هم اکنون دیزنی فیلم‌های بسیار بیشتری تولید می‌کند، چون با وجود سرویس استریم دیزنی پلاس، فضای بیشتری برای روایت داستان‌های طولانی‌اش فراهم شده است. اما این کمپانی فقط به خاطر کارتون‌های کلاسیکش معروف نیست. چون در حال حاضر توانسته قهرمانان زیادی را در داستان‌هایش جای دهد که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به ابرقهرمانان دنیای مارول و جنگجویان شورشی جنگ ستارگان اشاره کرد.
قهرمانان افسانه‌ای مانند باز لایت‌یر در ۲۰۲۲ به واسطه‌ی این استودیو دوباره وارد سینما شدند و قهرمانان تازه واردی مانند می لی از انیمیشن «قرمز شدن» سبب شده‌اند که دنیای دیزنی بیش از پیش عجیب شود. در واقع در حال حاضر قهرمانان جدید دیزنی کاملا از قهرمانان کلاسیک آن متمایز شده‌اند. قهرمانان دیزنی از زمانی که میکی ماوس در سال ۱۹۲۸ به مخاطبان معرفی شد راه درازی را پیموده‌اند.
در واقع کهن الگوی دیزنی قهرمانی را طلب می‌کرد که به جای شاد بودن و زندگی راحت، تصمیم می‌گرفت یک ناجی خوش قلب باشد و به افرادی که به کمکش نیاز دارند کمک کرده و یا آن‌ها را از گرفتار شدن در خطرات مختلف نجات دهد. به‌ علاوه برخی از قهرمانان دیزنی به عنوان شخصیت‌های مکمل عمل می‌کردند. یعنی برخی از آن‌ها خواستگاران شاهزاده خانم‌ها بودند و برخی مادرخوانده‌هایی پری مانند و یا حامی حیوانات بودند. در حالی که این نوع شخصیت‌ها را نمی‌توان نادیده گرفت، اما معمولا آن‌ها به نفع محبوب‌ترین و شناخته‌شده‌ترین قهرمانان کلاسیک دیزنی به حاشیه رانده شدند.
دیزنی
درست است که نجات دهندگان، موش‌های کوچکی بودند، اما کاری را انجام دادند که میکی ماوس هرگز نمی‌توانست انجام دهد. در واقع آن‌ها به ماموریت‌های بزرگی می‌روند و افراد زیادی را نجات می‌دهند و جان خود را به خاطر دیگران به خطر می‌اندازند.
به‌علاوه قهرمان اصلی کارتون «نجات دهندگان»، محافظ جامعه نجات دهندگان بود، هر چند چندی نمی‌گذرد که او به یکی از قهرمانان بزرگ دیزنی تبدیل می‌شود. برنارد یعنی همان قهرمان داستان ما بسیار محتاط، شجاع و با اراده است. در واقع او توانست در کارتون «نجات دهندگان» بارها و بارها ثابت کند که به هیچ‌کس بیشتر از او نمی‌توان اعتماد کرد و تنها اوست که می‌توان در لحظات دشوار بر روی کمکش حساب کرد.
دیزنی
گاهی یک قهرمان برای اثبات خود به زمان نیاز دارد. در این فیلم که محصول سال ۱۹۹۳ است، سه تفنگدار افسانه‌ای دیزنی توانستند افراد زیادی را در سرتاسر قلمروی خود نجات دهند. با این حال، هنگامی که تازه واردی به نام دارتانیان می‌خواهد به گروه بپیوندد، همه چیز بغرنج می‌شود.
در حالی که این تازه وارد بسیار سرکش و مغرور است، خیلی زود توانست وفاداری و شجاعتش را به تفنگداران قبلی یعنی آتوس، پورتوس و آرامیس ثابت کند و بنابراین آن‌ها خیلی زود او را در بین خود پذیرفتند. چون او از همان خصوصیاتی برخوردار است که تمام قهرمان‌های دیزنی آرزویش را دارند یعنی شجاعت و تعهد برای ایستادن در کنار دوستانش و نجات پادشاه و کشورش.
دیزنی
وقتی صحبت از ابرقهرمانان دیزنی به میان می‌آید، قطعا در ذهنمان آن‌ها را با ابرقهرمان‌های دنیای مارول مقایسه می‌کنیم. هر چند، مدت‌ها قبل از اینکه دیزنی حقوق قهرمانان مارول را از آن خود کند، ابرقهرمانی داشت که توانسته بود قلب طرفداران دیزنی را از آن خود کند. این ابرقهرمان کسی نبود جز موشک انداز که در سال ۱۹۹۱ در فیلمی با همین عنوان به ایفای نقش پرداخت. این فیلم یک فیلم تاریخی است که لس آنجلس قبل از جنگ جهانی دوم را به تصویر می‌کشد.
