صفحه اصلیسلامتواقعیت مجازی چگونه در حوزه سلامت تحول ایجاد می‌کند؟
«واقعیت مجازی» می‌تواند تحولی در حوزه مراقبت‌های حوزه سلامت ایجاد کند. از تاثیر بر کاهش دردهای مزمن گرفته تا کمک به بیماران دچار تنهایی و انزوا. نوع درمانی که عوارض کمتری هم نسبت به داروها دارد. 

به نقل از پایگاه advisory، در حدود ۵۰ میلیون آمریکایی دچار درد‌های مزمن هستند. طبق گزارش نشریه نیویورک تایمز، درد‌های مزمن یکی از علل اصلی ناتوانی‌ها در سراسر جهان به شمار می‌رود.
طبق اعلام نیویورک تایمز، درد مزمن نه تنها بر بدن انسان، بلکه بر مغز نیز تأثیر می‌گذارد. به طور مثال، طبق تحقیقات صورت گرفته در آزمایشگاه «ای. وی. آپکاریان» استاد فیزیولوژی در دانشگاه «نورث وسترن» آمریکا، مغز بیماران مبتلا به درد، دچار کاهش قابل توجهی از ماده خاکستری در «قشر پیش پیشانی» (قشر جلوی مغز) و تالاموس می‌شود که هردوی این بخش‌ها به پردازش درد در مغز کمک می‌کنند.
علاوه بر این، «درد مزمن» می‌تواند فعالیت مغزی را از نواحی احساسی و حرکتی به مناطق مرتبط با احساسات به مانند آمیگدال (بادامک مغز) و هیپوکامپ (اسبک مغز) منتقل کند. در حال حاضر تعداد اندکی درمان مؤثر برای «درد‌های مزمن» وجود دارد.
دنیل کلاو (Daniel Clauw) که ریاست مرکز تحقیقات درد و کوفتگی در دانشگاه میشیگان را برعهده دارد، می‌گوید: هیچ دارویی برای هیچ درد مزمنی وجود ندارد که بتواند از هر سه نفر، یک نفر را بهبود بخشد.
برای همین مسئله نیز در حال حاضر، بسیاری از محققان در حال روی آوردن به درمان‌هایی هستند که مغز بیماران را هدف قرار می‌دهد که از جمله این موارد، می‌توان به «فناوری واقعیت مجازی» اشاره کرد؛ فناوری که می‌تواند به بیماران کمک کند تا علائم درد مزمن خود را کاهش داده و آن را مدیریت کنند.
تاثیر واقعیت مجازی بر سلامت
در حال حاضر یکی از شرکت‌های پیشرو در زمینه فناوری واقعیت مجازی، شرکت «AppliedVR» است. در سال ۲۰۱۷، این شرکت در حال استفاده از واقعیت مجازی برای درمان اضطراب و درد‌های حاد در بیماران، به خصوص کودکانی بود که تحت درمان‌های بیمارستانی قرار داشتند؛ از آن زمان تا کنون این شرکت به بازطراحی فناوری خود برای درمان درد‌های مزمن روی آورده است.
محصول این شرکت که RelieVRx نام دارد، درمانی را برای بیماران از طریق «انجام بازی» و یا ایجاد صحنه‌هایی که به کنترل تنفس آن‌ها و تسکین سیستم عصبی آن‌ها کمک می‌کند، فراهم می‌آورد. هر جلسه واقعیت مجازی هفت دقیقه به طول می‌انجامد و به بیماران گفته می‌شود به مدت هشت هفته، روزانه یک جلسه درمانی با واقعیت مجازی داشته باشند.
در یک پژوهشی که از سوی محققان شرکت واقعیت مجازی AppliedVR انجام شده، مشخص شد ۴۳ درصد از بیمارانی که از محصول RelieVRx این شرکت استفاده کرده‌اند، کاهش درد مزمن کمر را گزارش کرده‌اند.
باید گفت «واقعیت مجازی» در مقایسه با بسیاری از دارو‌ها و روش‌های درمانی، عوارض جانبی کمتری دارد گه می تواند  مقبولیت بیشتری به آن بدهد.
منبع: باشگاه خبرنگاران

دانشمندان ناسا می‌خواهند برای جذب بیگانگان و دعوت به پاسخ از آن‌ها، تصاویری…
شرکت شیائومی در هر بروزرسانی در رابط کاربری خود، والیپیپر متحرک جدید اضافه…
از ماسک جراحی‌های استفاده شده می‌توان در ساخت بتن استفاده کرد. 
ایلان ماسک که روز گذشته اعلام کرد مشکلی بابت بازگشت ترامپ به توئیتر ندارد.
دانشمندان ناسا می‌خواهند برای جذب بیگانگان و دعوت به پاسخ از آن‌ها، تصاویری از…
دانشمندان ناسا می‌خواهند برای جذب بیگانگان و دعوت به پاسخ از آن‌ها، تصاویری…
شرکت شیائومی در هر بروزرسانی در رابط کاربری خود، والیپیپر متحرک جدید اضافه…
از ماسک جراحی‌های استفاده شده می‌توان در ساخت بتن استفاده کرد. 
ایلان ماسک که روز گذشته اعلام کرد مشکلی بابت بازگشت ترامپ به توئیتر ندارد.
امسال هم مانند سال گذشته رویداد بزرگ پلی استیشن در ماه سپتامبر برگزار…
منابع خبری دقایقی پیش اعلام کردند، تست کرونای مالک مایکروسافت مثبت شده است.
قیمت تشک خوشخواب به چه عاملی بستگی دارد؟
فضانوردان ماموریت شنژو-۱۳ پس از شش ماه ماندن در ایستگاه فضایی چین، با…
در صورتی که رفتار انرژی تاریک دچار تغییر شود، احتمالا در ۱۰۰ میلیون سال اینده…
 الکترونیک آرتز و فیفا سرانجام به صورت رسمی پایان همکاری با یکدیگر را اعلام…
کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه خبری کلیک است. انتشار مطالب با ذکر منبع مجاز است. کپی رایت ۱۴۰۰

source

توسط techkhabari