اینتل ساعاتی قبل از ۷ پردازنده‌ی جدید برای لپ‌تاپ‌ها رونمایی کرد. این خانواده HX نام دارد و شامل دو پردازنده‌ی i5، سه پردازنده‌ی i7 و دو پردازنده‌ی i9 است. روی هم رفته نسل دوازدهم پردازنده‌های اینتل نسبت به نسل قبلی با بهبود‌های قابل توجهی روبرو شده‌اند اما در زمینه‌ی مصرف انرژی، همچنان عقب‌تر از پردازنده‌های اپل و AMD قرار می‌گیرند. پردازنده‌های سری HX هم قرار نیست در این زمینه تحول عظیمی ایجاد کنند زیرا اینتل برای توسعه‌ی آن‌ها بیشتر از هر چیزی به بهبود عملکرد توجه نشان داده است.
اینتل
۴ پردازنده از این خانواده از ۱۶ هسته و ۲۴ رشته (thread) بهره می‌برند. بهترین مدل این خانواده Core i9-12950HX نام دارد که از همه‌نظر قدرتمند محسوب می‌شود.در حالت پایه ۵۵ وات انرژی مصرف می‌کند که در حالت توربو مصرف انرژی آن به ۱۵۷ وات می‌رسد. هسته‌‌های اصلی آن در حالت توربو سرعت ۵.۰ گیگاهرتز ارائه می‌کنند و هسته‌های کم‌مصرف هم حداکثر سرعت ۳.۶ گیگاهرتز به ارمغان می‌آورند.
اینتل مدعی شده که این پردازنده نسبت به Core i9-11980HK در زمینه‌ی عملکرد تک‌رشته‌ای ۱۷ درصد بهتر عمل می‌کند و در زمینه‌ی چندرشته‌ای هم با بهبود ۶۴ درصدی عملکرد روبرو خواهیم شد. از طرف دیگر برای رندر سه‌بعدی هم ۸۱ درصد عملکرد بهتری دارد. در رابطه با این پردازنده‌ها به تازگی تعدادی بنچمارک منتشر شده که البته دقیقا این ادعاهای اینتل را تایید نمی‌کنند، اما روی هم رفته از بهبود چشمگیر عملکرد خبر می‌دهند.
اینتل
بر اساس مشخصات منتشر شده از این پردازنده‌ها، کاملا روشن است که اینتل عملکرد آن‌ها را در اولویت قرار داده است. اما با توجه به مصرف بالای انرژی این پردازنده‌ها، کاربران لپ‌تاپ‌های موردنظر نباید انتظار زیادی بابت عمر باتری داشته باشند. این موضوع برای لپ‌تاپ‌های گیمینگ اهمیت چندانی ندارد زیرا کمتر کاربری یک لپ‌تاپ گیمینگ را برای عمر بالای باتری خریداری می‌کند. اما از طرف دیگر، همین مصرف بالای انرژی باعث می‌شود جذابیت لپ‌تاپ‌های گیمینگ در برابر سیستم دسکتاپ روز‌به‌روز کمتر شود. از سوی دیگر بسیاری از کاربرانی هم که به دنبال لپ‌تاپ‌های قدرتمند مبتنی بر عمر باتری مناسب هستند، احتمالا از بین گزینه‌های مجهز به تراشه‌های AMD دست به انتخاب می‌زنند.
در هر صورت برای بررسی دقیق‌تر، باید لپ‌تاپ‌های مجهز به این پردازنده‌های اینتل از نظر عمر باتری مورد بررسی قرار بگیرند تا ببینیم آیا در این زمینه در برابر پردازنده‌های AMD حرف زیادی برای گفتن دارند یا نه.
منبع: The Verge


source

توسط techkhabari