در حالیکه فضانوردان ماموریتش شنژو 12 پس از شش ماه فعالیت به زمین بازگشتند بذرهایی که این فضانوردان با خود به فضا برده بود نیز در این سفر حضور داشته و اکنون به زمین بازگشته است. به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، فضانوردان چینی حاضر در این ماموریت بذر گیاهانی مانند برنج، قارچ […]
در حالیکه فضانوردان ماموریتش شنژو 12 پس از شش ماه فعالیت به زمین بازگشتند بذرهایی که این فضانوردان با خود به فضا برده بود نیز در این سفر حضور داشته و اکنون به زمین بازگشته است.
به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، فضانوردان چینی حاضر در این ماموریت بذر گیاهانی مانند برنج، قارچ خوراکی و علوفه را به همراه داشتند
یانگ هونگشان از کانال آکادمی علوم کشاورزی چین در مورد بذرهای ارسالی می گوید: این بذر ها توسط برخی سازمان ها مانند دانشگاه کشاورزی و اتحادیه نوآوری صنعت پرورش فضایی در چین تهیه و با اهداف مختلفی نیز اکنون استفاده خواهد شد. یانگ گفت در مجموع ۱۵۸ گرم بذر با این فضاپیما به ایستگاه فضایی ارسال شده بود که بسیاری از آنها شامل دانه های جو دوسر، یونجه و شبدر قرمز و دیگر بذرها بوده است.
 دلیل انتخاب این نوع از بذر ها نیز دانه‌هایی بوده که غنی از پروتئین باشد و بتواند در شرایط سخت محیطی مقاومت کرده و پس از بازگشت نیز بتوان از آن برای کشت معمولی استفاده کرد. اگرچه این بذرها در سفرهای فضایی ممکن است در معرض تشعشعات کیهانی و ریز گرانش قرار بگیرند و در نهایت دارای جهش های ژنتیکی شوند در زمان بازگشت آزمایش های پرورشی روی آنها انجام میگیرد. یکی از این بذرها یونجه است که عملکرد و پروتئین بالایی داشته و می‌تواند در شرایط سخت محیطی زنده بماند. این بذر برای دامپروری و امنیت غذایی در کشور چین بسیار مهم است. از طرفی حمل بذر یونجه به فضا و همکاری با پروژه های هوافضا می تواند روند پرورش آن را در این کشور بسیار تسریع کند.
این مطلب بدون برچسب می باشد.


آژانس خبری فناوری Technology news agency (به اختصار تکنا Techna) سال 1389 با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با نام تکنولوژی نیوز (tech-news.ir) تاسیس شد و از بهمن 1392 فعالیتهای خود را بطور جدی آغاز کرد. تکنا در طی این سالها توانست بیش از 10 هزار مقاله اختصاصی در حوزه علم و فناوری تالیف و ترجمه کند. تکنولوژی نیوز در سال 1398 به «آژانس خبری فناوری تکنا» تغییر نام داد. تکنا آژانس خبری مستقل و غیرانتفاعی میباشد و متعلق به هیچ یک از نهادها و دستگاه های دولتی نیست. رسالت ما انعکاس دستاوردها و رخدادهای داخلی و بین المللی حوزه علم و فناوری مانند رویدادهای زیست محیطی، نجوم، پزشکی، اختراعات، کشفیات، اخبار گجتها و… تحت قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.

source

توسط techkhabari