طی چند سال گذشته شایعات زیادی در مورد عینک هوشمند اپل منتشر شده است. با این حال، هنوز با قاطعیت نمی‌توانیم در مورد ویژگی‌های این گجت صحبت کنیم و به نظر می‌رسد حداقل چند سالی تا عرضه‌ی آن فاصله داریم. بر اساس شواهد موجود، ظاهرا اپل برای این عینک یک سیستم‌عامل اختصاصی توسعه داده است. در هر صورت در ادامه به هر آنچه در مورد عینک هوشمند اپل می‌دانیم، می‌پردازیم.
برخی افشاگران بر این باور هستند که اپل قصد دارد اواخر سال جاری میلادی یا اوایل سال آینده اولین هدست واقعیت ترکیبی خود را راهی بازار کند. در مورد تاریخ عرضه‌ی عینک هوشمند اپل هم برخی منابع به احتمال عرضه‌ی آن در سال ۲۰۲۳ اشاره کرده‌اند ولی برخی دیگر بر این باور هستند که در سال ۲۰۲۴ یا ۲۰۲۵ شاهد رونمایی از این گجت خواهیم بود.
عینک هوشمند اپل
همانطور که گفتیم، اپل قصد دارد هدست واقعیت ترکیبی خود را زودتر از عینک هوشمند به دست کاربران برساند. به گفته‌ی منابع آگاه، این هدست از نمایشگرهای مبتنی بر رزولوشن بسیار بالا و اسپیکرهای باکیفیت بهره می‌برد که می‌تواند تجربه‌ی صوتی و بصری جذابی را برای کاربران ارائه کند.
در رابطه با قیمت احتمالی این گجت شایعات متعددی مطرح شده است. باید خاطرنشان کنیم هدست‌های پیشرفته‌ای مانند HTC Vive و مایکروسافت هولولنز ۲ به ترتیب با قیمت ۸۰۰ و ۳۵۰۰ دلار راهی بازار شده‌اند. در رابطه با هدست اپل هم گفته می‌شود با قیمت بین ۱۰۰۰ تا ۳۰۰۰ دلار راهی بازار خواهد شد. ظاهرا هدست اپل مانند آیپدها و آیفون‌ها می‌تواند به اپ استور دسترسی داشته باشد و کاربران با بهره‌گیری از آن به راحتی قادر به نصب اپ‌ها و بازی‌های مختلفی خواهند بود. به غیر از پشتیبانی از دستیار صوتی سیری، ظاهرا یک ریموت کنترل فیزیکی در کنار هدست ارائه می‌شود و در ضمن نباید سنسورهای مربوط به رهگیری حرکات بدن را از قلم بیندازیم.
یکی از افشاگران مدعی شده که عینک هوشمند اپل با قیمتی در حدود ۵۰۰ دلار راهی بازار خواهد شد. این در حالی است که برخی هدست‌ها قیمت بسیار بالاتری دارند. باید خاطرنشان کنیم این نوع هدست‌ها از نظر سخت‌افزاری از قدرت بسیار زیادی بهره می‌برند. ولی بدنه‌ی یک عینک نمی‌تواند قطعات مختلف سخت‌افزاری را در خود جای دهد.
به همین خاطر ظاهرا عینک هوشمند موردنظر برای پردازش از آیفون استفاده خواهد کرد. در همین زمینه می‌توانیم به برخی عینک‌های هوشمند موجود در بازار اشاره کنیم که از مکانیسم مشابهی بهره می‌برند ولی در کل امکانات قابل توجهی ارائه نمی‌دهند.
عینک هوشمند اپل
بر اساس گزارش خبرگزاری بلومبرگ، عینک هوشمند اپل داده‌های مختلفی را از گوشی به جلوی چشم کاربر می‌آورد. به طور مشخص، این عینک با نمایشگر آیفون سینک می‌شود تا بتواند اطلاعات مختلفی را در اختیار کاربر قرار دهد. ظاهرا اپل در حال آماده‌سازی یک اپ استور اختصاصی برای هدست‌ها و عینک‌های هوشمند خود است تا توسعه‌دهندگان بتوانند اپلیکیشن‌های موردنظر خود را در این پلتفرم قرار دهند.
