تغییر دکوراسیون خانه براساس ترندهای روز کار سختی نیست فقط نیاز به کمی جست‌وجو و صرف زمان دارد. همه‌ی ما در دوره‌های مختلف دکوراسیون خانه را تغییر داده‌ایم و همیشه از آن لذت برده‌ایم. اما حتما تعدادی وسیله داریم که فقط یک بار از آن‌ها استفاده کرده و سال‌های سال است که در انباری یا کمد دیواری خاک می‌خورند. درست است که در زمانی که آن وسیله ترند روز بوده از دکوراسیون راضی بوده‌ایم اما حالا این وسیله فقط باری اضافه در خانه‌مان است. باید بدانید که بعضی از ترندها عناصری از دکوراسیون اشتباه در خود دارند و این وسایل انبار شده همان عناصر اشتباه هستند.
در این مطلب از دیجی‌کالا مگ می‌خواهیم درباره‌ی بدترین ایده‌های دکوراسیون و عناصر دکوراسیون اشتباه صحبت کنیم تا دیگر به سراغ آن‌ها نروید. پس اگر دوست دارید حجم وسایل بی‌استفاده‌ی انباری‌تان بیشتر از این نشود، این مطلب را تا آخر بخوانید.
ایده‌های دکوراسیون اشتباه در دوره‌های مختلف
در این نکته که دکوراسیون داخلی خانه یک مساله‌ی شخصی است هیچ شکی وجود ندارد اما اگر در ترند اشتباهی وارد شوید و ایده‌های اشتباهی را اجرا کنید بعد ازمدتی متوجه می‌شوید که نه تنها ایده‌های خوبی نبوده‌اند، بلکه زیبایی را هم از فضای خانه‌ی شما گرفته‌اند. در ادامه با ۱۸ ایده‌ی دکوراسیون اشتباه آشنا می‌شویم.
مبلمان بادی
در نظرسنجی انجام شده توسط مجله‌ی دکوراسیون رِن (wren) رتبه‌ی اول بدترین ترند دکوراسیون داخلی متعلق به مبلمان بادی است. در دهه‌ی ۹۰ میلادی (دهه‌ی ۷۰ شمسی) معمولا در هر خانه‌ای که یک نوجوان وجود داشت یک مبل بادی هم بود اما بعد از گذشت آن دوران دیگر هیچ وقت مبلمان بادی مورد استفاده قرار نگرفت. این مبلمان در دهه ی ۸۰ میلادی (دهه‌ی ۶۰ شمسی) با تشک‌های آبی بادی وارد مبحث دکوراسیون شد.
حیوانات تاکسیدرمی شده
این موضوع واقعا نیازی به توضیح بیشتری ندارد. استفاده از حیوانات تاکسیدرمی شده در فضای خانه یکی از اشتباهات بزرگ است که فقط مدت کوتاهی ترند بود.
روکش پارچه‌ای توالت فرنگی
روکش کرکی و پولیشی توالت فرنگی یکی از نامحبوب‌ترین ترندهای دکوراسیون است که در زمان ورود هم خیلی مورد استقبال قرار نگرفت. این روکش تقریبا بی‌استفاده است و هنوز مشخص نیست چرا به ترند دکوراسیون وارد شد!
سقف‌های پاپ کورنی!
به این مدل از گچ‌بری سقف مدل آکوستیک هم می‌گویند. تنها چیزی که درباره‌ی این ترند می‌توان گفت این است که راهی ساده برای ایجاد بافت در بخشی از سقف نسبت به مابقی آن است. این سقف‌ها به راحتی تمیز نمی‌شوند و معمولا گرد و غبار در آن‌ها گیر می‌کند. همچنین اگر قصد بازسازی داشته باشید این دکوراسیون اشتباه به سختی جدا می‌شوند.
حمام‌هایی با رختکن فرش شده
فرش کردن رختکن از دهه‌ی ۶۰ تا ۹۰ میلادی (دهه‌ی ۴۰ تا ۷۰ شمسی) بسیار پرطرفدار بود و راهی برای لوکس کردن فضای حمام به حساب می‌آمد. این ترند به دلیل کاربردی‌تر شدن فضای رختکن مورد توجه قرار گرفت و به یک عنصر جدانشدنی از خانه تبدیل شد.
