به گفته‌ی رییس اسپیس‌ایکس یک مأموریت سرنشین‌دار به مریخ می‌تواند زودتر از آنچه فکر می‌کنید، حتی تا پایان همین دهه اتفاق بیفتد.
«گوین شاتول» (Gwynne Shotwell) رییس و مدیر ارشد عملیات اسپیس‌ایکس، به‌تازگی در گفت‌وگو با «شپرد اسمیت» (Shepard Smith) از CNBC گفت که فضانوردان احتمالا تا پیش از پایان دهه‌ی ۲۰۲۰ میلادی (دهه‌ی ۱۴۰۰ خورشیدی) به سطح سیاره‌ی سرخ خواهند رسید. او خاطرنشان کرد: «فکر می‌کنم در این دهه خواهد بود، بله. و سفر به ماه هم، زودتر.»
او افزود: «من فکر می‌کنم که باید یک جابه‌جایی بزرگ به سطح مریخ داشته باشیم و سپس مردم عمیق‌تر به آن فکر خواهند کرد. پس از آن، فکر می‌کنم طی پنج یا شش سال، مردم خواهند دید که این گزینه‌ی واقعی برای سفر خواهد بود.»
این گفته‌ی شاتول در حالی بیان می‌شود که ایلان ماسک مدیرعامل این شرکت هم ماه گذشته ادعای مشابهی را مطرح کرده بود. البته هدف اسپیس‌ایکس هم این است که این چشم‌انداز بلندپروازانه را به واقعیت تبدیل کند. این شرکت در حال توسعه‌ی یک مجموعه‌ی عظیم موشک-فضاپیما با قابلیت استفاده‌ی مجدد به نام «استارشیپ» (Starship) است تا افراد و محموله‌ها را به ماه، مریخ و فراتر از آن ببرد.
استارشیپ هم‌اکنون چندین مأموریت ماه را در برنامه‌ی خود دارد. برای نمونه، در سال ۲۰۱۸، «یوساکو مائزاوا» (Yusaku Maezawa) میلیاردر ژاپنی، این وسیله‌ی نقلیه‌ی فضایی را برای یک سفر دور ماه در سال ۲۰۲۳ رزرو کرد. ناسا هم استارشیپ را به عنوان اولین فرودگر ماه سرنشین‌دار برای برنامه‌ی «آرتمیس» (Artemis) خود برگزید که قصد دارد طی آن فضانوردان را در سال ۲۰۲۵ در نزدیکی قطب جنوبی ماه فرود بیاورد.
ناسا هم در حقیقت برنامه‌ی آرتمیس را به‌عنوان بستری آزمایشی برای سفر به مریخ می‌بیند و قصد دارد در سال ۲۰۴۰ یا نزدیک به آن، یک مأموریت سرنشین‌دار را به سوی سیاره‌ی سرخ پرتاب کند؛ تقریبا حدود یک دهه دیرتر از زمانی که شاتول فرود در مریخ را برای بشر ممکن می‌داند.
اسپیس‌ایکس هم‌اکنون در حال کار برای یک نقطه عطف بزرگ در توسعه‌ی استارشیپ است و قصد دارد نخستین پرواز آزمایشی مداری این موشک را در آینده‌ی نزدیک از تأسیسات تگزاس جنوبی خود به نام «استاربیس» (Starbase) انجام دهد. با این وجود تا زمانی که اداره‌ی هوانوردی فدرال (FAA) ارزیابی زیست‌محیطی فعالیت‌های جاری در استاربیس را به پایان نرساند، این پرتاب انجام نخواهد شد.
این بررسی در ابتدا قرار بود تا پایان سال ۲۰۲۱ انجام شود، اما FAA چندین بار تکمیل آن را به تعویق انداخته و در حال حاضر ۳۱ می (۱۰ خرداد) به‌عنوان تاریخ پایان بررسی زیست‌محیطی، عنوان شده است.
عکس کاور: طرحی گرافیکی و تجسمی از یک شهر در مریخ
Credit: SpaceX
منبع: Spaceاینشالا

source

توسط techkhabari