زمین مکان بسیار قدیمی است و در طول اعصار مختلف، انسان های زیادی آمده اند و رفته اند. با این وجود، تعداد معدودی بوده اند که اثر ماندگار خود را روی این کره خاکی ثبت کرده و آن را به عنوان مکان بهتری نسبت به زمان قدم گذاشتنشان در آن، ترک کرده اند. مردانی که جهان را تغییر دادند، مردان بزرگ، مردان شجاع و الهام بخش، بسیار متفاوت از دیگران رویاهای ما را به واقعیت بدل کردند. در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با ۳۰ واقعیت مهم و کمتر شناخته شده در مورد ۶ مردی آشنا کنیم که جهان ما را به کلی تغییر دادند.
واقعیاتی در مورد 6 مرد بزرگی که جهان ما را تغییر دادند
ویلیام شکسپیر در سال ۱۵۶۴ به دنیا آمد و از نگاه بسیاری بزرگ ترین نمایشنامه نویسی است که تاکنون بشر به چشم دیده است. با رزومه قابل توجه ۳۷ نمایشنامه و ۱۵۴ شعر، شکسپیر آثاری را به نگارش درآورد که حتی امروزه نیز در میان مشهورترین و پرخواننده ترین داستان ها قرار دادند. او در تمامی ژانرها قدرت نویسندگی خود را به رخ کشید؛ از تراژدی گرفته تا عاشقانه، کمدی و هر ژانر ادبی دیگری که نمونه آن ها آثاری مانند رومئو و ژولیت و هملت است که کمتر کسی نام آن ها را نشنیده است. تاثیر شکسپیر بر ادبیات و فرهنگ جهان بسیار قابل توجه بوده است و بسیاری از کلمات و عبارت هایی که امروزه در زبان انگلیسی مورد استفاده قرار می گیرد توسط او خلق شده اند. او همچنین منبع الهام بخش مهمی برای دیگر نویسندگان بزرگ مانند چارلز دیکنز و جان کیتس بود و نمایشنامه های او، به اعتقاد بسیاری، الهام بخش روانشناسی فروید بودند. تاثیر شکسپیر بر بشریت اما از از ادبیات و دوران زندگی اش نیز فراتر رفته و نسل ها و فرهنگ های زیادی را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار داده است.
واقعیاتی جالب در مورد ویلیام شکسپیر
واقعیاتی در مورد 6 مرد بزرگی که جهان ما را تغییر دادند
دانشمند، برنده جایزه نوبل و یک ویولونیست آماتور. این همان مردی است که تئوری مشهور نسبیت را به جهان عرضه کرده و تمامی فرآیندهای علم فیزیک را دگرگون ساخت. در سال ۱۹۲۱، انیشتین جایزه نوبل را به خاطر توضیحاتش در مورد اثر فتوالکتریک دریافت کرد. انیشتین با داشتن نبوغی که هیچ حد و مرزی نمی شناخت، چندین مقاله و تئوری مشهور در مورد ماده و انرژی به نگارش دراورد که در حوزه های مختلف کاربرد دارند، از نیروهای مویرگی یک دانه نی تا بررسی حرکت براونی. انیشتین کمک های بسیاری به علم کاربردی کرد که از آن میان می توان به تئوری لیزرها اشاره کرد که استفاده از سی دی ها و دیگر ابزارهای مشابه را ممکن ساخت و در حوزه های پزشکی و صنعتی نیز کاربردهای بسیار زیادی دارند. تئوری نسبت انیشتین، همچنین، استفاده از سیستم جی پی اس را ممکن ساخت. علاوه بر همه این ها، تئوری های دیگری که انیشتین مطرح کرد نقش مهمی را در ساخت و توسعه گجت هایی داشت که امروزه همه ما از ان ها استفاده می کنیم. در کنار این تئوری ها، سلاح های هسته ای و جنگ افزارها و توسعه آن ها در تئوری های انیشتین ریشه دارند.