سقف‌ها و دیوارهای آرتکس
این دیوارها در دهه‌ی ۷۰ و ۸۰ میلادی (دهه‌ی ۵۰ و ۶۰ شمسی) بسیار محبوب بودند اما حالا می‌دانیم که دیگر مورد توجه نیستند و تمایلی برای استفاده از آن‌ها وجود ندارد. اگر قسمتی از این دیوارها آسیب می‌دید به سختی تعمیر می‌شد. همچنین نکته‌ی مهم‌تر در این مورد مواد سازنده‌ی آن است. این دیوارها با آزبست ساخته می‌شدند و همانطور که حتما می‌دانید آزبست می‌تواند بیماری‌های ریه را افزایش دهد، ضرر آن از سیگار بیشتر است و سرطان ریه را در پی خواهد داشت. همین موضوع باعث شد این دکوراسیون اشتباه از ترندهای دکوراسیون خارج شود.
پرده‌های مهره‌ای
در دهه‌های ۶۰ تا ۹۰ میلادی (دهه‌ی ۴۰ تا ۷۰ شمسی) در هر خانه‌ای یک پرده‌ی مهره‌ای وجود داشت و تقریبا مکانی نبود کهه بدون این پرده‌ها دکور شده باشد. نظرها درباره‌ی این مدل از پرده عجیب است، افراد یا عاشق آن‌ها هستند یا کاملا از آن متنفر هستند! نکته‌ی جالب این است که پرده‌های مهره‌ای مجددا در حال وارد شدن به ترند دکوراسیون هستند.
آجرهای شیشه‌ای حمام
در همان دهه‌های ۶۰ و ۷۰ شمسی آجرهای شیشه‌ای وارد ترند دکوراسیون داخلی شدند. از این آجرها در ساخت دیواره‌های جدا کننده‌ی حمام و رختکن استفاده می‌شد و گاهی برای ساخت پاسیو هم به کار می‌رفتند. این دکوراسیون اشتباه بیشتر از این‌که چشم نواز باشد باعث آزار چشم می‌شد و بعد از آن دوران کاملا از ترندها خارج شد. البته هنوز هم گاهی آجرهای شیشه‌ای به چشم می‌خورند، اما به صورت ترکیبی با عناصر دیگر دکوراسیون و در نماسازی دیوار مکان‌های خاص از آن‌ها استفاده می‌شود.
نقل قول روی دیوار
از اواخر سال ۲۰۱۰ میلادی (سال ۸۹ شمسی) ساخت کلمات با متریال ساختمانی روی دیوار به ترند دکوراسیون داخلی وارد شد. تصور کنید به خانه‌ای وارد شده‌اید و اولین چیزی که می‌بینید جمله‌ای است که نوشته «زندگی کنید، عشق بورزید و بخندید.»
وجود چنین جملاتی روی دیوار خانه‌ها احساس اجبار در اطاعت را به افراد القا می‌کند و به هیچ شکلی نمی‌تواند مناسب خانه‌ای باشد که در آن زندگی می‌کنید. این کار مثل این است که روی در حمام بنویسید «اینجا حمام کنید.» و روی میز غذاخوری یک تابلو قرار دهید که روی آن نوشته است «اینجا غذ بخورید.» شما جمله یا کلماتی را در خانه‌ی خود استفاده کرده‌اید که معمولا در مکان‌های عمومی استفاده می‌شود و بیشتر جنبه‌ی راهنمایی دارد.
حلقه‌های حصیری تزئینی
با تمایل دوباره‌ی مردم به استفاده از دکوراسیون‌های قدیمی دوباره این حلقه‌ها راه خود را به خانه‌ها باز کرده‌اند. این حلقه‌ها معمولا به دسته‌ی در آویزان می‌شد و زیر حوله یا لباسی که روی دسته‌ی در قرار می‌گرفت گم می‌شد. بعضی از افراد هم حلقه‌ی حصیری را به گل و گیاه تزیین می‌کردند و آن را با یک میخ ریز به در آویزان می‌کردند.
