تراشه‌ی گرافیکی Nvidia H100 SXM که پیش‌تر فقط در رندرها رؤیت شده بود، در تصاویر واقعی به تصویر کشیده شده است. این تراشه بیش از ۱۶٬۸۰۰ هسته‌ی CUDA دارد.
بیش از یک ماه از برگزاری مراسم GTC 2022 می‌گذرد و سرانجام به نخستین تصاویر منتسب به جدیدترین پردازنده‌ی گرافیکی کلاس دیتاسنتر انویدیا دسترسی پیدا کرده‌ایم. براساس آنچه VideoCardz می‌نویسد، تراشه‌ی موردانتظار Nvidia H100 از لیتوگرافی چهار نانومتری استفاده می‌کند و برپایه‌ی معماری Hopper تولید شده است.
تا قبل از افشای تصاویر واقعی تنها رندرهای این تراشه را دیده بودیم، بااین‌حال به‌لطف ServeTheHome می‌توانیم طراحی جدید سوکت SXM را بهتر ببینیم. تصاویر فاش‌شده تأیید می‌کنند H100 انویدیا بردی تحت عنوان PG520 دارد.
پردازنده گرافیکی Nvidia H100 SXM در دست از نمای پشت
تراشه‌ی گرافیکی H100 از فناوری بسته‌بندی TSMC CoWoS استفاده می‌کند و مساحتی برابربا ۸۱۴ میلی‌متر مربع دارد. این راهکار مدرن متکی‌بر ۶ ماژول حافظه در طرفین خود است. این مدل از ۱۶٬۸۹۶ هسته‌ی CUDA استفاده می‌کند و با ۸۰ گیگابایت حافظه‌ی‌ HBM3 دردسترس قرار می‌گیرد. چینش کانکتورها نسبت‌ به تراشه‌ی A100 تغییر کرده است. به‌جای دو کانکتور طویل در طرفین تراشه، در نسل جدید یکی از کانکتورها کوتاه‌تر است.

تراشه‌ی مورد اشاره‌ی انویدیا دارای توان ۷۰۰ وات است. تراشه‌های SXM پیشین مبتنی‌بر معماری‌های Ampere و Volta توان ۲۵۰ تا ۳۰۰ وات کمتر داشتند.
تراشه‌ی گرافیکی H100 در ژاپن با قیمت ۳۳ هزار دلار قابل پیش‌خرید است. البته گرافیکی که در ژاپن فروخته می‌شود مدل PCIe Gen5 است، بااین‌حال آنچه در تصاویر فاش‌شده می‌بینیم مدل متکی‌بر SXM است که هسته‌های CUDA و حافظه‌ی بیشتری دارد و همچنین انرژی بیشتری مصرف می‌کند.

لطفا در نظر داشته باشید که زومیت در صورت مشاهده‌ی دیدگاه خلاف قوانین سایت، این حق را دارد که دیدگاه کاربر را بدون اطلاع قبلی پاک کند. همچنین در صورت تکرار در نقض قوانین سایت، به صلاح‌دید زومیت، حساب کاربری کاربر خاطی مسدود خواهد شد.
در صورت مشاهده‌ی تاپیک ها و پست های توهین آمیز یا خلاف قوانین از بحث کردن و پاسخ دادن به آن‌ها جدا خودداری کرده و صرفا موضوع را از طریق آیکون گزارش به اطلاع ما برسانید.

داغ‌ترین مقالات هفته
داغ‌ترین‌های امروز

کاربران بیشتر به دنبال چه هستند؟

سرورهای زومیت توسط پارس پک میزبانی می‌شود.

source

توسط techkhabari