اینطور که به نظر می‌رسد، رونمایی و عرضه‌ی گوشی‌های سری آیفون ۱۴ به احتمال زیاد به خاطر شیوع دوباره‌ی کرونا با تعویق همراه خواهد بود.
اگر به خاطر داشته باشید، وقتی داشتیم در رابطه با تاریخ رونمایی و عرضه‌ی احتمالی سری آیفون ۱۴ صحبت می‌کردیم، به این نکته هم اشاره داشتیم که شاید به خاطر شیوع دوباره‌ی کرونا در چین که باعث آغاز سراسری قرنطینه هم در این کشور شده، شاهد تعویق در رونمایی یا عرضه‌ی گوشی‌های مورد انتظار اپل باشیم. حالا به نظر می‌رسد این حدس ما به واقعیت تبدیل شده است.
طبق خبرهای جدیدی که در رابطه با شیوع سویه‌ی جدیدی از ویروس کرونا در کشور چین در اختیار داریم، به نظر می‌رسد وضعیت فعلا رو به بهبودی ندارد که هیچ، روز به روز بدتر هم می‌شود. قرنطینه‌ی شهر ژانگ‌ژاو هم باعث شده حدس و گمان پیرامون بسته شدن شرکت مونتاژ آیفون‌های اپل شدت بگیرد و هر لحظه به واقعیت نزدیک‌تر شود. شهر ژانگ‌ژاو، قلب تپنده‌ی اپل در کشور چین محسوب می‌شود چرا که بخش بزرگی از خط تولید آیفون‌ها در شرکت فاکس‌کان واقع در این شهر قرار دارد.
حالا اپل مانده و مشکلات احتمالی که به خاطر کرونا این شرکت را تهدید می‌کند. البته ژانگ‌ژاو در ابتدا نسبت به قرنطینه واکنش نشان داد و آن را نپذیرفت، اما دولت چین آن‌ها را مجاب کرد یک هفته قرنطینه‌ی اجباری شوند چرا که ۱۴ نفر از مردم آن منطقه به سویه‌ی جدید کرونا مبتلا شدند. حال چرا این شهر با علم بر خطرناک بودم این ویروس باز هم در مقابل قرنطینه شدن مقاومت نشان می‌داد، مشخص نیست.
در حالی که بسیاری از شهرهای جهان، تلاش کرده‌اند زندگی با کرونا را بپذیرند و با کمک واکسن و داروهای مختلف، به نوعی با آن همزیستی پیدا کنند، در کشور چین وضعیت قرمز است چرا که این کشور می‌خواهد کرونا را به صورت کامل نابود کند. در نتیجه اینکه می‌بینیم با فقط ۱۴ مورد ابتلا به بیماری جدید، چین تصمیم می‌گیرد کل شهر را قرنطینه کند، چیز عجیبی نیست.
نکته‌ی جالب اینجاست که این خبر، درست ۲۴ ساعت بعد از تلاش اپل برای بهبود وضعیت تولید آیفون‌ها منتشر شده است. اینطور که به نظر می‌رسد، شرکت آمریکایی برای اینکه با مشکل کمبود گوشی در آینده مواجه نشود، تصمیم گرفته از بزرگ‌ترین شرکت تولید آیفون خود یعنی فاکس‌کان بخواهد که زودتر از زمان همیشگی، کارمندانی را برای بخش تولیدی به خدمت بگیرد. چون اگر قرنطینه ادامه‌دار باشد، نه تنها تولید آیفون ۱۴ به تعویق خواهد افتاد بلکه تولید آیفون ۱۳ هم با مشکل مواجه خواهد شد و اپل دیگر قادر به رفع نیاز کاربرانی که خواهان گوشی‌های کنونی هستند هم نخواهد بود.
آیفون 14
اپل این کار را انجام داد تا خاطر جمع شود در خط تولید این شرکت یعنی فاکس‌کان در شهر ژانگ‌ژاو هیچ مشکلی وجود ندارد و این کارخانه با تمام ظرفیتش مشغول به تولید آیفون است. چون سایر شهرهای چین که اپل در آن جا هم خطوط تولید داشت، قرنطینه را پذیرفتند و شرکت آمریکایی به خاطر این موضوع، پیش از این هم شاهد کاهش تولید محصولاتش بوده است. اپل تمام تلاش خود را کرد تا این قرنطینه به فاکس‌کان نرسد که متأسفانه (برای اپل) این اتفاق رخ داده و فاکس‌کان هم تا اطلاع ثانوی، فرایند استخدام نیرو را به تعویق انداخته است.
البته اپل شرکت واقع در ژانگ‌ژاو را آنقدر مجهز ساخته که کارمندان آن حتی می‌توانند در آن زندگی کنند. گاهی پیش آمده که بسیاری از کارمندان این خط تولید، هفته‌ها در آن باقی ماندند. این دوراندیشی اپل هنگام ساخت این کارخانه باعث شده تولید آیفون‌ها زمانی که شرایط بحرانی می‌شود، ادامه پیدا کند؛ حتی حالا که قرنطینه باعث شده کل شهر تعطیل شود.
با این حال این ادامه‌دار بودن تولید، در آن ابعادی نیست که بتواند نیاز گسترده‌ی کاربران را پاسخ دهد. خصوصا اینکه پیش از این، شانگهای و کنشان هم قرنطینه شدند و اپل را در شُک فرو بردند؛ چون شرکت آمریکایی در این شهرها هم خط تولید دارد، اما بیشتر برای آیپد و مک بوک و نه برای آیفون. حال با اضافه شدن ژانگ‌ژاو، اپل شرایط بسیار سخت و بحرانی را سپری می‌کند.
تمام این موارد باعث می‌شود یک بار دیگر اپل این سوال را از خود بپرسد که آیا وابستگی تا این اندازه به چین منطقی است؟
منبع: Tom’s Guide


source

توسط techkhabari