بر اساس گزارش خبرگزاری کره‌ای The Elec، اپل شرکت چینی BOE را به دلیل کشف تغییرات غیرمنتظره در طراحی پنل‌های اولد، از زنجیره‌ی تأمین آیفون ۱۳ کنار گذاشته است. باید خاطرنشان کنیم این شرکت از سال گذشته تأمین نمایشگر ۶٫۱ اینچی آیفون ۱۳ را آغاز کرده ولی طی ۴ ماه گذشته تقریبا هیچ پنلی از طرف این شرکت برای آیفون استفاده نشده است.
به نظر می‌رسد در ابتدا BOE به دلیل کمبود مدارهای مجتمع لازم برای نمایشگر چنین کاری انجام داده‌اند زیرا تأمین‌کننده‌ی این مدارها شرکت LG را در اولویت قرار داده است. به دلیل همین کمبود، شرکت BOE بدون اینکه به اپل اطلاع دهد، طراحی پنل‌های OLED خود را تا حدی تغییر داده است تا بتواند بر این محدودیت غلبه کند. در این گزارش آمده که اپل بعد از اطلاع از این تغییر، به شرکت BOE اطلاع داده که تولید پنل‌های مختص آیفون را متوقف کند.
با این حال به احتمال زیاد این حذف BOE از زنجیره تأمین نمایشگرهای آیفون دائمی نخواهد بود زیرا اپل از جمله شرکت‌هایی است که همواره با افزایش تعداد شرکت‌ها در زنجیره‌ی تأمین محصولات خود، قدرت چانه‌زنی را افزایش می‌دهد. احتمالا در حال حاضر هم مهندسان BOE در پی یافتن راهی برای برآورده کردن نیازهای اپل هستند.
اپل BOE
شرکت BOE روی هم رفته با استفاده از دو کارخانه، بخشی از پنل‌های آیفون ۱۲ و آیفون ۱۳ را تولید می‌کند. طبق گزارش‌های منتشر شده، حدود ۱۰ درصد از پنل‌های آیفون در سال ۲۰۲۱ توسط BOE تولید شده است. مدتی قبل اعلام شد که اپل و BOE برای تأمین بخشی از پنل‌های OLED آیفون ۱۴ به توافق رسیده‌اند. گفته می‌شود این بار هم قرار است پنل‌های ۶٫۱ اینچی از طرف این شرکت چینی تأمین شود.
البته برای مدل‌های دیگر یعنی آیفون ۱۴ مکس و نسخه‌های پرو کماکان سامسونگ و LG تنها تأمین‌کنندگان نمایشگر خواهند بود. طی چند سال گذشته کمی بعد از عرضه‌ی آیفون‌ها، اپل به استفاده از پنل‌های ساخت BOE روی آورده است. اما این بار این شرکت قصد دارد برای اولین بار نمایشگرهای لازم برای یک آیفون تازه‌نفس را تأمین کنند.
در همین رابطه باید به آماده شدن BOE برای تأمین پنل‌های OLED لازم نسل‌های بعدی آیپدها و مک‌بوک‌ها هم اشاره کنیم. به همین خاطر این شرکت چینی روز‌به‌روز اهمیت بیشتری برای اپل پیدا می‌کند و در همین راستا مشغول گسترش کارخانه‌های خود در چین است تا بتواند سفارش‌های لازم اپل را تأمین کند. با وجود اینکه سامسونگ همچنان بزرگ‌ترین تأمین‌کننده‌ی پنل‌های اولد جهان محسوب می‌شود، ولی شرکت BOE هم روز‌به‌روز فاصله‌ی خود را از سامسونگ کمتر می‌کند. بنابراین باید ببینیم طی چند سال آینده سامسونگ برای حفظ برتری خود چه رویکردهایی را اتخاذ می‌کند.
منبع: MacRumors


source

توسط techkhabari