بر اساس یکی از پتنت‌هایی که اپل ثبت کرده، ظاهرا این شرکت می‌خواهد عینک هوشمندی را تولید کند تا افراد نیازمند به عینک طبی هم بتوانند بدون هیچ مشکلی از عینک این شرکت بهره ببرند. البته احتمالا چنین فناوری پیشرفته‌ای برای نسل اول عینک هوشمند اپل مورد استفاده قرار نخواهد گرفت. همچنین اخیرا یک پتنت جدیدی از اپل منتشر شده که طبق آن، عینک می‌تواند تصاویر را روی شبکیه چشم قرار دهد. سیستم موردنظر قادر به ردیابی نگاه است تا با توجه به موقعیت مردمک، به طور خودکار زاویه تابش تنظیم شود.
با بهره‌گیری از این رویکرد، بسیاری از مشکلات مربوط به هدست‌ها و عینک‌های واقعیت افزوده و مجازی برطرف می‌شود. اپل در اسناد این پتنت توضیح داده که برخی مشکلات از جمله سردرد، حالت تهوع و خستگی چشم به این دلیل رخ می‌دهند که مغز سعی می‌کند روی اشیاء دور تمرکز کند در حالی که واقعیت این است که اشیاء موردنظر روی یک نمایشگر با فاصله‌ی چند سانتی‌منتری نسبت به چشم قرار دارند. اما تابش تصاویر بر روی مردمک چشم، همان فرایند مشاهده‌ی صحنه‌های عادی را برای چشم انسان شبیه‌سازی می‌کند.
عینک هوشمند اپل
همانطور که گفتیم اپل در این زمینه پتنت‌های متعددی را ثبت کرده که فقط بخش اندکی از آن‌ها برای عموم مردم منتشر شده‌اند. از طرف دیگر لزوما قرار نیست تمام این پتنت‌ها عملی شوند ولی احتمالا بخشی از آن‌ها به واقعیت تبدیل خواهند شد. به عنوان مثال می‌توانیم به احتمال بهره‌گیری از سنسورهای تشخیص عمق برای ارائه‌ی دید بهتر در محیط‌های تاریک اشاره کنیم. از سوی دیگر، عینک هوشمند اپل ممکن است از سنسورهایی برای ردیابی حرکات دست و انگشتان استفاده کند. به همین خاطر برای انجام برخی کارها، احتمالا می‌توانند از دستان خود بهره ببرند.
در یکی دیگر از پتنت‌ها هم شاهد قابلیت جذابی برای بهبود حریم خصوصی کاربران آیفون هستیم.بر اساس این پتنت و همانطور که در تصویر زیر می‌توانید ببینید، کاربران عینک هوشمند اپل می‌توانند کاری کنند که محتوای نمایشگر آیفون فقط برای آن‌ها واضح باشد و برای افرادی که اطراف او قرار دارند، محتوای موردنظر به طور مات نمایش داده می‌شود.
عینک هوشمند اپل
همانطور که گفتیم هنوز در مورد سخت‌افزار این عینک نمی‌توانیم با قاطعیت صحبت کنیم ولی بر اساس تکنولوژی‌های موجود، می‌توانیم حدس و گمان‌هایی را مطرح کنیم. به عنوان مثال مانند هولولنز ۲، باید انتظار بهره‌گیری از حداقل زاویه دید ۵۲ درجه‌ای و رزولوشن ۴۷ پیکسل در اینچ را داشته باشیم. از طرف دیگر اگر همانطور که اعلام شده این عینک برای پردازش‌های خود قرار است به آیفون متکی باشد، پس از طریق وای‌فای باید این ارتباط برقرار شود. زیرا بلوتوث پهنای باند موردنیاز برای چنین ارتباطی را در اختیار ندارد.
