تأیید تراکنش‌ها و کسب یک پاداش کوچک انتخاب شود. هرچه یک اعتباردهنده بیشتر شرط کند، شانس برنده شدن پاداش بیشتر می شود. اما تمام اترهای سهامدار سود کسب می کنند ، که سهام را به چیزی مانند خرید سهام یا اوراق قرضه بدون سربار محاسبات تبدیل می کند.
تمرکززدایی – این ایده که تصمیم‌گیری و کنترل باید به جای تجمیع در یک مرجع واحد توزیع شود – همیشه کلید چشم‌انداز اتریوم بوده است . اما دستیابی به این ایده آل با اثبات کار دشوار بوده است. اگرچه این مکانیسم برای ترویج تمرکززدایی در نظر گرفته شده بود، اما در عمل افراد یا گروه‌هایی که به قدرت کامپیوتری قابل توجهی دسترسی دارند، بر استخراج اثبات کار مسلط شده‌اند و از این مزایا بهره‌مند شده‌اند.
با کاهش سربار مورد نیاز برای مشارکت و کاهش هزینه ها از طریق بهبود کارایی، روی آوردن به اثبات سهام می تواند به اتریوم کمک کند تا تراکنش ها را در مجموعه گسترده تر و متنوع تری از اعتبار سنجی ها و کاربران توزیع کند. اما دینامیک قدرت همچنان یک نگرانی است. حداقل مبلغی که می توانید برای اعتبار سنجی شرط بندی کنید 32 اتر (ETH) است که از بعدازظهر چهارشنبه حدود 51000 دلار ارزش داشت، اگرچه افراد می توانند برای برآورده کردن این نیاز در یک استخر سهام به هم بپیوندند.
یکی از بزرگترین بلاک چین‌های جهان در حال آزمایش روش جدیدی برای تایید تراکنش‌ها است. این حرکت سال‌ها در حال ساخت بوده است، اما بدون خطر انجام نمی‌شود.
ما فوراً نمی دانیم که Merge (لحظه ای که شبکه اصلی اتریوم به لایه ای می پیوندد که از مکانیسم اجماع جدید استفاده می کند) به وعده تحول آفرین خود عمل می کند یا خیر. برخی از کارایی‌های مقیاس‌پذیری که حامیان در مورد آن هیجان‌زده هستند، حتی تا پس از Surge، Verge، Purge و Splurge به دست نمی‌آیند – ارتقای دیگری که مدیر عامل اتریوم، Vitalik Buterin قول داده است، که ممکن است تا سال 2023 ادامه یابد . در ماه جولای، بوترین گفت که پس از ادغام، اتریوم را تنها 55 درصد « تمام» می‌داند.
در این بین ممکن است اتفاقات زیادی بیفتد. قیمت اتر ، ارز دیجیتال اتریوم، می‌تواند پس از بی‌ثباتی اولیه گمانه‌زنی‌ها بالا یا پایین شود و سایر سکه‌های اثبات سهام مانند Solana و Polkadot نیز تحت تأثیر قرار بگیرند. این تغییر همچنین می‌تواند اتریوم را بیشتر در یک منطقه خاکستری نظارتی قرار دهد. برخی از محققان حقوقی پیشنهاد کرده‌اند که استفاده از اثبات سهام، ارز دیجیتال را در معرض خطر بیشتری برای طبقه‌بندی به عنوان یک امنیت ثبت نشده قرار می‌دهد، زیرا این واقعیت که اعتبار سنجی‌ها در کنار یکدیگر برای تأیید تراکنش‌ها با انتظار پاداش کار می‌کنند، می‌تواند به عنوان یک «شرکت مشترک» تلقی شود. سایر کارشناسان تردید دارند که این استدلال به اندازه کافی قوی باشد که SEC بتواند آن را دنبال کند. بوترین ادعا کرده است که ادغام شبکه اتریوم را ایمن‌تر می‌کند، اما برخی از کارشناسان پیشنهاد کرده‌اند که برعکس است و به کاربران هشدار می‌دهند که مراقب « حملات تکراری» باشند که در آن کلاهبرداران می‌توانند تراکنش را در زنجیره قدیمی اتریوم ثبت کنند و بدون اجازه آن را تکرار کنند. جدید
از آنجایی که تراکنش‌های شبکه پس از ادغام باید بیشتر شبیه سایر تراکنش‌های مالی باشد، کسب‌وکارهای سنتی که ممکن است از فرآیندهای منحصربه‌فرد و پر انرژی کریپتو دوری کنند، ممکن است نگاهی دوباره به اتریوم و به طور کلی ارزهای دیجیتال اثبات سهام بیندازند. اگر این کار را انجام دهند، صنعت کریپتو می تواند شاهد تغییر در شهرت و پایگاه کاربران خود باشد.
