اگر به دنیای رمزارزها، وب ۳.۰ و NFT علاقه‌مند باشید، یک مرورگر کریپتو همان چیزی است که نیاز دارید. مرورگرها به‌عنوان دروازه‌ی ارتباط ما با دنیای وسیع و شگفت‌انگیز اینترنت شناخته می‌شوند. البته که بسیاری از ما ترجیح می‌دهیم از بزرگ‌ترین نام‌های موجود مانند گوگل کروم، سافاری یا فایرفاکس استفاده کنیم، اما مرورگرهای جدیدی هم وجود دارند که می‌توانند برای علاقه‌مندان به رمزارزها، NFT و تمامی موارد مرتبط با DeFi کاربردی باشند.
با این تفاسیر، حتما این پرسش در ذهن شما ایجاد شده که مرورگر کریپتو دقیقا چیست و چه امکاناتی ارائه می‌کند؟
با رشد روزافزون تعداد کاربران اینترنت در سطح جهان، کسب‌و‌کارها به‌دنبال راه‌هایی هستند تا از این افزایش بهره بگیرند و مرورگرهای بیشتری را برای مقاصد خاص توسعه دهند. با افزایش بسیار سریع محبوبیت صنعت رمزارزها در چند سال اخیر، عجیب نیست که مرورگرهای کریپتو هم متولد شده و در تلاش باشند تا سهمی از بازار مرورگرهای اینترنت کسب کنند.
همان‌طور که شاید حدس زده باشید، مرورگرهای کریپتو ویژگی‌های مختلفی دارند و امکاناتی را ارائه می‌کنند که استفاده از فضای وب را برای علاقه‌مندان به رمزارزها و وب ۳.۰ آسان‌تر می‌کند. ایده‌ی کلی وب ۳.۰ ممکن است برای بعضی افراد کمی گمراه کننده باشد و به همین دلیل شاید در استفاده از وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن‌های وب ۳.۰ با چالش‌هایی روبرو شوند. در چنین شرایطی، مرورگرهای کریپتویی می‌توانند به کمک این افراد بیایند.
امروزه مرورگرهای کریپتوی بسیاری وجود دارند که می‌توانید با توجه به امکانات مختلفی که ارائه می‌کنند، از میان آن‌ها مرورگر دلخواه خود را انتخاب کنید. از جمله نمونه‌های معروف می‌توان به CryptoTab، مرورگر کریپتوی اوپرا و مرورگر Brave اشاره کرد. همه‌ی این مرورگرها مزایا و مشکلات مختلفی دارند، بنابراین بهتر است پیش از دانلود هر یک از آن‌ها کمی درباره‌ی ویژگی‌هایشان جستجو کنید.
مرورگر کریپتو
مرورگر کریپتو از راه‌های بسیاری می‌تواند دسترسی به وب ۳.۰ را برای ما ساده‌تر کند و دنیای غیرمتمرکز را به‌روز نگه دارد. نخستین موضوعی که باید به آن اشاره کنیم، این است که یک مرورگر کریپتو می‌تواند در صفحه‌ی هوم خود اطلاعات آماری مربوط به رمزارزها را نمایش دهد که این موضوع به کاربر کمک می‌کند بدون نیار به باز کردن وب‌سایت یا اپلیکیشن و فقط با بازکردن مرورگر همیشه از قیمت کوین‌های محبوب آگاه باشد.
ویژگی دوم این است که مرورگرهای کریپتو به‌جای پیشنهاد سایت‌های شناخته‌شده‌ای مثل فیس‌بوک و ویکی‌پدیا که نیازی به معرفی و پیشنهاد ندارند، وب‌سایت‌های مرتبط با حوز‌ه‌ی رمزارز و NFT را پیشنهاد می‌دهند. برای مثال، اگر از مرورگر کریپتوی اوپرا استفاده کنید، وب‌سایت‌هایی مانند Coinmarketcap و Opensea را در بخش پیشنهادهای صفحه‌ی هوم آن مشاهده خواهید کرد.