البته معمولا از گل و گیاهان مصنوعی استفاده می‌شد که نکته‌ی منفی این دکوراسیون اشتباه است. پس اگر دوست دارید دوباره با ترند روز همراه شوید و از این حلقه‌ها استفاده کنید مراقب باشید که در آویزان کردن آن‌ها زیاده‌روی نکنید و در محلی قرارشان دهید که دیده شده و زیبایی طبیعی ایجاد کنند.
بین بگ
از سال ۲۰۱۰ میلادی (سال ۸۹ شمسی) استفاده از بین بگ شروع شد و آنقدر مورد توجه قرار گرفت که معمولا به جای صندلی از آن‌ها در نشیمن استفاده می‌کردند. این صندلی‌ها لوکس نبودند و با نشستن روی آن‌ها احساس راحتی می‌کردید. همچنین از این صندلی‌ها در فضاهای کاری استارتاپی بسیار زیاد استفاده شد و تقریبا هر شرکتی که تصمیم داشت فضای داخلی صمیمی و دوستانه بسازد، چند بین بگ رنگارنگ در بخش‌های مختلف قرار می‌داد.
حالا که بیشتر از ۱۰ سال از آن روزها گذشته است بین بگ‌ها گوشه‌ای قرار گرفته‌اند و گاهی کسی از آن‌ها استفاده می‌کند. اگر دوست دارید از این صندلی‌ها استفاده کنید ابتدا بررسی کنید که با فضای داخلی شما همخوانی دارد یا نه. مثلا نمی‌توان از آن به عنوان صندلی کار یا مبل‌های فضای رسمی استفاده کرد اما گوشه‌ی اتاق خواب یا اتاق مطالعه همیشه فضایی برای قرار داد بین بگ وجود دارد.
قالیچه‌ی پوست حیوانات
در اواسط دهه‌ی ۲۰۱۰ میلادی (دهه‌ی ۸۰ و ۹۰ شمسی) قالیچه یا کفپوش‌هایی از پوست حیوانات به ترند دکوراسیون داخلی وارد شد و بسیار مورد توجه قرار گرفت. افراد با استفاده از این قالیچه‌ها سعی در لوکس نشان دادن محیط داشتند. اما بعد از گذشت زمان کوتاهی با اعتراض افراد دلسوز محیط زیست قرار گرفت و این ترند اشتباه دکوراسیون از خانه‌ها بیرون رفت. دوست‌داران محیط زیست اعلام کردند که جای پوست روی حیوانات است نه اینکه آن‌ها را از بین ببریم تا کف خانه‌های خود را زیبا کنیم.
دیوارهای فرش شده یا بافت‌دار
در دهه‌ی ۷۰ میلادی (دهه‌ی ۵۰ شمسی) فرش کردن دیوار بسیار مورد استقبال قرار گرفت. قاب کردن قالیچه‌های دست بافت یا نصب فرش‌های دستبافت به دیوار مد شده بود و همه جا به چشم می‌خوردند. در ادامه‌ی این ترند استفاده از دیوارهای بافت‌دار، مثل کاغذ دیواری‌هایی با طرح‌های شلوغ یا پوشش‌های دیوار الیاف‌دار، هم مورد توجه قرار گرفت. این یک روش مناسب برای ایجاد عایق دما و صدا است اما فضای خانه را بسیار کوچک و دلگیر می‌کند. بعد از آن سال‌ها این دکوراسیون اشتباه از ترندها خارج شد و دیگر مورد توجه عموم مردم قرار نگرفت.
مبلمان اکریلیک
باز هم به سال‌های ۲۰۱۰ میلادی (۸۰ شمسی) و بعد از آن برمی‌گردیم. ترند آن روزها استفاده از مبلمان پلاستیکی و اکریلیک بود و از میز کنار مبلی تا صندلی‌های میز غذاخوری را با اکریلیک می‌ساختند. درست است که در آن روزها مبلمان اکریلیک مد شده بود اما همیشه مبلمان پلاستیکی ارزان و بی‌کیفیت به نظر می‌رسند، حتی اگر مبلغ بسیار زیادی برای آن‌ها هزینه کرده باشید. به همین دلیل این مبلمان هم در بین بدترین ایده‌ها و ترندهای دکوراسیون اشتباه قرار می‌گیرد.