صنعت کریپتو در حال سرمایه گذاری هنگفتی برای جذب افراد بیشتر برای خرید است. این بدان معنا نیست که شما مجبور به خرید باشید.
در سوی دیگر سکه، استارت‌آپ‌هایی که حول ماینرها ساخته شده‌اند، که از فرآیند اتریوم خارج شده‌اند، احتمالاً باید روی بیت‌کوین و دیگر شبکه‌های اثبات کار متمرکز شوند. برخی از طرفداران سرسخت اتریوم 1 قصد دارند از اتریوم اثبات کار استفاده کنند. یکی از ماینرهای محبوب گفته است که شبکه را «هارد فورک » می‌کند و کد را برای حفظ یک زنجیره جداگانه جدا می‌کند (همانطور که برخی در سال 2016 برای حفظ تجسم قبلی اتریوم انجام دادند). این حرکت به احتمال زیاد تأثیر زیادی بر اکوسیستم نخواهد داشت مگر اینکه پلتفرم های بزرگ آن را تشخیص دهند. OpenSea ، بزرگترین بازار NFT ها، ادعا کرده است که فقط از اتریوم اثبات سهام پشتیبانی می کند.
صرف نظر از اینکه بعداً چه اتفاقی می‌افتد، تغییر مورد انتظار اتریوم به سمت اثبات سهام، شور و اشتیاق جدید و امکان فنی را به صنعتی تزریق کرده است که به دلیل گزارش‌های مداوم از تقلب و تحقیقات قانونی ، کاهش شدید قیمت توکن‌ها ، و فرسودگی عمومی با تأیید افراد مشهور و شکست خورده است. چرخه های هیپ این واقعیت که یکی از بازیگران اصلی کریپتو زمان و پول را برای ایجاد یک اکوسیستم کمتر مخرب و کارآمدتر سرمایه گذاری کرد، یک دستاورد بزرگ است. این سیگنال به تنهایی ممکن است برای صنعت Web3 که هنوز سرمایه گذاری ثابت VC را دریافت می کند و می تواند سوخت جدیدی را در ادراک عمومی افزایش دهد، تبدیل کننده باشد.
ربکا آکرمن نویسنده، طراح و هنرمند ساکن سانفرانسیسکو است. او در مورد وعده‌های کریپتو و Web3 برای موضوع پول MIT Technology Review در اوایل سال جاری نوشت.
پیشنهادهای ویژه، داستان های برتر، رویدادهای آینده و موارد دیگر را کشف کنید.
از اینکه ایمیل خود را ثبت کردید، متشکریم!
به نظر می رسد مشکلی پیش آمده است.
ما در ذخیره تنظیمات برگزیده شما با مشکل روبرو هستیم. سعی کنید این صفحه را بازخوانی کنید و یک بار دیگر آنها را به روز کنید. اگر همچنان این پیام را دریافت می‌کنید، با فهرستی از خبرنامه‌هایی که می‌خواهید دریافت کنید، از طریق customer-service@technologyreview.com با ما تماس بگیرید.
گزارش‌های عمیق ما نشان می‌دهد که در حال حاضر چه اتفاقی می‌افتد تا شما را برای اتفاقات بعدی آماده کند.
اشتراک در برای حمایت از روزنامه نگاری ما
© 2022 بررسی فناوری MIT

source

توسط techkhabari