گروهی از پژوهشگران به دنبال عامل انتقال ریز ذرات مضر از ریه ها به مغز مسیر مستقیمی را بین ریه ها و مغز کشف کردند. به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، مطالعات اخیر نشان می‌دهد در صورت تنفس در هوای آلوده ذرات مضر و سمی می توانند از ریه به مغز انتقال پیدا […]
گروهی از پژوهشگران به دنبال عامل انتقال ریز ذرات مضر از ریه ها به مغز مسیر مستقیمی را بین ریه ها و مغز کشف کردند.
به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، مطالعات اخیر نشان می‌دهد در صورت تنفس در هوای آلوده ذرات مضر و سمی می توانند از ریه به مغز انتقال پیدا کنند و سپس به بیماری هایی مانند اختلالات مغزی و آسیب های عصبی نیز منجر شوند. به همین دلیل دانشمندان یک مسیر احتمالی برای حرکت ذرات از طریق گردش خون کشف کرده‌اند که در صورت رسیدن این ذرات به مغز می توانند برای مدت طولانی در آن باقی بمانند.
تبلیغات :
Neuralink Marketcap
یک گروه بین‌المللی از پژوهشگران شامل محققانی از دانشگاه بیرمنگام و موسسات پژوهشی چین پس از کشف ذرات ریز مختلف در مایعات مغزی نخاعی انسان تلاش کردند تا با کشف فرایندی بتوانند حضور این ذرات سمی در مغز را پایان دهند.
به گفته‌ی ایزولت لینچ استاد دانشگاه بیرمنگام دانش کنونی در مورد اثرات مضر ذرات ریز معلق در هوا بسیار اندک است. به همین دلیل در این پژوهش تلاش شد تا ارتباط بین آنها بیشتر مورد بررسی قرار بگیرد. وی می‌گوید: داده‌های این پژوهش نشان می دهد با کمک جریان خون ریزذرات مضر می توانند حدود ۸ برابر بیشتر از طریق بینی وارد مغز شوند.
 همچنین آلودگی هوا و اثرات آن بر مغز بیش از پیش برای ما روشن شده است. به طوری که می‌توان نتیجه گرفت یک ارتباط قوی بین سطح آلودگی و بروز التهاب عصبی، آلزایمر و مشکلات شناختی حتی در کودکان وجود دارد. به گفته این پژوهشگران پس از استنشاق این ذرات با عبور از سد خون-هوا در نهایت وارد مغز خواهند شد و می توانند به بافت های اطراف آن آسیب بزنند. همچنین وجود این ذرات در مغز به سختی پاکسازی می شوند و عمر این ذرات در مغز بسیار طولانی تر نسبت به سایر اندام ها خواهد بود.
این مطلب بدون برچسب می باشد.


آژانس خبری فناوری Technology news agency (به اختصار تکنا Techna) سال 1389 با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با نام تکنولوژی نیوز (tech-news.ir) تاسیس شد و از بهمن 1392 فعالیتهای خود را بطور جدی آغاز کرد. تکنا در طی این سالها توانست بیش از 10 هزار مقاله اختصاصی در حوزه علم و فناوری تالیف و ترجمه کند. تکنولوژی نیوز در سال 1398 به «آژانس خبری فناوری تکنا» تغییر نام داد. تکنا آژانس خبری مستقل و غیرانتفاعی میباشد و متعلق به هیچ یک از نهادها و دستگاه های دولتی نیست. رسالت ما انعکاس دستاوردها و رخدادهای داخلی و بین المللی حوزه علم و فناوری مانند رویدادهای زیست محیطی، نجوم، پزشکی، اختراعات، کشفیات، اخبار گجتها و… تحت قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.

source

توسط techkhabari