وقتی به طبیعت‌گردی می‌رویم و مسیری را همراه با یک کوله‌ی سنگین پیاده طی می‌کنیم می‌دانیم که باید زمان‌هایی را به استراحت اختصاص دهیم تا خستگی مانع حرکت و رسیدن به مقصد نشود. اما در زندگی عادی و به اصطلاح مدرن فراموش می‌کنیم که باید در طول مسیر استراحت کنیم. در پایان یک روز طولانی ممکن است آنقدر خسته باشید که بعد از رسیدن به خانه توان رفتن تا تخت‌خواب را نداشته باشید. این نشانه‌ی عدم وجود تعادل بین کار کردن و برنامه‌ی استراحت شما است. این روزها معمولا خستگی فقط به دلیل فعالیت فیزیکی کارها پیش نمی‌آید و خستگی ذهنی هم به آن اضافه شده است. اگر همیشه بدون استراحت کافی و بدون توجه به نیازهای اصلی‌تان به سمت هدف بروید، دیر یا زود از پا خواهید افتاد.
در این مطلب از دیجی‌کالا مگ می‌خواهیم درباره‌ی نیاز آقایان به استراحت و ایجاد تعادل بین کار و زندگی شخصی صحبت کنیم.
اگر استراحت نکنید...
وقتی به اندازه‌ی کافی استراحت نمی‌کنید، بدن و سیستم عصبی‌تان در وضعیت بسیار بدی قرار می‌گیرد و تا جایی کار می‌کند که به دلیل خستگی از کار بیفتد. این اتفاق با کمک کورتیزول اتفاق می‌افتد. استرس یکی از دلایلی است که باعث می‌شود بدنتان را در این حالت قرار دهید. درست است که کمی استرس می‌تواند انگیزه‌ی کافی برای رسیدن به هدف را ایجاد کند اما میزان زیادی از آن به بدنمان این پیغام را می‌دهد که نشانه‌های خستگی خود را پنهان کند.
طبق تحقیقی که در سال ۲۰۱۹ انجام شد مشخص شد تعداد زیادی از آقایان مورد مطالعه بسیار کمتر از مقدار مورد نیاز برای تامین سلامت عمومی و کارکرد صحیح واکنش‌های شناختی می‌خوابند. وقتی در حال پیاده‌روی در طبیعت هستید کاملا متوجه می‌شوید که اگر استراحت نکنید نمی‌توانید تصمیمات خوبی بگیرید و گاهی کارهای احمقانه‌ای انجام می‌دهید. اما متاسفانه این موضوع را در زندگی روزمره فراموش می‌کنید و با استرس زیاد به شدت کار می‌کنید و استراحت کافی را فراموش می‌کنید. این روش زندگی به «فرسودگی شغلی» منجر می‌شود. خوشبختانه راه مناسبی برای دور ماندن از فرسودگی شغلی وجود دارد آن هم استراحت به میزان کافی و آگاه شدن به نیازهای اولیه‌ی بدن است.
روش‌هایی برای استراحت و تامین نیازهای بدن
روش‌هایی که در ادامه می‌خوانید نقطه‌ی شروع مناسبی برای داشتن استراحت کافی و توجه به نیازهای مختلف بدن است.
این کار را به یک عادت تبدیل کنید. در پایان هر روز بنویسید که روزتان چگونه بوده است. احساس شما، میزان بهره‌وری و نحوه‌ی تعامل شما با دیگران به چه صورت بوده است. در پایان هفته به عقب برگردید و همه چیز را بررسی کنید. یک روز را به شکل کامل استراحت کنید و به فعالیت‌های مورد علاقه‌تان بپردازید.
ماساژ بگیرید و یاد بگیرید که رها شوید
فرقی ندارد قبلا ماساژ گرفتن را تجربه کرده‌اید یا نه، ماساژ گرفتن را در برنامه‌ی هفتگی‌تان قرار دهید. یاد بگیرید چگونه بدنتان را آرام کنید. حفظ تنش می‌تواند به بدن و ذهن آسیب بزند پس ماساژ بگیرید و تنش‌ها را رها کنید. همچنین می‌توانید با کمک ویدیوهای آموزشی موجود در اینترنت ماساژ دادن بدن خودتان را یاد بگیرید و بدون صرف هزینه، با ماساژ از تنش‌ها و استرس رها شوید.
افراد بسیاری در طول سال دائم کار می‌کنند و در تعطیلات پایان سال با یک سفر و برنامه‌ی سنگین تفریحات به دنبال بیرون کردن خستگی از ذهن و بدن هستند. اما جالب است بدانید که معمولا از این سفرها خسته‌تر از قبل به خانه بازمی‌گردند! یک سفر ۱ یا ۲ روزه برای استراحت و شارژ مجدد تاثیر مثبت زیادی نسبت به سفر پایان سال دارد. پس سفرهای دوره‌ای کوتاه با هدف استراحت را فراموش نکنید.
وقتی زندگی پر استرسی دارید معمولا تنها راهی که برای حفظ سلامتی بدن دارید ورزش کردن در باشگاه است. هرچه استرس بیشتر، فشار ورزش هم بیشتر. اما باید بدانید که ماندن در باشگاه شما را سالم‌تر نمی‌کند. اگر خسته شده‌اید هم نباید ورزش را ناگهانی تعطیل کنید. شما می‌توانید با ایجاد تنوع و انجام فعالیت‌های مختلف از خستگی و استرس رها شوید. ترکیب شنا، سونا، پیاده‌روی و برنامه‌ی سبک ورزشی می‌تواند بدن شما را سالم‌تر نگه دارد.
زمانی را به «هیچ کاری نکردن» اختصاص دهید
روزانه زمانی را برای هیچ کاری نکردن اختصاص دهید. فقط روی مبل دراز بکشید، به دیوار خیره شوید و در افکار خود غرق شوید. اگر به فضای باز دسترسی دارید در حالتی که راحت هستید روی نیمکت یا زیرانداز قرار بگیرید، به درختان و ابرهای آسمان چشم بدوزید و اجازه دهید ذهن‌تان آزاد شود. روزانه حداقل ۱۰ دقیقه این کار را انجام دهید. این به شما کمک می‌کند سیستم عصبی خود را آرام کرده و برای ادامه‌ی روز آماده باشید.
هروقت، هرجا، به هر شکلی که لازم دیدید چرت بزنید. اگر خسته‌اید، تمرکز ندارید، کلافه‌اید یا احساس می‌کنید از کار و زندگی خسته شده‌اید فقط چرت بزنید حتی برای ۱۰ دقیقه.
به دلیل قوانین نانوشته در جوامع مختلف اینطور به آقایان القا شده است که باید دائم کار کنند و از خود ضعف و خستگی نشان ندهند. به همین دلیل نیاز به استراحت کردن معمولا نادیده گرفته می‌شود و این اتفاق نتیجه‌ای جز فرسودگی شغلی با خود به همراه ندارد. در این مطلب روش‌هایی ساده اما کاربردی برای شروع استراحت کردن و تبدیل کردن آن به عادت معرفی شده‌اند. اگر شما هم ترفند خاصی برای استراحت و از بین بردن خستگی می‌دانید برای ما در قسمت کامنت‌ها بنویسید.

این مطلب صرفا جنبه‌ی آموزش و اطلاع‌رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه‌های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه‌ی رفع مسؤولیت دیجی‌کالا مگ را بخوانید.
منبع: healthline

توسط techkhabari