دکوراسیون دریایی
اگر در خانه‌ای نزدیک به ساحل زندگی نمی‌کنید استفاده از دکوراسیون با کمک لوازم دریایی اشتباه است. این مدل دکوراسیون هم از سال ۲۰۱۰ میلادی (دهه‌ی ۸۰ شمسی) ترند شد. برای مردم مهم نبود در چه منطقه‌ای زندگی می‌کنند همه به سراغ پارچه‌های آبی نفتی، پارچه‌های سفید با راه‌های آبی رفتند. همچنین استفاده از لوازم مربوط به دریانوردی یا لوازمی مثل صدف که نشانی از دریا داشتند در آن دوران بسیار زیاد شده بود. اما حالا می‌دانیم که این یک ترند دکوراسیون اشتباه برای اغلب خانه‌ها است و فقط در خانه‌های ساحلی می‌تواند زیبا و هماهنگ به نظر برسد.
قاب‌های قدیمی و خالی
در دورانی کوتاه استفاده از قاب خالی برای قرار گرفتن در آن و عکس گرفتن مد شد و پس از آن قاب‌های قدیمی و به اصطلاح وینتج که هیچ نقاشی یا عکسی در آن قرار نداشت روی دیوارها ظاهر شدند. این ترندی است که در زمان کوتاهی مورد توجه قرار گرفت اما به نظر می‌آید که دیگر نمی‌توانیم به این دکوراسیون اشتباه بازگردیم.
شیشه‌های خالی مربا
حدود ۱۰ سال پیش استفاده از شیشه‌های خالی مربا و سس به شکل انفجاری در همه‌ی خانه‌ها رواج پیدا کرد و تقریبا هر چیزی، حتی چند قاشق و ملاقه، را در شیشه‌ی خالی مربا می‌گذاشتند و در معرض دید قرار می‌دادند. این ترند کم‌کم از یادها رفت اما یک سالی است که به نظر می‌رسد به ترندها برگشته است. البته فعلا استفاده از شیشه‌های خالی فقط در دکوراسیون بوهمین مورد توجه قرار گرفته و با رسیدن به آن سبک از دکوراسیون اشتباه فاصله داریم. اگر شما هم از طرفداران این سبک هستید مراقب باشید که در استفاده از شیشه‌های خالی زیاده روی نکنید تا زیبایی خود را در بین وسایل شما حفظ کند.
کفپوش براق
آخرین عنصر دکوراسیون در لیست ترندهای دکوراسیون اشتباه کفپوش براق است. این کفپوش‌ها معمولا ارزان و بسیار براق هستند و به آن‌ها لمینیت براق هم می‌گویند. اگر زود لکه شدن این کفپوش‌ها و لغزنده بودن‌شان را کنار بگذاریم، باید بگوییم که با استفاده از لمینیت براق کف خانه‌ی خود را شبیه به کف رستوران‌های بین راهی دکور می‌کنید. پس یک بار برای همیشه این کفپوش را از لیست عناصر دکوراسیون داخلی خط بزنید و خودتان را راحت کنید.
در این مطلب با هم ۱۸ ترند دکوراسیون اشتباه را بررسی کردیم و دیدیم که اشتباه‌ترین انتخاب‌های دکوراسیون مربوط به چه عناصری است. با توجه به تمایل مجدد عموم مردم به استفاده از وسایل قدیمی ممکن است تمام این عناصر دوباره عرضه شوند اما باید هوشمندانه تصمیم بگیرید و چند ماه مد روز بودن و ده‌ها سال نگهداری از وسایل در انباری را انتخاب نکنید. باید این واقعیت را قبول کرد که همه‌ی ما زمانی یک یا چند مورد از این ۱۸ مورد را استفاده کرده‌ایم، پس صادقانه برای ما بنویسید که در گذشته طرفدار کدام ترند بودید یا دوست دارید دوباره کدام مورد ترند شود.
منبع: idealhome


source

توسط techkhabari