اخیراً دولت بایدن با وضع قوانین محدودکننده‌ی جدید در حال تلاش برای فلج‌کردن صنعت تولید تراشه‌ی چین است. پس از AMD و انویدیا، سه شرکت بزرگ دیگر نامه‌ی ممنوعیت صادرات به چین را دریافت کردند.
واشینگتن در حال آماده‌سازی قوانین جدیدی برای جلوگیری از صادرات دستگاه‌های پیشرفته‌ی تولید تراشه به چین است؛ حرکتی که باتوجه‌‌‌‌به دستیابی شرکت‌های تولیدکننده‌ی آسیایی به فناوری ساخت مستقل نیمه‌رساناهای کمتر از ۱۴ نانومتر بیهوده به‌نظر می‌رسد.
دولت بایدن در حال آماده‌کردن محدودیت‌های سخت و جدیدی علیه صنعت تولید تراشه‌ی چین است. وزارت بازرگانی آمریکا پس از ارسال نامه‌هایی موسوم به is informed به تعدادی از شرکت‌های این کشور در اوایل سال جاری، تصمیم گرفته است این نامه‌های جداگانه را به پیامی بزرگ‌تر برای چین تبدیل کند:

به شما اجازه‌ی سوءاستفاده از دانش و فناوری کامپیوتری پیشرفته‌ی کشور‌مان برای دستیابی به مقاصدتان را نخواهیم داد.

به شما اجازه‌ی سوءاستفاده از دانش و فناوری کامپیوتری پیشرفته‌ی کشور‌مان برای دستیابی به مقاصدتان را نخواهیم داد.
مدتی قبل نامه‌های مذکور به شرکت‌های KLA Corp و Lam Research Corp و Applied Materials Inc ارسال و پس از مدتی صحت آن‌ها تأیید شد. وزارت بازرگانی آمریکا از این سه شرکت خواسته است تا صادرات ماشین‌ها و تجهیزات پیشرفته‌ی تولید نیمه‌رساناهای کمتر از ۱۴ نانومتر را به چین متوقف کنند. بر‌‌این‌اساس، تنها فروشندگانی که موفق شده‌اند مجوز صادرات را از واشینگتن اخذ کنند، حق دارند تجارتشان را با پکن ادامه دهند.
پیش‌تر نیز واشنگتن انویدیا و AMD را وادار کرده بود تحریم‌هایی علیه شرکت‌های چینی با موضوع ممنوعیت فروش شتا‌ب‌دهنده‌های هوش مصنوعی و پردازنده‌های گرافیکی پیشرفته اعمال کنند. اکنون چینی‌ها نگران‌اند که وزارت بازرگانی نامه‎‌های ارسال‌شده را به‌تدریج به قوانینی تبدیل کند که کل صنعت نیمه‌رسانای آمریکا ناچار به اطاعت از آن باشند.
واشینگتن از نامه‌های موسوم is informed برای اجتناب از روند طولانی قانون‌گذاری استفاده می‌کند تا قوانین کنترلی خود را سریع‌تر به‌‌اجرا درآورد؛ ولی محدودیت‌های آن فقط شامل شرکت‌هایی است که نامه را دریافت کرده باشند.
همچنین، شرکت‌های اینتل و Cerebras Systems که مانند AMD و انویدیا درزمینه‌ی تولید شتا‌ب‌دهنده‌های هوش مصنوعی فعالیت می‌کنند، در حال بحث و بررسی محدودیت‌های جدید صادراتی هستند. شرکت‌های تولیدکننده‌ی ثانویه مثل دل و سوپرمیکرو و HPE نیز که به‌ فروش سرورهای مجهز به پردازنده‌ی گرافیکی A100 Ampere انویدیا مشغول‌اند، قوانین جدید را زیر‌نظر گرفته‌اند.
شرکت تولیدکننده تراشه SMIC
اگرچه دولت بایدن هنوز موضع رسمی خود را اعلام نکرده، یکی از مقام‌های ارشد ایالات متحده اعلام کرده است که وزارت بازرگانی همواره مقررات نامه‌های is informed را به‌تدریج به قوانین رسمی تبدیل می‌کند. دولت باید می‌کوشد توانایی تولید مستقل فناوری‌های پیشرفته‌ی محاسباتی چین را از بین ببرد؛ ولی با‌‌‌‌توجه‌‌‌‌به قابلیت شرکت بزرگ آسیایی SMIC در ساخت تراشه‌های ۷ نانومتری، به‌نظر می‌رسد اقدامات مذکور هیچ نتیجه‌ای برای آمریکایی‌ها نداشته باشد.

لطفا در نظر داشته باشید که زومیت در صورت مشاهده‌ی دیدگاه خلاف قوانین سایت، این حق را دارد که دیدگاه کاربر را بدون اطلاع قبلی پاک کند. همچنین در صورت تکرار در نقض قوانین سایت، به صلاح‌دید زومیت، حساب کاربری کاربر خاطی مسدود خواهد شد.
در صورت مشاهده‌ی تاپیک ها و پست های توهین آمیز یا خلاف قوانین از بحث کردن و پاسخ دادن به آن‌ها جدا خودداری کرده و صرفا موضوع را از طریق آیکون گزارش به اطلاع ما برسانید.

داغ‌ترین مقالات هفته
داغ‌ترین‌های امروز

کاربران بیشتر به دنبال چه هستند؟

سرورهای زومیت توسط پارس پک میزبانی می‌شود.

source

توسط techkhabari