افشاگران می‌گویند که جدیدترین مدل اولیه‌ی عینک هوشمند اپل تفاوت زیادی با عینک‌های معمولی ندارد. گفته می‌شود در سمت راست عینک یک سنسور LiDAR تعبیه شده ولی به دلیل نگرانی‌های مربوط به نقض حریم خصوصی دیگران، از دوربین بهره نمی‌برد. البته ممکن است در ادامه اپل تصمیم بگیرد برای این عینک از دوربین هم استفاده کند. همچنین به نظر می‌رسد کاربران برای شارژ کردن این عینک باید از شارژر بی‌سیم استفاده کنند.
عینک‌ اپل‌
اگرچه عینک هوشمند اپل مطمئنا به اندازه‌ی عینک‌های معمولی سبک‌وزن نخواهد بود، اما به احتمال زیاد وزن چندان بالایی هم نخواهد داشت تا کاربران بتوانند به راحتی از آن استفاده کنند. بر اساس شایعات مطرح شده، ممکن است اپل برای این عینک از دسته‌های قابل تعویض استفاده کند تا امکان بهره‌گیری از ویژگی‌های مختلف با تعویض دسته‌ها مهیا شود. همچنین یکی از افشاگران مدعی شده که عینک موردنظر برای قابلیت‌های واقعیت افزوده از نمایشگرهای اولد ساخت سونی استفاده خواهد کرد.
یکی از نگرانی‌ها در مورد عینک‌های هوشمند، بحث نقض حریم خصوصی است. معمولا چنین عینک‌هایی از دوربین بهره می‌برند و به همین کاربر موردنظر می‌تواند در محیط‌های مختلف به طور نامحسوس فیلمبرداری کند. اپل در یکی از پتنت‌ها به قابلیت ماژولار بودن دوربین عینک هوشمند اشاره کرده است. این یعنی اگر در یک محیط امکان عکاسی و فیلمبرداری وجود ندارد، کاربر می‌تواند دوربین را از عینک جدا کند. از سوی دیگر اپل در یکی از پتنت‌ها به روشن شدن چراغ هنگام استفاده از دوربین پرداخته است. به همین خاطر تمام افراد حاضر در محیط می‌توانند ببینند که دوربین این عینک در حال فیلمبرداری است.
عینک‌ اپل‌
به غیر از شایعات مطرح شده در مورد ویژگی‌های احتمالی این عینک هوشمند، در ادامه به تعدادی از ویژگی‌های موردانتظار از آن می‌پردازیم. به عنوان مثال امیدواریم این عینک از نظر طراحی شباهت زیادی به عینک‌های معمولی داشته باشد. روی هم رفته برخی از عینک‌های هوشمند طراحی جذابی ندارند و برخی دیگر بیش از حد جلب توجه می‌کنند. به همین خاطر اپل باید این عینک را طوری طراحی کند که توجه چندان زیادی را جلب نکند.
از سوی دیگر، امیدواریم این عینک هوشمند اپل امکان اجرای تمام اپلیکیشن‌های واقعیت افزوده که برای آیفون ارائه شده، داشته باشد. با این کار، کاربران از همان ابتدا به چندین اپلیکیشن واقعیت افزوده جذاب دسترسی پیدا می‌کنند. در نهایت باید به بالا بودن عمر باتری این عینک هوشمند اشاره کنیم. به همین خاطر امیدواریم عمر باتری حداقل ۸ ساعته را ارائه کند. البته احتمالا باتری نسل اول این عینک تا این حد قدرتمند نخواهد بود. اما در هر صورت باید ببینیم اپل در این زمینه چگونه عمل می‌کند.
منبع: Tom’s Guide


source

توسط techkhabari