شما می‌توانید نوع شبکه‌ی اصلی وب‌ ۳.۰ را که می‌خواهید روی مرورگرهای کریپتو مختلف از آن استفاده کنید انتخاب کنید. همچنین، می‌توانید کیف پول جدید بسازید یا کیف پول فعلی خود را به مرورگر کریپتوی منتخب خود متصل کنید. علاوه بر این موارد، مرورگرهای کریپتو بسیار امن هستند، زیرا امنیت یک عنصر مهم در دنیای غیرمتمرکز و وب ۳.۰ به شمار می‌آید. بنا به دلایلی که اشاره شد، اغلب مرورگرهای کریپتو به VPN داخلی و امکان حذف خودکار تاریخچه و کوکی‌ها مجهز هستند.
اما مرورگرهای کریپتو فقط برای استفاده در حوزه‌های رمزارز، NFT و DeFi نیستند. شما می‌توانید با استفاده از این مرورگرها تمامی سایت‌هایی را که مرورگرهای معمولی به آن‌ها دسترسی دارند مشاهده کنید. در واقع مرورگر کریپتو تمام ویژگی‌های یک مرورگر معمولی را دارد و تنها تفاوت آن با مرورگرهای دیگر ویژگی‌های اضافی مرتبط با رمزارزها و وب ۳.۰ است.
اگرچه ممکن است مرورگرهای کریپتو برای بسیاری از کاربران یک گزینه‌ی مناسب به‌نظر برسند،‌ اما تردیدهایی درباره‌ی بعضی از ویژگی‌های ارائه شده توسط آن‌ها وجود دارد. برای مثال، بعضی از این مرورگرها، مانند Cryptotab، به کاربران اجازه می‌دهند با استفاده از الگوریتم‌های استخراج داخلی خود مرورگر کسب درآمد کنند.
در حالی که ممکن است این قابلیت کاربردی به‌نظر برسد، بسیاری این موضوع را مطرح کرده‌اند که برای استخراج رمزارز نیازی به مرورگر نیست و اگر فقط به قصد استخراج بخواهید یک مرورگر کریپتو را دانلود کنید، راه‌های بهتر و حرفه‌ای‌تری برای این کار وجود دارند. در نظر داشته باشید که با استفاده از نرم افزارهای اختصاصی موجود برای استخراج به‌جای افزونه‌های مرورگرها، می‌توانید نتیجه‌ی بسیار بهتری دریافت کنید.
مرورگر کریپتو
علاوه بر این، بعضی ویژگی‌های استخراجی که مرورگرهای کریپتو، از جمله آنچه CryptoTab ارائه می‌کند، به‌وسیله‌ی یک برنامه‌ی همکاری (Affiliate) کار می‌کنند. هرچه تعداد کاربرانی که شما به شبکه‌ی استخراج خود اضافه می‌کنید بیشتر شود، سود شما هم بیشتر می‌شود. بسیاری فکر می‌کنند چنین ساختاری شباهت زیادی به کلاه‌برداری‌های هرمی دارد که در آن هر عضو بابت اضافه کردن افراد جدید به شبکه پاداش دریافت می‌کند.
اما این به معنی بد بودن مرورگرهای کریپتو نیست. شما می‌توانید در صورت عدم تمایل، از این قبیل ویژگی‌های مرورگرهای کریپتو استفاده نکنید. به‌جای آن، با استفاده از یک مرورگر کریپتو می‌توانید از دسترسی به وب ۳.۰، امنیت بیشتر و عناصر متمرکز بر رمزارزها لذت ببرید و در عین حال به ویژگی‌های یک مرورگر سنتی هم دسترسی داشته باشید.
با توجه به این که صنعت کریپتو همواره میزبان بازارهای جدید است، قطعا شاهد معرفی خدمات و محصولات جدید بیشتری خواهیم بود که برای علاقه‌مندان دنیای بلاک‌چین و فناوری‌های غیرمتمرکز جذاب خواهند بود. پس اگر شما هم از علاقه‌مندان به این حوزه‌ها هستید، می‌توانید از مرورگرهای کریپتو استفاده کنید، اما به یاد داشته باشید پیش از انتخاب آن‌ها به ویژگی‌هایی که ارائه می‌کنند توجه کنید.
منبع: Make Use Of


source

توسط techkhabari