در فیلم «موشک انداز» یک خلبان بدلکار به نام کلیف سکورد یک بسته موشک دزدیده شده را پیدا می‌کند و چندی نمی‌گذرد که به ذهنش می‌رسد از آن برای خلق یک لباس پرنده استفاده کند. او در نهایت با جاسوسان نازی‌ای که در آمریکا پنهان شده بودند به مبارزه می‌پردازد و ژانر ابرقهرمانی را با حماسه‌ی دوران جنگ تلفیق می‌کند و به مخاطبان نشان می‌دهد که چه قهرمان بزرگی است.
دیزنی
گاهی اوقات، قهرمانان وارد ماجراجویی‌های مختلفی می‌شوند و در نهایت اتفاقات غیرمنتظره‌ی زیادی برایشان روی می‌دهد. در فیلم «ترون»، مردی به نام کوین فلین سعی داشت از مهارت‌های خود استفاده کند تا از مردی که ایده‌های بازی او را دزدیده و به واسطه‌ی آن‌ها ثروتمند شده اعتراف بگیرد. اما چندی نمی‌گذرد که همه چیز خراب می‌شود.
کوین برای دستگیر کردن مردی که زندگی‌اش را تباه کرده، وارد سیستم امنیتی می‌شود و به یکی از شخصیت‌های دیجیتالی دنیایی شبیه سازی شده‌ی بازی‌های ویدئویی تبدیل می‌شود و باید کارهای مختلفی را انجام دهد تا بتواند به هدفش برسد. قطعا چنین قهرمانی کاراکتر بسیار متفاوتی دارد، اما به عنوان فردی که اراده‌ای قوی دارد، توانست به یکی از ابرقهرمان‌های دنیای دیزنی تبدیل شود.
دیزنی
گاهی اوقات، قهرمان داستان می‌تواند زنی باشد که به بچه‌ها کمک می‌کند تا بر غم و اندوهشان غلبه کنند و به جایگاه اصلی‌شان در جهان پی ببرند. در فیلم «مری پاپینز» محصول سال ۱۹۶۴، یک پرستار بچه توانست به یکی از بهترین قهرمانان دیزنی تبدیل شود.
بچه‌هایی که او وظیفه‌ی نگهداری از آن‌ها را بر عهده داشت سرکش و خارج از کنترل بودند، اما دلیلش این است که پدرشان همیشه مشغول کار بود و همین موضوع هم آن‌ها را عصبانی می‌کرد. با این حال، مری پاپینز توانست به یک قهرمان واقعی تبدیل شود، چون نه تنها به بچه‌ها درس‌های ارزشمندی را آموخت بلکه به آن‌ها اجازه داد مثل بچه‌ها رفتار کنند و پدرشان را متقاعد کرد که باید بیشتر در کنارشان باشد و در نهایت تمام خانواده را در کنار هم جمع کرد.
دیزنی
از آنجایی که شخصیت رابین هود توسط دیزنی خلق نشده، به راحتی می‌توان اقدامات قهرمانانه‌ی او را در انیمیشن سال ۱۹۷۳ نادیده گرفت. هر چند این رابین هود کارتونی درست همانند رابین هود داستان‌ها، قهرمانی است که زندگی‌اش را وقف کمک کردن به فقرا می‌کند.
اگرچه او یک مجرم فراری تحت تعقیب است، اما مدام زندگی خود را به خطر می‌اندازد تا از ساکنان ناتینگهام در برابر شاهزاده‌ی ظالمی به نام جان محافظت کند. در نهایت رابین هود نه تنها یک نبرد بزرگ را رهبری می‌کند و سربازان شاهزاده جان را به خاک و خون می‌کشد، بلکه دوست خود را هم از اعدام نجات می‌دهد. پس از آن هم تاگالونگ را نجات می‌دهد و با شکست دادن کلانتر ناتینگهام در دوئل به شهرت زیادی دست پیدا می‌کند.
دیزنی
قهرمانان واقعی فیلم «زیبای خفته» دیزنی، پری‌های مهربانی به نام‌های فلورا، فیونا و مری ودر هستند. حتی یکی از آن‌ها توانست نفرین مالفیسنت برای آرورا را باطل کند و سایر پری‌ها هم موفق شدند شاهزاده خانم دیزنی را نجات دهند و او را از مخمصه‌ای که در آن گرفتار شده بود رها کنند.
