دستگیری چند تن از مدیران ارشد صندوق نیمه هادی می تواند دولت را وادار کند که در نحوه سرمایه گذاری خود در این بخش تجدید نظر کند.
صنعت تراشه سازی چین هفته گذشته دچار هرج و مرج شد و حداقل چهار مدیر ارشد مرتبط با یک صندوق نیمه هادی دولتی به اتهام فساد دستگیر شدند. به گفته تحلیلگران و کارشناسان، این یک چرخش انفجاری از وقایع است که می تواند کشور را وادار به بازنگری اساسی در نحوه سرمایه گذاری در توسعه تراشه کند.
در 30 جولای، موسسه عالی مبارزه با فساد چین اعلام کرد که دینگ ون وو، مدیر اجرایی صندوق سرمایه گذاری صنعت مدار مجتمع چین، ملقب به "صندوق بزرگ"، به دلیل "مظنون به نقض جدی قانون" دستگیر شده است. دینگ تنها کسی نیست که مشکل دارد. به گزارش خبرگزاری چینی کایکسین، دو هفته پیش، لو جون، یکی از مدیران سابق مؤسسه مدیریتی بیگ فاند، به همراه دو مدیر صندوق دیگر نیز بازداشت شد.
بیگ فاند که در سال 2014 تأسیس شد، قرار بود از پول دولتی برای ایجاد زنجیره تامین تراشه‌های ساخت چین استفاده کند و در نتیجه اتکا به ایالات متحده و متحدانش را کاهش دهد. این صندوق مظهر روشی است که دولت چین می‌تواند وزن خود را پشت سر صنعت استراتژیک – در این مورد، نیمه‌رساناها – بیاندازد.
هشت سال بعد، در مجموع 30 میلیارد دلار به این صنعت سرازیر شد – با 20 میلیارد دلار بیشتر در راه – ترکیب پیچیده ای از موفقیت ها و شکست ها را به همراه داشت. این واقعیت که این صندوق توسط یک مأموریت سیاسی هدایت می شد و نه منافع مالی، آن را برای فساد آماده کرد، و تحلیلگران می گویند که آخرین تحقیقات ممکن است چین را مجبور کند تا بودجه نیمه هادی را با دقت و دانش حرفه ای بیشتر مدیریت کند.
ایده صندوق بزرگ این بود که پول را به صنایعی که از مسیرهای سنتی مانند سرمایه گذاری خطرپذیر تأمین مالی نمی کردند، سرازیر شود. به گفته Rui Ma، تحلیلگر فناوری و میزبان پادکست Tech Buzz China، به جای استارت آپ ها، اولین دور سرمایه گذاری 20 میلیارد دلاری آن در سال 2014، به دنبال شرکت های سهامی عام و شرکت های تابعه آنها، اغلب در زمینه مواد نیمه هادی و تولید بود. کسب درآمد برای این شرکت ها سخت تر است زیرا هر پیشرفتی در تولید تراشه مستلزم یک دوره زمانی طولانی و سرمایه گذاری قابل توجه در تحقیقات است. ما می گوید، بنابراین برای سرمایه گذاران خطرپذیر جذابیت کمتری دارند.
بیگ فاند مسلماً از زمان خود جلوتر بود. در سال 2014، دولت مرکزی چین تصمیم گرفت که می تواند از بودجه عمومی برای رفع شکاف ظرفیت تولید تراشه استفاده کند، در حالی که چندین دولت محلی شروع به آزمایش با بودجه های کوچکتر کردند. اما تا سال 2019، زمانی که ایالات متحده دسترسی هوآوی را به تراشه های ساخته شده با فناوری های ایالات متحده قطع کرد ، وضعیت اضطراری شد. صنعت نیمه هادی ها به طور سنتی به منابع جهانی متکی است و شرکت های فناوری چینی به تامین کنندگان خارج از کشور مانند TSMC تایوان، سامسونگ کره یا ASML هلند وابسته هستند. همه آن کشورها متحد آمریکا هستند.
این فوریت تنها در ماه‌ها و سال‌های اخیر تشدید شده است: ایالات متحده به طور فزاینده‌ای توانایی چین برای دسترسی به فناوری‌های تراشه‌های پیشرفته را تحت فشار قرار می‌دهد، حتی از ASML می‌خواهد صادرات ماشین‌های لیتوگرافی قدیمی به چین را متوقف کند. این باعث می شود که صندوق بزرگ و انگیزه خودکفایی مرتبط با آن اهمیت بیشتری پیدا کند.
دولت چین هنوز دلیل دقیقی را فاش نکرده است که چرا دینگ و افراد دیگر تحت تحقیق هستند. اما اکثر رسانه ها و تحلیلگران این پرونده را با مجموعه ای از تحقیقات فساد در اطراف Tsinghua Unigroup، یک شرکت نیمه هادی سرمایه گذاری شده توسط Big Fund که در سال های اخیر به طرز چشمگیری شکست خورده، مرتبط می دانند.
Tsinghua Unigroup که در سال 1988 تأسیس شد، یکی از قدیمی‌ترین تولیدکنندگان تراشه در چین است. در سال 2015 زمانی که طرحش برای تصاحب شرکت آمریکایی Micron Technologies توسط دولت ایالات متحده مسدود شد، خبرساز شد. بسیاری از خریدهای بلندپروازانه آن توسط بیگ فاند حمایت شد که حداقل 2 میلیارد دلار در Unigroup و شرکت های تابعه آن برای توسعه تولید ویفر، تراشه های حافظه فلش و تراشه های 5G سرمایه گذاری کرد.