واقعیاتی جالب در مورد آلبرت انیشتین
واقعیاتی در مورد 6 مرد بزرگی که جهان ما را تغییر دادند
به عنوان یک مدافع مشهور حقوق مدنی و رویه پرهیز از خشونت و طرفدار فلسفه هندو-بودایی موسوم به آهیسما (ahimsa فلسفه ای که در آن نباید علیه هیچ موجود زنده ای خشونت به کار برد)، مهانداس کارامچاند گاندی که با نام مهاتما گاندی شناخته می شود، مردی بود که نقش مهمی در تلاش هندی ها برای رسیدن به استقلال داشت و روش های بدون خشونت و نافرمانی مدنی را برای رسیدن به این هدف ترویج می کرد که باعث شد عنوان «پدر ملت» هند به او اختصاص داده شود. مهاتما گاندی به شدت با تبعیض نژادی و بی عدالتی بر اساس سلسله مراتب اجتماعی موسوم به کست در هند مخالف بود. او از طریق فلسفه ضد خشونتش، الهام بخش بسیاری از رهبران جهان مانند مارتین لوتر کینگ جونیور و نلسون ماندلا شد که قدم در راه او گذاشتند. از این رو، گاندی تاثیری بزرگ بر زندگی بسیاری از انسان ها داشت. در هند، گاندی نقش بزرگی در حذف فلسفه نجس بودن برخی از طبقات اجتماعی و اقوام این کشور تبعیض علیه آن ها داشت که درصد بزرگی از جمعیت هند را تشکیل می دهند.
واقعیاتی جالب در مورد مهاتما گاندی
واقعیاتی در مورد 6 مرد بزرگی که جهان ما را تغییر دادند
نیکولا تسلا یک مرد کمتر مورد توجه قرار گرفته است که آنطور که باید قدر و جایگاهش شناخته نشد. او در سال ۱۸۵۶ به دنیا آمد و دائماً زیر سایه همکاران دانشمندش قرار می گرفت در حالی که دستاوردهای علمی او نه تنها دستکمی از موفقیت های این دانشمندان نداشت بلکه در مواردی بهتر و متحول کننده تر نیز بود. تسلا مردی با استعداد و نبوغ بی سابقه بود که با یکی از مشهورترین دانشمندان و مخترعان زمان خود و تاریخ، توماس ادیسون، کار می کرد. اگر بخواهیم تمام دستاوردها و اختراعات نیکولا تسلا را نام ببریم بهوقت زیادی نیاز داریم زیرا بیش از ۳۰۰ ثبت اختراع به نام او ثبت شده است. او جریان AC را اختراع کرد که امروزه انرژی الکتریسته تمام خانه های روی زمین را تامین می کند؛ او اولین کسی بود که ایده رادار را محقق کرد، تسلا اشعه ایکس را اختراع کرد و از اولین کسانی بود که در زمینه مهندسی تبرید آزمایشاتی را انجام داد. تسلا اولین کسی بود که امواج رادیویی خارج از فضا را ضبط کرد و فرکانس انعکاسی زمین را کشف نبود. او کنترل از راه دور را خلق کرد و موتور الکتریکی نیز زاییده ذهن نابغه او بود و البته ارتباطات بی سیم. می توانیم فهرستی بلند بالا از دستاوردها و اختراعات این نابغه نامدار تهیه کنیم، کسی که آنطور که باید مورد توجه قرار نگرفت و بسیاری می گویند در فقر درگذشت.
واقعیاتی جالب در مورد نیکولا تسلا
واقعیاتی در مورد 6 مرد بزرگی که جهان ما را تغییر دادند
شانزدهمین رییس جمهور ایالات متحده یک مرد قابل توجه و مهم از بسیاری از جهات بود. او که در دوران جنگ داخلی آمریکا بین سال های ۱۸۶۱ تا ۱۸۶۵ رییس جمهور آمریکا بود، حتی امروز نیز برای مردم ایالات متحده به نام «آزادی بخش بزرگ» شناخته می شود زیرا وی در دورانی که برده داری قانونی و رایج بود، تلاش زیادی برای ملغی کردن آن کرد و نقش مهمی نیز در تصویب قانون موسوم به بند سیزدهم داشت که در نهایت به برده داری در آمریکا پایان داد. پیش از رسیدن به ریاست جمهوری، آبراهام لینکلن به عنوان یک وکیل و سیاستمدار نیز دوران حرفه ای بسیار موفقی داشت. او رهبر کشوری بود که می خواست بهترین چیزها را برای کشور و ملتش فراهم کند و در نهایت به سمت حذف کردن کامل برده داری و نژادپرستی در آمریکا رفت. لینکلن یک شخصیت ایده آل و اسوه بود که به خاطر شخصیت خاصش الهام بخش بسیار در آمریکا و دیگر نقاط جهان بوده است.