علاوه‌براین، این سه پری باید شاهزاده فیلیپ را از دست مالفیسنت نجات می‌دادند، آن‌ها این کار را انجام دادند و بعد هم به او سپر و شمشیر منحصربه‌فردی را اعطا کردند و وردی برای سرتاسر سرزمین پادشاهی خواندند تا سلامت آرورا تضمین شود. بنابراین اگر این سه پری نبودند کل پادشاهی از هم می‌پاشید.
دیزنی
پینوکیو یکی از قدیمی‌ترین و بی‌نظیرترین شخصیت‌های دیزنی است که بنا به دلایل زیادی می‌توان او را یک قهرمان دانست. اول اینکه او یک عروسک چوبی است که می‌خواهد به یک پسر واقعی تبدیل شود، پس یاد می‌گیرد که ترس‌هایش را کنار بگذارد، دیگر دروغ نگوید و به خود و دوستانش وفادار باشد.
سپس، پینوکیو جان خود را به خطر می‌اندازد تا پدر واقعی‌اش ژپتو را از دست نهنگ داستان نجات دهد. پینوکیو برای نزدیک‌ترین عزیزانش فداکاری‌های زیادی می‌کند و در نهایت آرزویی که همیشه داشته توسط پری آبی برآورده می‌شود.
دیزنی
تارزان با صداپیشگی تونی گلدوین، یکی از قهرمانان دیزنی است که بسیاری از طرفداران این استودیو او را می‌شناسند و از داستانش خاطره‌های زیادی دارند. تارزان که در جنگل توسط گروهی از گوریل‌های مهربان به رهبری کرچاک بزرگ می‌شود به دور از انسان‌ها در جنگل زندگی خود را ادامه می‌دهد و به نوعی به رهبر حیوانات جنگل تبدیل می‌شود.
تارزان پس از نجات جین پورتر به مخاطبان نشان می‌دهد که تا چه حد می‌تواند مهربان و فداکار باشد. با این حال، او زمانی به قهرمان داستان تبدیل می‌شود که کرچک را از دست سابور نجات می‌دهد و خانواده‌اش را از چنگال موجودی شیطانی به نام کلیتون رها می‌کند. در واقع تنها چیزی که تارزان می‌خواست از آن مطمئن باشد این بود که خانواده‌اش در امان هستند.
دیزنی
وقتی صحبت از قهرمانان کلاسیک دیزنی به میان بیاید، به هیچ وجه نمی‌توان هرکول قدرتمند را نادیده گرفت. البته او در ابتدا راه خود را به عنوان یک انسان مادی گرا که در جست و جوی ثروت است آغاز کرد اما چندی نگذشت که به یک موجود فناناپذیر تبدیل شد و همین موضوع باعث شد که سفر او به سمت ابرقهرمان شدن آغاز شود.
در طول راه، هرکول ماجراهای زیادی را پشت سر می‌گذارد تا در نهایت به یک قهرمان تبدیل می‌شود و مجموعه‌ای از موجودات اسطوره‌ای از جمله هیدرا، کیمرا و تایتان ها را شکست می‌دهد. حتی زمانی که در نهایت قدرت‌هایش از او گرفته می‌شوند، هرکول به همه ثابت می‌کند که انسانی شریف و فداکاراست و بعد هم با تایتان‌ها مقابله می‌کند تا از پادشاهی محافظت کند. بنابراین به جرات می‌توان گفت هرکول یکی از شجاع‌ترین قهرمانان کل تاریخ دیزنی است.
دیزنی
وقتی صحبت از دل رحم‌ترین قهرمان‌های دیزنی به میان بیاید، قطعا اولین نامی که به ذهن‌مان می‌رسد گوژپشت نوتردام است. چیزی که باعث می‌شود این شهروند پاریسی به یک قهرمان تبدیل شود، تمایل همیشگی او برای نجات جان کسانی است که ممکن است در معرض خطر مرگ قرار داشته باشند.
او نه تنها اسمرالدا با صداپیشگی دمی مور را از آتش سهمگینی نجات داد و نگذاشت جانش را از دست بدهد، بلکه فیبوس با صداپیشگی کوین کلاین را هم از دست قاضی فرولوی شیطان صفت رها کرد. بنابراین وفاداری همیشگی و روحیه‌ی لطیفش، توام با ایثار و فداکاری نسبت به اسمرالدا و فیبوس باعث شد که او به یکی از بهترین قهرمانان دیزنی تبدیل شود.
