مصرف بی رویه منابع شن و ماسه در جهان به مرز غیرقابل کنترل رسیده و طبق گفته برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد UNEP این منابع رو به اتمام هستند. به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، گزارش جدیدی از برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد UNEP از شهر کنیا در مورد بحران کمبود […]
مصرف بی رویه منابع شن و ماسه در جهان به مرز غیرقابل کنترل رسیده و طبق گفته برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد UNEP این منابع رو به اتمام هستند.
به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، گزارش جدیدی از برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد UNEP از شهر کنیا در مورد بحران کمبود شن منتشر شده است که نشان می‌دهد مصرف غیر قابل کنترل این منابع مقدار آن را در جهان به حداقل ممکن رسانده است. در این گزارش گفته شده است از سال ۲۰۱۹ تاکنون با بحران شن مواجه هستیم و متاسفانه این بحران نادیده گرفته می شود.
پاسکال پدوزی از سازمان ملل متحد در این باره می گوید: از طریق تغییر شیوه تولید ساخت و مصرف می توان به توسعه پایدار دست پیدا کرد. منابع شن و ماسه در زمین محدود است و در صورت مدیریت استخراج و استفاده از آن می توان از این بحران جهانی جلوگیری کرد.
با وجود این که شن در همه جا وجود دارد، اما عناصری که برای ساخت آن نیاز داریم توسط انسان بیش از پیش گسترش داده شده است. روند طبیعی ساخت شن نیز فرایندی هزاران ساله از کوه به سنگ و سپس به رودخانه بوده است. از طرفی منابعی مانند شن و ماسه می توانند با جلوگیری از طوفان، از فرسایش زمین و یا زیستگاه‌های طبیعی محافظت کنند.
علاوه بر آن خروج شن و ماسه از یک مناطق خاص علاوه بر اختلال در تنوع زیستی می تواند باعث ایجاد مخاطرات محیط زیستی نیز شود. به همین دلیل نیاز است تا قوانینی را وضع کنند تا در آن کشور ها مجبور باشند تا بحران شن و ماسه را مدیریت کنند. بدین ترتیب می توان به جای شن و ماسه از سنگ خرد شده یا مواد بازیافتی سنگ معدن استفاده کرد.
این مطلب بدون برچسب می باشد.


آژانس خبری فناوری Technology news agency (به اختصار تکنا Techna) سال 1389 با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با نام تکنولوژی نیوز (tech-news.ir) تاسیس شد و از بهمن 1392 فعالیتهای خود را بطور جدی آغاز کرد. تکنا در طی این سالها توانست بیش از 10 هزار مقاله اختصاصی در حوزه علم و فناوری تالیف و ترجمه کند. تکنولوژی نیوز در سال 1398 به «آژانس خبری فناوری تکنا» تغییر نام داد. تکنا آژانس خبری مستقل و غیرانتفاعی میباشد و متعلق به هیچ یک از نهادها و دستگاه های دولتی نیست. رسالت ما انعکاس دستاوردها و رخدادهای داخلی و بین المللی حوزه علم و فناوری مانند رویدادهای زیست محیطی، نجوم، پزشکی، اختراعات، کشفیات، اخبار گجتها و… تحت قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.

source

توسط techkhabari