اما در نهایت در سال 2021 با ورشکستگی مواجه شد. در ژوئیه 2022، سه تن از مدیران سابق یا فعلی Unigroup، از جمله رئیس 13 ساله آن، به دلیل اتهامات فساد تحت بازجویی قرار گرفتند ، اگرچه تاکنون هیچ اتهامی عمومی برای آنها ارسال نشده است.
هنوز مشخص نیست که آیا شکست Unigroup مستقیماً باعث ایجاد زلزله ضد فساد در بیگ فاند شده است یا خیر. با این حال، استراتژی ای که دومی اتخاذ کرده است – پرتاب سرمایه گذاری های هنگفت به دیوار و دیدن آنچه که می چسبد – می تواند به طرز بدی شکست بخورد. به گفته ناظران قدیمی، این استراتژی همچنین بستر مناسبی برای رشد فساد است.
مت شیهان، یکی از اعضای اندیشکده ایالات متحده بنیاد کارنگی برای صلح بین‌المللی، می‌گوید: «این کم‌تعجب‌ترین تحقیق درباره فساد است که مدتی است درباره آن شنیده‌ام. نه به این دلیل که می‌دانم دینگ ون‌وو شخصاً فاسد است، اما وقتی این مقدار پول در یک صنعت هدر می‌رود، اگر رسوایی فساد بزرگی وجود نداشته باشد، بسیار شگفت‌انگیزتر خواهد بود.»
شیهان می گوید بخش مهمی از مشکل عدم دقت بود. چین می‌دانست که باید در نیمه‌رساناها سرمایه‌گذاری کند، اما نمی‌دانست دقیقاً کدام زیرصنعت یا شرکت را در اولویت قرار دهد. این کشور مجبور شده است با آزمون و خطا یاد بگیرد و راه خود را از طریق مسائلی مانند ورشکستگی Unigroup و محاصره فناوری در حال گسترش توسط ایالات متحده احساس کند. شیهان می گوید گام بعدی باید سرمایه گذاری هدفمندتر در شرکت های خاص باشد.
پل تریولو، معاون ارشد شرکت استراتژی تجاری آلبرایت استونبریج که به شرکت‌های فعال در چین مشاوره می‌دهد، می‌گوید: این ممکن است به معنای یک رئیس جدید برای Big Fund باشد – کسی که در کسب بازده مالی مهارت بیشتری دارد. بسیاری از مدیران صندوق بزرگ از پیشینه دولتی بودند و ممکن است به سادگی فاقد تجربه مرتبط باشند. دینگ که اکنون تحت بازجویی است، قبلاً مدیر بخش وزارت صنعت و فناوری اطلاعات چین بوده است.
تریلو می‌گوید: «شما برای اداره این [صندوق بزرگ] به افراد شایسته نیاز دارید که صنعت، امور مالی را بشناسند و پروژه‌هایی را که مبنای تجاری مناسبی ندارند تأمین مالی کنند».
در نهایت، این تحقیقات ممکن است برای صنعت نیمه هادی چین مثبت باشد، زیرا محدودیت سرمایه گذاری مبتنی بر سیاست را برجسته می کند و ممکن است صندوق بزرگ را بر مبنای بازار محورتر مدیریت کند. با تشدید نگرانی های پکن در مورد خودکفایی، اشتهای پکن برای آزمایش رو به کاهش است. Triolo می‌گوید: «آنها نمی‌توانند 5 میلیارد دلار را برای محصولاتی که قابل دوام نیستند هدر دهند.
کد منبع باز بر روی هر کامپیوتر روی کره زمین اجرا می شود و زیرساخت های حیاتی آمریکا را حفظ می کند. دارپا نگران این است که چقدر می توان به آن اعتماد کرد
یک کمپین هک چند ساله نشان می دهد که چگونه نقص های قدیمی خطرناک می تواند سال ها باقی بماند.
اما حتی اگر گروه NSO دیگر وجود نداشته باشد، رقبای زیادی وجود دارند که برای گرفتن جای آن عجله خواهند کرد. و همان مشکلات قدیمی از بین نرفته اند.
شرکت ها مزارع سرور بیشتری را به قلب مراکز جمعیتی سوق می دهند.
پیشنهادهای ویژه، داستان های برتر، رویدادهای آینده و موارد دیگر را کشف کنید.
از اینکه ایمیل خود را ثبت کردید، متشکریم!
به نظر می رسد مشکلی پیش آمده است.
ما در ذخیره تنظیمات برگزیده شما با مشکل روبرو هستیم. سعی کنید این صفحه را بازخوانی کنید و یک بار دیگر آنها را به روز کنید. اگر همچنان این پیام را دریافت می‌کنید، با فهرستی از خبرنامه‌هایی که می‌خواهید دریافت کنید، از طریق customer-service@technologyreview.com با ما تماس بگیرید.
گزارش‌های عمیق ما نشان می‌دهد که در حال حاضر چه خبر است تا شما را برای اتفاقات بعدی آماده کند.
اشتراک در برای حمایت از روزنامه نگاری ما
© 2022 بررسی فناوری MIT

source

توسط techkhabari