این تصویر خیره کننده با پیوند دادن هشت رصدخانه رادیویی موجود در سراسر جهان ممکن شد.
سیاهچاله بسیار پرجرم در قلب کهکشان راه شیری ما برای اولین بار عکس گرفته شده است که به ستاره شناسان بینش ارزشمندی در مورد نحوه تعامل سیاهچاله ها با محیط اطراف خود می دهد.
این شی که با نام Sagittarius A* شناخته می‌شود، توسط تلسکوپ Event Horizon گرفته شده است، همان تیم جهانی که اولین تصویر معروف از یک سیاه‌چاله در کهکشان مسیه 87 (M87) را در سال 2019 گرفت. اگرچه خود چاله کاملاً تاریک است، حلقه ای درخشان از گاز درخشان احاطه شده است که توسط گرانش خود سوراخ منحرف شده است.
این تصویر با پیوند دادن هشت رصدخانه رادیویی موجود در سراسر جهان برای تشکیل یک تلسکوپ مجازی واحد "به اندازه زمین" که داده ها را برای ساعت های زیادی در چندین شب جمع آوری می کرد، ممکن شد.
این تصویر جدید ممکن است بسیار شبیه به تصویر 2019 M87* باشد، اما جرم دو سیاهچاله و نوع کهکشان های اطراف آنها بسیار متفاوت است. محققان توانستند بفهمند که Sagittarius A* که در مرکز کهکشان مارپیچی کوچک ما قرار دارد، گاز را با سرعت بسیار کمتری نسبت به M87* مصرف می‌کند که در مرکز یک کهکشان بیضوی غول‌پیکر قرار دارد و یک جت قدرتمند از آن به بیرون پرتاب می‌شود. پلاسما
با وجود اینکه Sagittarius A* بسیار به ما نزدیکتر بود، گرفتن آن بسیار دشوارتر از M87* بود. این به این دلیل است که گاز اطراف Sagittarius A* در مقایسه با چند روز تا هفته برای گازی که به دور M87* بسیار بزرگتر می گردد، یک مدار را کامل می کند و باعث می شود که روشنایی و الگوی گاز به سرعت تغییر کند. این تیم ثبت آن را با «تلاش برای گرفتن عکس واضح از یک توله سگ که به سرعت دنبال دم خود می‌رود» مقایسه کردند. برای قابل مشاهده کردن سیاهچاله، آنها ابزارهای پیچیده جدیدی را برای توضیح حرکت گاز توسعه دادند.
سارا ایساون، عضو ناسا انیشتین در مرکز هاروارد و اسمیتسونیان: «اگر Sagittarius A* به اندازه یک دونات بود، M87* به اندازه آلیانز آرنا، استادیوم فوتبال مونیخ در چند کیلومتری جایی که امروز هستیم، می شد. برای اخترفیزیک، در یک کنفرانس مطبوعاتی در رصدخانه جنوبی اروپا در آلمان گفت.
این شباهت جنبه کلیدی سیاهچاله‌ها را بدون توجه به اندازه یا محیطی که در آن زندگی می‌کنند به ما نشان می‌دهد. هنگامی که به لبه سیاهچاله می‌رسی، گرانش آن را فرا می‌گیرد.»
افزایش فعالیت‌های خورشیدی می‌تواند در سال‌های آتی با ابر صورت فلکی مانند Starlink آسیب وارد کند.
با اولین پرتاب آزمایشی مداری Starship در افق، دانشمندان در مورد آنچه ممکن است امکان پذیر باشد – از سفر به نپتون گرفته تا دفاع سیاره ای رویاپردازی می کنند.
پرواز فضایی تجاری اکنون به طور رسمی یک چیز است. اما آیا این فرصتی متعالی برای توده‌ها است یا راهی دیگر برای خودنمایی افراد ثروتمند؟
ماموریت مریخ امارات در حال نظارت و اندازه گیری آب و هوا و جو سیاره سرخ است، اما این تلاش به ترویج و پیشرفت علم در سطح ملی نیز کمک می کند.
پیشنهادهای ویژه، داستان های برتر، رویدادهای آینده و موارد دیگر را کشف کنید.
از اینکه ایمیل خود را ثبت کردید، متشکریم!
به نظر می رسد مشکلی پیش آمده است.
ما در ذخیره تنظیمات برگزیده شما با مشکل روبرو هستیم. سعی کنید این صفحه را بازخوانی کنید و یک بار دیگر آنها را به روز کنید. اگر همچنان این پیام را دریافت می‌کنید، با فهرستی از خبرنامه‌هایی که می‌خواهید دریافت کنید، از طریق customer-service@technologyreview.com با ما تماس بگیرید.
گزارش‌های عمیق ما نشان می‌دهد که در حال حاضر چه خبر است تا شما را برای اتفاقات بعدی آماده کند.
اشتراک در برای حمایت از روزنامه نگاری ما
© 2022 بررسی فناوری MIT

source

توسط techkhabari