دیزنی
بهترین قهرمانان دیزنی تنها آن‌هایی نیستند که دیگران را نجات می‌دهند، بلکه آن‌هایی هستند که بر شیاطین درونی، شک و تردیدها و عیب‌هایشان غلبه می‌کنند. به این ترتیب، می‌توان دیو داستان «دیو و دلبر» را هم یکی از قهرمان‌های رده بالای دیزنی دانست، چون او از ویژگی‌های اخلاقی مثبتی همچون شفقت، خود باوری و به خطر انداختن جانش برای محافظت از محبوبش بل برخوردار است.
شاهزاده آدام با صداپیشگی رابی بنسون، انسانی نفرین شده است که به یک هیولا تبدیل شده و حالا باید برای تبدیل شدن به انسان، حتما عاشق شود. در حالی که دیو داستان در ابتدا هیچ تمایلی به عاشق شدن نداشت، اما با دیدن دلبر نظرش عوض شد و فهمید که می‌تواند برای نجات جان دوستانش هر کاری بکند.
با این حال، در نهایت ایمان دیو در مواجهه با گاستون سنجیده می‌شود. چون او پس از غلبه بر گاستون که می‌خواست او را شکار کند، جان گاستون را به او می‌بخشد و همین موضوع باعث می‌شود نظر روستاییان در رابطه با او تغییر کند. بنابراین بعد از انجام چنین رشادت‌هایی، دیو به شکل انسانی‌اش بازمی‌گردد و تا آخر عمر در کنار محبوبش به خوبی و خوشی زندگی می‌کند.
دیزنی
ماجرای قهرمانانه‌ی سیمبا با صداپیشگی متیو برودریک، در فیلم «شیر شاه» آن چنان احساسی است که نمی‌توان این شخصیت را به عنوان یکی از بهترین قهرمانان دیزنی در نظر نگرفت. پس از اینکه عموی شرور سیمبا که اسکار نام دارد با صداپیشگی جرمی آیرونز پدرش موفاسا را می‌کشد تا پادشاه شود و بعد او را از سرزمین خودش بیرون میراند، سیمبا برای گرفتن انتقام بازمی‌گردد.
او با همکاری دوستش نالا با صداپیشگی مویرا کلی و صحبت با روح پدرش، موفاسا، به پراید راک بازمی‌گردد و با پس گرفتن پادشاهی از عموی ظالمش، خانواده‌اش را نجات می‌دهد.
دیزنی
علاءالدین با صداپیشگی اسکات وینگر، انسانی است که قلب پاکی دارد، اما در کل ماجراجویی‌ها و سفرهای حماسی‌اش باعث شده‌اند که یکی از بهترین قهرمان‌های دیزنی به حساب بیاید. اگرچه علاءالدین در ابتدا یک شاهزاده نبود، اما ثابت کرد که می‌تواند بسیار نجیب‌تر و شجاع‌تر از افرادی مانند چارمینگ و فلوریان باشد، چون او به کرات زندگی‌اش را به خطر انداخت تا از همه در برابر جعفر با صداپیشگی جاناتان فریمن محافظت کند.
به‌ علاوه علاءالدین، شخصیتی نوع دوست دارد. حتی همین دل‌رحم بودن باعث می‌شود که آخرین آرزویش را به جن بدهد، چون دوستی با جن برایش از هر چیز دیگری ارزشمندتر است. همین ایثارگری‌ها باعث شدند که علاءالدین یکی از بی‌نظیرترین قهرمان‌های دیزنی به حساب بیاید.
دیزنی
مولان بزرگ‌ترین قهرمانی است که دیزنی تا به امروز خلق کرده است. او نجیبانه از پدرش محافظت کرد و به جای او به سربازی رفت تا اجازه ندهد پدرش در جنگ کشته شود. نه تنها مولان به دلیل دفاع از کشورش در برابر شان یو با صداپیشگی میگل فرر به یک قهرمان قابل احترام تبدیل شد، برای تماشاگران هم قطعا تا ابد به عنوان یک الگو باقی خواهد ماند.
او یکی از اولین پرنسس‌های دیزنی بود که به کلیشه‌های جنسیتی پایان داد و ثابت کرد که می‌تواند به اندازه‌ی هر شاهزاده‌ی دیگری قوی و خشن است. به‌علاوه او ثابت کرد که انسانی باهوش و قدرتمند است و هیچ‌کس نمی‌تواند برخلاف او حرفی بر زبان بیاورد. قطعا هیچ‌کدام از مخاطبان هرگز فراموش نمی‌کنند که او چگونه دشمنانش را یکی پس از دیگری از پا درآورد.
منبع: screenrant


source

توسط techkhabari