واقعیاتی جالب در مورد آبراهام لینکلن
واقعیاتی در مورد 6 مرد بزرگی که جهان ما را تغییر دادند
کارآفرین، فعال امور خیریه و یکی از ثروتمندترین مردان جهان؛ بیل گیتس، بنیانگذار مایکروسافت چیزهای زیادی برای صحبت کردن از آن ها دارد. او توسط مجله تایم به عنوان یکی از موثرترین چهره های جهان در قرن بیستم انتخاب شده است. گیتس از تحصیل در هاروارد دست کشید و رویایی کارآفرینی اش را دنبال کرد و همراه با شریکش پل آلن، پراستفاده ترین نرم افزار امروز جهان یعنی مایکروسافت را ابداع کرد. اما بزرگ ترین دستاورد بیل گیتس فعالیت های خیریه و بشردوستانه اوست. بنیاد بیل و ملیندا گیتس بزرگ ترین سازمان خصوصی جهان در زمینه فعالیت های بشردوستانه است که مرگ و میر نوزادان در جهان را به نصف کاهش داده، مرگو میر مادران در هنگام زایمان را یک سوم کاهش داده و نقش مهمی در ریشه کن شدن فلج اطفال در جهان داشته است. بدین ترتیب بی گلتس نه تنها در زمینه تکنولوژی تغییرات بزرگی در جهان ما ایجاد کرد بلکه جایگاه اجتماعی-فرهنگی خاصی در جهان امروزی ما دارد.
واقعیاتی جالب در مورد بیل گیتس

ورود
جالب بود 👍👍
دقیقا درسته !حالا ما چقدر بدبختیم که برامون فضیلت‌های دروغی آدمی مثل آبراهام لینکلن را ردیف می‌کنند متاسفم برای مترجم
لطفاً نام آنک سان سوچی را از بخش گاندی بخش پنج واقعیت های جالب درباره گاندی بردارید چون هیچ ربطی به فلسفه آهیسما و عدم خشونت ندارد و دارای تعصب دینی خشونت آمیز علیه اقلیت میانمار است معلوم نیست این منبع مقاله متعلق به چه زمانی یا چه نهادی است
کسی که سر آیزاک نیوتون کبیر رو جزو دانشمندان تاریخ ساز نیاره حالش خوب نیست!پدر مکانیک نوین و مکتشف بزرگ فیزیک نور قطعا تا ابد در قلوب دوستداران علم پایدار است
سلام من اعتراض شدیدی به این مطلب دارم یعنی انصافاً ابو علی سینا فردوسی و یا نیوتون که یکی از دوستان و… گفتن از شکسپیر کمتر بوده اند واقعا این افراد اثراتی صد برابر بهتر از شکسپیر داشتند
مقاله ناقصی است…یه اروپایی پرست اینونوشته…خیلی چرت بود
مطالب مفید و جالبی بود..زنده باد
چرا چرند میگی کدومشون زندگی ما رو تغییر داد ادیسون تغییر داد یا شکسپیر اصلأ بیل گیتس به ما چه این معیار انتخاب چی بود واقعاً ؟
محدودیت باعث کمیت میشه.اگه بخوایم از دانشمندان نامدار و تاثیرگذار و انسانهای باهوش حرف بزنیم حرف برای گفتن بسیار
باجمله آخر حالمو بهم زدی مثلا نمی نوشتی چه مشکلی پیش میومد؟
۱۴۰۱ © تمامی حقوق برای وبسایت Rooziato (روزیاتو) محفوظ است.

source

توسط techkhabari